Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Inność i jej zrozumienie

Moderator: Moderatorzy

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 01-01-2006 23:48

Inność i jej zrozumienie

Postanowiłam, że w tym miejscu będę wstawiała linki do ciekawych artykułów o inności, o jej rozumieniu i akceptacji i na początek [url=http://www.dzieci.bci.pl/strony/autism/bradrand.htm] Jak zrozumieć ludzi którzy są odmienni.
Brad Rand [/url]
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

k66

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 20-01-2006 20:00

to bardzo dobry pomysl ale straaasznie dluugi ten tekst ;)

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 23-01-2006 14:30

Strasznie długi ,prawda, ale strasznie fajny. Jak podzielisz sobie na 10 rat jego czytanie to zauważysz :)
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

ayla

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 24-01-2006 10:57

Gdy mnie jakiś dłuuugi tekst zainteresuje to drukuję go a później czytam.Na monitorze nie potrafię. :D
http://www.bociany.ec.pl/

Religia jest czymś głęboko infantylnym, porównywalnym z dziecięcą neurozą –Zygmunt Freud.

małgosia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 30-03-2006 06:25

bardzo ciekawy tekst. Wydrukowałam go sobie - zaniosę do szkoły też i przekażę innym.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi." /Albert Einstein/

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 30-01-2009 12:22

Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem – w nowym wydaniu!

Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa ukazało się właśnie długo oczekiwane nowe wydanie książki Olivera SacksaMężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem . Ten angielski neurolog i psychiatra, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego - a może przede wszystkim - że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych.
"Tematem tej dziwnej, ale wspaniałej książki jest analiza tego, co się dzieje, kiedy następują jakieś zmiany w mózgu, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia... Doktor Sacks pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły”

"Sunday Times"

W mojej pracy, w moim życiu wciąż jestem z chorymi - ale chorzy i ich choroby budzą we mnie takie myśli, które w innym przypadku mogłyby mi nie przyjść do głowy. Do tego stopnia, że kusi mnie, by spytać, za Nietzschem, czy możemy się bez choroby obejść. Pytanie to budzi inne, równie fundamentalne kwestie. Moi pacjenci bez ustanku sprawiają, że stawiam sobie pytania, a moje pytania niestrudzenie kierują mnie do pacjentów - tak więc w opowieściach tu zamieszczonych odbywa się nieustanny ruch od jednych do drugich. (...) Tradycja głęboko ludzkich opowieści klinicznych wspięła się na wyżyny w dziewiętnastym stuleciu, a potem zaczęła tracić na znaczeniu, kiedy rodziła się bezosobowa neurologia. Łuria pisał: "Prawie zanikł talent do opisywania, tak powszechny wśród wielkich neurologów i psychiatrów dziewiętnastego wieku... Trzeba, by się odrodził". (...)
Klasyczne baśnie miały swoje archetypowe postacie - bohaterów, ofiary, męczenników, wojowników. Neurologiczni pacjenci są nimi wszystkimi, a w dziwnych historiach tu opowiedzianych są też kimś więcej. Jak w tych mitologicznych czy metaforycznych terminach powinniśmy określić "zagubionego marynarza" czy inne dziwne postacie z tej książki? Możemy powiedzieć, że są podróżnikami do lądów, których istnienia nie podejrzewaliśmy. Gdyby nie oni, nic byśmy o tych lądach nie wiedzieli...

Wiadomość z Internetowego Portalu Branży Wydawniczej
Copyright (C) 2000-2005 - BMR - Book Marketing Reasearch
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 30-01-2009 14:41

Książkę o mężczyźnie , który pomylił własną żonę z kapeluszem czytałam.
Rzeczywiście bardzo ciekawa.

Zastanawiam się , czy to nowe wydanie będzie się różniło od starego ( np. może będą uzupełnienia ) .
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

anka-niko

Awatar użytkownika

Post 30-01-2009 15:25

Malwinka pisze:Książkę o mężczyźnie , który pomylił własną żonę z kapeluszem czytałam.
Rzeczywiście bardzo ciekawa.

Zastanawiam się , czy to nowe wydanie będzie się różniło od starego ( np. może będą uzupełnienia ) .

Wydawca nie podaje :( jedyne co znalazłam to:
- ok. 20 stron róznicy w objętości
- troszkę większy format
- zmiana okładki + dodanie skrzydełek
Obrazek

Jerzy Liebiert

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: córka 11 lat ZA i synek 8 lat ZA

Ja: walczę

Post 31-03-2011 07:40

Sympatyczna książeczka. Raczej dla dziewczynek. O terapii i relacji z terapeutką. Polecam. :)

http://www.gandalf.com.pl/b/poczuj-sie- ... -to-tylko/
Edukacja Domowa bardzo pomaga nam żyć :)

shantaram

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 31-03-2011 09:19

http://tygodnik.onet.pl/36,0,61355,1,artykul.html wywiad z matką autystycznego chłopca, u której również zdiagnozowano autyzm/ZA

anka-niko

Awatar użytkownika

Post 03-01-2012 13:22

Przemysław Paweł Grzybowski
Spotkania z Innymi. Czytanki do edukacji międzykulturowej
Spotkania z Innymi to bogato ilustrowany zbiór siedemnastu czytanek o osobach wyróżniających się pod pewnym względem, zwykle postrzeganych jako niezrozumiałe, dziwaczne, wręcz niebezpieczne, będących tematem plotek i stereotypowych opinii – często niesprawiedliwych i krzywdzących. Główna bohaterka czytanek, Kamila, poznaje osoby niepełnosprawne, chore, starsze, wywodzące się z obcych narodów i kultur, praktykujące odmienne religie oraz charakteryzujące się różnymi stylami życia i możliwościami. Ich sytuacja jest zwykle wynikiem wydarzeń z przeszłości, które ukształtowały ich charakter, poglądy na świat i wpłynęły na zachowanie. Kamila dowiaduje się, że nie wszyscy ludzie są tacy sami, lecz są w równym stopniu ważni i tak samo zasługują na szacunek, przyjaźń i miłość.

Podstawowe treści wychowania leżące u podstaw Spotkań z Innymi to tolerancja, szacunek dla odmienności, przekonanie o konieczności poznania drugiego człowieka, zanim wyda się o nim opinię i zacznie oceniać jego zachowanie. W podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół czytamy: „W rozwoju społecznym bardzo ważne jest kształtowanie postawy obywatelskiej, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji”. Zgodnie z wytycznymi ministerialnymi Spotkania z Innymi mogą służyć przy realizacji tego założenia jako książka pomocnicza.

To pierwsza w Polsce pomoc naukowa dla najmłodszych zawierająca tak bogaty wybór tematów w tej dziedzinie. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–10 lat. Może służyć rodzinie w domowym zaciszu lub na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych dla uczniów w klasach 0–III. Z pewnością zainteresuje nauczycieli, studentów nauk społecznych i humanistycznych, animatorów świetlic i kół zainteresowań, członków organizacji pozarządowych, wolontariuszy itp. Oprócz czytanek zawiera poradnik metodyczny, listy lektur uzupełniających dla dzieci i dorosłych oraz wykaz stron internetowych z materiałami do edukacji międzykulturowej.

Posłowie!
Drogie Dzieci!

Oto Kamila opowiedziała Wam o swoich spotkaniach z Innymi – to jest z osobami, które z różnych powodów wyróżniają się z otoczenia. Z pewnością w Waszych miejscowościach i rodzinach, a także w gronie znajomych i przyjaciół też spotykacie Innych. Może nawet sami się za takich uważacie. To wspaniale!

Dzięki Innym świat jest ciekawszy, a każdy dzień przynosi nowe możliwości spotkań interesujących ludzi, rozmawiania z nimi, poznawania ich życia i problemów. Niektórzy chodzą ulicami i widujecie ich każdego dnia. Innych znacie z książek, telewizji i Internetu, z opowiadań dorosłych i rówieśników...

Niech każde spotkanie będzie dla Was okazją do nauczenia się czegoś nowego o ludziach, ich obyczajach i problemach. Im lepiej się poznacie, tym łatwiej będzie Wam się zrozumieć mimo różnic. Od poznania i zrozumienia jest już tylko mały krok do przyjaźni i do wspólnych wypraw na odkrywanie wielkiego, wspaniałego świata.

Życzę Wam, abyście takich spotkań i wypraw mieli jak najwięcej!

Autor tej książeczki
Obrazek

Jerzy Liebiert

Wróć do Literatura