Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Zalety dzieci z ADHD

Moderator: Moderatorzy

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 09-07-2005 20:52

Zalety dzieci z ADHD

Pamiętajmy zawsze o zaletach naszych dzieci, gdy tylko mamy ich dość pomyślmy, przecież one mają mnóstwo zalet.
Zawsze przypominajmy sobie i im o tych zaletach, bo to jest nam wszystkim potrzebne.

35 zalet dzieci z ADHD

1. Mają mnóstwo energii
2. Próbują nowych rzeczy, ryzykują
3. Są gotowe do rozmowy, do długiej rozmowy
4. Dobrze dogadują się z dorosłymi
5. Potrafią robić wiele rzeczy naraz
6. Są inteligentne - wiele utalentowanych osób miało ADHD
7. Potrzebują mniej snu.
8. Mają wspaniałe poczucie humoru
9. Bardzo dobrze opiekują się młodszymi dziećmi
10. Są spontaniczne
11. Dostrzegają szczegóły, których inni nie dostrzegają
12. Rozumieją jak to jest, gdy ktoś dokucza lub ma problemy – rozumieją inne dzieci
13. Potrafią myśleć niekonwencjonalnie
14. Chętnie pomagają innym
15. Są radosne i entuzjastyczne
16. Są obdarzone wielką wyobraźnią
17. Są komunikatywne
18. Są wrażliwe i towarzyskie
19. Chętnie zawiera przyjaźnie
20. Mają wspaniałą pamięć
21. Są odważne
22. Są towarzyskie
23. Są czarujące
24. Są ciepłe i czułe
25. Są troskliwe
26. Są dociekliwe
27. Szybko wybaczają
28. Są szczere
29. Nigdy się nie nudzą
30. Potrafią wczuć się w sytuację innych
31. Intuicyjnie robią wiele rzeczy
32. Są chętne do zabawy
33. Są uczciwe
34. Są optymistyczne
35. Są ciekawe świata
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

olajaksa

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 12-07-2005 16:51

Jako osoba prowadząca zajęcia terapeutyczne dla dzieci z adhd ( m.in.) potwierdzam: prawdą jest to, co powyżej napisano. :D
Cóż, można więc pogratulować rodzicom. :D Autentycznie dzieci jak żywe srebro, przy tym życzliwe innym, bystre, pomysłowe. W sali terapeutycznej aż trudno pogodzic się z tym, że spotykają je trudności w szkole. Jednak nie do końca jest to regułą. Oto przykład z tego roku szkolnego: chłopiec, który podjął systematyczną terapię grupową i zgłosił się do neurologa, z egazaminu dla III-klasistów (SP) zdobył trzecią lokatę, biorąc pod uwagę całą grupę uczniów z klas III dużej szkoły. Wcześniej był na pierwszym miejscu szkolnych rozrabiaków , pierwszym, którego wskazywano, kiedy wynikła jakaś draka. Początkowo osiągał słabe wyniki w nauce, gdyż cały czas wszystko go rozpraszało. Jego sukces był zaskoczeniem dla nauczycielki i wielką radością dla matki. Otrzymał również bardzo dobre swiadectwo. Chłopiec ten jest bardzo dobrym synem, troskliwym bratem 4-letniej dziewczynki. Jest bardzo miłym i uczynnym małym człowiekiem. Mam wiele innych i tylko prawdziwych przykładów. Tak... :D

alva

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 20-08-2005 14:08

Wspaniała charakterystyka mojego synka.Czasami trudno sprecyzować nasze myśli,ale Ty Halinko zrobiłaś to doskonale.Jestem mamą takiego cudownego dziecka.Życzyłabym sobie,aby i inni chcieli dostrzec w nim to co my.

Skot

Post 21-08-2005 09:34

No cóz Adhd może być znacznym utrudnieniem, ale przede wszystkim może też pomagać osiągać wytyczone cele jeżeli nauczymy się go okiełznywać, czy to za pomocą samodyscypliny, której mozolnie uczymy się całe życie, czy to za pomocą otoczenia bliskich i przyjaciół. Moja nadpobudliwość zaszczepiła we mnie pęd do poznawania nowych rzeczy, a ADHD mojego taty pomogło mu poradzić sobie z utratą poprzednich możliwości zawodowych - umożliwiło mu skończenie studiów i zostanie wykładowcą w 50 roku życia.
Pozdrawiam

Malgosik

Post 27-12-2005 20:07

Faktycznie, jakby ktoś opisywał moich synów :D
Mama dwóch drugoklasistów z ADHD

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 27-12-2005 21:45

Święte słowa jak bym widziała Wojtka i Paulinę.

szalona_marchewka

Post 04-05-2006 22:45

Witam wszystkich forumowiczow.
Te 35 zalet napisanych przez Was, to nie tylko zalety dzieci z ADHD. Moje dziecko nie jest adehadowcem, a też ma podobne zalety. Więc uważam, że ADHD, to żaden "dar boży" czy coś nadzwyczajnego, żeby wzlatywać ponad poziomy.
Marchewka

golombek

Wsparcie

Post 04-05-2006 22:53

Cześć marchewka. A kto powiedział, że mamy wyłączność na takie cechy :?: . One u nas przeważają, ale nie mamy na nie monopolu.

małgosia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 05-05-2006 06:48

szalona_marchewka pisze:Witam wszystkich forumowiczow.
Te 35 zalet napisanych przez Was, to nie tylko zalety dzieci z ADHD. Moje dziecko nie jest adehadowcem, a też ma podobne zalety. Więc uważam, że ADHD, to żaden "dar boży" czy coś nadzwyczajnego, żeby wzlatywać ponad poziomy.

Oj marchewka.. nie bądź taka drobiazgowa. :wink: przecież nie o to chodzi w tym wątku o "nadziei'.. :wink:
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi." /Albert Einstein/

gosia

Awatar użytkownika

Post 05-05-2006 23:39

Jako rodzice chcielibyśmy i widzimy najlepsze cechy obojętnie czy jest dzieciaczek nadpobudliwy, czy też nie. kochamy je takimi jakie są, bo przecież są radością naszego życia, raz jest łatwiej a czasami aż człowieka roznosi, ale co tam!!! będziemy mieli o czym wnukom opowiadać...!!!!
synuś zdiagnozowane adhd, ja sama nie wiem, mąż nie
(\--/)
(O.o)
(> <)

szalona_marchewka

Post 30-05-2006 07:32

:) I bardzo dobrze, że kochacie i akceptujecie swoje dzieci takimi, jakimi są, doszukujecie się w nich, co najlepsze, najwspanialsze. Dowartościowujecie je i siebie. Nie ma nic gorszego, jak odrzucenie własnego dziecka i pozostawienie samemu sobie. To w Was dziecko musi mieć oparcie, sojusznika, bratnia duszę. Nie ma nic gorszego, jak pozostawienie dziecka samemu sobie.
Marchewka

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 05-08-2006 22:40

zalety dzieci

jakbym czytała opis swojej pociechy;
pozdrawiam :lol:
memo

Cyntia

Awatar użytkownika

Post 06-08-2006 21:45

Ta lista jest super (nie pierwszy raz ją czytam), ale tym razem poczytałyśmy ją sobie ze starszą. Nasze dzieci mają niską samooceną i im samym też warto przypominać ile w nich cudności.
"Lubiłabym poranki, gdyby zaczynały się później"
Przepraszam za błędy ortograficzne - dysleksja w galopie
Mam ADHD, starszą córę z ADHD a mężusia oraz młodszą córę bez ADHD.

Eugene

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 22-09-2006 14:54

Lista naprawdę super.
Po przeczytaniu jej zaraz lepiej się czuję i zaczynam wierzyć, że nie tak do końca jestem do niczego.

Pozdrawiam :)
Eugene

Jestem tak zagubiony w moich emocjach.
Tak bardzo Cię potrzebuję.

niedzwiador

Post 02-01-2007 22:32

no właśnie...takie pełne zalet i radości...a w konfrontacji ten problem z niską samooceną...:( no nic dołączyłabym te wszystkie małe i duże pozytywy mojego Niedźwiada, ale przecież tu nie pomieszczę:)))) Jest szybki, bardzo wrażliwy, ma doskonałą pamięć do szczegółów, bardzo lojalny, przyjacielski, od rana roześmiany, uparty, twórczy..e..pisałam -za mało miejsca:))

monialis6

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 18-04-2007 15:23

szalona_marchewka napisał:
Witam wszystkich forumowiczow.

Wydaje mi sie ze wazne to jest bardzo wazne aby umiec znlaeźć wlasnie takie cechy, bo rodzice czesto zwlaszcza jak im ktos pomoże (nauczycielem, sasiedzi, inne dzieci) stwierdzaja ze ich dzieci to jedna wielka lipa, a tak maja szanse isc dalej, codzien naprzod bo wiedza ze sa wartosciwo mozna taka liste powisic dziecku nad biurkiem zeby moglo ja czesto czytac, w koncu samo zacznie w to wierzyc i bedzie tylko lepiej :)

gosik281

Post 09-05-2007 08:58

Witam, dopiero przeczyałam tą listę i ...skopiowałam , przerobiłam konkretnie dla mojego syna i powieszę mu nad biurkiem. Mam nadzieje że uwierzy w siebie choć troszkę bardziej bo ma bardzo niską samoocenę.

Fajna ta lista

olasp

Awatar użytkownika

Post 20-09-2007 10:06

Cyba tutaj mogę napisać swoją dzisiejsszą obserwcję właściwie w przypadku tego dziecka zawsze to mówiłam ale dzię dał temu szczególny wyraz.
Szkołe spotkała ogromna tragedia a nasz ADHDowiec zareagował jak nikt chyba dojrzale emaptycznie widziałam szczere łzy i nieumiejętność zrozumienia zachowania dziecka, którego nawet na dzień dzisiejszy pod wpływem emocji ja nie rozumiem. Przy tragedii zawsze znajdzie się ktoś u kogo mechanizmy obronne dają znać.
Ola terapeuta integracji sensorycznej
http://www.integra.edu.pl

mamaiwa

Awatar użytkownika

Huragan Porządku

Post 27-03-2008 08:27

Po raz pierwszy czytam listę i jakby widziała opis mojego synka!

maciej

Awatar użytkownika

Post 27-03-2008 16:41

Lista jest super,Halina jak zawsze masz świetne pomysły.
Za chwilę przeczytamy tą listę z Michałem.

krejzolka24

Post 27-03-2008 20:44

Super lista :)
Sama "zapożyczyłabym" parę pozycji :P

kaja

Post 02-03-2009 10:15

http://www.prekursor.edu.pl/index.php?m ... play&pid=2

Chciałabym byście Państwo skomentowali ten artykuł o dzieciach, które właśnie są nadpobudliwe czy zdolne po prostu?

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 02-03-2009 11:07

Przeczytałam.

Niewątpliwie część dzieci z ADHD jest też dziećmi wybitnie zdolnymi.

Podany w artykule opis dziecka wybitnie zdolnego w wielu punktach jest zbieżny z opisem ADHDka, w kilku zaś zdecydowanie od niego odbiega:

Oto te punkty:

Zdolny wg artykułu - ADHDek

Cechy wybitnie uzdolnionych dzieci:
szybkie postrzeganie związków przyczynowo-skutkowych - problem z dostrzeganiem takich związków w zakresie przewidywania skutków zachowań
„nałóg” czytania - tak, o ile ADHD nie jest połączone z dysleksją, co się często zdarza

Stosunek do pracy i zainteresowań:
chcą rozwiązywać zadania do końca - szybko porzucają zadanie, przy pierwszym podejrzeniu niepowodzenia, albo gdy już wiadomo, jak trzeba to zrobić.
są samokrytyczne - ADHDki mają trudności z samoobserwacją i autorefleksją

Zachowania społeczne:
niezawodność w planowaniu i organizacji - to pięta Achillesowa ADHDka; zdolny ADHDek będzie raczej mistrzem improwizacji wtedy, gdy misterny plan bierze w łeb i wszyscy inni tracą głowę

Ponadto:

W rozdziale "Jak można pomóc wybitnie uzdolnionym dzieciom?" napisano:
"Przeskakiwanie klas - jedyne rozwiązanie tego problemu proponowane przez szkoły rodzicom wybitnie uzdolnionych uczniów - nie powinno być stosowane wobec dzieci, których bardzo szybki rozwój intelektualny nie idzie w parze z dojrzałością emocjonalną". W takiej właśnie sytuacji jest wielu zdolnych ADHDków: szybki rozwój intelektualny i niedojrzałość emocjonalna.

Podsumowanie:
Część dzieci z ADHD to dzieci wybitnie zdolne.
Te dzieci w mniejszym lub większym stopniu odstają od opisanego w artykule "wzorca" w zakresie cech, które wypunktowałam. Dodatkową trudnością w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest kwestia rozwoju emocjonalnego.

anioleczek2112

Awatar użytkownika

Post 02-05-2009 13:57

Zalety dzieci z ADHD? Ja uważam ze jest ich całe mnóstwo. Przede wszystkim praca z takimi dziećmi jest trudna ale daje bardzo wielka satysfakcje. Każde z tych dzieci posiada na pewno pełno zalet tylko niestety ich nadpobudliwość , problemy z koncentracją, impulsywność często przysłaniają te dobre strony. A należy pamiętać o tym jak ważne jest zdjęcie tego stereotypu "niegrzecznego chuligana" z tych dzieci. To dzieci sprytne, wygadane, inteligentne, komunikatywne, kreatywne, twórcze, otwarte!!! :)

kaja

Post 04-05-2009 07:48

Chcę tu wspomnieć o zaletach...i pochwalić się moim synem!!!!
Zajął 1 miejsce w województwie w konkursie matematycznym!
Oprócz tego wystartował w 2 innych konkursach (już na etapie międzyszkolnym) i czekam z niecierpliwością na wyniki...
:D :D :D

Babcia Ola

Awatar użytkownika

certyfikowany killer

Dzieci: Konrad 19 lat - ZA z cechami ADHD

Ja: Babcia - ADHD z cechami ZA

Post 04-05-2009 20:36

kaja pisze:Chcę tu wspomnieć o zaletach...i pochwalić się moim synem!!!!
Zajął 1 miejsce w województwie w konkursie matematycznym!
Oprócz tego wystartował w 2 innych konkursach (już na etapie międzyszkolnym) i czekam z niecierpliwością na wyniki...
:D :D :D

Gratuluję zdolnego syna!

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 14-04-2010 10:12

Się pochwalę trochę.

Niby po to, żeby udowodnić prawdziwość niektórych wymienionych przez Halinę cech dzieci z ADHD ale tak naprawdę tylko dlatego, że jestem bardzo dumna :wink: .

Halina pisze: 10. Są spontaniczne
11. Dostrzegają szczegóły, których inni nie dostrzegają
12. Rozumieją jak to jest, gdy ktoś dokucza lub ma problemy – rozumieją inne dzieci
13. Potrafią myśleć niekonwencjonalnie
14. Chętnie pomagają innym
...
16. Są obdarzone wielką wyobraźnią
...
18. Są wrażliwe i towarzyskie
19. Chętnie zawiera przyjaźnie
...
21. Są odważne
...
24. Są ciepłe i czułe
25. Są troskliwe
...
30. Potrafią wczuć się w sytuację innych
31. Intuicyjnie robią wiele rzeczy

Byłam dzisiaj z Marcinem w przychodni. Jakaś pani z receptami w rękach żebrała o 15 zł na leki.

Oczywiście nie był to pierwszy przypadek, kiedy z Marcinem byłam w podobnej sytuacji, najczęściej ludzie żebrzą pod marketami. Ale wtedy daję bułkę, kanapkę czy banana tłumacząc Marcinowi, czemu nie pieniądze (bo oczywiście pytał, czemu daję bułkę, skoro może ma ochotę na co innego).
Ja mam zawsze wątpliwości, czy osoba, która mnie prosi o pieniądze na jedzenie i leki nie wyda ich na używki, dlatego mam zasadę, że nie daję ludziom żebrzącym pieniędzy, co najwyżej idę coś kupić.

Teraz się mocno zawahałam, bo jestem w sporym finansowym dołku i nie chciałam dać jej całych 15 zł. Dodatkowo pani ta nie wyglądała na pijaczkę, więc nie potrafiłam po prostu odejść. Marcin gdy usłyszał, że pani cierpi na duszności, wyciągnął portfel z pieniędzmi, które dostał od Babci na Wielkanoc. Wręczył pani 7 zł. Pani zaczęła oczywiście prosić o pozostałe pięć. Marcin: "Mamo, nie masz może 5 zł?". Wręczyłam Marcinowi 20 zł i wysłałam z panią do apteki zadowolona, że nie rezygnuję ze swojej zasady nie dawania osobom żebrzącym gotówki. Bardzo długo nie wracali, więc poszłam tam zobaczyć, jaka długa jest kolejka. Pani właśnie ze łzami w oczach dziękowała Marcinowi za następne 5 zł, które jej dał na margarynę...

Powiedziałam mu potem, że jestem szczęśliwa, że jest takim dobrym człowiekiem. Przypomniałam mu też o swojej zasadzie mówiąc, że nie rozpoznaję po kimś, czy jest uzależniony, czy nie. Marcin powiedział "wiem, ale ja jej uwierzyłem jak sobie przypomniałem, jak się czułem, gdy się dusiłem" (Marcin ma astmę). W duchu z ulgą pomyślałam, że zdążyłam, zanim dał pani moje pozostałe 10 zł i swoje 50...

Wspaniałego Człowieka wychowałam :D .
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Aneta

Awatar użytkownika

Dzieci: 5 miesięcy :)

Ja: zdiagnozowane ADHD

Post 14-04-2010 10:19

:calus: :brawo: :brawo: Marcinku jesteś wspaniałym człowiekiem!
Nie ma potrzeby złościć się ani na siebie, ani na sytuację. Często zdarza się nam mówić: "Złości mnie ta sytuacja". Musimy jednak mieć świadomość, że sytuacje tworzą ludzie, za każdą sytuacją ktoś stoi i nic złego się nie stanie, jeśli poczujemy do niego złość. :)

basiacyferki

Wsparcie

Post 14-04-2010 12:02

Wspaniałego :)
Radek 16 lat-wysokofunkcyjny
Emil 11 lat-ZA
Ja-zmęczenie materiału

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 14-04-2010 12:05

Dosiu, możesz być z siebie dumna.
[smilie=mylove.gif]

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 14-04-2010 12:14

Pochwal Marcina od cioci :). Gratuluję Dosiu :!:
Człowiek jest wielki,
nie przez to, co ma, lecz przez to kim jest,
nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 14-04-2010 12:42

Dosiu - niedaleko pada jabłko od jabłoni :ithl:

Babcia Ola

Awatar użytkownika

certyfikowany killer

Dzieci: Konrad 19 lat - ZA z cechami ADHD

Ja: Babcia - ADHD z cechami ZA

Post 14-04-2010 17:50

Gratuluję umiejętności wychowawczych. :)

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 30-04-2012 23:08

Do zalet dzieciaków z ADHD - również już tych prawie 20-letnich należy zaliczyć niesamowite, nadzwyczaj osobliwe poczucie humoru.
Ja nawet jak jestem zła na wiktora, to potrafi mnie "rozwalić psychicznie" swoimi żartami :lol:
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

Aneta

Awatar użytkownika

Dzieci: 5 miesięcy :)

Ja: zdiagnozowane ADHD

Post 27-05-2012 17:37

28. Są szczere

To jest tak nie do końca.
Nie ma potrzeby złościć się ani na siebie, ani na sytuację. Często zdarza się nam mówić: "Złości mnie ta sytuacja". Musimy jednak mieć świadomość, że sytuacje tworzą ludzie, za każdą sytuacją ktoś stoi i nic złego się nie stanie, jeśli poczujemy do niego złość. :)

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 27-05-2012 18:05

To jest do końca, jeżeli nie mają powikłań, i nie zostały nauczone nieszczerości.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

agnessa

Dzieci: Andrzej 8 lat ADHD i ZA

Post 01-07-2012 12:24

:) nigdy tak o tym nie myslałam, ale kiedy tak zaczełam czytać te punkty to wszystko pasuje w 100% :)
No i od razu zrobiło się lżej na serduchu

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-07-2012 21:42

Ja podzielam zdanie Halinki:

to NAJPRAWDZIWSZA szczerość :D

Iwonka

Dzieci: już nic mu nie dolega, zdrowy!

Post 09-07-2012 20:28

Zalety mojego synka to poczucie humoru , szczerość, spostrzegawczość .

danuta2002

Dzieci: Asia ADHD,ZA a może całkiem coś innego ?

Post 11-07-2012 18:56

Mnie najbardziej z moją córką kojarzy się punkt 7 ( od pół roku słyszę od poniedziałku do niedzieli : "szósta,wstaję ":) ) i 26 ( ona, ledwo się budzi, już o coś pyta i pyta.)

aja

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Dzieci: Kasia 10 lat ADHD, Basia 3 lata zapowiada się nie lepiej

Ja: prawdopodobnie ADHD

Post 27-07-2012 11:18

A mnie się łezka zakręciła w oku, że jednak oprócz mnie ktoś widzi wspaniałe cechy jakimi jest obdarzone moje dziecko
a nie tylko złe :*

Wróć do Nadzieja, czyli o naszych pociechach pozytywnie