Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Badania ogólnopolskie dot. dzieci z ADHD

Moderator: Moderatorzy

golombek

Wsparcie

Post 20-07-2006 16:22

Badania ogólnopolskie dot. dzieci z ADHD

BADANIA OGÓLNOPOLSKIE: FUNKCJONOWANIE DZIECI I MŁODZIEŻY Z ADHD

Szanowni Państwo,
Od kilku lat zajmuję się badaniem sytuacji dzieci i młodzieży nadpobudliwych psychoruchowo z deficytem uwagi w polskich przedszkolach, szkołach i domu rodzinnym. W tym roku dołączyli do mnie inni badacze problemu, reprezentujący poza pedagogiczne obszary. Celem tego działania jest opracowanie ogólnodostępnego systemu wspomagania ich rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem pokonywania trudności w oparciu o realnie istniejące sytuacje, nie zaś funkcjonujące stereotypy.

W związku z tym, zwracam się z prośbą o udzielnie odpowiedzi na postawione niżej pytania, dotyczące funkcjonowania Waszego dziecka w przedszkolu, szkole i na terenie domu oraz wsparcia, jakie otrzymują Państwo od nauczycieli i innych pracowników szkół lub instytucji współpracujących.

Badanie jest anonimowe. Ankieta podzielona jest na kilka, długich niestety części. Każda z nich dotyczy innej sfery funkcjonowania, czasem zawiera te same lub podobne pytania. Opracowana została przez specjalistów z danego obszaru. Czeka Państwa jednak ciężka praca, której nie trzeba wykonać „za jednym zamachem”.

Z góry dziękując za Państwa pomoc, życzę Wam i Waszym pociechom sukcesów w każdym obszarze, który Was interesuje.

Pozdrawiam serdecznie, w imieniu własnym i Zespołu badawczego
Wanda Baranowska

:arrow: Ankieta cz. I

:arrow: Ankieta cz. II

:arrow: Ankieta cz. III

Badania będą trwały do czerwca 2007 roku.
Odpowiedzi proszę przesyłać pod adres: wandzio1@op.pl
lub do mnie: golombek@abad.pl

To naprawde są poważne badania, więc proszę Was kochani o wygospodarowanie trochę czasu i zajęcie się tymi ankietami.
I lepiej zróbcie to od razu,bo potem zapomnicie :D .

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 18-08-2006 12:27

Bardzo ciekawe ankiety. Myślę, że pytania w nich zawarte są trafne i dostarczą wielu ciekawych konkluzji.
Mam takie pytanie, jakie są wasze oczekiwania? Czy na ankietę mają odpowiedzieć tylko rodzice dzieci ze zdiagnozowanym ADHD? Może warto by jednak porównać odpowiedzi rodziców wychowujących "zdrowe" dzieci lub z innymi deficytami rozwojowymi objawiającymi się nadpobudliwością psychoruchową i deficytem uwagi?
To jest tylko taka nieśmiała sugestia...
Bo tak czytając pytania, tak sobie pomyślałam (szczególnie cz. II i III), że bez punktu odniesienia wnioski mogą być trochę zafałszowane.
W części 3 znalazłam też pewną rzecz, która (akurat mnie osobiście dotyczy) a jest w sprzeczności z tym co spotyka się w "kryteriach diagnostycznych". Chodzi mi o epilepsję. Wiem, że są dzieci z niezdiagnozowanym ADHD leczone na padaczkę na podstawie nieprawidłowości w EEg natomiast, przy stwierdzonej i potwierdzonej padaczce, ADHD się nie diagnozuje? Jak to w końcu wygląda na dzień dzisiejszy? (tak z czystej ciekawości :wink: )
Pozdrawiam,
Dorota

anna78

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 26-08-2006 14:01

DorDa pisze:Bardzo ciekawe ankiety. Myślę, że pytania w nich zawarte są trafne i dostarczą wielu ciekawych konkluzji.
Mam takie pytanie, jakie są wasze oczekiwania? Czy na ankietę mają odpowiedzieć tylko rodzice dzieci ze zdiagnozowanym ADHD? Może warto by jednak porównać odpowiedzi rodziców wychowujących "zdrowe" dzieci lub z innymi deficytami rozwojowymi objawiającymi się nadpobudliwością psychoruchową i deficytem uwagi?
To jest tylko taka nieśmiała sugestia...
Bo tak czytając pytania, tak sobie pomyślałam (szczególnie cz. II i III), że bez punktu odniesienia wnioski mogą być trochę zafałszowane.
W części 3 znalazłam też pewną rzecz, która (akurat mnie osobiście dotyczy) a jest w sprzeczności z tym co spotyka się w "kryteriach diagnostycznych". Chodzi mi o epilepsję. Wiem, że są dzieci z niezdiagnozowanym ADHD leczone na padaczkę na podstawie nieprawidłowości w EEg natomiast, przy stwierdzonej i potwierdzonej padaczce, ADHD się nie diagnozuje? Jak to w końcu wygląda na dzień dzisiejszy? (tak z czystej ciekawości :wink: )

Witam!
Wie pani co ja nie zgodze się z panią mam synka 6 letniego u którego w wieku 3 miesięcy zdiagnozowali epilepsje(padaczke) a 6 miesięcy temu pani profesor psychiatra dzieci i młodzieży zdiagnozowała ADHD i inny psychiatra niezależny poparł diagnoze-więc się przy epilepsji diagnozuje.POZDRAWIAM

golombek

Wsparcie

Post 26-08-2006 16:55

U dzieci z ADHD zdarza się czasem nieprawidłowa diagnoza orzekająca padaczkę, dlatego warto potwierdzać diagnozę u innego specjalisty.

Wanda Baranowska

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 13-09-2006 07:28

W sprawie wszelkich pytań dotyczących badań ogólnopolskich

Witajcie Kochani!
dzieki za sugestie i uwagi, wszytskie sa bardzo cenne.
Wyjasniając:
1. dr Wisniewska prowadzi badania związków padaczki z ADHD od kilku lat i uzbierała sie dośc duża populacja w grupach "zdrowych", nie będzie więc kłopotów z grupą porównawczą w każdą stronę. Ta sugestia była bardzo istotna, na szczęście przewidziana przez nas.
2. Około 21% populacji u której stwierdzono ADHD choruje na padaczkę równolegle- ale przychylam sią mocno do opinii Gołąbka- potwierdzajcie diagnozy u kolejnych lekarzy, jest to istotne dla szlaków wybranej farmakoterapii dla dziecka.
3. Ta tura badań przewiduje w nich udział tylko rodzin "z ADHD". w 2003 roku osobiście prowadziłam badania opinii nauczycieli, zaplanowane sa dalsze w drugiej turze.
4. a ponad wszystko prosze, wypełniajcie te ankiety, dla istotności wyników potrzebna jest duża populacja, a wyniki sa z kolei niezbędne do "rozmów o faktach", nie hipotezach. Na tych drugich daleko nie pojedziemy.

Pozdrawiam Mocno!!! Pytajcie dalej! Kazde pytanie lub sugestia może wiele wnieść!

avoid

Awatar użytkownika

Post 13-09-2006 10:09

http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtopic.php?t=1449

tu bylo o lamitriginie jako leku na padaczke (teraz juz rowniez na CHAD) i wspolistnieniu padaczki z ADHD.
To oczywiscie wg badan lekarzy
don't avoid ADHD ;-)

Wanda Baranowska

Post 24-01-2007 09:52

Kochani!
Przypominam się w tym miejscu, ponieważ czas nieubłaganie płynie, a ankiet dociera bardzo niewiele. Wiem, że ankiety są długie i nudne, ale już wyjaśniałam taką potrzebę.
Bądżcie dzielni i wypełniajcie. Baaardzo proszę!!!
Pozdrawiam wszystkich!

nowika

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 05-07-2007 10:36

WITAM ja tak z troche innej beczki - gdzie będzie można przeczytać o wynikach tych badań?????????
dziecko to największy cud świata

Wróć do Dla dobra nauki