Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Zabawy 5-latki - normalne?

Moderator: Moderatorzy

Twitti

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Dzieci: Arnisia 5 lat, prawdopodobne ADHD, Maurycy 1 lat

Post 22-12-2014 21:58

Zabawy 5-latki - normalne?

Zastanawiam sie czy moja corka ma normalne zabawy na swoj wiek.
W przedszkolu bawi sie glownie sama lub non stop rysuje. Bawi sie glownie w swoj wymyslony swiat. Z dziecmi nie chce sie bawic. Jak ktores probuje ja zachecic, to blokuje sie, nie odzywa sie. Mowi ze sie wstydzi, chociaz widze ze sama nie wykazuje zainteresowania dziecmi. Z reszta nigdy nie ciagnelo jej do dzieci, a nawet jako dwulatka sie ich bala.
W domu chetnie sie ze mna bawi ale tez tylko w to co chce. Pojawia die jakas mysl i jest walkowana przez jakis czas. Byly np:
- ze ja jestem pania nauczycielka z przedszkpla i ja odwiedzam w domu
- ze jestem jej siostra i jej dokuczam i co msma zrobi
- ze jest dwulatka, roczniakiem itd (zabawy zeiazane z zazdroscia o jej rocznego brata)
I inne tego typu udajace jakas sytuscje.
Ogolnie ma rozne fazy co jakis czas. Teraz ma faze na hustanie na hustawce, wiec duzo czasu po przedszkolu buja sie. Wczesniej byla faza ma ksiazki lub rysowanie. Sporadycznie zagra w gry planszowe. Telewizja i komputer jej nie interesuja.
Co jakis czas nachodza mnie watpliwosci czy wszystko z nia jest ok, ale slysze ze tak. Panie w przedszkolu mowia ze tak, trrapeuta SI Ze tak.. A ja jakos nie sama nie wiem.. Ludzr sie ze jest tylko inna..

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 23-12-2014 08:27

Dzieci bywają różnorodne i czasem trudno u malucha odróżnić naturalne etapy rozwojowe od zaburzeń.
Bywa tak, że pewne etapy są opóźnione i wtedy wydaje się, że coś nie tak. Ale dziecko później nadrabia zaległości.
W naturalny sposób dwulatek jest aspołeczny. Dopiero trzylatek zaczyna bawić się z innymi dziećmi.
Schematyzmy zabaw w wieku 5 lat mogą być niepokojące, ale też nie zawsze. Ale też nie należy w tym wieku robić zbyt wielkich nacisków terapeutycznych w kierunku uspołecznienia na dziecko. Po prostu intelekt dziecka jest jeszcze za słabiutki.
Terapia uspołeczniająca polega na moderowaniu emocji i sztukowaniu intelektem tego, co szwankuje w biologii. Ale do tego trzeba już funkcjonującego intelektu. Oczywiście mówię to w olbrzymim skrócie i z barbarzyńskim uproszczeniem :)

tama

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 27-12-2014 23:34

Dla mnie to normalne, chociaż nietypowe. Każde dziecko jest inne. Mój syn zawsze wolał spędzać czas z dorosłymi niż z rówieśnikami, uważał że są głupi. Przeszło mu dopiero w okolicach gimnazjum. Ja namiętnie wydłubywałam lalkom oczy (moja babcia była przerażona, że jestem potworem) a ja tylko chciałam wiedzieć jak działa mechanizm ich zamykania. nie jestem seryjną morderczynią, ai syn na psychopatę nie wyrósł.
syn już studiuje rocznik 95; dysgrafia, dyslekcja stwierdzone, ADHD niestwierdzono, ale ma wszelkie objawy

Wróć do Dziecko z Zespołem Aspergera