Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Chwalenie rodziców

Moderator: Moderatorzy

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 06-12-2009 20:25

Chwalenie rodziców

Kari a odpowiedz szczerze ile razy Ty pochwaliłaś Tatę ?

Aneta

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Dzieci: 19 miesięcy

Ja: zdiagnozowane ADHD

Post 06-12-2009 20:28

Nie pamiętam ale szczerze mało. Oj nie lubię o tacie rozmawiać.
Nie ma potrzeby złościć się ani na siebie, ani na sytuację. Często zdarza się nam mówić: "Złości mnie ta sytuacja". Musimy jednak mieć świadomość, że sytuacje tworzą ludzie, za każdą sytuacją ktoś stoi i nic złego się nie stanie, jeśli poczujemy do niego złość. :)

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 06-12-2009 20:33

Nie umiesz pochwalić Mamy, nie chwalisz Taty, ale sama oczekujesz albo wręcz pokazujesz im palcem za co Oni Ciebie mają pochwalić. Kari jak to możesz zmienić?

Aneta

Awatar użytkownika

Post 06-12-2009 20:37

No właśnie jak , powinnam zacząć chwalić ich tylko wydaje mi się, ze osoby dorosłe się chyba mało chwali. Ok zacznę ich chwalić tylko za co? Jak , mama super, że umyłaś się? Tato super spałeś?

Trudno jest chwalić, wiem teraz jak oni się muszą męczyć mnie pochwalić.

E chyba to nie ten temat jest tak w ogóle.
Nie ma potrzeby złościć się ani na siebie, ani na sytuację. Często zdarza się nam mówić: "Złości mnie ta sytuacja". Musimy jednak mieć świadomość, że sytuacje tworzą ludzie, za każdą sytuacją ktoś stoi i nic złego się nie stanie, jeśli poczujemy do niego złość. :)

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 06-12-2009 20:48

Kari pisze:No właśnie jak , powinnam zacząć chwalić ich tylko wydaje mi się, ze osoby dorosłe się chyba mało chwali.

Zaprzeczasz sama sobie. Piszesz, że jesteś baardzo dorosła i oczekujesz stałego chwalenia siebie.

Kari pisze:Ok zacznę ich chwalić tylko za co? Jak , mama super, że umyłaś się? Tato super spałeś?
Żartujesz, prawda?

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 06-12-2009 20:49

Kari znowu zmieniłaś treść swojego postu po wysłaniu :?

Aneta

Awatar użytkownika

Post 06-12-2009 20:58

Dodałam nie zmieniałam.

Maja pisze:Żartujesz, prawda?

Ja tylko pytam, czy takie pochwały mogą być.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 06-12-2009 21:18

Kari pisze:Ok zacznę ich chwalić tylko za co? Jak , mama super, że umyłaś się? Tato super spałeś?

Kari pisze: Ja tylko pytam, czy takie pochwały mogą być.

Chodzi o inne pochwały.
Jeśli już przytoczyłaś takie powody to podpowiem, że Mamie możesz podziękować za to, że szybko zwolniła Ci łazienkę. Nie chwal, że się umyła, bo gotowa pomyśleć, ze uważasz, że chodzi stale brudna. Możesz jej taką "pochwałą" zrobić ogromna przykrość.

Tatę po obudzeniu spytaj " Jak się dziś czujesz Tato? Mogę Ci w czymś pomóc?", jak wróci zmęczony z pracy powiedz "Napracowałeś się Tato, odpocznij. Zrobię Ci herbaty."
Chwaląc "Super spałeś" możesz mu zrobić przykrość, bo może pomyśleć, że np. chrapał i chcesz mu tak dokuczyć.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 07-12-2009 17:22

Kari pisze:chyba to nie ten temat jest.
Teraz już jest, wydzieliłam ten fragment :D

Dziewczyny, ja też uważam, że to doskonały pomysł na wątek, nie tylko rodzice powinni uczyć się chwalić swoje dzieci, ale również warto, żeby młodzież poszukała powodów do chwalenia rodziców. Obie strony dzięki dobremu chwaleniu mogą siebie nawzajem lepiej zrozumieć i docenić.

Przykłady pochwalenia rodziców:
"Uwielbiam Twoją zupę grzybową, nikt nie potrafi zrobić jej tak dobrze, jak Ty",
"Posprzątałaś Mamo, jak miło jest wracać do takiego pachnącego i czystego mieszkanka",
"Kiedy Ty mi tłumaczysz tę matematykę, to od razu staje się łatwiejsza",
"Tato, jakie wspaniałe zakupy zrobiłeś, mogę Ci pomóc je rozpakować?",
"Jak dobrze, że mogę na Ciebie liczyć Tato, że zawsze mnie wysłuchasz cierpliwie, od razu mi lżej na sercu".

Pochwalcie dzisiaj swoich rodziców i napiszcie nam o tym :D . Zobaczycie, jak to potrafi poprawić nastrój i Wam i rodzicom. A ćwiczenie czyni mistrza, ta umiejętność bardzo przydaje się w kontaktach z ludźmi :D
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Aneta

Awatar użytkownika

Post 07-12-2009 18:54

Ja pochwaliłam Mamę dziś za to, że robi dobre zupy. Ale chyba coś nie tak powiedzialam bo nic nie odpowiedziała czemu? Wasze dzieci umieją was chwali a ja nikogo nie umiem ach. :(

Mejwa

Awatar użytkownika

Post 07-12-2009 19:08

Jak chcesz na siłę chwalic rodziców tylko po to, żeby chwalic to się nie dziw, że dziwnie to odbierają. Po co ty w ogóle chcesz chwalic rodziców i byc chwalona? Obowiązki domowa to rzecz obowiązkowa i nie ma się co chwalic. Jakby mnie ojciec pochwalił za wyrzucenie śmieci albo umycie naczyń, to bym chyba leżał ze śmiechu :lol:
rocznik 1991, ADHD stwierdzone, uczeń ostatniej klasy liceum.

Aneta

Awatar użytkownika

Post 07-12-2009 19:14

Mejwa pisze:Po co ty w ogóle chcesz chwalic rodziców i byc chwalona?

Bo to mnie motywuje do lepszej pracy, do zachowania się lepiej.
Każdego trzeba chwalić nawet milo by było wtedy, nawet twojemu tacie ty go pewnie nie chwalisz .

Ciągle coś do mnie masz a ja mam tego dosyć. Rozumiesz a wiesz nie wiem czy czytałeś post Dosi powiedziała, że chwalenie rodziców też fajne jest.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 07-12-2009 20:33

Mejwa pisze:Jak chcesz na siłę chwalic rodziców tylko po to, żeby chwalic
Mejwa, ale to nie chodzi o chwalenie "na siłę", chodzi o głośne zauważanie, jeśli ktoś coś dobrego zrobił.

Kiedy chwalimy kogoś, to informujemy go, że dostrzegamy, co dla nas i dla innych robi. Takie słowa wzmacniają miłość czy przyjaźń, wskazują na to, że ta druga osoba jest dla nas ważna i że cenimy jej starania.

Jeśli ktoś nigdy nie chwali bliskich, to może sprawiać takie wrażenie, że zajmuje się wyłącznie sobą i inni go nie interesują.

Masz rację, że nie jest zbyt dobrze dopominać się o chwalenie. Natomiast uważam, że dobrze jest chwalić innych.

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

midianka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 07-12-2009 20:52

Dosia pisze:
Mejwa pisze:Jak chcesz na siłę chwalic rodziców tylko po to, żeby chwalic
Mejwa, ale to nie chodzi o chwalenie "na siłę", chodzi o głośne zauważanie, jeśli ktoś coś dobrego zrobił.

Kiedy chwalimy kogoś, to informujemy go, że dostrzegamy, co dla nas i dla innych robi.

Często nie musi to być konieczne chwalenie, ale piękny uśmiech i zawsze pożądane dziękuje :D, za coś co rodzice zrobili dla Ciebie niestandardowo,czy nadprogramowo .

Mój syn w tym roku szkolnym opuścił w szkole sporo dni, bo był aż 4x chory :( .
Miał w lekcjach dużo do nadgonienia.
Siedział czasami aż do późnej nocy.
Widziałam, ze jest zajęty i rzeczywiście nie ma czasu.
Choć to nie jest moim obowiązkiem uprasowałam mu jego wszystkie uprane podkoszulki.
Był zaskoczony i nie potraktował tego jakby jemu , zapracowanemu człowiekowi się należało, ale bardzo ucieszył się i pięknie podziękował.
Zwykłe, ale miłe? Bardzo miłe :P .
mój syn marzył o lataniu, a tu tak trudno twardo stanąć na ziemi, a co dopiero odbić się .. (Tak było 5 lat temu)

"Wszys­cy jes­teśmy aniołami z jed­nym skrzydłem: mo­żemy la­tać tyl­ko wte­dy, gdy obej­miemy dru­giego człowieka"Bruno Ferrero

Tomek już to umie!!
Również dzięki Wam:))

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 07-12-2009 21:07

midianka pisze: piękny uśmiech i zawsze pożądane dziękuje :D
Tak, często wystarczy tylko tyle :) .

midianka pisze:za coś co rodzice zrobili dla Ciebie niestandardowo,czy nadprogramowo .
Ja dostaję uśmiech i "dziękuję" za najmniejszy nawet, standardowy drobiazg i muszę powiedzieć, że to jest naprawdę miłe i bardzo cenne. A za nadprogramowe rzeczy pochwały są "obowiązkowe" ;) .

Mistrzem w chwaleniu innych jest w naszym domu najmłodszy syn, chyba się nauczył od nas, bo dzięki temu forum starałaliśmy się go dużo chwalić. Naprawdę dobrze jest zapoczątkować taki domowy zwyczaj chwalenia. Może go zacząć dorosły, ale może również młodzież.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 08-12-2009 09:07

Nie ma osób, które nie lubią pochwał. Od maluszka po staruszka każdy chce pochwał. Czuje się wtedy dowartościowany, doceniony, potrzebny. Ktoś, kto czuje się potrzebny jest chętny do współpracy i do pomocy innym - dotyczy to wszystkich ludzi.

Mejwa, miałbyś coś przeciwko, gdybyś usłyszał "Kocham Cię", "Jestem z Ciebie dumny", "Ciesze się, że Cię mam" od swoich rodziców? Chciałbyś to usłyszeć, ale Ile razy Ty powiedziałeś te proste słowa rodzicom? Jeśli słyszysz i mówisz to rzadko, być może teraz czytając to uśmiechasz się. Może to wydaje Ci się nawet śmieszne.
Poczekaj.
Zamknij oczy i wyobraź sobie, że ktoś puka teraz do drzwi, żeby Ci powiedzieć że już ich nie ma. Nie wrócili z zakupów, mieli atak serca lub wypadek. Nadal się uśmiechasz? Wczoraj wściekałeś się na nich, bo czegoś Ci zabronili, a dziś żałujesz, że straciłeś tyle czasu. Tyle byś im powiedział, przeprosił, ale za późno.

Zwykłe "Kocham Cię mamo, Kocham Cię Tato" nabiera innego znaczenia, kiedy ich tracimy i zaczynamy żałować, że rzadko albo nigdy nasi Rodzice tego od nas nie usłyszeli.
Dzieci często nie myślą o tym, że rodziców może w każdej chwili zabraknąć. W końcu byli z nami "od zawsze" i w podświadomości naszej zakorzenione jest, że tak zawsze będzie. Doceńmy rodziców dopóki ich mamy, zapewniajmy o miłości, dopóki możemy to zrobić. Każdy dzień może być ostatnim dniem, gdy możemy porozmawiać.

Żyjmy tak i dbajmy o rodziców tak, jakby to miał być ostatni ich dzień na ziemi.

Nie marnujmy czasu- żyjemy tylko jeden raz i mamy w tym życiu czas, żeby być dla innych po prostu dobrym i życzliwym. Pomóżmy dopóki mamy szansę pomóc. Wybaczmy, bo i nam wiele wybaczyli.

Aneta

Awatar użytkownika

Post 08-12-2009 09:38

Ja wiele razy mówie Tacie, Mamie kocham Cie. Bo wydaje mi sie ze jak nie powiem to przestana mnei kochac nie iwem czmeu tak mam. Przecież rodzice bardzo mnie kochaja i chce żeby też do mnei tak mowili ciagle.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 08-12-2009 09:54

Kari pisze: Przecież rodzice bardzo mnie kochaja i chce żeby też do mnei tak mowili ciagle.

Nie mówi się komuś miłych rzeczy po to, żeby on też nam mówił. To nie jest miłość tylko egoizm.

Pomagaj rodzicom w codziennych pracach. Jeśli nie widzisz co należy zrobić, to spytaj rodziców- na pewno Ci powiedzą. Zwykły życzliwy uśmiech też jest pochwałą !

midianka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 08-12-2009 10:13

Maja pisze:
Kari pisze: Przecież rodzice bardzo mnie kochaja i chce żeby też do mnei tak mowili ciagle.

Nie mówi się komuś miłych rzeczy po to, żeby on też nam mówił. To nie jest miłość tylko egoizm.

Pomagaj rodzicom w codziennych pracach. Jeśli nie widzisz co należy zrobić, to spytaj rodziców- na pewno Ci powiedzą. Zwykły życzliwy uśmiech też jest pochwałą !

Kari nie przyszło Ci do głowy, ze Ty swoich (przecież bardzo kochających Cię :D ) rodziców zamęczasz stałym dopominaniem się o uwagę i prośbami o potwierdzanie ich uczuć???
Mimo, ze kochają Cię stale i wciąż (bo taka jest miłość rodzicielska), mają też inne obowiązki i prawo do pomyślenia o sobie i chwili odpoczynku.
W którymś poście Ida Ci napisała, byś postarała się być "niewidzialna".
To bardzo dobra rada.
Zastosuj ją choć na jeden dzień.
Wróć do domu , odrób lekcje, pozmywaj talerze i nie dopominaj się o pochwały.
Daj odpocząć swoim rodzicom :D.
mój syn marzył o lataniu, a tu tak trudno twardo stanąć na ziemi, a co dopiero odbić się .. (Tak było 5 lat temu)

"Wszys­cy jes­teśmy aniołami z jed­nym skrzydłem: mo­żemy la­tać tyl­ko wte­dy, gdy obej­miemy dru­giego człowieka"Bruno Ferrero

Tomek już to umie!!
Również dzięki Wam:))

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 08-12-2009 11:08

Jak usłyszysz "super jesteś" to po prostu odpowiedz "dziękuję".

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 08-12-2009 12:32

Nie każdy lubi ciągłe przytulanie. Mama również może nie zawsze mieć na to ochotę. Uszanuj to i nie bądź natarczywa. :)

Anna

Wsparcie

Post 08-12-2009 14:46

Maja pisze: Jak usłyszysz "super jesteś" to po prostu odpowiedz "dziękuję".

Ja jak słyszę pochwałę od syna też mu dziękuję, mówię mu, że jest mi miło, albo, że sprawił mi przyjemność tą pochwałą . Chcę żeby wiedział, że jego pochwała ma dla mnie duże znaczenie :D
syn 14 lat

Aneta

Awatar użytkownika

Post 10-12-2009 18:22

Pochwaliłam Mame wczoraj ale powiedziała dobrze.

Anna

Wsparcie

Post 10-12-2009 18:28

Co to znaczy " ale powiedziała dobrze" ?
Ucieszyła się, że ją pochwaliłaś, czy nie.
syn 14 lat

Aneta

Awatar użytkownika

Post 10-12-2009 18:33

Właśnie nie wiem czy się ucieszyła powiedziała, że dobrze. Nie wiem czy to znaczyło zadowolenie.

Anna

Wsparcie

Post 10-12-2009 18:37

Może nie jest przyzwyczajona do tego, że ją chwalisz i nie bardzo wiedziała jak zareagować.
Próbuj dalej :D
A może poproś mamę, żeby przeczytała ten wątek?
syn 14 lat

Aneta

Awatar użytkownika

Post 10-12-2009 18:43

Chyba tak to racja nie jest przyzwyczajona, bo rzadko kiedy ja chwale nie wiem za co dziś ja pochwalić? A z tym pokazywaniem, to spróbuje poprosić żeby zobaczyła. Tylko po co ma zobaczyć?

Anna

Wsparcie

Post 10-12-2009 18:47

Kari pisze: Chyba tak to racja nie jest przyzwyczajona, bo rzadko kiedy ja chwale nie wiem za co dziś ja pochwalić?

Pochwal za to, co Ci serce podpowiada :D

Kari pisze: A z tym pokazywaniem, to spróbuje poprosić żeby zobaczyła. Tylko po co ma zobaczyć?

Żeby Twoja mama wiedziała, że uczysz się ją chwalić.
syn 14 lat

sredni

Awatar użytkownika

Dzieci: Michał 17lat ZA, Maja 8 lat ZA z zaginiona, więc nigdzie nie zgłaszana diagnoza

Post 10-12-2009 18:57

Tylko raczej nie mów jak mój syn "mamo jesteś grzeczna", bo po takiej pochwale ubawiona byłam, ale pochwalona to sie za bardzo nie czułam

Anna

Wsparcie

Post 10-12-2009 19:06

No co Ty, "mamo jesteś grzeczna" to super pochwała, przecież dzieci powtarzają, to co my do nich mówimy :D
syn 14 lat

Aneta

Awatar użytkownika

Post 10-12-2009 19:07

Sredni no coś ty jak tak nie mówię , och jak mogłaś tak pomyśleć o mnie :evil:

A co powiedziałaś jak tak ci powiedział? Jestem dumna ze swojej Mamy , bo jest bardzo wyjątkowa.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 10-12-2009 21:00

Kari pisze:Sredni no coś ty
Ty piszemy dużą literą :evil:

Aneta

Awatar użytkownika

Post 17-12-2009 15:58

Tak macie rację, to jest lekceważenie innych Ty, Ciebie jak się pisze mała litera oczywiście.

sredni

Awatar użytkownika

Dzieci: Michał 17lat ZA, Maja 8 lat ZA z zaginiona, więc nigdzie nie zgłaszana diagnoza

Post 17-12-2009 17:34

Kari pisze: :evil:

A co powiedziałaś jak tak ci powiedział? Jestem dumna ze swojej Mamy , bo jest bardzo wyjątkowa.

Ubawiło mnie to bardzo, powiedziałam " dziękuję synku" , chyba zrozumiał,że trochę źle mu się powiedziało i zaczął się śmiać razem ze mną

Aneta

Awatar użytkownika

Post 07-06-2011 09:47

Wiecie jest mi trudno chwalić tatę:(

Wróć do Jak dorosnąć - forum dla młodzieży