Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Literatura dla rodziców dorastających dzieci

Moderator: Moderatorzy

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 21-03-2005 21:43

"Jak nie tracić głowy w szkole" Mel Levine.

Książka adresowana do starszych dzieci (takich mniej więcej gimnazjalistów).
Ale osobiście uważam, że po pierwsze powinni ją przeczytać rodzice.
Zwłaszcza, że młodemu ADHDowcowi może nie starczyć cierpliwości.

Bardzo żałuję, że trafiłam na nią tak późno.
Nareszcie wiem, jak nazwać dokładniej problemy szkolne Tomka i Adama (a są one bardzo różne).
Okazuje się, że "nadruchliwość", "niedobór uwagi", "dysleksja" i "dysgrafia" to pojęcia dość ogólne. Można określić dokładniej, na czym polegają trudności konkretnego dziecka.

Mam taki pomysł: na zakończenie roku szkolnego zamiast bukietu - książka dla nauczyciela!
Co Wy na to?

Żona Dreptaka

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 21-03-2005 22:20

Książka dla nauczyciela, świetny pomysł, tylko czy ten nauczyciel, któremu wydaje się , że jest taki wyedukowany nie obrazi się.
:?
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 20-12-2006 20:47

Roger McIntire "Nastolatki i rodzice". Praktyczny poradnik dla rodziców. 10 kroków ku lepszym relacjom.

Pierwsza książka, na jaką trafiłam, traktująca o wychowaniu dzieci już nie małych.
Jest w niej o tym, jak system nagród-konsekwencji może ewoluować wraz z wiekiem dziecka.
Podpowiada skuteczne sposoby rozmawian1a z z młodym człowiekiem w tak zwanym "trudnym wieku".

Polecam.

Mimo, iż dość istotną wadą książki są liczne błędy językowe utrudniające czytanie.

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 15-03-2007 11:43

Literatura dla rodziców dorastających dzieci

John S. Leite i J. Kip Parrish
"Wychowanie Skuteczne. 10 przykazań dla rodziców."

Jest poświęcona problemom dorastania. Praktyczne, świetne rozwiązania, przykłady działań. Bardzo pomocne rady.
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 20-06-2007 23:38

Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 07-09-2007 15:28

MAŁY TYRAN. Kochaj i wymagaj. - Prekop Jirina

Jako metodę przywracania równowagi agresywno-depresyjnemu dziecku, zagubionemu wśród własnych impulsów i sprzecznych zewnętrznych wymagań, autorka proponuje holding - technikę sprawdzającą się jak dotąd w postępowaniu z dziećmi autystycznymi.

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

carmellka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 30-09-2007 20:06

Dosia pisze:MAŁY TYRAN. Kochaj i wymagaj. - Prekop Jirina

Jako metodę przywracania równowagi agresywno-depresyjnemu dziecku, zagubionemu wśród własnych impulsów i sprzecznych zewnętrznych wymagań, autorka proponuje holding - technikę sprawdzającą się jak dotąd w postępowaniu z dziećmi autystycznymi.

Dziekuję Dosiu za podsunięcie książki z tą metodą. Właśnie piszę kolejną część pracy i szukam książek na temat możliwości stosowania terapii wobec nastolatków.

Kolejną propozycją jest "ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej przewodnik dla rodziców i wychowawców" A. Kołakowski, T. Wolańczyk i inni.

Również nadaje się na prezent dla nauczyciela.
pozdrawiam
"Nie ma takiej fantazji, której wola i rozum ludzki nie zdołałby przekształcić w rzeczywistość"

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 30-09-2007 21:27

Nie m za co :) . Książka ma swoje wady ale przedstawia ciekawe i przekonujące (mnie) wytłumaczenie, czemu przytrzymywanie działa. A czytałaś naszą dyskusję o tej metodzie? (jest w linku do książki).

carmellka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 30-09-2007 21:36

Tak przeczytałam. Bardzo cenne uwagi są tam zawarte.
"Nie ma takiej fantazji, której wola i rozum ludzki nie zdołałby przekształcić w rzeczywistość"

Wróć do Literatura