Strona 1 z 1

Błazen klasowy - problem alkoholowy

Post: 21-12-2015 16:24
autor: justyna1987
Dzień dobry. Wiem, że na forum głównie rozmawiają Państwo o ADHD, ale mam poważny problem z dzieckiem, które ma nieciekawą sytuację rodzinną. Pracuję od września w nowej szkoły, to dopiero mój 3 rok pracy zawodowej. Dostałam bardzo trudną klasę, gdzie jest sporo uczniów z opiniami. O dziwo, te nie sprawiają aż tylu problemów co uczeń, który pochodzi z rodziny alkoholowej. Podobno dziecko nie kwalifikuje się do specjalistycznych badań, bo znamy jego problem. Uczeń pochodzi z rodziny z problemem alkoholowym. Na początku wyglądał na sympatycznego, ale coraz bardziej zaczyna dokuczać. Krzyczy nawet w momencie, kiedy nie jest proszony do odpowiedzi. Chodzi po klasie, cały czas próbuje zwracać na siebie uwagę. Nie ignoruję go, staram się pomóc, nagradzam za dobre zachowanie, ale to pomaga tylko na chwilę. Daję mu także dodatkowe zadania, żeby mógł się wykazać, generalnie sporo czytałam o jego problemie, ale nadal nie jest tak, jak być powinno. Jak zachować się w stosunku do takiego ucznia? Naprawdę chciałabym mu pomóc. Przeprowadziłam z nim nawet rozmowę, gdzie nie padło słowo krytyki na jego temat, chciałam go raczej zmotywować. Rozmawiałam z matką, ale ona kompletnie nie ma na niego wpływu. Bardzo proszę o pomoc.

Post: 21-12-2015 22:38
autor: Beata
Witaj :).
Fajnie, że dopytujesz i szukasz rozwiązań. W jakim wieku jest chłopiec i co dokładnie wiadomo o jego sytuacji rodzinnej?

Post: 21-12-2015 23:49
autor: justyna1987
Beata pisze:Witaj :).
Fajnie, że dopytujesz i szukasz rozwiązań. W jakim wieku jest chłopiec i co dokładnie wiadomo o jego sytuacji rodzinnej?

Chłopiec ma 11 lat (V klasa). O sytuacji rodzinnej wiadomo, że ojciec jest alkoholikiem. Podobno rodzina pozbyła się problemu. Ojciec przebywa teraz w jakimś ośrodku. Z tego co wiem, mój uczeń jest najmłodszy z rodzeństwa. Rozmawiałam z mamą, przedstawiłam jej pozytywne cechy dziecka, ale też poinformowałam ją o problemach wychowawczych. Wygląda na to, że jest bezradna, sama nie wie, jak wpłynąć na syna. Do tego nie może poświęcić dzieciom więcej czasu, bo dużo pracuje.

Myślałam już, żeby zaproponować mu uczestnictwo w zajęciach teatralnych, gdzie miałby okazję się wykazać. Jednak nie wiem, czy to dobry pomysł.

Post: 23-08-2017 12:21
autor: Dosia
justyna1987 pisze: Podobno dziecko nie kwalifikuje się do specjalistycznych badań, bo znamy jego problem. Uczeń pochodzi z rodziny z problemem alkoholowym.
Przecież jedno nie wyklucza drugiego.