Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

IV Dzień Solidarności Społecznej

Moderator: Moderatorzy

Czas głosowania minął 02-06-2006 22:52

Czy w Dniu Solidarności Społecznej z osobami z ADHD przypniesz do swojego ubrania zieloną Wstążkę Nadziei?

tak
2
50%
nie
2
50%
 
Liczba głosów : 4

Andrzej J. Moroz

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 397


Rejestracja:
11-03-2005 08:11

Lokalizacja: Lublin

Post 03-05-2006 22:52

IV Dzień Solidarności Społecznej

IV DZIEŃ SOLIDARNOŚCI SPOŁECZNEJ
Krajowe Biuro DSS w Lublinie, tel.0667-969-789, e-mail: adhd.lublin@wp.pl


PROPOZYCJE DO WYKORZYSTANIA PRZY ORGANIZACJI
IV DNIA SOLIDARNOŚCI SPOŁECZNEJ

Ponieważ został nam równo miesiąc do obchodów Dnia Solidarności Społecznej, zachęcam do wykorzystania w swoich pracach przygotowawczych elementów, które mogą zwrócić społeczną uwagę na problem ADHD, Wasze stowarzyszenia oraz możliwości, które dają prowadzone przez Was inicjatywy.
Propozycje te kierujemy zarówno do tych, którzy zgłosili gotowość uczestnictwa w projekcie, jak i do tych, którzy zechcieliby dołączyć do nas teraz. Ta ostatnia możliwość wynikła z racji tego, że przygotowanie najskromniejszych obchodów DSS nie wymagają żadnych szczególnych środków ani zbyt wiele wysiłku. Wystarczą dobre chęci, kilka osób i odrobina inwencji, by mieszkańcy Waszej miejscowości także mogli dowiedzieć się o Dniu Solidarności Społecznej jak też dołączyć swoją solidarność z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi osobami z ADHD i ich rodzinami. Hasło tegorocznej edycji DSS brzmi: „ADHD – nie jesteś sam!”. To znaczy, że tego dnia nie może czuć się osamotniona osoba z ADHD, członkowie jej najbliższej rodziny ale również nie mogą czuć się osamotnieni ludzie, którym przyszło współżyć z ADHD-owcami – nauczyciele, wychowawcy, sąsiedzi itd. Dzień Solidarności, to moment, w którym każdy z wymienionych powinien poczuć, że także przeciętny, obcy mu przechodzień na ulicy rozumie czym jest ADHD i zamiast słów potępienia wynikających z niezrozumienia zaburzenia, jest w stanie podzielić się z nim życzliwością i wyrozumiałością. Tę solidarność wyraża zielona Wstążka Nadziei. Zatem w interesie nas, zgromadzonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji i Inicjatyw ADHD jest, by dziesiątki, setki a nawet tysiące ludzi w całym kraju tego dnia otrzymały taką wstążkę a wraz z nią ulotkę informującą o ADHD. Nie jest to zadanie trudne. Jeśli tylko w 20 miejscowościach wręczono by przechodniom po 150 wstążeczek, to dałoby to trzy tysiące osób, dla których ADHD przestałoby być jedynie encyklopedycznym hasłem. Gdyby w pięćdziesięciu miastach wręczono po dwieście wstążeczek – efektem byłoby 10 tysięcy poinformowanych ludzi. Dziesięć tysięcy osób, które nie z bilbordów, nie z telewizji ale od żywego człowieka otrzymałyby informację, że ADHD nie jest wyrokiem ani dla osób zmagających się z tym zaburzeniem, ani dla nikogo, kto taką osobę spotyka na swojej ścieżce życia. Gdyby jednak Dzień Solidarności zorganizowano w 100 miejscowościach a w każdej wręczono po 250 wstążek, to wówczas w najprostszy sposób z informacją o ADHD i o swoich organizacjach dotarlibyśmy do 25 000 osób. Zakładając, że każda z tych osób nie mieszka samotnie, ale co najmniej z dwoma innymi członkami rodziny, uzyskujemy prosty dostęp do 75 000 osób.....
W idei Dnia Solidarności Społecznej nie kładziemy nacisku na kosztowne przedsięwzięcia, trudne do zrealizowania przez małe grupy ludzi w maleńkich miejscowościach. Stawiamy bardziej na działania możliwe do przeprowadzenia przez kilka osób, mających do dyspozycji kilkadziesiąt złotych i serce do pracy na rzecz dzieci i młodzieży z ADHD. Ostatnie lata przyniosły w naszym kraju wiele informacji jakże opacznie rozumianych w szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, gabinetach lekarskich ale i w przeciętnym polskim domu. Dzisiaj „każdy” zna się na ADHD. Każdy ma swoje zdanie na temat zaburzenia i każdy na swój, jakże często niesprawiedliwy sposób ocenia osoby z zaburzeniem. Przyjęta koncepcja Dnia Solidarności pozwala choć częściowo ten fałszywy z gruntu rzeczy obraz poprawić. I do tego swoją rękę może dołożyć każdy z nas.

Dlatego też, że jest to tak proste do realizacji pozwalamy sobie zaproponować Wam, ludziom związanym z ADHD kilka pomysłów. Spróbujcie je ożywić. Wykorzystajcie swoją inwencję, pozwólcie zadziałać Waszym emocjom. Zechciejcie zrobić coś razem – bez względu na to skąd jesteście, kim jesteście i jak głęboko dotyka Was ADHD. Bądźmy tego dnia solidarni ze sobą, z naszymi dziećmi, z kolegami i koleżankami naszych dzieci, z ich nauczycielami.

ANIOŁY NADZIEI. Mogą nimi być dzieci, młodzież a nawet dorośli. Ubrani na zielono z dopiętymi „anielskimi” skrzydłami wykonanymi z zielonej bibuły, kawałeczków materiału lub folii mogą rozdawać Wasze ulotki dorosłym, zielone baloniki ich dzieciom a życzliwość wszystkim spotkanym ludziom. Nie wymaga się tutaj żadnego pozwolenia, choć wskazane jest poinformowanie lokalnego samorządu o przedsięwzięciu.

MARSZ NADZIEI. Możecie go zorganizować w najmniejszym nawet miasteczku. Nie potrzebujecie do tego wielkich przygotowań. Wystarczy transparent z hasłem DSS oraz 20-30 osób. Gdyby były ubrane na zielono a jeszcze lepiej gdyby wszyscy lub znaczna ich część przebrana była za Anioły Nadziei – efekt nawet najmniejszego marszu byłby murowany. Nikt nie minąłby Was obojętnie, bo z psychiki człowieka wynika zainteresowanie oryginalnością i nieszablonowym (choć kulturalnym!) zachowaniem. Możecie grać na bębnach, trąbkach, fletach..... Możecie zaprosić znajomą orkiestrę dętą. Możecie.... Po drodze możecie rozdawać swoje ulotki i baloniki.

ULOTKI. Ulotka to podstawa Waszej działalności informacyjnej. Na jasnozielonych kartkach kserujecie dwustronnie opracowane wcześniej teksty. Jedną stronę poświęcacie informacji o ADHD, zaś drugą swojej grupie wsparcia, stowarzyszeniu itp. Na tej stronie umieszczacie zdanie, że jesteście uczestnikiem ogólnopolskich obchodów Dnia Solidarności Społecznej i zamieszczacie hasło DSS „ADHD – nie jesteś sam!”. Ulotka powinna mieć format A6 (kartka xero podzielona na 4 części). Przy wykorzystaniu 100 kartek otrzymujecie aż 400 ulotek. Ze względu na to, że taka ulotka nie powinna być „przegadana” bądźcie oszczędni w słowach. Zapamiętajcie jednak, że tam musi się znaleźć kontakt do Was – telefon, adres e-mailowy lub Wasza strona internetowa!!!

PLAKATY. W miarę możliwości przygotujcie plakaty. Mogą być jednokolorowe (na przykład na ksero) albo wielokolorowe. Wzór ogólny otrzymaliście pocztą elektroniczną wcześniej. Możecie go dopasować do swoich możliwości i potrzeb. Pamiętajcie przy tym o tych, którzy będą sponsorami waszych działań!!! Format plakatu co najmniej A3. Ilość według możliwości. Pamiętajcie, że korzystniej jest kleić plakaty po kilka w jednym miejscu, niż pojedynczo. Są one wówczas bardziej widoczne. Plakaty są zrywane lub zaklejane. Zadbajcie, by Wasze zawisły w niedzielę rano lub sobotę późnym wieczorem. Jest szansa że część z nich przetrwa. Jeśli was na to stać, wieszajcie plakaty w trzech turach: na pięć dni przed Dniem Solidarności, w piątek i w sobotę wieczorem lub niedzielę rano.

ZIELONA WSTĄŻKA NADZIEI. Zielone Wstążki Nadziei są symbolem Dnia Solidarności Społecznej. Możecie je rozdawać w niedzielę na ulicy przechodniom, ale także - z samego rana - możecie zanieść je do lokalnego studia telewizyjnego i radiowego. Nie trzeba tutaj wielu przygotowań. Koszt tego projektu to zielona wstążka, nożyce i szpilki. Zadbajcie o to w połowie tygodnia poprzedzającego niedzielę DSS. Z pozostałej wstążki kupionej w sklepie, hurtowni lub otrzymanej od sponsora potnijcie jednakowej wielkości odcinki i poproście taksówkarzy, policjantów, kierowców karetek pogotowia i innych kierowców o zawiązanie na antenie swojego auta. Pamiętajcie, że zarówno Wstążka Nadziei na Waszym ubraniu jak i wstążeczka na Waszym samochodzie są najlepszą rekomendacją projektu. Doskonałym miejscem do rozdawania Wstążki Nadziei są ulice w pobliżu kościołów. Porozmawiajcie z proboszczami lub lepiej skontaktujcie się z Kurią Biskupią z prośbą o poinformowanie wiernych w ogłoszeniach duszpasterskich o Dniu Solidarności Społecznej oraz zachęcenie wiernych do przyjmowania Wstążki Nadziei wraz z ulotką.

MEDIA. Na 14 – 10 dni wcześniej wyślijcie pisma (mogą być pocztą elektroniczną) do redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych w Waszym województwie. Powiedzcie im, kim jesteście, co to jest Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji i Inicjatyw ADHD, co to jest ADHD i czym jest Dzień Solidarności Społecznej. Poinformujcie, że będziecie współorganizatorami DSS. Zaoferujcie kontakt z sobą – rodzicem dziecka z ADHD, pedagogiem, psychologiem, kimś z lokalnej grupy wsparcia ADHD. Poproście o kontakt dziennikarza z danej redakcji i poinformujcie, że tego dnia przypinamy zielone Wstążki Nadziei. Poproście, by redakcja wsparła Was informując w stosownym czasie swoich słuchaczy (widzów, czytelników). Możecie poprosić wybrane redakcje o patronat medialny. Musicie to zrobić w najbliższym czasie, by dać im czas do namysłu.
Na trzy – cztery dni przed DSS, przypomnijcie się ponownie redakcjom. Podeślijcie ostateczną wersję plakatu, ulotkę, zaproponujcie rozmowę z przedstawicielem Waszej organizacji. Możecie mówić o swoim stowarzyszeniu, grupie wsparcia, idei DSS, a nade wszystko o ADHD (diagnoza, terapia, grupy wsparcia, metody alternatywne).
W sobotę poprzedzającą DSS w gazetach powinny się znaleźć choćby krótkie wzmianki, że w Waszej miejscowości także organizujecie obchody DSS. Lokalne rozgłośnie radiowe i tv także mogą wspomnieć o tym. Wszyscy powinni powiedzieć (napisać), że symbolem DSS jest zielona Wstążka Nadziei przypinana do ubrania lub zielona wstążeczka przyczepiona do anteny samochodu.

KONFERENCJE I SEMINARIA. Jeśli jesteście w stanie zorganizować konferencję lub seminarium na temat ADHD – zróbcie to. Jeśli nie, spróbujcie chociaż zorganizować w piątek (!!!) konferencję prasową o DSS. W sobotę i niedzielę będziecie mieć odpowiedź w mediach. Poszanujcie swoje znajomości z dziennikarzami. Jeśli ich dotąd nie mieliście, macie znakomitą okazję, by je zawiązać!

BALONIKI NADZIEI. Punktualnie w samo południe w pierwszą niedzielę czerwca – dzień Solidarności Społecznej wypuśćcie w niebo napełnione lekkim gazem Baloniki Nadziei. Tradycyjnie powinny być zielone!!! Obecnie produkuje się balony z ekologicznej gumy ulegającej biodegradacji. Wykorzystajcie też wełnianą nić, którą wykorzystacie do podczepienia Waszych ulotek. Zamiast ulotek, możecie przygotować karteczki na których z jednej strony postawicie pieczątkę Waszego stowarzyszenia zaś z drugiej dzieci albo wszyscy obecni z Wami mogą napisać (zadbajcie o ołówki lub długopisy!!!) swoje życzenia dla świata. Dzieci mogą napisać swój adres z prośbą, by znalazca balonika z tą kartką odpisał, dokąd doleciała. Zachęcam was, byście wykorzystali miejscowe salony Plus GSM i sieci Sami Swoi. Balony sieci Sami Swoi są zielone! A poza tym ADHDowcy, to.... sami swoi. Prawda?

KONCERT, GRILL, MECZ PIŁKARSKI, INNE... Tego dnia na miarę swoich możliwości możecie zaprosić do udziału polityków – samorządowców. Jeśli poznacie już lokalne siedziby partii politycznych albo sztabów wyborczych (zwykle to te same miejsca) to zajdźcie tam koniecznie. Kandydatom do samorządów potrzebny jest rozgłos. Wam potrzebne są pieniądze lub darmowe możliwości kserowania. Pozostawiam temat Waszej inwencji twórczej. Wykorzystajcie moment, że w tym roku są wybory do rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich. To setki kandydatów. Wykorzystajcie ich! Pamiętajcie przy tym, że nie powinniście sobie pozwolić by któryś z komitetów „szczególnie” was poparł. Możecie zostać „zaszufladkowani” jako przybudówka danej partii lub komitetu wyborczego. Polityka to bardzo cienka nić..... zawsze przecież możecie zrobić grilla dla swojej grupy wsparcia czy całego stowarzyszenia. Zawsze możecie dogadać mecz piłkarski pomiędzy lewicą a prawicą, księżmi a policjantami, przedsiębiorcami a nauczycielami itp. Policjanci mogą zrobić pokaz sił reagowania (grupy antyterrorystycznej) lub spotkanie z psem od narkotyków. Straż Pożarna może umożliwić dzieciom zapoznanie się z wozem bojowym a jak będzie gorąco, mogą Wam zrobić prysznic. Pomyślcie, na co jeszcze możecie liczyć. Nawet Ochotnicza Straż Pożarna w małej miejscowości jest w stanie Wam pomóc! Jestem wiceprezesem OSP u siebie więc zapewniam Was, że ponowne napełnienie bojowego wozu strażackiego to kwestia 10-15 minut. A ileż frajdy dla dzieciaków, kiedy założą kaski bojowe, potrzymają węża strażackiego w ręku albo zrobią sobie zdjęcie w takim wielkim czerwonym aucie albo samochodzie policyjnym. Pamiętajcie o zgłoszeniu takiej imprezy w Waszej gminie lub mieście. Zaproście na nią wójta, burmistrza lub prezydenta a nie powinniście mieć problemów z pozwoleniem. Poinformujcie też policję, lokalne pogotowie ratunkowe i poproście o pomoc miejscową firmę ochroniarską. Nade wszystko sami się zorganizujcie. Przyjdźcie sami, zabierzcie swoje dzieci, dzieci sąsiadów albo i sąsiadów. Zadzwońcie tydzień wcześniej do szkoły swojego dziecka – zaproście nauczycieli i dzieci. Zadzwońcie do proboszcza – niech zajrzy do Was na chwilę. Zadzwońcie do organizacji harcerskiej, centrum wolontariatu, innych stowarzyszeń w swojej miejscowości lub powiecie. Jesteście w stanie w ciągu kilku dni zawiadomić setki ludzi. zaproście ich do przebrania się za Anioły Nadziei. A telefonować zacznijcie już jutro! Zdążycie.

Być może nie wszystko jesteście w stanie przygotować. To nie jest kwestia czasu, ale możliwości. To nie jest też kwestia funduszy ale chęci. Wybierzcie, co według Was jest ciekawe i zróbcie to! Możecie to zrobić dla Waszych dzieci i dla siebie. Możecie to zrobić dla nauczycieli swoich dzieci. Bo wiele czyni ten, kto robi, co może!

Jeśli jest to możliwe potwierdźcie odebranie tego listu mailem lub telefonicznie. Napiszcie, czy i co z tego spróbujecie zrealizować. Powodzenia!Za Krajowe Biuro
Dnia Solidarności Społecznej

Andrzej J. Moroz
_______________________________________________________

Klub Rodziców Aktywnych - najstarsza grupa wsparcia ADHD na wschód od Wisły! (luty/marzec 2005 r.)
tel. 781 034 854
http://www.filantropia.eu/

Andrzej J. Moroz

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 397


Rejestracja:
11-03-2005 08:11

Lokalizacja: Lublin

Post 24-05-2006 21:06

Dzisiaj w Lublinie omawialiśmy szczegóły organizacyjne DSS w naszym mieście. Udział w organizacji 2 stowarzyszeń - TOWER i Stowarzyszenia "Bo Warto" daje nadzieję na udaną imprezę.

Po Lublinie będzie "fruwało" kilka Aniołów Nadziei (dla 10 kroimy skrzydła w tym tygodniu - będą nowiutkie i świeżutkie). Dorośli członkowie naszego stowarzyszenia nałożą zielone koszulki do rozdawania ulotek, balonów i Wstążek Nadziei. Wstążkę Nadziei wykonali w ramach warsztatów terapii zajęciowej pacjenci Szpitala Neuropsychiatrycznego pod kierunkiem instruktorki p. Beaty. Na jutro umówiony jestem z prezesem jednej z firm.

Warsztaty dla nauczycieli (2 grupy po 20 osób) zorganizowane w ramach DSS odbędą się dzięki wyłącznej życzliwości Wyższej Szkoły Humanistyczno - Ekonomicznej z Łodzi www.wshe.lodz.pl w Punkcie Informacyjno-Rekrutacyjnym WSHE przy ul. Sulisławickiej w Lublinie.

Patronat medialny objęły: katolickie Radio eR oraz Gazeta w Lublinie - dodatek regionalny Gazety Wyborczej.
Patronat honorowy przyjął Prezydent Miasta, Pan Andrzej Pruszkowski.

A co u Was?! Pochwalcie się, co zrobicie napewno, a co chcecie zrobić.

Pamiętajcie: ADHD - nie jesteś sam(-a)!
_______________________________________________________

Klub Rodziców Aktywnych - najstarsza grupa wsparcia ADHD na wschód od Wisły! (luty/marzec 2005 r.)
tel. 781 034 854
http://www.filantropia.eu/

Andrzej J. Moroz

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 397


Rejestracja:
11-03-2005 08:11

Lokalizacja: Lublin

Post 04-06-2006 13:14

Lublin

W Lublinie były warsztaty dla nauczycieli zorganizowane przez Wyższą Szkołę Humanistyczno - Ekonomiczną Punkt Informacyjno - Rekrutacyjny w Lublinie, były plakaty w Lublinie, Lubartowie, Bełżycach i Nałęczowie, były ulotki, baloniki rozdawane na ulicach (oczywiście zielone!), po samiusieńkim sercu Lublina biegały Anioły Nadziei, było Radio eR 87,9 FM, była Gazeta Wyborcza, była Telewizja Polska 3 (Lublin), było nasze Stowarzyszenie "Bo Warto" i Terapeutyczny Ośrodek Wsparcia i Edukacji Rodziny z dzieciakami ze świetlicy "Tirion" przy Wieniawskiej 15 a. Był deszcz, było zimno, było fajnie!!!!!!!!
A nasze baloniki nadziei - Listy do Aniołów poleciały w niebo z najwyżej postawionego w mieście budynku, czyli z Wieży Trynitarskiej. I wiatr je poniósł daleko.....
Napiszcie, co było w innych miejscowościach!!!!
_______________________________________________________

Klub Rodziców Aktywnych - najstarsza grupa wsparcia ADHD na wschód od Wisły! (luty/marzec 2005 r.)
tel. 781 034 854
http://www.filantropia.eu/

Wróć do Dzień Solidarności SpołecznejKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.