Post 28-06-2010 10:34

Przegląd prasy - zasady

Zasady umieszczania linków i cytatów do artykułów w wątku "Przegląd prasy":

1. Cytaty.
Cytaty umieszczamy wraz z podaniem linka lub opisem źródła, z którego pochodzi.

Przykład:
Treść..................

"O wyższości kapusty nad marchewką"
dr Koziołek Matołek
"Wirtualna Rosja" 8)


lub2. Linki i lead.
Linki do artykułów umieszczamy wraz z kilkoma słowami wprowadzenia czyli z tzw. leadem. Jest to pierwsze parę zdań lub jedno zdanie, umieszczone na początku każdego artykułu, zwykle czcionką pogrubioną lub w innym kolorze. Można też kilka słów wprowadzenia napisać samodzielnie jeśli uważacie, że autor sie nie popisał. Jest to szczególnie pomocne przy tytułach "nic niemówiących", bezsensownych lub "pseudo sensacyjnych" (patrz.SE czy Fakt) kiedy to tytuł nijak się ma do treści.


Przykład:
http://www.wr..... albo O wyższości kapusty nad marchewką
Jaś uwielbia kapustę, a nie znosi marchewki. On wręcz dostaje wysypki alergicznej po spróbowaniu choćby kęsa tego pomarańczowego warzywa.Od milionów lat ludzkość zadaje sobie pytanie...co jest lepsze: kapusta czy marchewka.


3. Komentarze.
Bardzo pożądane jest wstawianie własnych komentarzy, pod zamieszczonymi cytatami czy artykułami. Takie komentarze są początkiem do dyskusji, która jak wiadomo sprzyja wymianie poglądów, poznaniem innego stanowiska, punktu widzenia itd czyli poznaniu i zrozumieniu innych. Rozwija tez inteligencję i inteligencję emocjonalną.
W przypadku rozwinięcia sie ciekawej dyskusji moderatorzy mogą wydzielić dla niej osobny wątek gdzie będzie się toczyła bez przeszkód ale mam nadzieję, że bez rozlewu krwi. :roll:

4. Tematy artykułów.
-artykuły o tematyce....dowolnej. Śmieszne, drażniące, wkurzające, głupie...itd- te umieszczamy w "Pogadajmy na luzie na inne tematy" w wątku "Przegląd prasy"

Nie umieszczamy tu artykułów:
-o ADHD- te umieszczamy w "Prasa, radio i TV o ADHD"
-o ZA i autyzmie-te umieszczamy w "Zespół Aspergera to nie najnowsza kapela" w wątku "Przegląd prasy"
-o wychowaniu-te umieszczamy w "Wychowanie czyli jak być rodzicem" w wątku "Przegląd prasy"
-o szkole, przedszkolu i nowych pomysłach MENiS czy poszczególnych szkół-te umieszczamy w "Szkoła, przedszkole" w wątku "Przegląd prasy"
-o zmianach dotyczących niepełnosprawności, dysfunkcji itp., o zmianach podstaw prawnych o kształceniu specjalnym- te umieszczamy w "Korzystajmy z naszych praw" lub "Szkoła przedszkole" w wątkach "Przegląd prasy"

Początkowo pewnie trudno będzie sie odnaleźć w tym "gdzie co umieścić" ale po jakimś czasie nie powinno być już większych problemów. Jeśli ktoś nie będzie wiedział gdzie coś umieścić, to niech umieści gdzie uważa, a ewentualne "przeprowadzki", to już problem, moderatorów. :)
Wprowadzenie tych zasad spowodowane jest tym, że często ciekawe artykuły dotyczące wychowania dzieci i młodzieży, rozporządzeń MENiS itp ginęły wśród innych lub były pomijane przez niektórych, ze względu na lokalizację "Pogadajmy tak na luzie na inne tematy".


Niniejsze zasady wchodzą "od zaraz", a właściwie "już" i obowiązują przy umieszczaniu każdego nowego artykułu. Artykuły już umieszczone zostaną edytowane i dostosowane formą do nowych zasad gdy tylko znajdę na to czas :roll:

Zaleca sie stosowanie tych zasad przy umieszczaniu cytatów i linków we wszystkich wątkach, z uwagi na prawa autorskie, zasady cytowania itp.
"Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię na swój poziom, a potem zabije doświadczeniem."