Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Jak matura to i egzamin gimnazjalny

Moderator: Moderatorzy

BarryTrotter

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 20-04-2010 16:49

Jak matura to i egzamin gimnazjalny

Poruszyliście temat matury a o gimnazjalistów się nie zatroszczyliście :). Czy te egzaminy są naprawdę takie trudne?? Musze się do nich uczyć czy wystarcz przypomnieć sobie podstawy??
Wielką mądrością jest umieć znosić głupotę innych.

Aneta

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Dzieci: 2 latka

Ja: zdiagnozowane ADHD

Post 20-04-2010 17:04

BarryTrotter, poruszyliśmy temat o maturze ponieważ, Ja i Mejwa będziemy zdawać maturę i dlatego.
To zależy jakie egzaminy dadzą, raz są łatwe a raz nie i od przedmiotu zależy. No tak naprawdę to zależy od człowieka jak się mało nauczy to będzie trudno a ja dużo się nauczy to będzie łatwe dla niego. Niestety trzeba się uczyć, żeby osiągnąć sukces. Przypominanie podstaw może być słabe, bo zazwyczaj dają od 1 do 6 klasy gimnazjum.
Nie ma potrzeby złościć się ani na siebie, ani na sytuację. Często zdarza się nam mówić: "Złości mnie ta sytuacja". Musimy jednak mieć świadomość, że sytuacje tworzą ludzie, za każdą sytuacją ktoś stoi i nic złego się nie stanie, jeśli poczujemy do niego złość. :)

midianka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 20-04-2010 17:16

BarryTrotter pisze:Poruszyliście temat matury a o gimnazjalistów się nie zatroszczyliście :). Czy te egzaminy są naprawdę takie trudne?? Musze się do nich uczyć czy wystarcz przypomnieć sobie podstawy??

Musisz się uczyć :wink: , choć bardzo cenne jest również ćwiczenie rozwiązywania testów.
Pewnie to w szkole cały czas robicie, a i w domu warto potrenować :D
Efekty sam zobaczysz w krótkim czasie :OK:
Tu są linki do testów z ubiegłych lat. Powodzenia :P
http://www.cke.edu.pl/index.php?option= ... &Itemid=97
mój syn marzył o lataniu, a tu tak trudno twardo stanąć na ziemi, a co dopiero odbić się .. (Tak było 5 lat temu)

"Wszys­cy jes­teśmy aniołami z jed­nym skrzydłem: mo­żemy la­tać tyl­ko wte­dy, gdy obej­miemy dru­giego człowieka"Bruno Ferrero

Tomek już to umie!!
Również dzięki Wam:))

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 20-04-2010 17:17

BarryTrotter
Najlepiej rozwiąż sobie kilka testów z poprzednich lat.
Wtedy zorientujesz się, czy egzamin jest trudny i jakie (ewentualnie) masz braki.
Ideałem byłoby systematyczne rozwiązywanie takich testów.
:wink:

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 20-04-2010 19:25

Musisz się nauczyć oddzielnej dziedziny wiedzy. Czyli rozwiązywania testów.
To może mieć mało wspólnego z wiedzą ogólną, którą Ci kładą do głowy w szkole.
Jedyną drogą do dobrego napisania owych testów jest brać kolejne zestawy z lat zeszłych i co tydzień w weekend rozwiązywać.

Aneta

Awatar użytkownika

Post 20-04-2010 20:16

Lub codziennie rozwiązywać. W szkole BarryTrotter ćwiczycie?
Nie ma potrzeby złościć się ani na siebie, ani na sytuację. Często zdarza się nam mówić: "Złości mnie ta sytuacja". Musimy jednak mieć świadomość, że sytuacje tworzą ludzie, za każdą sytuacją ktoś stoi i nic złego się nie stanie, jeśli poczujemy do niego złość. :)

Żunia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 20-04-2010 20:45

Kari.
Wracając do matur.
Kup jutro Gazetę Wyborczą i zobacz jak to wygląda.
mój kochany czternastolatek ma zdiagnozowane ZA i ADHD

Aneta

Awatar użytkownika

Post 20-04-2010 20:47

Czemu jutro? Po drugie sami napisaliście mi, jak to wygląda wiec, nie rozumiem.

Żunia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 20-04-2010 21:08

Bo jutro jest dodatek z próbnymi maturami.

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 21-04-2010 07:34

BarryTrotter pisze:Poruszyliście temat matury a o gimnazjalistów się nie zatroszczyliście :). Czy te egzaminy są naprawdę takie trudne?? Musze się do nich uczyć czy wystarcz przypomnieć sobie podstawy??
Oj synku, synku nie starczy jak mama powtarza ucz się, rozwiązuj testy ...

Potrzebujesz dodatkowej motywacji :?:

Testy masz już za tydzień, więc trochę późno na naukę, teraz tylko zostało się modlić i spać z książką pod poduszką :wink:

Na temat testów gimnazjalnych jest dość dużo na tym forum. Zajrzyj np. tutaj viewtopic.php?f=36&t=313&p=4540&hilit=testy+gimnazjalne#p4540
Człowiek jest wielki,
nie przez to, co ma, lecz przez to kim jest,
nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Aneta

Awatar użytkownika

Post 21-04-2010 09:41

Kupiłam gazetę wyborcza. Szkoda, że nie ma odpowiedzi ponieważ było by mi łatwiej sprawdzić po zrobieniu . Dziękuje Ci Żuniu [smilie=happy.gif] Jutro z polaka jest w gazecie, to kupie sobie.

Maturzyści!

tutaj daje link do zadań z głosem i to jest ten test z gazety - http://www.edulandia.pl/Edulandia/1,983 ... ia_do.html

Rady przed egzaminem ustnym!

http://www.edulandia.pl/Edulandia/1,98387,5117548.html

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 21-04-2010 11:44

smoczydlo pisze:Oj synku, synku nie starczy jak mama powtarza ucz się, rozwiązuj testy ...

Potrzebujesz dodatkowej motywacji :?:
Oczywiście, że nie wystarczy.
Jeszcze z grubsza pamiętam, co się działo, jak sama byłam w wieku mniej więcej gimnazjalnym.
Motywowanie przez mamę bywało wręcz antyskuteczne...

BarryTrotter

Awatar użytkownika

Post 21-04-2010 16:14

Prawda. Jakoś nie koniecznie chce mi się robić testy bo są banalne (szczególnie te z matmy), ale nie wiem dla czego robię głupie błędy:)

BasikM

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-04-2010 17:57

BarryTrotter pisze:Prawda. Jakoś nie koniecznie chce mi się robić testy bo są banalne (szczególnie te z matmy), ale nie wiem dla czego robię głupie błędy:)

Właśnie dlatego, że są banalne. Gdyby były trudniejsze to skupiłbyś uwagę na problemie do rozwiązania i błędu byś nie zrobił.
Gdy są banalne to już czytając wiesz jak to rozwiązać więc po co się koncentrować i prosta droga do zrobienia idiotycznego błędu.

Wniosek: Spróbować się skoncentrować nawet na banalnych i nudnych zagadnieniach. Tylko wówczas możesz uniknąć błędów wynikających z nieuwagi. (jakieś pominięcie znaku minus przy przepisywaniu, jakiś prosty błąd rachunkowy itp.)
Mam siostrę i siostrzeńców z ADHD

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 21-04-2010 18:24

BasikM pisze:
BarryTrotter pisze:Prawda. Jakoś nie koniecznie chce mi się robić testy bo są banalne (szczególnie te z matmy), ale nie wiem dla czego robię głupie błędy:)

Właśnie dlatego, że są banalne. Gdyby były trudniejsze to skupiłbyś uwagę na problemie do rozwiązania i błędu byś nie zrobił.
Gdy są banalne to już czytając wiesz jak to rozwiązać więc po co się koncentrować i prosta droga do zrobienia idiotycznego błędu.

Wniosek: Spróbować się skoncentrować nawet na banalnych i nudnych zagadnieniach. Tylko wówczas możesz uniknąć błędów wynikających z nieuwagi. (jakieś pominięcie znaku minus przy przepisywaniu, jakiś prosty błąd rachunkowy itp.)

W skrócie ZABURZENIA KONCENTRACJI UWAGI ;) Chociaż z ego co pamiętam, Ty jesteś "ten niezaburzony" ;)
Ostatnio byłam na zebraniu w szkole, bo Jędrzej w tym roku też pisze test i właśnie na to zwracano uwagę, że niedokładnie czytane są polecenia i stąd wynikają błędy. Często występują pytania typu "co nie jest poprawną odpowiedzią". Przy testach humanistycznych teksty trzeba przeczytać co najmniej 3 razy. Wstępnie 1-szy raz, podczas udzielania odpowiedzi, 2-gi raz i sprawdzając 3-ci raz.
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

midianka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 29-04-2010 12:09

BarryTrotter pisze:Poruszyliście temat matury a o gimnazjalistów się nie zatroszczyliście ?

Nie piszemy, ale kciuki zaciśnięte :D :ithr: :ithl:
mój syn marzył o lataniu, a tu tak trudno twardo stanąć na ziemi, a co dopiero odbić się .. (Tak było 5 lat temu)

"Wszys­cy jes­teśmy aniołami z jed­nym skrzydłem: mo­żemy la­tać tyl­ko wte­dy, gdy obej­miemy dru­giego człowieka"Bruno Ferrero

Tomek już to umie!!

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 29-04-2010 12:13

Już po egzaminach.. teraz tylko czekanie na wyniki
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

midianka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 29-04-2010 13:26

anka-niko pisze:Już po egzaminach.. teraz tylko czekanie na wyniki

Tak wiem.
W tym roku " mamy" jednego, jedynego egzaminowanego zaprzyjaźnionego forumowicza, więc słysząc w radiu, o egzaminach jakoś same kciuki się zaciskały ;)

Tomek już to umie!!

Aneta

Awatar użytkownika

Post 29-04-2010 14:07

Ja też, trzymałam kciuki bardzo mocno.

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 29-04-2010 14:08

midianka pisze:
anka-niko pisze:Już po egzaminach.. teraz tylko czekanie na wyniki

Tak wiem.
W tym roku " mamy" jednego, jedynego egzaminowanego zaprzyjaźnionego forumowicza, więc słysząc w radiu, o egzaminach jakoś same kciuki się zaciskały ;)

oj chyba ich wiecej, tylko jakoś zauczeni się nie odzywali :wink:
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Aneta

Awatar użytkownika

Post 29-04-2010 14:11

Anka-Niko bo ciężko, prawdopodobnie pracowali.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 23 lata, Piotr 31 lat

Post 29-04-2010 18:10

Ponoć testy matematyczno-przyrodnicze były zaskoczeniem. Prawie bez matematyki :( .

Smoczątko, jak Ci poszło?
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i obaj usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak pomóc dzieciom, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu

Aneta

Awatar użytkownika

Post 29-04-2010 18:13

Jak to prawie bez matematyki? :shock: :shock:

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 30-04-2010 07:44

Z tego co mówił to ciężko ..., bardzo trudne były zadania z fizyki - ale niech się Smoczątko wypowie.
Człowiek jest wielki,
nie przez to, co ma, lecz przez to kim jest,
nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

basiacyferki

Wsparcie

Post 01-05-2010 09:32

Radek też twierdzi, że bardzo trudne z samej prawie fizyki. Zawiódł się, ponieważ uważał, że lepiej jest przygotowany.
Za to z części humanistycznej tak się bał, że myślał że zemdleje, nie wspominajac o wymiotach, a tu taka niespodzianka.
Poczekamy, zobaczymy.
Radek 16 lat-wysokofunkcyjny
Emil 11 lat-ZA
Ja-zmęczenie materiału

BarryTrotter

Awatar użytkownika

Post 02-05-2010 18:08

Jak każdy wie ta część egzaminów o której tak zaciekle popisaliście to egzamin matematyczno-przyrodniczy.
ja i większa część kolegów z szkoły uważa, iż ten test powinien mieć nazwę egzamin fizyczno-przyrodniczy.
Ogólnie myślę, że wszystkie trzy części poszły mi nieźle. Ale powinno być wspaniale przynajmniej z części matematycznej :(

Aneta

Awatar użytkownika

Post 02-05-2010 18:20

Dlaczego powinno być wspaniale, nawet jak pójdzie ci, nieźle to duży sukces:)

smoku

Awatar użytkownika

Stróż prawa i porządku

Post 02-05-2010 20:46

Kari pisze:Dlaczego powinno być wspaniale, nawet jak pójdzie ci, nieźle to duży sukces:)

Oooo młoda panno, co to to nie!!!! Barry to wybitny matematyk, w tym temacie musi być wspaniale :) :)
pękła sprężyna, cząstka stulecia........

Aneta

Awatar użytkownika

Post 03-05-2010 11:19

Dobrze, szefie niech Ci będzie. Tylko, że nawet wybitnemu matematykowi, może pójść nawet nieźle. :wink:

Mejwa

Awatar użytkownika

Post 04-05-2010 13:07

Noi po maturze z polskiego :)

Pierwsza część, czyli czytanie ze zrozumieniem sprawiło mi problem. Nie ze względu na tekst, tylko na głupio sformułowane pytania. Ale na szczęście temat do wypracowania był dla mnie bardzo prosty i napisałem pracę na 2 i pół strony. Chodziło o "Świętoszka", lekturę, która znam na pamięć, ale to i tak wszystko zależy od klucza. Matura z polskiego to zgadywanie, co autor miał na myśli.
rocznik 1991, ADHD stwierdzone, uczeń ostatniej klasy liceum.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 04-05-2010 16:29

:OK:
Kciuki nadal zaciśnięte.
Czekamy na dalsze relacje.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 04-05-2010 16:48

Trzymamy kciuki za wynik!

Żunia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-05-2010 19:37

I przed każdym wyjściem na kolejny egzamin czuj się kopnięty w d..ę.
Kciuki oczywiście też trzymam.
Za dzieci naszych forumowiczów też.

Aneta

Awatar użytkownika

Post 04-05-2010 19:38

Ja też trzymam, bardzo mocno.

To pytanie było, troche śmieszne prawda?

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... /184600030

Uczniowie musieli napisać np., czy internet jest śmietnikiem, a także czy internet to sposób na "mcdonaldyzację” społeczeństwa.
Ostatnio zmieniony 05-05-2010 11:58 przez mrówa, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Forma poprawna to "to pytanie" a nie "te pytanie".

Mejwa

Awatar użytkownika

Post 05-05-2010 11:24

Matma- sądze, że dobrze, zobaczymy do 14 jak będą ospowiedzi w necie, ale myśle, że uda mi się te wymarzone 70% walnąc ;)

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 05-05-2010 11:33

To świetnie. :)
:piwko:

EdyteK

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 05-05-2010 11:36

to super :OK:

dla mnie matematyka była ciężkim orzechem do zgryzienia, ale mimo wszystko to właśnie ją zdawałam na maturze :)
ma coś w sobie ten przedmiot :)
Jeżeli problem ma rozwiązanie - nie ma się czym martwić, a jeżeli nie ma rowiązania - to martwienie się i tak niczego nie zmieni

Mejwa

Awatar użytkownika

Post 05-05-2010 11:58

Chyba każdy zna, nawet największe tumany mówiły, że była łatwa :)

Aneta

Awatar użytkownika

Post 05-05-2010 12:05

:OK: :mml: :clap: Brawo, mam nadzieje, że będzie dobry wynik!

Denerwowałeś się pewnie, prawda?

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 05-05-2010 13:09

A mój Piotrek stwierdził, ze była dla niego niezrozumiała.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Mejwa

Awatar użytkownika

Post 05-05-2010 14:41

Nie ma takiej opcji, zapewniam. Zadania zamknięte były dla dzieci z podstawówki, większość nie wymagała myślenia. Wszyscy sa zadowoleni, chyba każdy ode mnie ze szkoły zda.

Aneta

Awatar użytkownika

Post 05-05-2010 19:31

Oj jest taka opcja, ja nie potrafiłam a mieliśmy dziś na matmie te zadania.

regina

Wsparcie

Post 05-05-2010 23:25

Mejwa pisze:Noi po maturze z polskiego :)

Pierwsza część, czyli czytanie ze zrozumieniem sprawiło mi problem. Nie ze względu na tekst, tylko na głupio sformułowane pytania. Ale na szczęście temat do wypracowania był dla mnie bardzo prosty i napisałem pracę na 2 i pół strony. Chodziło o "Świętoszka", lekturę, która znam na pamięć, ale to i tak wszystko zależy od klucza. Matura z polskiego to zgadywanie, co autor miał na myśli.

Od tego roku szczęśliwie mają zaprzestać oceniania według tzw. klucza.
Czego wszystkim maturzystom życzę.

Aneta

Awatar użytkownika

Post 06-05-2010 07:57

Regina pisze:oceniania według tzw. klucza.

A co to za ocenianie ?

regina

Wsparcie

Post 06-05-2010 08:56

Od kilku lat bodajże o tym głośno. Spróbuj porozmawiać z kolegami na przykład - na pewno ktoś słyszał. Jak naprawdę nie będziesz w stanie się dowiedzieć - w skrócie wyjaśnię :)

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 06-05-2010 09:06

Kari zdała egzamin gimnazjalny, który oceniany jest w ten sam sposób.
Przypuszczam więc, że orientuje się, na czym polega taka ocena.

Mejwa

Awatar użytkownika

Post 07-05-2010 11:56

Jak polski poszedł mi nieźle, a matma jeszcze lepiej, to angielski schrzaniłem totalnie. Wyszło straszne bagno. Mam 9/35 za pierwszą część, a za drugą musze dostać co najmniej 6/15 żeby zdać :? Będzie na maxa ciężko, ale myślę, że mi się uda, bo jak nie to mnie szlag trafi...

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 07-05-2010 18:56

Nic Cię nie trafi. Najwyżej zdasz jeszcze raz.

Mejwa

Awatar użytkownika

Post 10-05-2010 19:56

Jutro polski ustny, ale mam stresa, masakra. Ale myśle, że dobrze mi pójdzie, o ile nie zaczne się jąkać :)

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 10-05-2010 20:27

Myślę, że polski pójdzie Ci gładko.
:OK: :OK:
Następna

Wróć do Jak dorosnąć - forum dla młodzieży