Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Sprawa w sądzie - list otwarty w przededniu rozprawy

Moderator: Moderatorzy

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Posty: 5819


Rejestracja:
08-03-2005 22:32

Lokalizacja: Górny Śląsk

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 29-06-2005 06:25

Sprawa w sądzie - list otwarty w przededniu rozprawy

Skonstruowaliśmy list otwarty, który wyślę mailowo do Kuratorium w Krakowie, Burmistrza Olkusza, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i innych ważnych osób w tym kraju, może uda się zwrócić uwagę na problem, wyślę, go również do prasy.


W przededniu absurdalnej sprawy sądowej pragniemy po raz kolejny rozpropagować garść informacji na temat ADHD jednocześnie apelując o zwrócenie uwagi na problem, który dotyczy przyszłości społeczeństwa.

---------------------------------------------------------------------


„Żeby nam się chciało chcieć... – czy niewiedza nas usprawiedliwia?”

Na rogu ulicy stoi chore dziecko. Przez to, że odwrócimy się i zamkniemy oczy – Ono nie zniknie....
„Po jeszcze jednej akcji z Tomkiem walnę jego matce w pysk!”. „Izolować małego bandytę”, „Lać pasem to się szybko wyleczy”. To tylko niektóre z wypowiedzi na temat problemu dzieci dotkniętych ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi). Wyroki padają szybko i sprawnie, nie poprzedzone ani zgłębieniem wiedzy o problemie, ani chwilą refleksji. Paradoksalnie wypowiedzi tych dorosłych i zdrowych (?) osób naładowane są negatywnymi emocjami, których bezwzględnego opanowania wymaga się od dzieci dotkniętych ADHD.

Są impulsywne, gadatliwe, głośne, ruchliwe, niecierpliwe. Obcowanie z nimi nie jest łatwe. Często ich zachowanie wywołuje w nas mieszane uczucia. Są dla otoczenia trudne i niewygodne. Odbierane jako niegrzeczne, aroganckie, niewychowane, agresywne. Odrzucane przez placówki edukacyjne, których większość za najlepsze wyjście uznaje izolację takiego dziecka...

Dzieci z ADHD początkowo bardzo się starają - starają się skupić, starają się pamiętać, starają się spełnić oczekiwania otoczenia i być grzeczne. Nie udaje się i spotykają się z niezrozumieniem swoich zachowań, niewłaściwą interpretacją i odrzuceniem. To cena jaką płacą za swoją niezawinioną przecież „inność”. Świadomość „inności” jest tym boleśniejsza, że większość dotkniętych chorobą, to dzieci niezwykle inteligentne i ogromnie wrażliwe. Doskonale zdają sobie sprawę ze swych „niedostatków”. Zawsze wypadają niekorzystnie w porównaniu z tzw. „grzecznymi dziećmi”. One o tym wiedzą i to je frustruje. Surowa ocena i brak zrozumienia ze strony otoczenia pogłębia frustrację. Wyładowują ją po swojemu, co powoduje narastanie konfliktów i doprowadza do błędnego koła.

Dziecko nie dotknięte ADHD zaatakuje w ukryciu, obrazi czy nawet uderzy kolegę, gdy nikt nie widzi. Dziecko z ADHD zaczepione atakuje natychmiast, nie dbając o to, kto jest świadkiem sytuacji. Przy tym reakcja często jest niewspółmierna do przyczyny. Jednak przyczyna zawsze istnieje. Często się zdarza, że inne dzieci po cichutku, subtelnie prowokują dziecko z ADHD. Często też u podłoża niechcianych zachowań leży wstyd, niepewność, niska samoocena, poczucie osamotnienia, porażki, beznadziejności. Czasem przyczyna jest trudna do znalezienia, ale zawsze jest. Nie będziemy jej szukać, bo to wymaga wysiłku? Nie wykażemy zrozumienia, bo to nie nasza sprawa? Na rogu ulicy stoi chore dziecko. Przez to, że odwrócimy się i zamkniemy oczy – Ono nie zniknie! Drogi czytelniku, podstawą zrozumienia problemu jest zdobycie o nim wiedzy. Od zdobycia wiedzy dzieli nas malutki krok. Ten krok nazywa się „chęć”.

ADHD to choroba, jeśli dotknięte nią dziecko w porę nie uzyska kompleksowej pomocy, może w prostej drodze zasilić szeregi przestępców. ADHD to problem społeczny i jego rozwiązanie nie nastąpi bez udziału społeczeństwa. To ADHD-owcy muszą dostosować się do norm społecznych. Jeśli już w dzieciństwie zostaną odrzuceni i odizolowani, będzie to niemożliwe.

Problemy z dziećmi z ADHD nie należą do najprostszych problemów wychowawczych.
Te dzieci znają zasady, wg których powinny postępować, ale impuls chwili jest dla nich ważniejszy - stąd np. wtrącanie się do rozmowy - bo to, co chcą powiedzieć w danym momencie jest najważniejsze na świecie - i najzwyczajniej zapominają o tym, że nie wolno innym przerywać. Nie robią tego złośliwie, a często bywa to interpretowane jako zła wola czy brak kultury (bo istotnie tak wygląda). Takie funkcjonowanie związane jest z inną pracą mózgu. Nie znaczy to oczywiście, że mamy pozwalać na nieprzestrzeganie reguł. Trzeba konsekwentnie i bez emocji przypominać im o zasadach i wymagać ich przestrzegania. One potrzebują po prostu dłuższego treningu, zrozumienia i cierpliwości.

Potrzebne są przede wszystkim skojarzone działania rodziny i placówki edukacyjnej, do której uczęszcza dziecko. Właśnie w placówce edukacyjnej mały człowiek zostaje wtłoczony w system reguł, z przestrzeganiem których ma problemy. Potrzebuje wsparcia, by się tego nauczyć. Potrzebna jest ścisła, oparta na szczerości i wzajemnym zrozumieniu współpraca, pozbawiona wzajemnych zarzutów i zrzucania odpowiedzialności na drugą stronę. Zachowanie dziecka z ADHD w szkole jest w niewielkim stopniu zdeterminowane przez działania rodziny. Znacznie większy wpływ na funkcjonowanie dziecka z zaburzeniem w placówce edukacyjnej ma sama placówka i podejście jej pracowników do dziecka, właściwa interpretacja jego zachowań i szybka oraz skuteczna korekta niepożądanych, jeśli takie się pojawią. Jeśli obserwujemy skrajne zachowania, trzeba bardzo wnikliwej analizy w celu znalezienia przyczyn takiej sytuacji. Bywa, że potrzebna jest czasowa izolacja w postaci nauczania indywidualnego. Ale nie można na tym poprzestać. Ta izolacja ma czemuś służyć. Więc izolujemy i pracujemy nad zastąpieniem niepożądanych zachowań - pożądanymi. Poprzez akceptację dziecka (nie akceptację zachowania, które prezentuje), podnoszenie jego samooceny, poprzez ustalenie zasad i konsekwentne rozliczanie z ich przestrzegania. Nie poprzez wywoływanie strachu, tłamszenie i odrzucenie małego człowieka. Nauczanie indywidualne jest rozwiązaniem czasowym. Dziecko powinno być wprowadzane stopniowo do ponownego systemu kształcenia masowego. Tylko w ten sposób ma szansę wpasować się w społeczeństwo.

Obecnie trwa kampania „Zrozumieć dziecko z ADHD”. Czy hasło będzie jedynie nic nie znaczącym frazesem? To zależy również od Ciebie drogi czytelniku...
Ostatnio zmieniony 22-02-2006 23:31 przez Halina, łącznie zmieniany 1 raz
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

ag.ma72

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 388


Rejestracja:
11-03-2005 18:25

Lokalizacja: Olkusz

Post 29-06-2005 07:32

Dziękuję.
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Posty: 240


Rejestracja:
14-05-2005 20:38

Lokalizacja: Darłowo

Post 29-06-2005 08:22

Dziękujemy ci Halinko bo ten list dotyczy wszystkich naszych dzieci.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Posty: 5819


Rejestracja:
08-03-2005 22:32

Lokalizacja: Górny Śląsk

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 29-06-2005 08:57

Ten list napisała 1iwona1
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Posty: 240


Rejestracja:
14-05-2005 20:38

Lokalizacja: Darłowo

Post 29-06-2005 11:13

W takim razie dziękujemy wszystkim którzy dołożyli starań aby ten list powstał i dotarł do osób które mogą zrobić coś aby ułatwić życie naszym dzieciom i nam.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Posty: 2281


Rejestracja:
25-05-2005 15:32

Lokalizacja: BIALA PODLASKA

Post 29-06-2005 15:25

Oczywiscie i ja sie dolaczam z podziekowaniami dla wszystkich ktorzy wogole maja jakikolwiek wklad w pomoc naszym dzieciom i wszystkim z adhd.Walczcie i sie nie poddawajcie.Zawsze bedziemy z wami i bedziemy was wspierac.Jezeli bede mogla kidykolwiek sluzyc chocby najmniejsza pomoca to jestem gotowa.POZDRAWIAM.
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

ela lech

Wsparcie

Posty: 450


Rejestracja:
17-05-2005 11:58

Lokalizacja: Stalowa Wola

Post 29-06-2005 21:29

Ja równiż bardzo dziękuję i jeśli moę pomóc to dajci znać!

kaszka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 301


Rejestracja:
09-03-2005 08:19

Lokalizacja: Lublin

Post 30-06-2005 07:01

Wysłałam meile i poszłam do naszych gazet lokalnych. W jednej odpowiedzieli, że nie będą pisać, bo dwa miesiące temu było o spotkaniu, które odbyło się w Abramowicach. Teraz nic się nie dzieje, gdyby taka sprawa sądowa odbyła się w Lublinie to co innego, wtedy napiszą. Napiszą też jeżeli zorganizuję konferencję.
Ale jedna z gazet pomyśli o artykule...
Kaśka
Chodzi właściwie tylko o to, żeby mieć trochę troski, trochę względów o innych

agadoc

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Posty: 41


Rejestracja:
23-04-2005 14:24

Lokalizacja: Poznań

Post 30-06-2005 09:26

Fantastyczny list. Oby jak najwiecej ludzi go przeczytało!!! Dziękuje w imieniu mojego Michala!

TOMDA

Posty: 3


Rejestracja:
09-06-2005 22:11

Lokalizacja: Poznań

Post 02-07-2005 18:44

Mam pytanie czy list ten można skopiować i rozesłać znajomym na skrzynki mailowe?Może w ten sposób większe grono ludzi zainteresuje się czym tak naprawdę jest ADHD.Pozdrawiam wszystkich Tomek.
TOMEK

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Posty: 5819


Rejestracja:
08-03-2005 22:32

Lokalizacja: Górny Śląsk

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 02-07-2005 19:40

List jest do jak najszerszego rozpropagowania.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Wróć do Korzystajmy z naszych prawKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.