Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Jestem wstrząśnięta...

Moderator: Moderatorzy

małgosia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 25-10-2006 21:03

Jestem wstrząśnięta...

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi." /Albert Einstein/

olkit

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 25-10-2006 22:15

Re: Jestem wstrząśnięta...

małgosia pisze:http://wiadomosci.onet.pl/1423640,11,item.html

Mam tylko nadzieję że nie "wykryją" u tych podłych smarkaczy ADHD...
Olka 31 lat, ADD?
córka - Adrianna 11 lat ADHD + zaburzenia zachowania i nie wiem czy z nich wyrasta

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 26-10-2006 08:32

Sprawa jest po prostu straszna. Jak zwykle nauczyciele się nawzajem poinformowali, a trzebabyło dziewczynie zapewnić opiekę psychologa i zawiadomoć policję :( W naszym kraju uważa się, że wszyscy na psy.... to są od leczenia obłąkanych :cry: No i zawiadamiać rodzinę przez telefon o tak strasznym wydarzeniu !!!
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 26-10-2006 08:57

No niestety takie są realia naszej szkoły, budzi to ogromne przerażenie, ale wśród pedagogów chyba już zaniknęła empatia itp..........
Ja tego nie rozumiem???
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 26-10-2006 09:07

Ależ należy się do tego przyzwyczaić.
Młodzież, która nie ma dobrych wzorców z domu, czerpie je z otoczenia. Czyli z telewizji czy kina. A tam dominuje seks i przemoc. Ich zachowanie jest całkowicie naturalne w takim otoczeniu!
A że nauczycielom wisi? no cóż ....

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 26-10-2006 09:09

A ja wczoraj strasznie sie piekliłam na ten artykuł,na sytuację, dyskutowałam z golobkiem, a dzisiaj tylko bezsilnośc zostala, bo jak inaczej walczyc z głupotą?Bo inaczej nazwac pomysłów rządzących nie można. tu juz nawet do smiechu nie jest.
Wydarzyła sie tragedia, myslę, że dla obu stron, uważam ze winni powinni ponieśc konsekwencje, głównie szkola jak i sprawcy. I tyle, nie bede sie wkurzala wiecej.
Tylko boje sie co bedzie, jesli rzeczywsice takie szkoly wejda w zycie?????
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Post 26-10-2006 09:15

Ja Ci powiem Nieszki co się stanie. UCIEKNIEMY STĄD. Ja do Wielkiej Brytanii, albo do Irlandii, albo..... na Kamczatkę?

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 26-10-2006 09:37

Wiesz matken, my juz tez mamy takie mysli, zeby uciekac.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 26-10-2006 09:41

W tym artykule na Onecie jest taki fragment:

"Jestem wstrząśnięta, że to dziecko w tamtej chwili nie znalazło wsparcia w uczniach" - powiedziała Pancer.

Pani Pancer jest wcześniej przedstawiona jako "pomorska wicekurator".

Nie wiem, co o tym myśleć.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 26-10-2006 09:46

Jest napisane, że koleżanki chciały jej pomóc :(
Nauczyciele powinni bardziej stanowczo zareagować i zapewnić dziewczynce pomoc psychologa. TO PODSTAWA.

gosiasz

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 26-10-2006 09:58

Zonodreptaka! tak sobie myślę, że Pani Pancer miała trochę racji w swojej wypowiedzi, bo pomijając fakt pozostawienia uczniów samych sobie, bez opieki nauczyciela, to dlaczego nikt z pozostałych uczniów nie wewał pomocy?! przecież tam pewnie był cały zespół klasowy, a szkoła publiczna, czyli dzieciaków trochę było, a to co się stało musiało trwac jakiś czas. Czyli wniosek, że reszta klasy miała niezły ubaw?! na to mi wygląda. Teraz to nic nie da roztrząsanie co by było gdyby..., wydarzyła się tragedia i trzeba robic wszystko, aby stało się to przestrogą, nauczką, refleksją... czy my rodzice robimy wystarczająco dużo, aby uwrażliwic nasze dzieci na cudzą krzywdę, czy uczymy je empatii...
radość - to wołanie miłości

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 26-10-2006 10:03

Gosiu, myślę, że wielu z nas rodziców uczy tego swoje dzieci, choć może nie do końca skutecznie, bo żeby czegoś uczyć musimy sami być tego nauczeni, a nas nikt nie uczył, teraz bardziej uczy się żeby mieć, niż zeby być i myślę, że w tym tkwi problem, sami gonimy za mieć nie mając czasu na być. Ale może takie wydarzenia, tragiczne w skutkach pozwolą na chwilę refleksji i rozmowy z naszymi dorastającymi dzieciakami.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

mrówa

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 26-10-2006 10:05

no przecież już istnieją ośrodki szkolno wychowawcze o profilu resocjalizacyjnym...
problem w tym, że nie spełniają one swojego zadania, bo nikomu się nie chce z tymi dziećmi pracować.
pomysł giertycha jest o tyle głupi, że do wszystkiego zabiera się od doopy stony.
zamiast naprawiać stare - chce stworzyć nowe, ktore będą spełniały dokładnie taką samą funkcję: będą izolować dzieciaki, zamiast wyprowadzać je na prostą.

po części rozumiem wasze oburzenie, bo istnieje duże ryzyko, że pan g. będzie próbował zapełniać takie ośrodki dzieciakami z ADHD. teraz dużo ciężej będziecie musieli pracować nad zmianą wizerunku dzieci nadpobudliwych, nad obalaniem stereotypów, co już i tak jest cholernie trudne.
ale z drugiej strony na to patrząc, to dla niektórych izolacja jest jedyną metodą, która może zapobiec tragedii (również ich wlasnej - jak będą żyć teraz te dzieciaki, które doprowadziły do śmierci koleżanki? może w ośrodku o podwyższonym nadzorze pedagogicznym do takiej tragedii by nie doszło?).
nie wiem ilu z Was spotkało się z dzieciakami ulicy, z dzieciakami z rodzin alkoholowych, z dzieciakami zdemoralizowanymi do szpiku kości.
ja spędziłam kilka uroczych tygodni w pogotowiu opiekuńczym jako wolontariusz. i wiem, że gdybym miała dziecko, to nie chciałabym, żeby chodziło do jednej klasy z dzieciakami, które tam poznałam.
tym dzieciom potrzebna jest pomoc i to nie ulega wątpliwości.
potrzebny jest im dobry program resocjalizacyjny.
potrzebne miejsce, gdzie ktoś pomoże stanąć im na własnych nogach.
nauczy, jak radzić sobie bez przemocy.
niestety giertych zamiast porządnej placówki resocjalizacyjnej prawdopodobnie stworzy kolejny obóz koncentracyjny...

olkit

Awatar użytkownika

Post 26-10-2006 10:22

gosiasz pisze: to dlaczego nikt z pozostałych uczniów nie wewał pomocy?! przecież tam pewnie był cały zespół klasowy, a szkoła publiczna, czyli dzieciaków trochę było, a to co się stało musiało trwac jakiś czas.

Mnie się wydaje, że takie akcje trwają bardzo szybko... Wyobrażam sobie to tak że przyjaciółki rzuciły się do pomocy, ale były za słabe, reszta klasy czekała co dalej, zanim się ktoś zorientował ze warto wezwać pomoc to dziewczyna się wyrwała, uciekła, tamci schowali telefony i jakby nigdy nic, a w klasie dopiero dotarło do dzieciaków co się stało. Jeśli ta dziewczynka dodatkowo nie była lubiana (a teraz przecież tego nie powiedzą) to ktoś mógł mieć ubaw. Zanim wróciła pani nawet nikt nie zdążył się zdecydować czy "naskarżyć" czy też to była tylko zabawa. A im dalej tym trudniej się wyrwać.
Olka 31 lat, ADD?
córka - Adrianna 11 lat ADHD + zaburzenia zachowania i nie wiem czy z nich wyrasta

olkit

Awatar użytkownika

Post 26-10-2006 10:26

Halina pisze: Ale może takie wydarzenia, tragiczne w skutkach pozwolą na chwilę refleksji i rozmowy z naszymi dorastającymi dzieciakami.

Poza tym być może niejako dzięki tej tragedii ktoś prześladowany uniknie w przyszłości szykan, bo najprzytomniejszy z prześladowców powie "odpuśćmy, bo jak ta ciamajda się zabije, to będziemy mieli przesrane tak jak tamci z Gdańska"
Olka 31 lat, ADD?

deprim

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 26-10-2006 18:52

http://wiadomosci.onet.pl/1424038,11,1, ... ,item.html

pozwole sobie przytoczyć fragment:

"
Krzysztof Gottesman pyta w "Rz": "Co jeszcze muszą zrobić szkolni bandyci, by wszyscy uzmysłowili sobie, jak bardzo chora jest polska szkoła? Nauczyciele z roku na rok tracą autorytet, uczniom coraz więcej wolno i tę wolność wykorzystują w sposób najprostszy. Nadpobudliwość dysleksja, dysgrafia stały się słowami-wytrychami, za pomocą których tłumaczy się często zwykłe lenistwo, chamstwo ale również pedagogiczną nieudolność i słabość. Czas już najwyższy, by o tym poważnie porozmawiać. Pomyślmy bardziej o dziewczynce z Gdańska, a nie o wszechpolskiej przeszłości Romana Giertycha."
"
Obrazek

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 26-10-2006 20:49

Ja też jestem tym wstrząśnięta.Myśle, że powinni być ukarani jak dorosła osoba. Było by to przestrogą dla innych. Nie może być tak, że taki młodociany jest pewny że nic mu się nie stanie!
Nie mogę se tego wyobrazić, że coś takiego mogli zrobić koledzy i to z klasy. Jak mogła na to patrzeć reszta klasy? Czemu nikt nie pobiegł po pomoc tylko się gapili. Zadne słowa nie wytłumaczą tego co zrobili !!!

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 26-10-2006 20:58

Owszem, powinni być ukarani, ale teraz rozdmuchują tę sprawę i mają dowód na to, że szkoły dla "niegrzecznych" dzieci są potrzebne. A pytasz czemu reszta klasy nie reagowała? Taki to małpi wiek chyba, że się głupio śmieją i udają, że są cool. Byleby rówieśnicy tak o nich myśleli. Dorośli są be. :(

Halina

Awatar użytkownika

Post 26-10-2006 20:58

Ale to jest ewidentnie wina dorosłych, bo nie rozmawiali z dziećmi, te dzieciaki (Kaszubskich gospodarzy) prawdopodobnie nie wiedziały że to co robią może być tak tragiczne w skutkach, nie wiem jak Wy, ale ja mam zwyczaj rozmawiania z chłopakami, nawet tym 7 latkiem o sprawach seksu, o tym, że to są sprawy intymne, że nie robi się nic wbrew czyjejś woli, i nie rozumiem, jak chłopak, 14 letni mógł tego nie wiedzieć?? Przecież to ewidentna wina rodziców, nauczycieli i katechetów.....

A dziewczynka, która nie rozmawia z rodzicami , że coś się stało??, to czyja wina??

Nie zastanawiajmy się tu nad winą dzieci?? Ich świat jest światem telewizji i komputera. Najczęściej niestety to my rodzice nie mamy czasu, albo ochoty z nimi rozmawiać na poważne tematy, albo nie potrafimy....

I niestety cierpią na tym nasze dzieci!!!!
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 26-10-2006 20:59

Dokładnie nic nie tłumaczy takiego czynu. Rozmawiałam z moim najstarszym synem i jego kolegą, wiecie co mi powiedzieli. Zadali proste i podstawowe pytanie, ta 5 ok. popełnili zbrodnie, a co z resztą która się przyglądała? Ci także powinni zostać ukarani za brak pomocy tej dziewczynie. Nie ma co gdybać co by, gdyby. Trzeba uważniej przyglądać się naszym dzieciakom. Tak a propos syn stwierdził, że dopiero zacznie się nagonka na ADHD i niestety skłonna jestem przyznać mu racje . Właśnie czytaliśmy wspólnie komentarze na onecie. Nuż w kieszeni się otwiera na wypowiedzi co nie których.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 26-10-2006 21:12

Dlatego komentarzy nie czytam :evil: Nagonka jest, była i będzie. Bardziej mnie martwi sprawa tych porąbanych szkół, gdzie będą chcieli nasze dzieci odizolować i z takimi jak tych pięciu zamknąć. Ech Irlandio, Irlandio... Trzeba będzie uciekać przed szykanami.Może do Strasburga napisać? Ludzie, my się do średniowiecza niedługo cofniemy !!! Będą nas kołem łamać !!!

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 26-10-2006 21:40

Halina zgodzę się z tobąa że rodzice zbyt mało rozmawiaja z dziećmi i nawet nie wiedzą co dzieci ich robią,ale to zachowania i czynu takiego nie tłumaczy. Winnych jest wiele osób. Ale czy musiało dojść do tragedji żeby wyciągac wnioski. Może wcześniej było można im zapobiec?Oni już dopuścili się przestepstw, a nauczyciele zbagatelizowali chociażby to, ze zdemolowali im samochody. Nic nie zrobili w tej sprawie bo sie ich bali...
Tak bardzo współczuje rodzicom tej dziewczynki, że nie mogę powstrzymac łez.Znam ten smutek bo moje dziecko zmarło.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 27-10-2006 06:42

Nie jesteś tu osamotniona mamoGumisia. Zapewniam Cię. Tyle, że teraz zrobią z tych chłopców pokazówkę. Prawdopodobnie z powodu wyborów. To prawda, że zachowali się nagannie i wogóle nie wyobrażam sobie jak tak można. Obawiam się jednak, że kara będzie surowsza od winy, bo telewizja to pokazuje :(

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 27-10-2006 08:56

Tak jak pisałam winnych jest wiele osób. A moim zdaniem bardzo dużo zawiniła cała klasa, że nie podjeli żadnych działań by temu zapobiec. Pytałam swego starszego syna ma 17 lat, co ich klasa by zrobiła ? odpowiedział, że nie wyobraża nawet sobie, jak można było patrzeć nie reagując na taką sytuację. Powiedział, co to za klasa, że nie potrafi pomagać pokrzywdzonym, gdyby zareagowali na tą sytuację wcześniej to można by było do tego nie dopuścić.
Szkoła też jest winna na swój sposób, bo to co się dzieje w niektórych szkołach nie tylko w tej co już doszło do tragedii, przechodzi ludzkie pojęcie. Mówi się też, że chłopcy zrobili to bo pani nie było w klasie. To żadne wytłumaczenie, zrobili by to też w innym każdym miejscu w szatni, w parku, w lesie, w domu, gdzie nikt by się nie dowiedział. Ci chłopcy powinni być ukarani jak dorośli dla przestrogi innych kolegów i koleżanek. Gdyby dzieci za występki takie jak bicie, poniżanie, narkomania, zboczenie mieli porządne konsekwencje wyciągnięte w szkole takie jak nagana z wezwaniem rodziców, a jak nie pomoże, to nawet usunięcie ze szkoły takiego ucznia było by mniej takich zachowań.

Kiedyś jak nauczyciel w szkole szedł korytarzem robiło mu się miejsce, a dziś wpadają na nauczyciela jakby nic się nie stało. Czy też jak uczniowie się bili nauczyciel reagował na to, dziś, patrzy obojętnie na przemoc.

Uważam, że z tej strasznej tragedii wszyscy powinni wyciągnąć wnioski: dzieci, rodzice i szkoła. By reagować wcześniej nim dojdzie do tragedii.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 27-10-2006 09:23

mamaGumisia pisze: Ci chłopcy powinni być ukarani jak dorośli dla przestrogi innych kolegów i koleżanek. Gdyby dzieci za występki takie jak bicie, poniżanie, narkomania, zboczenie mieli porządne konsekwencje wyciągnięte w szkole takie jak nagana z wezwaniem rodziców, a jak nie pomoże, to nawet usunięcie ze szkoły takiego ucznia było by mniej takich zachowań.

Naszym dzieciom bicie się czasami zdarza, bo są podpuszczane przez te "zdrowe", albo nie mogą sobie dać rady z emocjami. Są też regularnie poniżane przez rówieśników i nauczycieli (bo fajnie popatrzeć jak się ktoś wkurza i jest bezsilny). Musielibyśmy wszystkich pozamykać albo powyrzucać, a tak się nie da. Boję się też, żeby "nasze" dzieci nie były od razu "skazywane".
Oczywiście wydażyła się tragedia. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci i współczujemy rodzinie. Tylko jeśli teraz skażemy tych chłopców (mówię o ich odosobnieniu, zamiast pomocy i pracowaniu nad ich charakterami, bo w poprawczaku to raczej marnie resocjalizują), to nam wyrośnie 5-ciu bandytów. W poprawczaku nauczą się pić, palić, kraść, oszukiwać itd. Takie są realia domów poprawczych :( Powinni ich na przymusową terapię skierować i ich rodziny. Nam się od razu nóż w kieszeni otwiera, bo walczymy o terapie dla swoich dzieci i wiemy jak trudno się na nie dostać, ale to są rówieśnicy naszych dzieci i będą kiedyś w tym społeczeństwie razem z nimi żyć. Czy chcemy żeby byli naszymi sąsiadami? Niechby przymusowo pracowali w domu starców, albo w jakimś domu dziecka. Jesień jest, to mogą choćby liście sprzątać. Taka kara jest chyba lepsza od zamknięcia, gdzie spotkają dziesiątki sobie podobnych, albo i gorszych typków. Nie znam ich sytuacji i nie wiem jacy są. Raz im się upiekło z tymi samochodami, to myśleli, że tak już zawsze będzie. Może są zdemoralizowani, nie wiem, ale ten system kuleje i ich nie zresocjalizuje, tylko "wykształci" na oprychów. Mogą potem nie dostać roboty (z takimi papierami), to będą żyli z kradzieży i rozbojów.
Nie wiem. Bardzo to trudne jest do wyważenia i myślę, że ktoś bardzo mądry powinien się nad tym zastanowić. Co zrobić żeby ukarać, ale nie wykoleić :( Nie każdy jest do szpiku kości zły. Właściwie, to chyba nikt nie jest. Oni są nastolatkami i jeszcze całe życie przed nimi, a w poprawczaku dożywocia nie ma. Wyjdą i co?
Namieszałam chyba, nie?

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 27-10-2006 09:32

Niewiedza, czy nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności. To fakt (zupełnie oderwana od rzeczywistości dygresja).

Jak działamy w naszych domach? Czego się nauczyłyśmy przez lata walki o nasze dzieci? Że karą niewiele się uzyska. Oczywiście trzeba wyciągać konsekwencje. Nie neguję tego. Tyle, że każdy woli pochwały, a nie nagany. Dlatego myślę, że kara w postaci prac społecznych pod nadzorem oczywiście kogoś dorosłego i odpowiedzialnego, to jest najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o resocjalizację nieletnich. No i koniecznie osobno, albo z jakimiś zupełnie nieznajomymi dziećmi, które też tam coś przeskrobały. Żeby nie było sztamy i buntu. No i za dobrze wykonaną robotę trzebaby chwalić. Nie wiem tylko, czy to nie jest dla ludzi zbyt trudne :(

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 27-10-2006 09:57

Ja też jestem za takim sposobem właśnie.
Widzisz mówisz o naszych dzieciach, ale my staramy się tłumaczyć i biegamy po poradniach by im pomagać.Wyciągamy wnioski i konsekwencje. A wielu rodziców to ma gdzieś nie mają czasu,dzieci pozostawione są samym sobie komputerowe gry gdzie od agresji aż kipi czy filmy. Nie widzą problemu i oskarżają za wychowanie szkołe ,ludzi tylko nie samych siebie. Więc dzieci jaki mają przykład ? .....

Luna

Awatar użytkownika

Post 27-10-2006 10:05

Święte słowa Matken.
Wcale nie namieszałaś.
Wyrażamy ostre opinie, bo jesteśmy zbulwersowani, tak nam media przedstawiły tę sytuację, że emocje wzięły górę i najchętniej wydalibyśmy najbardziej surowy wyrok na tych chłopakach. Wydaje mi się, że nie do końca znamy całą sprawę. Pomysł z pracami społecznymi, bardzo mi się podoba. Oni jeszcze mają szansę na zrozumienie swojego postępowania i resocjalizację, mają 14 lat. Tylko my dorośli powinniśmy im to w mądry sposób pokazać. Zamykając ich w poprawczaku, chyba to się nie uda.
Alan lat 14- ADHD, Ja lat 35 - chyba ADHD, Mąż - bez ( pewna nie jestem)

Jedynym ograniczeniem naszych przyszłych dokonań są nasze dzisiejsze wątpliwości.

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 27-10-2006 10:09

Nic dodac, nic ując, tyle tylko, ze praca i terapia moim zdaniem powinna byc objeta rodzina, a nie tylko CI chlopcy, sami nic nie zmienia, musze miec wsparcie. Maja jeszcze szanse, ale patrzac na nasz dzisiejszy polityczny swiat, nikt im tej szansy nie da, to dorosli skaza ich moim zdaniem na taka przyszlosc. Oni powinni poniesc konsekwencje swoje go czynu, ale miec szanse na normalne zycie.
Obrazek

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 27-10-2006 10:14

Cholera nawet się nie da z Wami pokłócić, bo się zaraz ze mną zgadzacie :lol:
Proponuję następujące hasła:
"Gołąbek na prezydenta"
"Dreptak na premiera"

Niech nam wyprostują ten kraj, żeby było "po naszemu".

A tak poważnie, to przydałby się chociaż jeden rozsądny głos w tej sprawie, bo w telewizji tylko KAMPANIA WYBORCZA.

avoid

Awatar użytkownika

Post 27-10-2006 10:17

Kilkanascie lat temu, gdy chodzilam do podstawowki spotkalam sie z bardzo podobnym przypadkiem molestowania dziewczyn. Odbywalo sie to jednak w miejscu niewidocznym dla nauczycieli i 'oprawcy' czuli sie bezkarni.
W koncu, gdy dziewczyny juz wiedzialy, ze to nie jest jednorazowy wybryk i powtarza sie to coraz czesciej zglosily to u wychowawczyni tych chlopakow.
Oni sie wyparli, a wychowawczyni to zbagatelizowala prawie smiejac sie w twarz tym dziewczynom.
Dodam, ze niektorzy z nich byli tzw. wzorowymi uczniami a czesc nalezala do tzw. 'fajnych, popularnych' chlopakow.
Jak widac incydenty sie nie zmienily.
Szkoda, ze wowczas nie bylo zadnych kar za takie zachowanie bo uwazam, ze zle doswiadczenia jakie mialy te dziewczyny odcisnely nieodwracalne skutki na ich psychice.
don't avoid ADHD ;-)

Luna

Awatar użytkownika

Post 27-10-2006 12:26

matken pisze:Proponuję następujące hasła:
"Gołąbek na prezydenta"
"Dreptak na premiera"

[smilie=mylove.gif]
Alan lat 14- ADHD, Ja lat 35 - chyba ADHD, Mąż - bez ( pewna nie jestem)

Jedynym ograniczeniem naszych przyszłych dokonań są nasze dzisiejsze wątpliwości.

mrówa

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-10-2006 13:50

matken pisze:Dlatego komentarzy nie czytam :evil: Nagonka jest, była i będzie. Bardziej mnie martwi sprawa tych porąbanych szkół, gdzie będą chcieli nasze dzieci odizolować i z takimi jak tych pięciu zamknąć. Ech Irlandio, Irlandio... Trzeba będzie uciekać przed szykanami.Może do Strasburga napisać? Ludzie, my się do średniowiecza niedługo cofniemy !!! Będą nas kołem łamać !!!

matken, nie dramatyzuj.
jak już pisałam te porąbane szkoły już istnieją i póki co Twojego dziecka nikt w takowej nie zamknął.

i tak wsadzając kij w mrowisko:
a gdyby u któregoś z tych młodych gwałcicieli zdiagnozowano adhd?
czy, Waszym zdaniem, powinien ponieść taką samą karę jak pozostali?

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 27-10-2006 14:30

Obawiam się tylko, żeby nie zaczęli masowo wszystkich kierować do takich szkół :(
Nie wiem jak powinni traktować gdyby wykryto u kogoś ADHD. Teraz nie mam zdania na ten temat ;) może później. Zastanowię się.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 27-10-2006 14:39

blackant pisze:a gdyby u któregoś z tych młodych gwałcicieli zdiagnozowano adhd?
czy, Waszym zdaniem, powinien ponieść taką samą karę jak pozostali?

Według mnie, to nie jest sprawa dyskusyjna.
Adhd nie może zwalniać nikogo z jakiejkolwiek odpowiedzialności. Adhd może i powinno być wskazówką do postępowania z młodym człowiekiem przed popełnieniem przestępstwa.
Natomiast nie obciążałbym tych chłopaków winą za śmierć dziewczyny. Oni mogli, z racji młodego wieku, nie zdawać sobie sprawy z konsekwencji jakie niesie ich zachowanie. Ale to, że ją rozebrali i się nią bawili było ewidentnym przestępstwem.
Ostatnio zmieniony 27-10-2006 16:35 przez dreptak, łącznie zmieniany 1 raz

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 27-10-2006 15:47

Tak jest dreptak nic dodać, nic ująć.
Tylko dla czego wszystko co złe, jest zwalane na ADHD ? :cry:

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 27-10-2006 16:34

Bo duża część przestępców ma adhd.
Bo dzieci kiepsko funkcjonują w grupie równieśniczej.
Bo dzieci są rozbrykane.
Bo ... zawsze musi znaleźć się jakiś kozioł ofiarny.

avoid

Awatar użytkownika

Post 27-10-2006 17:23

Moze sie czasem zaczac tlumaczenie, ze chlopcy mieli rozbuchane hormony bo akurat sa w wieku dojrzewania.
W tym momencie zadne ADHD nie ma nic do rzeczy.
Jakby sie w domu uswiadamialo takich delikwentow, ze TAKA AKURAT seksualna forma wyladowania buzujacych hormonow jest zla to byc moze nie byloby popularyzacji tego typu zachowan.
Pare osob u mnie w szkole (wlacznie ze mna) mialo ADHD ale oprocz typowych wybrykow ( i czasem slownej badz fizycznej agresji) nigdy nie doszlo do tak drastycznego nieposzanowania czyjegos ciala o jakich pisalam pare postow wczesniej czy przypadku Gdanska.
Chyba tylko typowi ignoranci moga to tlumaczyc ADHD :evil:
don't avoid ADHD ;-)

mrówa

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-10-2006 18:46

avoid pisze:Moze sie czasem zaczac tlumaczenie, ze chlopcy mieli rozbuchane hormony bo akurat sa w wieku dojrzewania.
W tym momencie zadne ADHD nie ma nic do rzeczy.
Jakby sie w domu uswiadamialo takich delikwentow, ze TAKA AKURAT seksualna forma wyladowania buzujacych hormonow jest zla to byc moze nie byloby popularyzacji tego typu zachowan.
Pare osob u mnie w szkole (wlacznie ze mna) mialo ADHD ale oprocz typowych wybrykow ( i czasem slownej badz fizycznej agresji) nigdy nie doszlo do tak drastycznego nieposzanowania czyjegos ciala o jakich pisalam pare postow wczesniej czy przypadku Gdanska.
Chyba tylko typowi ignoranci moga to tlumaczyc ADHD :evil:

eee jakiej popularyzacji?
i o co chodzi z uświadamianiem? mojemu bratu czy moim kolegom nikt nie musiał uświadamiać, że nie należy symulować gwałtu na koleżance z klasy, bo żadnemu zdrowemu dzieciakowi by to do głowy nie przyszło.
i dupa a nie buzujące hormony.
raczej kompletna bezkarność.
ktoś zaproponował w ramach kary grabienie liści. to są sankcje negatywne za próbę gwałtu?

ech...
a w ramach obrony to mogą różne rzeczy im wykombinować z adhd na czele.
i z burzą hormonów.
bo niestety w takich przypadkach tonący brzytwy się chwyta. a jak wiadomo adhd jest teraz na topie i jest na tyle zróżnicowanym zaburzeniem, że można podpiąć pod nie prawie wszystko.
z resztą, pewnie sami niejednokrotnie spotkaliście się z rodzicami, którzy w ten sposób strają się wytłumaczyć swoją niewydolność wychowawczą.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 27-10-2006 18:52

Grabienie liści, to był tylko przykład :evil: Chodzi mi o to, że oni są młodzi i można ich jeszcze wychować na ludzi, a nie na bandytów (w poprawczaku). Poza tym nie chciałabym żeby ich ukarali za kampanię wyborczą :evil:

avoid

Awatar użytkownika

Post 27-10-2006 19:20

Mnie tez nie trzeba bylo tlumaczyc wielu rzeczy zebym nie wiedziala co jest dobre a co zle.
Dzisiejsza mlodziez zdaje sie, ze nie ma o tym pojecia.
Kwestia burzy hormonow to tez byl przyklad tlumaczenia takiego zachowania.
Uwazam, ze sankcje powinny byc adekwatne do winy i tu chyba najlepiej powinni wypowiedziec sie najbardziej poszkodowani.
jestem zdania, ze placowka opiekuncza moze przyniesc odwrotny skutek.
Ale do diabla KTO powinien uswiadomic takim goowniarzom, ze tego typu "zabawy" sa ZLE? Ze nie wolno w ten sposb ponizac zadnego czlowieka?
Ze stosowanie przemocy jest zle?
Skoro szwankuje wszystko rodzice szkola psycholodzy kosciol :twisted: to
jak ma to dalej wygladac?
Zycie w wiecznej bezkarnosci?
Strach innych nastolatkow, ze moze je spotkac cos podobnego?
W koncu w swiecie doroslych jest jakos regulowane prawnie choc jak wiadomo z egzekucja bywa tragicznie.
Sama nie rozumiem faktu, ze goowniarzerii nalezy tlumaczyc jak krowie na rowie co jest dobre a co zle.
I nie zwalajmy tego na dzisiejszy swiat bo jednak sporo w nim porzadnej mlodziezy, ktora nie dala sie poniesc fali przemocy i mody.
A co do ADHD?
Byc moze masz racje z tym podpinaniem wszystkiego pod ta chorobe ale jak sie czyta wiekszosc odpowiedzi na roznych forach to zawsze sie noz w kieszeni otwiera.
I zawsze razi fanatyzm czy glupota ludzka.
don't avoid ADHD ;-)

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 27-10-2006 19:24

Myśl globalnie, działaj lokalnie.

Zawsze zaczynam od siebie i swojej rodziny. Nie czekam z rozmową z dziećmi na innych, bo bym się nie doczekała. Tyle możemy zrobić. Tyle musimy robić. Możemy też więcej .... i chcemy.

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 27-10-2006 20:20

Dokładnie wpierw trzeba zacząć od własnego podwórka i rodziny. Wiecie co patrzyli na mnie strasznie dziwnie gdy z żelazną konsekwencją nie pozwalałam na zabawy pistoletami celowanie w ludzi itp. Teraz to prawie dorośli ludzie i jak z nimi rozmawiam na temat ostatnich zdarzeń mówią jasno i wyraźnie to jest złe(tylko bardziej dosadnie). Są rozrabiakami i nie są idealni ale zasady mają wbite do łepetyn. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że wszyscy teraz krzyczą. A tak naprawdę nikt nic nie zrobił aby zapobiec tej tragedii i największą winę mają dorośli. Gdzie byli jak te dzieciary były małe, gdy jeszcze można było ich czegokolwiek nauczyć pokazać co dobre, a co złe. Teraz na żale, że można coś zrobić by to naprawić jest za późno. Tej dziewczynce nic życia nie zwróci.

em jot

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 29-10-2006 21:22

Ktoś tu napisał, że Giertych chce się za to zabrać od d*py strony. Racja.

ALE, jak pisał Kisielewski: to nie kryzys, to rezultat! A przyczyn jest kilka. Nie będę wymieniał wszystkich, bo nie o to chodzi. Najprostsze rozwiązanie dla tego typu przypadków to likwidacja szkół koedukacyjnych. Szczególnie na poziomie ponadpodstawowym. Czego wszystkim życzę.
~~~
Świeczka dla Ani [']
/nieczytelny/

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 29-10-2006 23:15

em jot pisze: Najprostsze rozwiązanie dla tego typu przypadków to likwidacja szkół koedukacyjnych. Szczególnie na poziomie ponadpodstawowym. Czego wszystkim życzę.

No cóż. Według mnie Twoja propozycja jest właśnie omijanie problemu. Ja wiem, JKM postuluje powrót do tej tradycji. Wyjątkowo nie zgadzam się z nim.
Wszędzie tam, gdzie jest dobre wychowanie, nie jest potrzebne wprowadzanie praw. A ty chcesz wprowadzać prawa tam, gdzie wystarczy dobre wychowanie. W zasadzie nie musi być dobre, wystarczy ludzkie wychowanie.

Zauważ co się tam działo.
Był samczyk alfa. I samiczka alfa. Tylko, że ta samiczka nie chciała mu się podporządkować, czyli nie chciała z nim chodzić. Więc starał się ją podporządkować. W tym celu upokorzył ją wykorzystując do pomocy grupę samców beta. Typowe zachowanie stada małp. Zabrakło jakiegokolwiek wychowania ludzkiego.
Szkoła tu nie ma nic do rzeczy. Jakby byli w różnych szkołach, to samo mogłoby się zdarzyć na ulicy, w parku, gdziekolwiek.

Cyntia

Awatar użytkownika

Post 30-10-2006 03:43

Oj sorrry, nie wytrzymałam:

- nasze dzieci mogą dostać "odłamkowym", ale generalnie znają zasady, są empatyczne i czegoś takiego nie zrobiłyby w imię dobrej zabawy. Najprawdopodobniej wyleciałyby z klasy żeby wołać o pomoc!!!!

- co jeszcze musi się stać, żeby przestać się naigrywać z Romana- gupka, który cokolwiek chce zrobić zamiast jak wszyscy dotąd (oprócz tabloidów, które z tego żyją) udawać, że nie ma sprawy.

Przepraszam Państwa, na co liczymy, na to, że thriller erotyczny albo MTV, gdzie soft-porno leje się strumieniami wytłumaczą młodym ludziom co jest dobre a co złe.

No fakt można spytać gdzie byli rodzice, myślę, że różnie:
-albo byli zmuszeni do zarabiania pieniędzy na życie
- albo naiwnie sądzili, że ich dzieci są dobrze wychowane
- albo ich to trochę mniej obchodziło,
- albo nie interesowało ich co ogląda dziecko w wiadomościach i na ulicach

Moim, i tylko moim zdaniem, teraz niestety jedynym sposobem jest pokazanie tym nie ze swej winy zwyrodniałym wyrostkom, że to co robią jest ZŁE.

Jak to zrobić?

Może psycholog, którego nie ma a którego oni "olewają" im pomoże, a może tatuś da w skórę, a może GW naprawi ich moralny kręgosłup.

Szkoda mi tych dzieciaków od dawna, bo są jak "krzywe zwierciadło", w którym odbija się cała "cudowność" współczesnego świata.

Więc behawioralnie - niestety - odseparować od środowiska, ustalić zasady i konsekwentnie prowadzić - to nie kara tylko konsekwencja.

Jeśli się kilka takich ośrodków z prawdziwego zdarzenia - takich szkół drugiej szansy zrobi, to może kilku się da uratować, a reszta dostanie wtedy jasne przesłanie:

"możesz robić co chcesz, szperać w internecie, oglądać filmiki, olewać "starych" i zasady, robić sobie "jaja" z kumplami - ale to jest złe co robisz i już"

Powinniśmy bronić nasze dzieci, tłumaczyć, że one są tylko jak kalka, jak bezbronne małe dzieci w tej wszechogarniającej powodzi nienawiści, okrucieństwa i cynizmu.

Tak mi się jakoś "nie wytrzymało, przepraszam.
"Lubiłabym poranki, gdyby zaczynały się później"
Przepraszam za błędy ortograficzne - dysleksja w galopie
Mam ADHD, starszą córę z ADHD a mężusia oraz młodszą córę bez ADHD.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 30-10-2006 07:40

Cyntio, słusznie prawisz.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 30-10-2006 07:47

Pewnie Cyntio. Tylko jeden szczegół - szkoły z prawdziwego zdarzenia Niestety ich nie ma i nie sądzę by powstały. Roman-gupek jest jak dla mnie zbyt fanatyczny - to wszystko. On chce z tych szkół robić obóz karny, albo wojsko. Przydałyby się porządne szkoły i mądrzy nauczyciele. Nie koniecznie w szkołach "pod specjalnym nadzorem", ale w tych zwykłych, do których chodzą nasze dzieci. Czy w naszym kraju to jest możliwe, czy nauczycielem zostanie posłankja Beger w zamian za głosy Samoobrony?

deprim

Awatar użytkownika

Post 30-10-2006 08:34

Problemem w przypadku tych uczniów byli chyba jednak rodzice. Jeden z ojców powiedział że przecież były to tylko wygłupy (!!!).
No jak z takim podejściem byli wychowywani to nie ma się czemu dziwić - to wygląda jak genetyczna patologia.
Obrazek

deprim

Awatar użytkownika

Post 30-10-2006 09:57

em jot pisze:Ktoś tu napisał, że Giertych chce się za to zabrać od d*py strony. Racja.

ALE, jak pisał Kisielewski: to nie kryzys, to rezultat! A przyczyn jest kilka. Nie będę wymieniał wszystkich, bo nie o to chodzi. Najprostsze rozwiązanie dla tego typu przypadków to likwidacja szkół koedukacyjnych. Szczególnie na poziomie ponadpodstawowym. Czego wszystkim życzę.
~~~
Świeczka dla Ani [']

Wcześniej tego niezauważyłem. Ale czy Ty uważasz że podział na szkoły damskie i męskie jest dobry ? To ja proponuje jeszcze osobne stołówki, obowiązkowe nakrycie twarzy że o reszcie nie wspomnę dla kobiet (żeby nie prowokować), i wogóle zakaz wychodzenia bez męskiego towarzystwa (ojca, brata lub męża) :D
Obrazek
Następna

Wróć do Pogadajmy tak na luzie na inne tematy