Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

debata "Współpłacenie za leki i usługi medyczne"

Moderator: Moderatorzy

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Posty: 13290


Rejestracja:
20-02-2005 21:41

Lokalizacja: Warszawa

Post 20-02-2007 00:12

debata "Współpłacenie za leki i usługi medyczne"

W dniu dzisiejszym (a może wczorajszym, bo zaczynałem pisać ten tekst przed północą, a skończyłem po północy) odbyła się debata w Domu Dziennikarza w Warszawie.
Impreza została zorganizowana przez Federację Pacjentów Polskich.
W gronie panelantów byli
Andrzej Sośnierz - prezes NFZ
Stanisław Maćkowiak - prezes Zarządu Federacji Pacjentów Polskich
ks. Arkadiusz Nowak - Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
Konstanty Radziwiłł Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
W gronie uczestników znaleźli się Halinka i Dreptak.

Min. Piecha był spodziewany, ale na pół godziny przed debatą zadzwonił, że nie przyjedzie. W zasadzie należało wtedy wstać i wyjść, bo zabrakło głównego aktora.

Generalnie było o tym, że nasz rząd ustami Prezesa NFZ chciałby nam nieba przychylić i dać wszystko za darmo, ale niestety kołderka jest krótka i musimy jakoś partycypować w kosztach.
Z jednej strony jest to słuszne, albowiem znane są przypadki staruszek, które wydreptują ścieżki do najrozmaitszych lekarzy tylko dla zajęcia sobie czasu. A zbyt tanie leki skłaniają do marnotrawstwa.
Była mowa o tym, że może płacić za wizytę 5 zł, może więcej może mniej. I dlaczego.
Nadal nikt nic nie mówił o tzw. "koszyku świadczeń". Czyli czego się możemy spodziewać a czego nie za darmo w ramach ZUSowskiego ubezpieczenia. Nadal jest to gorący kartofel, który w żadnych rękach nie chce zagościć.

Z pewną taką nieśmiałością zauważono, że wszelkie ustawy dotyczące rynku medycznego opracowywane są z pominięciem organizacji pacjentów. W zasadzie słusznie, bo po cholerę pacjenci mają się wtryniać w nieswoje sprawy, przecież organizacje pacjenckie są roszczeniowe i chciałyby dużo i bez żadnej kontroli (to jest trawestacja jednej z wypowiedzi, która padła z sali).
Z drugiej strony sali padło zdanie jednej pani jakiejś organizacji pacjenckiej, która potwierdziła zdanie poprzedniczki, bo żądała wszystkiego dużo i za darmo, "bo ludzie są biedni i nie stać ich nawet na 5 zł".
Na to dr. Radziwiłł przytomnie odparł, że ludzie bogaci oprócz pieniędzy najczęściej mają jeszcze kontakty i w związku z tym są w stanie najwięcej wyciągnąć z darmowego systemu leczenia. W rezultacie, mimo pozorów egalitaryzmu, w darmowym systemie najbardziej tracą najbiedniejsi. Dzieje się tak i w Anglii i w Szwecji i w Polsce. Jest to cecha immanentna systemu a nie implementacji.

ks. Nowak wspomniał o pamiętnym spotkaniu z dnia 8 lutego pomiędzy min. Piechą a naszymi stowarzyszeniami. Ciekawostką jest to, że chyba bawił się w głuchy telefon, bo informacja dotarła do niego zupełnie zniekształcona.

Zwrócono uwagę, że nadmierny restrykcjonizm systemu dystrybucji świadczeń nie ma sensu, bo system kontroli będzie tak drogi, że będzie znacznie mniej pieniędzy na leczenie.

W trakcie wysłuchiwania głosów z sali, zabrała głos nasza nieoceniona Halinka i bardzo przytomnie zapytała, jak to jest z leczeniem adhd, ponieważ leczenie w ramach ubezpieczenia jest fikcją. A konkretnie kolejka na Litewską jest zarezerwowana na 3 lata na przód. A leczeniem dorosłych z adhd nie zajmuje się nikt. W związku z tym dlaczego mówimy tu o współpłaceniu, skoro jak na razie tylko my płacimy. Prezesa NFZ z lekka zatkało i przytomnie zaprosił Halinkę na rozmowę po skończonej debacie. Rzeczywiście, później rozmawialiśmy z nim kilka minut i do sprawy podszedł bardzo poważnie.

Gdyby nie to, że mocno się spieszyliśmy, z pewnością wzięlibyśmy udział w wyżerce przygotowanej przez gospodarzy spotkania. Ale cóż, minęła nas ta przyjemność.

O czym wszystkim informuje was wasz korespondent wojenny

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Posty: 5819


Rejestracja:
08-03-2005 22:32

Lokalizacja: Górny Śląsk

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 20-02-2007 09:24

No tak byliśmy na debacie nawiązalismy ciekawe kontakty, przetarlismy nastepne szlaki dla ADHD, uwazamy, że na takich spotkaniach powinni być wszyscy, którym zależy na zrozumieniu naszych dzieciaków, nie było to może wydarzenie promujące ADHD, natomiast zdecydowanie zaznaczyliśmy naszą obecnośc wśród organizacji pacjenckich, rozdalismy również informacje z kontaktami do naszych organizacji w 23 miastach Polski, rośniemy w siłe i nie da się już nas pominąć.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Posty: 6996


Rejestracja:
22-11-2005 09:50

Lokalizacja: Zabrze

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 20-02-2007 12:00

Gratuluję WAM Halinko i Dreptaku. :) :) :)
Trzymajcie się na tej linii frontu :)
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Bozka63

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Posty: 31


Rejestracja:
21-02-2006 10:13

Lokalizacja: L...

Post 05-03-2007 16:31

Gratuluje Wam Halinko iDreptaku :) :) :) :)

Wróć do Archiwum konferencji i szkoleńKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.