Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Pytanie?

Moderator: Moderatorzy

Paula

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 01-03-2011 19:06

Pytanie?

Jak mogę być lepiej asertywna? Jak mówić ładnie nie, by innym nie było przykro? Bo tego w 100% nie umiem.
Nie ten jest mądry, kto wiele spraw umie,
lecz kto złe od dobrego rozeznać rozumie.

Mikołaj Rej

Aneta

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Dzieci: 19 miesięcy

Ja: zdiagnozowane ADHD

Post 02-03-2011 09:58

Paula by być lepiej asertywnym trzeba poniżej daje ci wskazówki:
-Być pewnym siebie.
-Mówić jasno czego potrzebujesz.
-Ważne jest by trzymać fason, nie pokazywać swoich leków.
-Mówić spokojnie,grzecznie.
- Trzeba mówić Ja a nie Ty np :jeśli kolega uderza ciebie- nie mówisz " jesteś głupi, co ty wyprawiasz zaraz tu ciebie uderzę tylko mówisz - jest mi przykro kiedy mnie bijesz.
-Nie wstydzić się siebie.
-Jeżeli ktoś narusza twoje Ja, to masz prawo powiedzieć mu o tym, oraz wskazać jak ma na drugi raz się zachować:)

Jeżeli mogę ci doradzić, to bardzo ważne, jest by być dla kogoś miłym, wtedy ludzie bardziej ci pomogą jak będziesz mile do nich mówić, czy nawet zachowywać się.
Nie wolno bać się zadawać, jakichkolwiek pytań.

Paula, tutaj nie chodzi o to by mówić, słowo nie .
Chodzi o to, by ładnie odmówić dam ci przykład :)

Koleżanka mówi, do ciebie- Madzia chodź do mnie pomożesz mi posprzątać ogród, a potem się pobawimy.
Ty nie umiesz sprzątać i też bardzo tego nie lubisz to co mówisz?
Madziu, przepraszam ciebie bardzo ale nie umiem sprzątać także tego nie lubię, związku z tym wybacz ale tobie nie pomogę.

Albo taki przykład też tobie dam :)

Szef do ciebie mówi, byś została dłużnej w pracy, a ty masz dziecko w domu do którego musisz pójść.
Dlatego mówisz, szefie tylko, ze ja mam dziecko w domu i nie mogę zostać dłużej w pracy , przepraszam ale następnym razem, zostanę dłużej.

Rozumiesz?
Nie ma potrzeby złościć się ani na siebie, ani na sytuację. Często zdarza się nam mówić: "Złości mnie ta sytuacja". Musimy jednak mieć świadomość, że sytuacje tworzą ludzie, za każdą sytuacją ktoś stoi i nic złego się nie stanie, jeśli poczujemy do niego złość. :)

Wróć do Jak dorosnąć - forum dla młodzieży