Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Literatura dla dorosłych z ADHD

Moderator: Moderatorzy

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 06-06-2005 21:26

Literatura dla dorosłych z ADHD

Na forum było kilka pytań o literaturę. Według mnie, są to bardzo pomocne pozycje!!

[url=http://www.edukacyjna.pl/ksiazka.php?id=4036&partner=adhd.org.pl]
Tomasz Wolańczyk, Artur Kołakowski, Magdalena Skotnicka "Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci" [/url]

[url=http://www.edukacyjna.pl/ksiazka.php?id=3928&partner=adhd.org.pl]
John J. Ratey, Edward M. Hallowel, "W świecie ADHD. Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi u dzieci i dorosłych" [/url]

[url=http://www.edukacyjna.pl/ksiazka.php?id=4024&partner=adhd.org.pl]
Dlaczego dzieci się wiercą? Zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Poradnik [/url]

reuptake

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 09-11-2005 19:19

byłem w usa, w księgarniach jest sporo pozycji na temat ADD dorosłych (ok. 6-7 tytułów. kupiłem sobie jedną z tych książek, jak przeczytam to się podzielę.

SonnyBoy

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 10-11-2005 01:57

Bardzo mi przykro, że jest tak mało pozycji o ADHD u dorosłych na polskim rynku... (w świecie ADHD... " już mam) :cry:
Adult ADHD RULEZ!!
>> http://www.forum.ptadhd.pl/ <<

dodka

Awatar użytkownika

Post 18-11-2005 05:48

witam, jestem tu po raz pierwszy, i z pewnościa nie ostatni. adhd to moje zycie w pewnym sensie, zycie zawodowe od jakiegoś czasu. w polsce rzeczywiście literatury o dorosłych jest niewiele, ale mam nadzieję, że to się zmieni. posiadam wiele artykułów ze świata, sprowadzam książki, czytam - dokonuję selekcji i planuje badania w tym kierunku. za jakiś czas będę poszukiwac odważnych do wzięcia udziału w badaniach...mam nadzieję, że tacy tu właśnie się znajdą
:)
jeśli ktoś z was dorośli adhdowcy ma ochotę dołączyć do mnie - zapraszam, sama nie mam typowo książkowego pełnoobjawowego adhd, ale swoje własne prywatne stale obecne małe adhd .....i dobrze mi z tym

myna

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 14-12-2005 12:09

Cześć!
Jeżeli chcę od czegoś zaczać uświadamianie się, a interesuje mnie adhd u dorosłych to od czego powinnam zaczać?
:roll:

dodka

Awatar użytkownika

Post 14-12-2005 23:41

witaj na początek myślę, że najlepsza lektura to W świecie ADHD Hallowella i Rateya - prosty i przystępny język
:)

k66

Awatar użytkownika

Post 28-01-2006 10:16

Pozwoliłem sobie skopiować literature dotyczaca ADHD (w wiekszym lub mniejszym stopniu) z pracy magisterskiej o ADHD.

Wykaz literatury.

1.Barkley R.A. (1998) Dzieci nadpobudliwe i roztargnione, Świat Nauki, s. 50-55
2.Bilikiewicz T.( 1989), Psychiatria kliniczna,t.3. Warszawa, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, s. 352- 356
3.Borkowska A. (1999) Nadpobudliwość psychoruchowa w neuropsychologicznej koncepcji Russela A. Barkleya. W: Herzyk A., Borkowska A.(red), Neuropsychologia emocji. Poglądy badania klinika., Wyd. UMCS, Lublin, s. 165- 190
4. Borkowska A. (2000)Problemy diagnozy różnicowej między nadpobudliwością
psychoruchowego a zaburzeniami przetwarzania słuchowego.
W: Borkowska A., Szepietowska E. M.(red) Diagnoza neuropsychologiczna. Metodologia i metodyka, Wyd. UMCS, Lublin, s.365-372.
5. Cooper P., Ideus K. (2001) Zrozumieć dziecko z nadpobudliwością psychoruchową, Wyd. Akademii Pedagogiki Specjalnej, W-wa
6. Dąbkowska M. (2002) Czynniki ryzyka ADHD. Psychiatria i psychologia kliniczna, nr 2, s. 102-104
7. Geller S., Kost Z.(1978). Diagnoza kliniczna a diagnoza psychometryczna.. W: Wołoszynowa L.(red.). Materiały do nauczania psychologii. Seria III, t.3.Warszawa, PWN.
8. Gurba E. ( 2004), Wczesna dorosłość. W: Harwas- Napierała B., Trempała J.(red) Psychologia rozwoju człowieka., t. 2, PWN, Warszawa, s. 202- 233

1. Hallowell E.M. Ratey J.J. (2004). W świecie ADHD, MEDIA RODZINA, Poznań
2. Herzyk A. ( 2000) Mózg Emocje Uczucia- analiza neuropsychologiczna. Wydawnictwo UMCS, Lublin
3. Hornowska E.( 1998). Od W-B I do WAIS. W: Brzeziński J., Hornowska E. (red.) Skala Inteligencji Wechslera WAIS- R. Polska adaptacja, standaryzacja, normalizacja i wykorzystanie w diagnostyce psychologicznej. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
4. Jaworowska- Obój Z. (1985). Studium przypadku jako metoda diagnozy klinicznej. W: Wołoszynowa L. (red.) Materiały do nauczania psychologii. Seria III, t.4. Warszawa, PWN.
5. Kądziela- Olech H., Piotrowska- Jastrzębowska J.( 2004). Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) u dzieci- rola psychoedukacji. Psychiatria i psychologia kliniczna, nr 4, s. 240-249
14. Kądzielawa D. ( 2002) Rozwój metody przypadku w neuropsychologii. W: Herzyk A., Daniluk B. ( red.) Jakościowy opis w neuropsychologii klinicznej. Wyd. UMCS, Lublin, s.88
15. Kielar- Turska M., Białecka- Pikul (2004), Wczesne dzieciństwo. W: Harwas- Napierała B., Trempała J.(red) Psychologia rozwoju człowieka., t. 2, PWN, Warszawa, s. 47- 82
16. Kielar- Turska M. ( 2004), Średnie dzieciństwo. Wiek przedszkolny. W: Harwas- Napierała B., Trempała J.(red) Psychologia rozwoju człowieka., t. 2, PWN, Warszawa, s. 83- 129
17. Kołakowski A., Skotnicka M., Wolańczyk T.(1999), Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci. Bifolium, Lublin
18. Kurcz I. ( 2000), Język i komunikacja. W: Strelau J. (red) Psychologia. Podręcznik akademicki. T.2. GWP, Gdańsk.
19. Kwiatkowska G. ( 2000) Wykłady- Procesy poznawcze.
20. Ledzińska M. ( 2000), Uczenie się wykraczające poza warunkowanie. W: Strelau J. (red) Psychologia. Podręcznik akademicki. T.2. GWP, Gdańsk.
21. Łuria A.R. (1976) Podstawy neuropsychologii. Państwowe Zakłady Wydawnictw
Lekarskich, Warszawa, s. 93-131
22. Łuś H. ( 2003) Badanie czasu reakcji testem „R- W”. W: Rotter T. ( red) Metodyka psychologicznych badań kierowców. Ośrodek Informacji Naukowej i Wydawnictw ITS, Warszawa, s. 44-47.
23. Markowski A. ( 2003) Badanie Testem Tablic Poppelreutera. W: Rotter T. ( red) Metodyka psychologicznych badań kierowców. Ośrodek Informacji Naukowej i Wydawnictw ITS, Warszawa, s. 95-99.
24. Maruszwski T.( 1996) Psychologia poznawcza. Znak- Język- Rzeczywistość Polskie Towarzystwo Semiotyczne, Warszawa
25. Maruszewski T. ( 2000a). Pamięć autobiograficzna jako podstawa tworzenia doświadczenia indywidualnego. W: Strelau J. (red) Psychologia. Podręcznik akademicki. T.2. GWP, Gdańsk
26. Maruszwski T. ( 2000b) Pamięć jako podstawowy mechanizm przechowywania doświadczenia. W: Strelau J. (red) Psychologia. Podręcznik akademicki. T.2. GWP, Gdańsk

27. Nartowska H. (1972a) Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo, Nasza Księgarnia, Warszawa
28. Nartowska H. (1972b) Wychowanie dziecka nadpobudliwego. Nasza księgarnia, Warszawa
29. Nęcka E. (2000) Procesy uwagi. W: Strelau J. (red) Psychologia. Podręcznik akademicki. T.2. GWP, Gdańsk.
30. Niehoff D.( 2001) Biologia przemocy. Media Rodzina, Poznań
31. Obuchowska I. ( 2004), Adolescencja. W: Harwas- Napierała B., Trempała J.(red) Psychologia rozwoju człowieka., t. 2, PWN, Warszawa, s. 163-201
32. Olejnik M. ( 2004) Średnia dorosłość. Wiek średni. W: Harwas- Napierała B., Trempała J.(red) Psychologia rozwoju człowieka., t. 2, PWN, Warszawa, s. 234- 262
33. Opolska T., Potempska E. (1999) Dziecko nadpobudliwe. Program korekcji zachowań. CMPPP, Warszawa
34. Paluchowski W. J. (2001). Diagnoza psychologiczna, Wydawnictwo naukowe SCHOLAR, Warszawa.
35 Popielarska M., Popielarska A., Jaklewicz H. ( 2000). Specyficzne zaburzenia rozwojowe. W: Popielarska A., Popielarska M., Psychiatria wieku rozwojowego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 109- 111

36. Prekop I., Schweizer Ch. (1997), Niespokojne dzieci, Media Rodzina, Poznań
37. Seligman M., Walker E., Rosenhan D. (2003) Psychopatologia. Zysk i S- ka Wydawnictwo, Poznań
38. Sołtysik G. ( 2003) Badanie Testem Kreapelina. W: Rotter T. ( red) Metodyka psychologicznych badań kierowców. Ośrodek Informacji Naukowej i Wydawnictw ITS, Warszawa, s. 102- 108.

39. Steuden M.(2000) Wybrane metody neuropsychologiczne do badania funkcji płatów czołowych mózgu, W: Borkowska A., Szepietowska E. M.(red) Diagnoza neuropsychologiczna. Metodologia i metodyka. Wyd. UMCS, Lublin s. 69-99
40. Stefańska- Klar R. (2004), Późne dzieciństwo. W: Harwas- Napierała B., Trempała J.(red) Psychologia rozwoju człowieka., t. 2, PWN, Warszawa, s. 130-162
41. Strupczewska B. ( 1990). Test figury złożonej Rey- Osterrieth. Podręcznik. Centralny Ośrodek Metodyczny Poradnictwa Wychowawczo- Zawodowego MEN, Warszawa.

42. Tucholska S. (1994) Metody badania nadpobudliwości. W: Januszewski A., Oleś P.,
Witkowski T.(red.), Wykłady z psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin, s. 255-269
43. Tucholska S.( 1992). Kryteria diagnozy, natura zaburzenia. W: Steuden S. (red.). Wybrane zagadnienia z psychologii klinicznej. Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin, s. 7-21
44. Walsh K.( 2000) Neuropsychologia kliniczna. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s.164

swietelko

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 28-01-2006 16:19

Sciagnalem z amazon.com owe lektury i bardzo sobie je cenie, goraco polecam :

1 of: A.D.D. on the Job: Making Your A.D.D. Work for You
1 of: What Does Everybody Else Know That I Don'T?: Social Skills Help for Adults With Attention Deficit/Hyperactivity Disorder (Ad/Hd) a Reader-Friendly Gui
1 of: ADD-Friendly Ways to Organize Your Life
1 of: Attention Deficit Disorder : A Different Perception
1 of: Thom Hartmann's Complete Guide to ADHD: Help for Your Family at Home, School and Work
1 of: Mastering Your Adult ADHD : A Cognitive-Behavioral Treatment Program Client Workbook (Treatments That Work)
1 of: Healing ADD: The Breakthrough Program That Allows You to See and Heal the 6 Types of ADD
1 of: Delivered from Distraction : Getting the Most out of Life with Attention Deficit Disorder
1 of: Answers to Distraction
1 of: Driven To Distraction : Recognizing and Coping with Attention Deficit Disorder from Childhood Through Adulthood
1 of: The Attention Deficit Disorder in Adults Workbook
1 of: YOU MEAN I'M NOT LAZY, STUPID OR CRAZY?!: A Self-help Book for Adults with Attention Deficit Disorder

Koniecznie kupcie takze magazyn ADDitude - kosztuje w archiwaliach tylko 20$ za 6 numerow, a to jest zajebiscie grube, swietne zrodlo artykulow o adhd u doroslych.
Swietelko na scenie, swiatelko w tunelu. Swiatelko tez za horyzontem.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 29-01-2006 22:23

Znaczy 20$ + koszty przesyłki ze Stanów?
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

k66

Awatar użytkownika

Post 30-01-2006 11:57

http://www.practest.com.pl/ksiegarnia.php

N astronce z ksiazkami w PTP znalzlem kilka ciekawych knizek :
O'Regan Fintan J.ADHD K.E.Liber 28.50
Wiącek Renata
Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo w wieku przedszkolnym. Program terapii i wspomagania rozwoju oraz scenariusze zajęć Impuls 15.00
Tomaszek Bożena
Jak pracować z dzieckiem nadpobudliwym w szkole i w domu? Scenariusze zajęć z dziećmi nadpobudliwymi ruchowo (ADHD) Rubikon 17.00
Heininger Janet E. & Weiss Sharon K.
Od chaosu do spokoju. Jak wychowywac dzieci z ADHD i innymi zaburzeniami zachowania Media Rodzina 28.50
Pawlak Piotr
Program profilaktyczno-terapeutyczny dla dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej Impuls 28.00
Serfontein Gordon
Twoje nadpobudliwe dziecko. Poradnik dla rodziców. Prószyński i S-ka 14.80
Pfiffner Linda J.
Wszystko o ADHD. Kompleksowy, praktyczny przewodnik dla nauczycieli Zysk i S-ka 29.00
Hallowell Edward M. & Ratey John J.
W świecie ADHD. Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi u dzieci i dorosłych. Media Rodzina 28.50
Pentecost David
Wychować dziecko z ADD i ADHD. Fraszka Edukacyjna & Fund.Synapsis 34.00

Ola

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 03-12-2006 22:48

"ADHD Nadpobudliwość ruchowa" Arcelus Jon,Munden A

Kiedy wypożyczyłam tę książkę myślałam, że to kolejna nudna pozycja w której nic odkrywczego nie znajdę. Ale bardzo mi przypadła do gustu - jasno napisana, konkretna i "podstawowa". Dla kogoś kto chce dowiedzieć się czegoś o ADHD albo pogłębić trochę swoją wiedzę w sam raz.
Nawet cień przyjaciela wystarczy, aby uczynić człowieka szczęśliwym.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 10-07-2007 21:29

Jak dla mnie jest to rewelacyjne odkrycie dla ludzi z dorosłym ADHD :)

"Zjedz tę żabę" Brian Tracy oraz "Zarządzanie czasem" Brian Tracy
(powyższy link prowadzi do dyskusji na naszym forum o tej książce)
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 28-10-2007 22:07

Sabine Bernau "ADHD u dorosłych " - Poradnik jak z tym żyć.
Napisana przez wybitnych specjalistów - rodziców dzieci z ADHD :) z Niemiec.
Z prologu
Młody człowiek patrzy na mnie nienaturalnie błyszczącymi oczami. Oplótł ramiona wokół swego ciała, jakby sam się chciał do siebie przytulić. Czuję, jak przenika mnie dreszcz. "Jeśli masz ADHD", mówi, " to od pierwszego dnia twoje życie wygląda inaczej. Jesteś sam w swojej skorupie żółwia. Jesteś kameleonem, raz czarnym raz białym. Nie znasz miary pośredniej. Jestes wszystkim, wszystkimi swoimi zmysłami, kochasz życie i chciałbyś je odrzucić. Wszystko to daje Ci szczęście bez granic. Każe ci tańczyc na linie. Ale jedno słowo, jedno spojrzenie strącają cię w ciemność. Znów jestes na początku. Czujesz pancerz, jesteś sam"
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

dunana

Post 25-01-2008 16:04

wita, może sie przywitam. jestem tu pierwszy raz. mam na imię monika i mam 30 lat. od niedawna mam zdiagnozowane adhd. do tego momentu nie miałam pojęcia co sie ze mną dzieje. zaczęłam sama szukać gdy problemy zaczął mieć mój 9-letni syn. kończę socjoterapie i chyba to pozwoliło udać mi sie z poszukiwaniami w dobrym kierunku.

karol-sar

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 02-01-2009 14:19

Agatka pisze:Sabine Bernau "ADHD u dorosłych " - Poradnik jak z tym żyć.
Napisana przez wybitnych specjalistów - rodziców dzieci z ADHD :) z Niemiec.
Z prologu
Młody człowiek patrzy na mnie nienaturalnie błyszczącymi oczami. Oplótł ramiona wokół swego ciała, jakby sam się chciał do siebie przytulić. Czuję, jak przenika mnie dreszcz. "Jeśli masz ADHD", mówi, " to od pierwszego dnia twoje życie wygląda inaczej. Jesteś sam w swojej skorupie żółwia. Jesteś kameleonem, raz czarnym raz białym. Nie znasz miary pośredniej. Jestes wszystkim, wszystkimi swoimi zmysłami, kochasz życie i chciałbyś je odrzucić. Wszystko to daje Ci szczęście bez granic. Każe ci tańczyc na linie. Ale jedno słowo, jedno spojrzenie strącają cię w ciemność. Znów jestes na początku. Czujesz pancerz, jesteś sam"

Przylaczam sie godna polecenia prosta zwiezla i na temat dzieki niej zaczolem myslec na powaznie ze z nadpobudliwosci psycho ruchowaej nie wszyscy wyrastaja. Do tej pody myslalem ze to przypadlosc wylacznie okresu dzieciecego.
!!!POLECAM!!!

Wróć do Literatura