Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Literatura dla rodziców dzieci z ADHD

Moderator: Moderatorzy

aga-d

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: 7 lat hiperkinetyczne zaburzenia zachowania

Post 03-10-2012 11:33

Sposób na trudne dziecko

Właśnie natknęłam się na tą książkę autorem jest Kołakowski A. i Pisula A.

Opis książki:

Co zrobić, gdy dziecko na odmowę kupna zabawki reaguje wybuchem złości? Jak wydawać polecenia, by przyniosły pożądany skutek? W jaki sposób chwalić i nagradzać pozytywne zachowania? Jak ma postąpić ma nauczyciel, gdy uczniowie spóźniają się na lekcje, a na zajęciach zachowują się nieodpowiednio?Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w niniejszej książce. Autorzy, mający bogate doświadczenie w pracy z dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze, przedstawiają proste, lecz skuteczne metody radzenia sobie z trudnymi i niepożądanymi zachowaniami. Omawiają najczęstsze błędy popełniane przez rodziców i nauczycieli oraz podpowiadają, jak się z nimi uporać.Dzieci z trudnymi zachowaniami wymagają zdecydowanie więcej uwagi i czasu niż te, które nie sprawiają żadnych kłopotów. Jeśli Wasze dziecko ma trudny temperament, musicie mu poświęcić maksimum uwagi, by dać mu szansę na dobry rozwój. Jeśli jednak Wasze dziecko zaczyna płakać, gdy próbujecie wejść do sklepu drzwiami z napisem "wyjście", potrzebujecie zupełnie innego poradnika - jak sprawić, by dziecko nauczyło się łamać zasady.

Korci mnie by ją nabyć, ponoć to coś nowego. Szukałam po forum nie znalazłam nic na jej temat. Dlatego zapytuje : nabył już ktoś tą książkę ? I może coś o niej więcej opowiedzieć, czy warta uwagi?

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 03-10-2012 11:37

Książki nie znam, ale autorów znam. Obydwoje "wywodzą się" z CBT. Napisali (w różnych układach autorskich)sporo dobrych książek.
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Haskire

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: Syn 11 lat ADHD

Post 03-10-2012 23:36

Sposób na trudne dziecko

aga-d pisze: Dlatego zapytuje : nabył już ktoś tą książkę ? I może coś o niej więcej opowiedzieć, czy warta uwagi?

Nam tę książkę polecała psychiatra jako dobrą. Mówiła, że jest chwalona przez rodziców. Sama do niej jeszcze nie dotarłam.

patik

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: Bliźnięta 10 lat - pierwszy prawdopodobnie ZA, drugi raczej norma

Post 04-10-2012 08:08

Książkę mam - szczerze mówiąc wszystko co w niej wyczytała jest również na forum.
Bynajmniej nie chcę w ten sposób umniejszyć osiągnięć autorów - najpierw przeczytałam książkę i byłam wniebowzięta, potem dotarłam do forum i okazało się że już to wiem (może nie do końca rozumiem, to inna sprawa).
Z tej książki zostało mi jedno wspomnienie - autor wskazuje do czego rodzic jest zobowiązany, a co moze być potraktowano jako extra przywileje. Wspólna lektura tej tabelki z dziećmi spowodowała u nich popłoch i przerażenie. Aktualnie wystarczy że wspomnę - "Ok - to ja będę od dzisiaj ZWYKŁĄ mamą" - i Panowie od razu idą na daleko posunięte ustępstwa. :opada: Zwykła Mama - to taka która robi tylko to co musi jako rodzic. Kompa odwirusowywać np. nie musi. :lol:
Od zawsze wiedziałam, że mój synek jest INNY. 21 sierpnia 2012 potwierdziło się, że to AS i jak każdy AS wyprzedza swoje czasy, bo AS to ewolucyjnie człowiek XXII wieku. I tego się będę trzymać!

MamaExpresika

Wsparcie

Dzieci: Expresik 7 lat i 3 mc - prawdopodobnie ADHD (zdania uczonych są podzielone)

Ja: PPP sądzi, że mam ADHD ;)

Post 26-02-2013 09:51

Postanowiłam pozbyć się pewnych książek, a w ich miejsce zakupić inne. Na podstawie tego co tu pisaliście wybrałam:
1. Wszystko o ADHD - Linda J. Pfiffner
2. Dziecko nadpobudliwe. Jak zrozumieć objawy i znaleźć odpowiednie rozwiązania - Cordula Neuhaus
3. Fenomen indygo - Carolina Hehenkamp
4. Wychować dziecko z ADD i ADHD. Nie mogę? Nie zrobię? Praktyczne strategie opanowania trudnych zachowań dzieci z ADD i ADHD - David Pentecost
5.Od chaosu do spokoju. Skuteczne wychowanie dzieci z ADHD lub innymi zaburzeniami zachowania
-Janet E. Heininger Sharon K. Weiss
6. ADHD/ADD Jak pomóc dziecku ogarnąć chaos - Carter Cheryl R.
Nie wiem czy nie przegięłam i jest sens nabyć wszystkie te pozycje, ewentualnie jakieś inne :hmmm:
Doradźcie coś proszę :)
W każdym z nas tkwi talent ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć...

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 26-02-2013 10:07

Wszystko, co napisałaś, jest ok. (no, może poza indygo :? ).

Pytanie tylko, czy chcesz to czytać wszystko na raz, czy raczej po kolei - ale to już kwestia indywidualnych preferencji.
Ja bym zaczęła od "Od chaosu do spokoju".

MamaExpresika

Wsparcie

Dzieci: Expresik 7 lat i 3 mc - prawdopodobnie ADHD (zdania uczonych są podzielone)

Post 26-02-2013 10:10

Żono Dreptaka chce czytać po kolei, tylko zamówiłabym kilka na razy, by zmniejszyć koszty. I jeszcze ewentualnie jedną książkę Pana Kołakowskiego. Tylko ewentualnie, którą i jaką kolejność zachować?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 26-02-2013 17:27

weź udział w konkursie, może dostaniesz książkę Kołakowskiego :)

MamaBoo

Awatar użytkownika

Dzieci: Robak 1 -8 lat ADHD, Robak 2 - prawie 3 lata -Tajfun

Ja: Mąż - ADHD

Post 21-03-2013 14:46

Polecam "Dzieci Indygo. Czyli ADHD bez tajemnic" Katarzyny Herdy.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 22-03-2013 21:13

Określenie "dzieci indygo" sugeruje magię, ale na szczęście to chyba tylko idiotyczny tytuł. Podobno w treści magii nie ma.
Książki w ręku nie miałem, bo tytuł zadziałał odstraszająco.

MamaBoo

Awatar użytkownika

Dzieci: Robak 1 -8 lat ADHD, Robak 2 - prawie 3 lata -Tajfun

Ja: Mąż - ADHD

Post 24-03-2013 20:04

Magii tam może i niewiele, natomiast jest dużo przykładów jak rozwiązywać problemy, jak radzić sobie z trudnościami. Lekko, szybko się czyta.

Magdaz

Post 17-05-2013 09:34

Polecam książki dla rodziców dzieci z ADHD. Trafiłam na nie pisząc pracę magisterską i szczerze polecam!

> Pfiffner L. J. "Wszystko o ADHD"

> G. Serfontein "Twoje nadpobudliwe dziecko"

> Marczak A. "Program pracy z dzieckiem z objawami nadpobudliwości psychoruchowej w przedszkolu lub w szkole"

Magdaz

Post 17-05-2013 09:37

Jeszcze dodatkowo literatura:

> Harland S. "Dziecko nadpobudliwe czy genialne"

sau123

Dzieci: 8 latek ADHD

Post 14-03-2014 21:01

Pomocy!! Nie mam ani sily ani cierpliwosci na tlumaczenie mojej matce czym jest a czym nie jest ADHD.
Babcia w kazdej rozmowie telefonicznej usiluje udzielac "madrych rad" na temat swojego wnuka czym doprowadza mnie do szalu.

Poleccie mi prosze cos co babcia moze sobie poczytac. Lopatologia ma byc. Ksiazce nie bedzie Pani Matka przerywac co drugie slowo, moze sie nawet skupi na tresci i moze nawet cos dotrze...
Ja nie mam szans... :glawa w sciane:

Co mateczce zamowic? :?

sau123

Dzieci: 8 latek ADHD

Post 14-03-2014 21:52

Fantastyczne! :D
Serdecznie dziekuje.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 14-03-2014 22:52

Jak babcia pragnie głębszej wiedzy to można sięgnąć po Edward M. Hallowell W świecie adhd.
A jak jest z Warszawy lub okolic, może do nas zajrzeć. Jakby co,to wykonamy pranie mózgu :)

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 22-08-2014 09:44

Ciekawa nowość - dla rodziców i nauczycieli przedszkolaków:
małe-dzieci-z-adhd.jpg
małe-dzieci-z-adhd.jpg (25.79 KiB) Przeglądany 930 razy

George J. DuPaul, Lee Kern - Małe dzieci z ADHD
Redakcja naukowa polskiego wydania: Artur Kołakowski, Monika Szaniawska

Objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi (ADHD) często pojawiają się już we wczesnym wieku. Od kilkudziesięciu lat naukowcy, psychologowie i pedagodzy poświęcają wiele czasu i starań, aby zrozumieć i leczyć ADHD, lecz dopiero od niedawna starania te zaczęły koncentrować się silniej na specyficznych potrzebach nadpobudliwych lub nieuważnych dzieci w wieku przedszkolnym. Niniejsza książka jest pierwszą, która opisuje potwierdzoną empirycznie wczesną interwencję dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat mających ADHD bądź zagrożonych ADHD.

George DuPaul i Lee Kern, psycholog szkolny i pedagog specjalny, przedstawiają trójpoziomowy model profilaktyki i interwencji, który można wdrożyć w środowisku domowym lub przedszkolnym. Na ten obiecujący model składają się strategie interwencji uniwersalnej, nauka w małych grupach oraz oparte na ocenie interwencje behawioralne. Autorzy zilustrowali wyzwania związane z wdrażaniem barwnymi opisami przypadków zaczerpniętymi z własnego doświadczenia klinicznego. Małe dzieci z ADHD to wszechstronny i bardzo na czasie program, który stanowi kamień milowy w dziedzinie leczenia ADHD.

Patroni medialni - m.in. Fundacja SAVANT i Kampania na rzecz ADHD i zespołu Aspergera :OK:
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

aja

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Dzieci: Kasia 10 lat ADHD, Basia 3 lata zapowiada się nie lepiej

Ja: prawdopodobnie ADHD

Post 13-11-2014 22:43

Hmmm ciekawa pozycja.

A ja mam pytanko, ktoś cos wie na temat:
"Zrozumieć ADHD" Christopher Green

MamaExpresika

Wsparcie

Post 14-11-2014 09:52

Wszystko o ADHD. Linda J. Pfiffner - przyznam, że nie czytałam. I mam pytanie czy ona jest bardziej dla pedagogów czy dla rodziców też. Nie wiem czy nie mieszam :roll: Jednak na merlinie ta pozycja ma dodatek: Kompleksowy, praktyczny przewodnik dla nauczycieli. Na okładce tego nie widzę ...
Pani Młodego chce poczytać i chciałam jej właśnie polecić tę pozycję. Sama też ewentualnie bym kupiła.
Siedzę i szukam co wybrać.

aja

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Dzieci: Kasia 10 lat ADHD, Basia 3 lata zapowiada się nie lepiej

Ja: prawdopodobnie ADHD

Post 14-11-2014 13:30

Wiesz co, ja czytałam i jak dla mnie dla nauczycieli. Zresztą w klasach 1-3 skorzystała nasza Pani.
Poprzednia

Wróć do Literatura