Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Moderator: Moderatorzy

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 11-10-2008 20:17

adamino pisze:Po dzisiejszych zajęciach, zero współpracy ze strony syna, dyrektor zasugerował, że Adam powinien przejść badania w kierunku ADHD, ale że nie wszystkie PPP mają uprawnienia do orzekania czy to właśnie ADHD, u nas najbliżej podobno Bydgoszcz.
Ale co dyrektora może obchodzić diagnoza :shock: ? Powinny interesować go zalecenia z Poradni PPP i kropka.

Jeśli interesuje go, czy jest to ADHD czy nie, a Ty chcesz mu tę informację przekazać, to o diagnozie decyduje lekarz psychiatra i on wypisuje zaświadczenie, a nie PPP. Nawet Bydgoskie ;) .
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Jadźka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 11-10-2008 20:34

Dzięki Aniu uspokoiłaś mnie :)

Wydaje mi się ze to neurolog,albo psychiatra powinien zdiagnozować ADHD.

Prawdopodobnie dostałaś orzeczenie na zaburzenia zachowania,bo na ADHD nie dostaje się poniżej 7 roku.
Zaburzenia zachowania są to już utrwalone wzorce aspołecznych zachowań
i jest to już powikłanie ADHD.

Czy jest sens....ja bym nie usiedziała w spokoju gdyby ktoś mi sugerował jakieś schorzenie u syna,na pewno bym poszła do specjalisty.
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

adamino

Awatar użytkownika

Post 11-10-2008 20:44

Dosia pisze:
adamino pisze:Po dzisiejszych zajęciach, zero współpracy ze strony syna, dyrektor zasugerował, że Adam powinien przejść badania w kierunku ADHD, ale że nie wszystkie PPP mają uprawnienia do orzekania czy to właśnie ADHD, u nas najbliżej podobno Bydgoszcz.
Ale co dyrektora może obchodzić diagnoza :shock: ? Powinny interesować go zalecenia z Poradni PPP i kropka.

Jeśli interesuje go, czy jest to ADHD czy nie, a Ty chcesz mu tę informację przekazać, to o diagnozie decyduje lekarz psychiatra i on wypisuje zaświadczenie, a nie PPP. Nawet Bydgoskie ;) .

Troszkę się właśnie zdziwiłam, bo ja wiem, że to ADHD, nasz lekarz też. A opinię już mamy od marca br.

Ponawiam jednak swoje pierwsze pytanie, czy pierwszy etap edukacji to jest cała szkoła podstawowa?
Mama 9-letniego Adama z ADHD.

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-10-2008 20:49

Etap edukacyjny
Jest to okres kształcenia o wyróżnionych celach edukacyjnych. Nowy, trójstopniowy system polskiego szkolnictwa objął w zakresie kształcenia ogólnego: sześcioletnią szkołę podstawową, trzyletnie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Najdłuższy, sześcioletni okres nauki przypada na szkołę podstawową. Jednak i ten czas charakteryzuje odmienność strategii nauczania. Klasy I-III pracują inną metodą niż klasy IV-VI; mówimy odpowiednio o nauczaniu zintegrowanym i nauczaniu blokowym. Tak więc uczniowską drogę w zakresie kształcenia ogólnego wyznaczają trzy szkoły, a zarazem cztery etapy edukacyjne.
http://www.wsipnet.pl/oswiata/os_slowni ... E&haslo=56
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

Jadźka

Awatar użytkownika

Post 11-10-2008 21:00

adamino pisze:Troszkę się właśnie zdziwiłam, bo ja wiem, że to ADHD, nasz lekarz też. A opinię już mamy od marca br.

To znaczy ze masz zdiagnozowane ADHD(przeoczyłam o tym w poprzednim poscie).

Dyrektor powinien się zastosować do zaleceń PPP,a z drugiej strony jak by dostał zaświadczenia ze syn ma ADHD,to może bardziej by się zaangażował.
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

Anna

Wsparcie

Post 11-10-2008 21:02

ewelina pisze:

Wydaje mi się ze to neurolog,albo psychiatra powinien zdiagnozować ADHD.

Z tego co wiem neurolog może wykluczyć inne neurologiczne przyczyny zachowań przypominających ADHD, natomiast diagnozę ADHD może postawić tylko psychiatra.
ewelina pisze:
Prawdopodobnie dostałaś orzeczenie na zaburzenia zachowania,bo na ADHD nie dostaje się poniżej 7 roku.
Zaburzenia zachowania są to już utrwalone wzorce aspołecznych zachowań i jest to już powikłanie ADHD.

Ewelina czy ta uwaga była do mnie?
Pierwsze orzeczenie mojego syna było wydane w połowie I klasy, ze względu na ADHD.
http://pomoce.dreptak.info/?p=5
syn 14 lat

Jadźka

Awatar użytkownika

Post 11-10-2008 21:19

Anna pisze:Z tego co wiem neurolog może wykluczyć inne neurologiczne przyczyny zachowań przypominających ADHD, natomiast diagnozę ADHD może postawić tylko psychiatra.

Wiesz nie jestem tego pewna,bo neurolog do którego ja chodzę diagnozuje dzieci.I kieruje na komisje,wydaje zaświadczenia do szkoły.On jest bardzo zaangażowany,prowadzi warsztaty,wszystko społecznie.
Ma nawet swoja stronę http://www.jacekkordalski.pl/index.html

Anna pisze:Ewelina czy ta uwaga była do mnie?
Pierwsze orzeczenie mojego syna było wydane w połowie I klasy, ze względu na ADHD.

Nie do ciebie,do ciebie były podziękowania moja droga :)
To nie była żadna uwaga,tylko wiem jak w poradni i lekarz który kierował nas na komisje mówił ze orzeczenie na ADHD można dostać przed 7 rokiem życia,lub w trakcie trwania 1 klasy,nie wcześniej.
Dlatego często podciąga się to pod zaburzenia zachowania.

Przynajmniej tak było 3 lata temu.
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

Anna

Wsparcie

Post 11-10-2008 21:48

ewelina pisze:
Anna pisze:Z tego co wiem neurolog może wykluczyć inne neurologiczne przyczyny zachowań przypominających ADHD, natomiast diagnozę ADHD może postawić tylko psychiatra.

Wiesz nie jestem tego pewna,bo neurolog do którego ja chodzę diagnozuje dzieci.I kieruje na komisje,wydaje zaświadczenia do szkoły.On jest bardzo zaangażowany,prowadzi warsztaty,wszystko społecznie.
Ma nawet swoja stronę http://www.jacekkordalski.pl/index.html

No to ja już nic nie rozumiem.
Czy zaświadczenia wydawane przez tego neurologa, PPP przyjmuje jako podstawę do wydania orzeczenia o nauczaniu specjalnym ?

Może ktoś mądrzejszy będzie wiedział, kto faktycznie może diagnozować ADHD.
W naszej poradni jednoznacznie mi powidzieli, że musi być zaświadczenie od psychiatry.
syn 14 lat

adamino

Awatar użytkownika

Post 11-10-2008 22:01

Malwinka pisze:Etap edukacyjny
Jest to okres kształcenia o wyróżnionych celach edukacyjnych. Nowy, trójstopniowy system polskiego szkolnictwa objął w zakresie kształcenia ogólnego: sześcioletnią szkołę podstawową, trzyletnie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Najdłuższy, sześcioletni okres nauki przypada na szkołę podstawową. Jednak i ten czas charakteryzuje odmienność strategii nauczania. Klasy I-III pracują inną metodą niż klasy IV-VI; mówimy odpowiednio o nauczaniu zintegrowanym i nauczaniu blokowym. Tak więc uczniowską drogę w zakresie kształcenia ogólnego wyznaczają trzy szkoły, a zarazem cztery etapy edukacyjne.
http://www.wsipnet.pl/oswiata/os_slowni ... E&haslo=56

Czy dobrze zrozumiałam orzeczenie mamy na klasy I-III?

adamino

Awatar użytkownika

Post 11-10-2008 22:04

No to ja już nic nie rozumiem.
Czy zaświadczenia wydawane przez tego neurologa, PPP przyjmuje jako podstawę do wydania orzeczenia o nauczaniu specjalnym ?

W naszej poradni jednoznacznie mi powidzieli, że musi być zaświadczenie od psychiatry.[/quote]

Ja składając wniosek do PPP przedstawiłam zaświadczenie od neurologa dziecięcego. I to w zupełności wystarczyło.

Jadźka

Awatar użytkownika

Post 11-10-2008 22:06

Anna pisze:No to ja już nic nie rozumiem.

W naszej poradni jednoznacznie mi powidzieli, że musi być zaświadczenie od psychiatry.

A może ja się mylę,może zasugerowałam się tym że on zajmuje się dzieciakami z ADHD.
Michał ma zdiagnozowane przez psychiatrę.
Musze się upewnić.
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

adamino

Awatar użytkownika

Post 11-10-2008 22:13

ewelina pisze:
Anna pisze:No to ja już nic nie rozumiem.

A może ja się mylę,może zasugerowałam się tym że on zajmuje się dzieciakami z ADHD.
Michał ma zdiagnozowane przez psychiatrę.
Musze się upewnić.

U nas wystarczyło zaświadczenie od neurologa, Adam jeszcze nie był pod opieką psychiatry.

Anna

Wsparcie

Post 12-10-2008 11:00

adamino pisze:U nas wystarczyło zaświadczenie od neurologa, Adam jeszcze nie był pod opieką psychiatry.

I na podstawie zaświadczenia od neurologa, PPP wydała Adamowi orzeczenie o nauczaniu specjalnym ze względu na ADHD ?
syn 14 lat

adamino

Awatar użytkownika

Post 13-10-2008 18:40

Anna pisze:
adamino pisze:U nas wystarczyło zaświadczenie od neurologa, Adam jeszcze nie był pod opieką psychiatry.

I na podstawie zaświadczenia od neurologa, PPP wydała Adamowi orzeczenie o nauczaniu specjalnym ze względu na ADHD ?

Zaświadczenie od neurologa dołączyłam tylko do wniosku do PPP, jeżeli są jakieś opinie na temat dziecka od nauczycieli, to też warto dołączyć.

Rodzic,opiekun prawny składa pisemny wniosek do PPP z prośbą wykonanie "testów"(badań). Gotowy druk dostajesz w Poradni. Później trzeba odczekać na swoją kolej. Następnie wizyta z dzieckiem w Poradni (psycholog, pedagog, logopeda). W ciągu 2 tygodni powinnaś otrzymać decyzję.

U nas wszystko trwało ok. 1 miesiąca. Nie wiem czy to standardowa procedura, ale w miarę szybko poszło.

Anna

Wsparcie

Post 13-10-2008 19:09

adamino pisze:
Zaświadczenie od neurologa dołączyłam tylko do wniosku do PPP

No to spytam jeszcze raz.
Czy na tym zaświadczeniu od neurologa była podana diagnoza stwierdzająca u Adama ADHD ?
Czy zaświadczenie dotyczyło czegoś innego?
syn 14 lat

Jadźka

Awatar użytkownika

Post 13-10-2008 19:22

Neurolog może zdiagnozować ADHD,nie wiem jednak czy PPP to honoruje.
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

adamino

Awatar użytkownika

Post 13-10-2008 19:25

Tak Aniu na zaświadczeniu neurolog napisał: nadruchliwość, nadpobudliwość psychoruchowa, objawy ADHD.

We wniosku składanym do Poradniu z tego co pamiętam, także podajesz z jakiego powodu prosisz o badanie.

adamino

Awatar użytkownika

Post 13-10-2008 19:28

ewelina pisze:Neurolog może zdiagnozować ADHD,nie wiem jednak czy PPP to honoruje.

Jak najbardziej honoruje. My takie zaświadczenie uzyskaliśmy właśnie od neurologa. Jak już wcześniej pisałam, Adam dopiero później trafił do Poradni Psychiatrycznej.

Anna

Wsparcie

Post 13-10-2008 19:30

Z tego co adamino pisze, to neurolog może zdiagnozowac ADHD i są takie PPP które to honorują.
Dobrze to wiedziec, dzięki.
syn 14 lat

Jadźka

Awatar użytkownika

Post 13-10-2008 19:36

adamino pisze:
ewelina pisze:Neurolog może zdiagnozować ADHD,nie wiem jednak czy PPP to honoruje.

Jak najbardziej honoruje. My takie zaświadczenie uzyskaliśmy właśnie od neurologa. Jak już wcześniej pisałam, Adam dopiero później trafił do Poradni Psychiatrycznej.

Możesz powiedzieć jak się nazywa ten neurolog?
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

adamino

Awatar użytkownika

Post 13-10-2008 19:53

Ewelina jest to neurolog dziecięcy, przyjmuje w Toruniu zarówno prywatnie jak i na NFZ "Dorota Brygman".

W razie czego służę telefonem i adresem przychodni.

Jadźka

Awatar użytkownika

Post 15-01-2009 22:31

Czy na badania do PPP dziecko ma wziąć leki czy nie?
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

DagmaraM

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 16-01-2009 09:48

orzeczenie

Witam
Nie wiem czy piszę w dobrym miejscu, ale nie wiem gdzie przykleić mój problem z synem :( . Problem tkwi nie tyle w samym Kubie, co w uzyskaniu orzeczenia z PPP. Jak już wcześniej pisałam moje żywe srebro po długiej drodze pukania do wielu drzwi został zdiagnozowany – ADHD z cechami ZA i zaburzeniami SI. Diagnoza została postawiona przez psychologa z PPP. Jako, że we wrześniu rozpoczynamy rok szkolny a moim marzeniem jest posłanie młodego do szkoły integracyjnej poszłam na konsultację do pani psycholog, która pracuje z synem w PPP jak i w przedszkolu, aby uzyskać informację o wystawieniu orzeczenia. A to, co usłyszałam powaliło mnie na kolana … „A czy dziecko ma już diagnozę od psychiatry, który potwierdził, że to ADHD i ZA, i niech się pani grubo zastanowi czy dziecku takie orzeczenie jest potrzebne, bo ja widzę poprawę w jego zachowaniu, a to, że ruchliwy i gadatliwy taki jego urok”.
Jestem skołowana.
Kto w końcu wystawia diagnozę dziecku psycholog czy psychiatra? Nie chce podważać autorytetu psychologa, ale jak można bagatelizować sprawę zaburzeń, które nie są błahostką? To, że Kuba teraz się ”poprawił” jest wynikiem ciężkiej pracy nas- rodziców, pedagogów a przede wszystkim Kuby, który odwala codziennie kawał dobrej roboty starając się kontrolować swoje zachowanie. Ale z obserwacji wiem, że Kubusiowe złe dni przychodzą jak czkawka, z znienacka, trwają dłużej niż byśmy chcieli i są uciążliwe dla niego i innych.

Nie chcę, żeby ktoś pomyślał, że nie wierzę w swoje dziecko, wręcz przeciwnie. Kocham go, wspieram, kształtuje, podnoszę na duchu, karcę i przede wszystkim nagradzam. Ale obawiam się, że szkoła okaże się kolejną przepaścią, a zetknięcie z jej rzeczywistością będzie balansowaniem na linii. Boje się, że za swoje zachowanie będzie wytykany przez dzieci, grono pedagogiczne i po raz kolejny otrzyma miano tego „niegrzecznego, pyskatego dziwaka”, a moje dziecko odpłynie na swoją planetę, na której nie ma nikogo a on czuje sie bezpiecznie…
Mama 8letniego Małego Księcia z diagnozą ZA z cechami ADHD
i 4 miesięcznego Tosia, który uczynił z Księcia dumnego brata
"Jeśli ktoś jest odmienny, to jest skazany na samotność"

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 16-01-2009 10:10

Re: orzeczenie

DagmaraM pisze:Kto w końcu wystawia diagnozę dziecku psycholog czy psychiatra?
Diagnozę musi wystawić lekarz, nie ma znaczenia czy to jest psycholog czy psychiatra.
DagmaraM pisze:niech się pani grubo zastanowi czy dziecku takie orzeczenie jest potrzebne
Nie masz się nad czym zastanaiać, orzeczenie jest potrzebne na pewno. Dzięki orzeczeniu dziecko ma inny status w szkole oraz dodatkowe godziny :).
Człowiek jest wielki,
nie przez to, co ma, lecz przez to kim jest,
nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

DagmaraM

Awatar użytkownika

Post 16-01-2009 10:22

Dziękuje smoczydlo za uświadomienie. Człowiek uczy się przez całe życie :) , dobrze, że tu jesteście

Anna

Wsparcie

Post 16-01-2009 12:02

smoczydlo pisze:
DagmaraM pisze:Kto w końcu wystawia diagnozę dziecku psycholog czy psychiatra?
Diagnozę musi wystawić lekarz, nie ma znaczenia czy to jest psycholog czy psychiatra. .

Psycholog nie jest lekarzem. Nie może wydać zaświadczenia lekarskiego.
W naszej rejonowej PPP, do wydania orzeczenia o konieczności kształcenia specjalnego, wymagane jest zaświadczenie o diagnozie ADHD od psychiatry.
Ale tak jak już na tym forum pisano, w innych poradniach, honorowane są też zaświadczenia od neurologa.
syn 14 lat

adamino

Awatar użytkownika

Post 16-01-2009 15:21

Anna pisze:Psycholog nie jest lekarzem. Nie może wydać zaświadczenia lekarskiego.
W naszej rejonowej PPP, do wydania orzeczenia o konieczności kształcenia specjalnego, wymagane jest zaświadczenie o diagnozie ADHD od psychiatry.
Ale tak jak już na tym forum pisano, w innych poradniach, honorowane są też zaświadczenia od neurologa.

Potwierdzam, diagnozę o ADHD wydaje lekarz psychiatra lub neurolog. U nas wystarczyło zaświadczenie od tego drugiego.
Składasz wniosek do PPP z takowym zaświadczeniem.

A ty Dagmaro najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz czy takie orzeczenie jest potrzebne . To, że według psychologa jest poprawa to tylko wyłącznie twoja zasługa, pedagogów i twojego syna.

Papiery składaj jak najszybciej, trochę to wszystko trwa a zapisy do szkoły już w marcu.

DagmaraM

Awatar użytkownika

Post 19-02-2009 22:54

Uzyskałam odpowiedź "orzeczenie wg nowego rozporządzenia dla dzieci z ADHD się nie należy" . Z mojej strony nastał niemy krzyk...........

Jadźka

Awatar użytkownika

Post 19-02-2009 23:01

DagmaraM pisze:Uzyskałam odpowiedź "orzeczenie wg nowego rozporządzenia dla dzieci z ADHD się nie należy" . Z mojej strony nastał niemy krzyk...........

Tak w rzeczywistości jest, na samo ADHD nie dostaniesz orzeczenia.

Czy masz stałego psychiatrę, który zna Kubę?

Czy masz z przedszkola opinie, od wychowawców, pedagoga?

Skąd jesteś?
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

Jadźka

Awatar użytkownika

Post 19-02-2009 23:08

smoczydlo pisze:Diagnozę musi wystawić lekarz, nie ma znaczenia czy to jest psycholog czy psychiatra.

Psycholog nie stawia diagnozy, nie jest lekarzem.
Diagnozę stawia psychiatra.
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

Anna

Wsparcie

Post 19-02-2009 23:13

DagmaraM pisze:Uzyskałam odpowiedź "orzeczenie wg nowego rozporządzenia dla dzieci z ADHD się nie należy" . Z mojej strony nastał niemy krzyk...........

Czy podali Ci konkretny paragraf z konkretnego rozporządzenia ?
syn 14 lat

Jadźka

Awatar użytkownika

Post 25-02-2009 20:00

Byłam dziś u psychologa w PPP.
Powiedziała, ze jest nieźle, że Michał pięknie czyta, że przez nadpobudliwość się myli i brakuje mu cierpliwości i ze szybko się rozprasza.

W czwartej klasie mam się zgłosić w celu badania w kierunku dysgrafii i dysortografii i dysleksji.
Ta dysortografia mnie trochę dziwi, bo Michał nie ma problemów z ortografią.

Ma ćwiczyć pisanie i tabliczkę mnożenia.

6 idę do pedagog, zobaczymy co powie, poproszę o "porządne" zalecenia.
Ja ADHD,Miś 13 lat- ADHD

Aga.H.

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 09-06-2009 13:35

Czy jest ktoś ,kto miał doczynienia z poradnią PPP w Ostródzie woj,warmisko-mazurskie.
Moja dokumentacja zostala z mojego miasta tam odesłana i z tamtąd otrzymam Orzeczenie o Kształceniu Specjalnym.
I jeszcze jedno pytanie - na kazdym z dokumentow ,opini , konsultacjach mam napisane w zaleceniach :
- wskazane jest wsparcie dziecka w czasie nauki w szkole nauczycielem wspomagajacym ,badz asystentem.ze wzgledu na specyficzne trudnosci w nauce .
( ma zdiagnozowany autyzm inteligentny-Z.Aspergera.i jest Niedostosowany spolecznie.)
Ja w wniosku o wedanie Orzecz.KS tez wpisalam iz wnioskuje o to .
mam wrazenie iz PPP nie uwzgledni mi tego I napisze tylko w zaleceniach o zajeciach rewalidacyjno-edukacyjnych.
Czy mam wpływ na to co bedzie napisane w zaleceniach w orzeczeniu.?
Prosze odp....

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 09-06-2009 15:39

Aga.H. pisze:Czy mam wpływ na to co bedzie napisane w zaleceniach w orzeczeniu.?
Możesz mieć taki wpływ tylko nawiązując bezpośredni kontakt z osobą, która będzie formułowała zalecenia.
Jeżeli odbywa się to korespondencyjnie, to sytuacja jest trudniejsza - przecież nie znają dziecka, opierają się tylko na opisach.

Pysia

Awatar użytkownika

Post 03-07-2009 07:11

Re: Orzeczenie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

alva pisze:Mój syn miał przyznane orzeczenie na okres 2 lat i już w kwietniu stajemy ponownie przed komisją.Orzeczenie wydano tylko na poparte dokumentami Adhd.Niestety,musiałam trochę pobiegać,aby je wszystkie uzbierać.Zaświadczenie z poradni,od lekarzy,opinie ze szkoły,psychologa i ...z oddziału dziennego szpitala psychiatrycznego.Niestety musiałam zgodzić się na zajęcia trzygodzinne(przez miesiąc) w grupach 4,5-osobowych.To był jeden z warunków,aby moje dziecko otrzymało orzeczenie i przyznano nauczanie indywidualne.Nie czytałam tu,aby gdziekolwiek stawiano takie wymogi.Być może to lokalne zarządzenie,choć uważam ,że bzdurne ,niekorzystnie wpływające na dziecko.No,ale mamy to za sobą i teraz mam nadzieję,że nie będą wymagać.

Ja tez sie boje mam rok czasu żeby zebrać dokumentacje z leczenia dziecka mam nadzieje ze opinia psychologa wystarczy,pozatym jezdzimy tylko raz w roku do neurologa to z nim ustalam leczenie.
Kiedys jezdziłam z nim do psychiatry ale po lekach ktore dostawał tym bardziej był ospały nie koncentrował sie, wiec stwierdziłam ze jest to bezsensu.
Mama 3 synów

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 03-07-2009 07:29

Czy syn Twój uczestniczy w jakiś terapiach? Jeśli tak postaraj się o potwierdzenie tego faktu na piśmie. U nas na komisji nie ma problemu z przyznaniem orzeczenia o niepełnosprawności jeżeli przedstawi się dokumenty potwierdzające uczestnictwo dziecka w różnego rodzaju terapiach.
Człowiek jest wielki,

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 03-07-2009 07:59

Czy na pewno mówicie o Orzeczeniu z PPP (taki jest typuł wątku :? )?

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 03-07-2009 17:33

:oops: chyba faktycznie się zagalopowałam, bo miałam na myśli orzeczenie o niepełnosprawności.
Człowiek jest wielki,

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 04-07-2009 13:57

Czy ktoś się orientuje, czy PPP ma prawo odmowy starania się o orzeczenie?
Młody niedawno drugi raz na moją prośbę był badany w PPP. Nie mam jeszcze opinii w ręku ale wyszły deficyty w obszarze percepcji i pamięci słuchowej. Słaba koordynacja wzrokowo- ruchowa. Tyle zapamiętałam. Głównie zgłosiłam się tam z powodu strasznych błędów jakie robił w zeszytach.
Przez 3 lata chodził w szkole na reedukację, ale wygląda na to, że tylko stracił czas, bo nie miał tam ćwiczeń, które pomogłyby mu korygować jego deficyty. Pisał dużo ale nie to co powinien :(.

Pytałam o orzeczenie, ale mi odpowiedzieli, że młodemu nie jest potrzebne, bo on ma tylko problem z błędami, a nie ogólnie z nauką. Wystarczy mu tylko opinia, w której napiszą, żeby nie zwracać uwagi na ortografię w ocenianiu jego prac. Jednocześnie ta sama pani powiedziała,że przy jego problemach zdrowotnych mogą go zwolnić z egzaminów na koniec podstawówki. I tu się już zdenerwowałam, bo albo robią z niego zdolnego ucznia, który po ćwiczeniach z nimi będzie konkurentem prof.Miodka, albo dziecko, które nie rokuje dalszych postępów w nauce.

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-07-2009 21:46

A czy składałaś prośbę pisemną o wydanie orzeczenia, czy pytałaś tylko na słowo?

Na pismo zawsze muszą udzielić Ci konkretnej odpowiedzi

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 04-07-2009 22:24

Pisemnie nie składałam. Pytałam tylko. Odpowiedzieli, że nie jest potrzebne w jego przypadku. Może to ja się mylę i na samą dysleksję wystarczy opinia? Pani pedagog uznała,że jeśli nauczyciel będzie chciał pracować z dzieckiem to wystarczą mu zalecenia z opinii, a jeśli nie, to i tysiąc orzeczeń wiele nie zmieni, bo zalecenia będą takie same.

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-07-2009 22:47

Z tego co ja wiem, dla chętnego do pracy z dzieckiem nauczyciela wystarczy opinia, ale do ulg w egzaminach potrzebne jest orzeczenie o dysleksji.

Musisz napisać prośbę o diagnozę dysleksji w celu wydania takiego orzeczenia. PPP ma swoje druki na takie prośby.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 06-07-2009 10:40

O samej dysleksji PPP wystawiają Opinie a nie Orzeczenia.

Ważne, żeby w Opinii były zalecenia dotyczące pracy z uczniem a także dotyczące oceniania.
Powinni też napisać, jakie warunki uczeń powinien mieć podczas egzaminu i jakie zastosować zasady w jego ocenianiu.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 06-07-2009 21:18

zonadreptaka pisze:O samej dysleksji PPP wystawiają Opinie a nie Orzeczenia.

Tego właśnie nie byłam pewna . Dziękuję. :)

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-07-2009 22:38

No i sama dowiedzialam się znów czegoś nowego :D

Nie mniej zawsze o taką opinię trzeba występować pisemnie...podstawowa zasada: nic na słowo ;)

Pysia

Awatar użytkownika

Post 17-12-2009 16:34

Problem z orzeczeniem ks

Od pewnego czasu nie wiem co zrobic. Mateuszowi w tym roku kończy się orzeczenie ks.Poczynił duże postępy w nauce , ale obawiam sie że bez orzeczenia od 4 klasy nie da sobie rady( ja wracam do pracy od kwietnia).Znajoma psycholog poradziła mi żeby w poradni zdowia psychicznego zdiagnozowac zaburzenia zachowania. Zatanawiam się czy nie zrobie mu tym wiekszej krzywdy.
Mama 3 synów

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 17-12-2009 16:45

Wiesz musisz przemyśleć, zależy od szkoły.
U Wojtka w gimnazjum usłyszałam, ze absolutnie, on nie ma ADHD bo się z tego wyrasta( pedagog na etacie to stwierdził).
W liceum z kolei nie dość, że sami mi dali na badania, by przedłużyć opinię o dysleksji, to jeszcze bardzo nam pomagają. Nikt tu nie mówi o wyrastaniu z ADHD, wręcz odwrotnie każdy widzi objawy i stara się nam pomóc.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 17-12-2009 23:05

Pysia pisze:Znajoma psycholog poradziła mi żeby w poradni zdowia psychicznego zdiagnozowac zaburzenia zachowania. Zatanawiam się czy nie zrobie mu tym wiekszej krzywdy.
To znaczy, że generalnie chcieliby mu dać to orzeczenie, ale na samo ADHD nie mogą, więc doradzają "wybieg formalny": dostarcz diagnozę zaburzeń zachowania - to będzie wystarczająca podkładka.

W tej sytuacji Twój dylemat jest całkiem realny. Zaburzenia zachowania to jest konkretna psychiatryczna jednostka chorobowa, duzo poważniejsza niż samo ADHD.
Czy mateusz ma trudności z adaptacją i funkcjonowaniem w grupie?
Jak u niego ze stosowaniem się do poleceń?
Generalnie: jakie problemy sprawiają, że obawiasz się, że nie da sobie rady w 4 klasie?

Ireno: w przypadkuWojtka, przy przedłużaniu opinii o dysleksji, takie formalne wybiegi w ogóle nie są potrzebne. Nie było więc takiego dylenatu, o którym pisze Pysia.

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 18-12-2009 06:35

Żonko chodził mi tylko porównanie, że zależy od szkoły jak przyjmą orzeczenie. Wiem, że te sprawy mają inny kaliber.

Pysia

Awatar użytkownika

Post 18-12-2009 15:39

W tej sytuacji Twój dylemat jest całkiem realny. Zaburzenia zachowania to jest konkretna psychiatryczna jednostka chorobowa, duzo poważniejsza niż samo ADHD.
Czy mateusz ma trudności z adaptacją i funkcjonowaniem w grupie?

Tak Mateusz ma duże problemy z adaptacją wśród rowiesników. W klasie nie ma kolegów ,lepiej sie dogaduje z dziecmi młodszymi od siebie.

Jak u niego ze stosowaniem się do poleceń?

Ja nie mogę powiedzieć że stosuje się do ustalonych przezemnie zasad. Różnie to bywa w szkole .Wychowawczyni na lekcjach nie ma z nim wiekszych problemów z zachowaniem na lekcji , gorzej jest jak ma angielski i religie ( potrafi siedzieć i patrzyć w okno, 20 min siedzieć w ubikacji itd). W chwili obecnej jest drugi nauczyciel , który widzi kiedy mateusz ma problem i się wyłącza i kontroluje jego prace na lekcji.

Generalnie: jakie problemy sprawiają, że obawiasz się, że nie da sobie rady w 4 klasie?

Bez orzeczenia mój syn trafi do masowej klasy gdzie bedzie 30 uczniów i jeden nauczyciel.
Ja w kwietniu wracam do pracy .I nie będę mogła być na bieżąco tak jak do tej pory.Boję się że strace to co osiągnełam do tej pory?

Na jakie schorzenia można jeszcze uzyskać orzeczenie ks?

Mateusz ma problem ze wzrokiem nosi okulary +5 i +4,5 ma astygmatyzm
Mama 3 synów
PoprzedniaNastępna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw