Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dodatki

Moderator: Moderatorzy

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 25-04-2007 17:51

Składaj to w Mops jeszcze w kwietniu, 2 tygodnie jest na to, jakbyś Ty ewentualnie się odwoływała możesz mieć zasiłek od kwietnia, po co czekać do maja?
możesz mieć w maju podwójny.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 25-04-2007 17:52

Mnie się wydaje że te dwa tygodnie mają na wydrukowanie i wysłanie go. Zapytaj, czy nie możesz przyjść po niego wcześniej, to w koncu 150 zł do przodu. Mnie oczywiście wysłali w ostatnim dniu i nie zdążyłam. Zresztą nawet nie przypuszczałam, że trzeba się spieszyć.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Justyna77

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 25-04-2007 18:01

Jeśli mówimy cały czas o Orzeczeniu to ja je dostałam "do ręki"...

Oczywiście, że nie chciałabym czekać, Concety zostało tylko kilka tabletek, a zanim otrzymam zasiłek też pewnie potrwa...

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 25-04-2007 18:58

Justyna77 pisze:Jeśli mówimy cały czas o Orzeczeniu to ja je dostałam "do ręki"...
:shock: Niesamowite! Fajnie :D

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

Justyna77

Post 25-04-2007 19:24

Ja sama jestem po wypadku i staję przed komisją w pracy, tam też dostałam orzeczenie "od ręki".
W innych miastach tak nie jest? Hmmm...

No więc co mam w mojej sytuacji zrobić, możecie doradzić? Dziękuję z góry.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 25-04-2007 19:55

No jak to co :shock: ??? Jutro raniutko pędź do MOPS-u. Nie zapomnij wziąć:
- dowodu osobistego;
- świadectwa urodzenia dziecka;
- oryginału Orzeczenia;
- numeru swojego konta (+jakolwiek dokument potwierdzający, że konto jest Twoje, np wyciąg)
- długopisu do wypełnienia wniosku :lol: .

Powodzenia!

Justyna77

Post 25-04-2007 20:33

Bardzo, ale to bardzo dziękuję Dosiu.
Rano popędzę do MOPSu, po powrocie zdam relację.

Miłego wieczorku, dobrej nocki Wszystkim :)

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 25-04-2007 22:44

Halina pisze:Składaj to w Mops jeszcze w kwietniu, 2 tygodnie jest na to, jakbyś Ty ewentualnie się odwoływała możesz mieć zasiłek od kwietnia, po co czekać do maja?
możesz mieć w maju podwójny.

Wszyscy mamy prawo czekając na następną komisję złożyć nawet 1-go następnego miesiąca nowy wniosek na świadczenia dołączając do tego wezwanie na komisję lekarską a póżniej samo orzeczenie.!!!!!
SZCZĘŚLIWA MAMA TRZECH WSPANIAŁYCH SYNÓW.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 26-04-2007 08:09

Paniusiu, to co napisałaś nie dotyczy pierwszego wniosku

kasia101

Post 04-08-2007 22:07

swiadczenie i zasilek

mam zasilek na syna do 31wrzesnia w maju zlorzylam wniosek do powiat. cent. o swiadczenie ktorego nie dostalam wiec sie odwolalam do woj. teraz czekam na odp. ale mam pytanie czy jesli zostanie przyznane mi swiadczenie to automatycznie przedluzaja zasilek pielegnacyjny czy jednak nie i bede musiala znowu skladac dokumenty we wrzesniu i znowu stawac na komisji o przyznanie zasilku pielegnacyjnego a moze jak przyznaja swiadczenie to juz pielegnacyjny sie nie nalezy. Mieszkam w takiej dziurze ze niczego nie moge sie dowiedziec zreszta panie w pcprze sa baaaardzo niemile dopiero od was sie dowiedzialam ze moglam odliczyc dojazdy do lekarza ale juz za pozno bo przeciez sie rozliczylam a i powinien syn dostac legilymacje ktorej tez nie otrzymalam.Dobrze ze jestescie. POZDRAWIAM i czekam na odpowiedz
kasia101

Justyna77

Post 05-08-2007 15:10

Kasia101 --- szczerze mówiąc trochę pogubiłam się w tym wszystkim: orzeczenie macie do 31 września, tak? Tak to rozumiem, skoro piszesz, że zasiłek macie przyznany do tego czasu? Nie bardzo rozumiem dlaczego nie dostałaś świadczenia (chodzi o zasiłek pielęgnacyjny?)?

Zasiłek pielęgnacyjny powinnaś dostać najpóźniej w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku w MOPS czy też CPR, nie wiem jak jest u Ciebie. Świadczenie to staje się należne od dnia, w którym złożyłaś wniosek, a więc jeśli np. wniosek składasz w maju (choćby i ostatniego dnia miesiąca), mogą Ci wypłacić i w czerwcu, ale wówczas i za maj i za czerwiec razem.

Co do legitymacji; ja czekałam 14 dni na uprawomocnienie się decyzji, po czym złożyłam wniosek w Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności (tam gdzie wydawali decyzję) i za tydzień miałam legitymację na synka.

Jeśli chodzi o przedłużanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego; jest on przyznany na czas, na jaki macie orzeczenie o niepełnosprawności, dlatego jeśli (o ile dobrze zrozumiałam) macie orzeczenie do 31.09, powinnaś w sierpniu złożyć papiery o ponowną komisję. Jeśli komisja wyda orzeczenie na nowy okres - tym samym na ten nowy okres będziesz miała prawo do zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko.

Nie wiem, także, czy jest to dobre miejsce, ale może takich nieświadomych jak ja do niedawna, osób jest więcej. Chciałabym zwrócić uwagę wszystkich, że Nam, Rodzicom czy Opiekunom Dzieci z Orzeczeniem o Niepełnosprawności, należy się urlop wychowawczy na te dzieci aż do ukończenia przez nie 18 r.ż. Bez tego orzeczenia urlop taki przysługuje do 4 r.ż. dziecka.

Wymiar urlopu: 3 lata przy orzeczeniu bezterminowym lub też dłuższym niż 3 lata. Urlop ten można podzielić na 4 części, ale można też wziąć go ciurkiem (tylko jeśli orzeczenie jest na tak długi czas).

Świadczenia z MOPS-u: 400 zł - zasiłek wychowawczy, 153 zł - zasiłek pielęgnacyjny, 64 zł - zasiłek rodzinny, 80 zł - zasiłek zt. kształcenia i rehabilitacji. Dodatkowo 100 zł raz w roku zt. rozpoczęcia roku szkolnego. W sumie miesięcznie (stale), w okresie urlopu wychowawczego wychodzi 697 zł. Warunkiem jest wskazanie do roztoczenia opieki nad takim dzieckiem, pkt. 7 lub 8 orzeczenia.

W takiej sytuacji, ponieważ nie pracujecie, a Wasz "dochód" wyniesie te niecałe 700 zł, możecie ubiegać się o zasiłki celowe w MOPS, co może wspomóc gospodarstwo domowe (o ile oczywiście małżonek nie zarabia tyle, że przekroczycie te 583 zł). Wszystkie świadczenia nie będą się Wam również należały (oprócz zasiłku pielęgnacyjnego) w przypadku przekroczenia stawki 583 zł na osobę w rodzinie (oczywiście wtedy nie bierze się już pod uwagę dochodu osoby, która występuje o urlop wychowawczy).

Poza tym, przepisy dopuszczają możliwość dorobienia w trakcie urlopu wychowawczego, pod warunkiem, że nie odbywa się to kosztem opieki nad dzieckiem, na które mamy urlop wychowawczy. Np. dziecko rano odwozi się do szkoły (integracyjnej, specjalnej, zwykłej), idziesz do pracy na 3-4 godziny, odbierasz dziecko ze szkoły i resztę czasu spędzasz już tylko z nim.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania, piszcie.

A co do Kasi101, napisz czy dobrze Cię zrozumiałam, bo nie wiem, czy udało mi się pomóc?

Pozdrawiam,
Justyna

kasia101

Post 05-08-2007 20:33

Witaj Justyna77. Widocznie troszke namieszalam ja zasilek pielegnacyjny mam od wrzesnia 2005 do 31wrzesnia tego roku ale od maja staralam sie o swiadczenie pielegnacyjne tj. to 420zl podobno i to sie licza lata pracy w zusie i musza byc dwa pkt. 7 i 8 na TAK czekam za odpowiedzia z wojewodzkiego i dlatego pytalam czy jesli mi przyzna wojewodzki owe swiadczenie to czy pielegnacyjny tez przedluzy automatycznie czy jednak nie i bede musiala za chwile znowu meczyc sie ze skladaniem dokumentacji i znowu tlumaczyc sie na tej glupiej komisji-nie nawidze tam chodzic,a moze jak przyznaja swiadczenie to juz ten zasilek pielegnacyjny sie nie nalezy?
kasia101

Justyna77

Post 05-08-2007 21:33

świadczenie pielęgnacyjne - 420 zł (zamiast zasiłku pielęgnacyjnego - 153 zł) otrzymasz tylko wówczas, gdy zrezygnujesz z zatrudnienia na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Wówczas stracisz prawo do zasiłku pielęgnacyjnego: albo albo. Gdy rezygnujesz z zatrudnienia na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, rzeczywiście musisz mieć pkt 8 na "tak" w orzeczeniu (czyli KONIECZNOŚĆ sprawowania tej opieki), czy w tej syt. pkt 7 też? Nie wiem. Dla mnie wystarczyłby sam 8.

W tej sytuacji (gdy dostaniesz świadczenie pielęgnacyjne zamiast zasiłku pielęgnacyjnego), w żaden sposób nie zostanie Ci przedłużone prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, bo takie prawo utracisz w ogóle.

Krótko mówiąc: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne są świadczeniami wzajemnie wykluczającymi się - albo dostajesz zasiłek albo świadczenie pielęgnacyjne.

Pamiętaj jednak, że w sytuacji, gdy zrezygnujesz z zatrudnienia, nie będziesz miała prawa do zasiłku wychowawczego (400 zł), o którym pisałam wcześniej.

Nie wiem jaka jest Twoja sytuacja zawodowa (pracujesz/nie pracujesz), ale jeśli jesteś zatrudniona korzystniejszym wyjściem byłoby pójście na wychowawczy - świadczenia pielęgnacyjnego wprawdzie wówczas nie dostaniesz (bo nie zrezygnowałaś z pracy), ale w sumie mniej na tym stracicie z dzieckiem. Zawsze to 700, a nie 420 zł.

kasia101

Post 05-08-2007 23:32

szkoda ze o tym wychowawczym nie wiedzialam jak sie 3lata temu zwalnialam z pracy by byc przy synku.Ja obecnie nie pracuje ze wzg. na syna dlatego tez staram sie o to swiadczenie nie wiem czy mi sie udalo to uzyskac? Probowalam juz w zeszlym roku o to swiadczenie starac sie na adhd ale nie udalo sie w miedzy czasie u synka wystapila nastepna choroba tj. zaburzenia schizotopowe wiec lekarz prowadzacy wypisal mi wniosek i polecil starac sie o to swiadczenie no a dalej juz wiesz w powiatowym mi nie przyznano wiec sie odwolalam do woj. Dzieki za odppowiedz Pozdrawiam
kasia101

Justyna77

Post 05-08-2007 23:40

Powodzenia, Kasiu, naprawdę. Wszystko się uda. Dużo siły dla Ciebie i zdrowia dla synka - trzymam za Was kciuki.

Pozdrawiam, J.

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 06-08-2007 06:36

Ale chyba, żeby dostać świadczenie pielęgnacyjne to orzeczenie musi być przedłużone, czyli tak czy tak trzeba składać kolejny wniosek na komisję, żeby Twoje dziecko nadal miało orzeczenie o niepełnosprawności.
Chyba, że mi coś umknęło w tym co piszecie, ale raczej nie.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 06-08-2007 17:02

Justyno nie trzeba rezygnować z zasiłku pielęgnacyjnego,aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne.

Justyna77

Post 06-08-2007 18:23

Takie mam info z OPS-u, jesteś pewna, że tak właśnie jest?

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 06-08-2007 18:29

basia pisze:Justyno nie trzeba rezygnować z zasiłku pielęgnacyjnego,aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne.

Kobietki w tych naszych zasiłkach to jest tak że aby mieć prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nasze dzieci muszą pozytywnie przejsć przez komnisję.Jeśli w punkcie 7 i 8 mamy zaznaczone na tak to wtedy dodatkowo należy nam się świadczenie pielęgnacyjne(jest to kwota 420zł)i otrzymujesz ten dodatek równolegle wraz z zasiłkiem pielęgnacyjnym.Jak kończy ci sie zasiłek to wtedy ponownie całe te koło sie nakreca.Jak już tak o pieniądzach mówimy to pewnie mało kto wie ze jeśli kryteria dochodowe nam nie przekraczają to jesli nie załapujemy się na zwykłą pomoc z MOPSu to mozemy ubiegać się o darmowe obiady w szkole a dla nas tzw Zupki regeneracyjne jako dożywianie.Zatem moje drogie do podliczania waszych dochodów

351x ilośc osób w rodzinie i x 150 % i wychodzi kwota
W moim wypadku to jest
351 x 5=1755 i to mnożymy razy 150%i wychodzi kwota2632,50
jeśli ta kwota wam nie przekracza to mozecie ubiegac sie w naszej gminie jest 25 zł na mc na członka rodziny.

Sory za moje gadulstwo.Pozdrawiam pa pa.

biedroneczka33

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-08-2007 18:34

Justyna77 pisze:świadczenie pielęgnacyjne - 420 zł (zamiast zasiłku pielęgnacyjnego - 153 zł) otrzymasz tylko wówczas, gdy zrezygnujesz z zatrudnienia na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Wówczas stracisz prawo do zasiłku pielęgnacyjnego: albo albo. Gdy rezygnujesz z zatrudnienia na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, rzeczywiście musisz mieć pkt7 i 8 na "tak" w orzeczeniu (czyli KONIECZNOŚĆ sprawowania tej opieki), czy w tej syt. pkt 7 też? Nie wiem. Dla mnie wystarczyłby sam 8.

W tej sytuacji (gdy dostaniesz świadczenie pielęgnacyjne zamiast zasiłku pielęgnacyjnego), w żaden sposób nie zostanie Ci przedłużone prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, bo takie prawo utracisz w ogóle.

Krótko mówiąc: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne są świadczeniami wzajemnie wykluczającymi się - albo dostajesz zasiłek albo świadczenie pielęgnacyjne.

Przykro mi bardzo JUSTYNO ALE TYM POSTEM WPROWADZASZ LUDZI W BŁAD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wprost przeciwnie jedno swiadczenie nie wyklucza ubiegania sie i korzystania z drugiego a wprost przeciwnie .Zeby dostac swiadczenie pielegnacyjne musisz miec orzeczenie o niepelnosprawnosci z dodatkowo zaznaczonym punktem nr.8 ( o ile dobrze pamietam ) wiem ze tak jest bo sama takie swiadczenie otrzymuje na swojego syna Dostaje 420 zl swiadczenia pielegnacyjnego , 153 zl zasilku pielegnacyjnego oraz jeszcze dodatek na rehabilitacje .

Nastepna sprawa to :
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzicom z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub niepodejmowania zatrudnienia w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału, na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 420 zł miesięcznie, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 583 zł netto.

zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Od 1 września 2006 r. wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153,00 zł miesięcznie.

(Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z 18 lipca 2006 r.w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych; Dz.U. z 19 lipca 2006 r. Nr 130, poz. 903)

aha i jeszcze jedna WAZNA SPRAWA DLA OSOB KTORE PORAZ KOLEJNY SKLADAJA WNIOSEK O ZASILEK PIELEGNACYJNY LUB SWIADCZENIE ( KONTYNUACJA ) skladajac wniosek o przyznanie swiadczenia warto wziasc potwierdzenie zlozenia wniosku i dolaczyc je do nowych dokumentow ktore skladamy do organu wyplacajacego zasilki rodzinne .Oczywiscie pieniedzy nie otrzymamy bez decyzji ale czesto przedluzajace sie komisje i odwolania sprawiaja ze wniosek ten jest prawnie wazny.czyli np.jezeli dopiero w odwolaniu dostaniemy przyznany zasilek wtedy dostaniemy wyrownanie w przeciwnym wypadku NIKT nie wyplaci go wstecz.

Justyna77

Post 06-08-2007 19:35

Do Kasi101 ------- być może moje przedmówczynie mają rację, w przepisach nie znalazłam nt. wykluczania się tych świadczeń - to mnie wprowadzono w błąd w moim OPS. Przepraszam Cię, chciałam pomóc zgodnie z moim ówczesnym stanem wiedzy.

Swoją drogą, dziękuję za korektę, mimo tego, że w formie takiego ostrego ataku.

Poniżej, dla Ciebie, Kasiu, a być może też dla innych, którzy czegoś o tych dwóch świadczeniach nie wiedzą, przytaczam info ze strony http://pomocspoleczna.ngo.pl - odnajdziecie tam chyba wszystkie potrzebne informacje.

Świadczeniami opiekuńczymi wymienionymi w ustawie o świadczeniach rodzinnych są:
- świadczenie pielęgnacyjne,
- zasiłek pielęgnacyjny.
Świadczenie pielęgnacyjne

Przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Niepełnosprawność musi być potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dziecko (do ukończenia 16 roku życia) legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności powinno mieć dodatkowo wpisane w orzeczenie dwa wskazania, o:
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, oraz
- konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Świadczenie otrzymuje matka lub ojciec dziecka albo opiekun faktyczny, jeśli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, ponieważ musi opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym. Warunkiem otrzymania świadczenia jest spełnienie kryterium dochodowego z ustawy o świadczeniach rodzinnych (patrz: „Kryterium dochodowe”).

Wysokość świadczenia – 420 zł

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, obejmowane są ubezpieczeniem.

Kiedy świadczenie pielęgnacyjne nie jest przyznawane:
- jeśli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do: renty, renty socjalnej, emerytury, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym (gdzie korzysta z całodobowej opieki), lub w innej placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu (z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej),
- osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko,
- jeśli osoba wymagająca opieki zawarła związek małżeński.

Świadczenia pielęgnacyjnego nie można łączyć z dodatkiem do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Nie można również pobierać dwóch świadczeń pielęgnacyjnych – tzn. przysługuje tylko na jedno dziecko w rodzinie.

Zasiłek pielęgnacyjny

Skierowany jest do dwóch grup: do osób niepełnosprawnych oraz do osób starszych. Przysługuje:
- dziecku niepełnosprawnemu (z orzeczoną niepełnosprawnością),
- osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym,
- osobie niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, jeśli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Znaczny stopień niepełnosprawności oznacza: niepełnosprawność w stopniu znacznym, całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, stałą albo długotrwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji lub zaliczenie do I grupy inwalidów.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności oznacza: niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu, całkowitą niezdolność do pracy lub zaliczenie do II grupy inwalidów.

Wysokość zasiłku – 153 zł

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt osoby i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie przysługuje również osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego (wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z rentą lub emeryturą).
Zasiłek pielęgnacyjny jest formą wsparcia, zapisaną w ustawie o świadczeniach rodzinnych, o którą mogą ubiegać się osoby nie spełniające kryteriów dochodowych (podobnie jak w przypadku jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka). Oznacza to, że adresatami zasiłku są nie tylko osoby/ rodziny znajdujące się w gorszej sytuacji materialno-bytowej, ale wszyscy - po spełnieniu opisanych powyżej warunków.

biedroneczka33

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-08-2007 20:43

Justyna77 pisze:Do Kasi101 ------- być może moje przedmówczynie mają rację, .

Hm....sama korzystam z zasilku pielegnacyjnego i swiadczenia pielegnacyjnego dlatego nie BYC MOZE ale NAPEWNO mam racje , podobnie jak wczesniejsze rozmowczynie ktore zwrocily Ci uwage ze nie jest tak jak mowisz .

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 06-08-2007 20:49

Justyna77 pisze:Swoją drogą, dziękuję za korektę, mimo tego, że w formie takiego ostrego ataku.

Justynko, to wcale nie był atak, chyba za bardzo emocjonalnie reagujesz, ale to normalne na tym forum, wiekszość z nas najpierw pisze, później mysli co napisało, dopiero po reakcji innych orientuje się, że to zostało odebrane inaczej niż miało się w zamysle.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

kasia101

Post 06-08-2007 21:21

Dzieki wam kobitki za poglebienie wiedzy. Droga justyna77 piszesz w ktoryms poscie ze dla ciebie punkt 8 na TAK wystarczylby do przyznania swiadczenia,dlamnie i pewnie dla wielu z nas to by wystarczylo ale nie dla przepisow. Wyobraz sobie ze w zeszlym roku juz staralam sie o takie swiadczenie i powiatowy nie przyznal mi go wiec sie odwolalam do wojewodzkiego od nich dostalam w decyzji tylko pkt.8 na TAK wiec bylam przekonana na 100% ze swiadczenie zostalo przyznane decyzje otrzymalam jakos w pazdzierniku 2006roku wtedy jeszcze bylam na zasilku dla bezrobotnych otrzymywalam go do miesiaca lutego tego roku,kiedy on mi sie skonczyl z urzedu sie wyrejestrowalam i pognalam zlorzyc dokumenty do gminy o owe swiadczenie tam dostalam szoku panie stwierdzily ze nie przysluguje mi swiadczenie.Wiec sie odwolalam do SKO ale tez dostalam decyzje odmowna a do sadu juz bylo za pozno bo od wojewodzkiego mamy tylko 30dni na odwolanie do sadu. Ale przez ta sytuacje wiem ze na samo ADHD nie nalezy sie nam swiadczenie.Zobaczymy co teraz mi odpisza czekam z niecierpliwoscia.lekarz w wojewodzkim powiedzial mi ze pani doktor na komisji powiatowej nie zwrocil uwagi na ta druga chorobe a pewnie ona jest bardziej niepokojaca jak to ukochane adhd z ktorym juz sie nauczylismy ZYC POZDRAWIAM WSZYSTKICH DZIEKI
kasia101

kasia101

Post 06-08-2007 21:26

nie wpisalam jeszcze jednego Panie w gminie powiedzialy ze musza byc dwa punkty na tak tz. 7i8 a ja mialam 7naTAK z powiatowego a 8naTAK z wojewodzkiego wiec bylam przekonana ze to jest to. Nagmatwalam ale chyba mnie rozumiecie ?????
kasia101

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 07-08-2007 18:24

kasia101 pisze:nie wpisalam jeszcze jednego Panie w gminie powiedzialy ze musza byc dwa punkty na tak tz. 7i8 a ja mialam 7naTAK z powiatowego a 8naTAK z wojewodzkiego wiec bylam przekonana ze to jest to. Nagmatwalam ale chyba mnie rozumiecie ?????

Ja cie zrozumiałam,aby mieć świadczenie pielęgnacyje bez wzgledu na jaką chorobę dziecko choruje to musi być w orzeczeniu pkt 7 i 8----nie ma nic wiecej tylko te dwa punkty.Pozdrawiam pa pa

kasia101

Post 05-09-2007 10:17

orzeczenie

dostalam orzeczenie z wojewodzkiego tym razem pkt. 7 i 8 jest na tak dlugo musialam czekac na dec. pewnie mysleli co to za choroby az w koncu dotarla.Warto walczyc Pozdrawiam wszystkich.A jeszcze mam pyt. nie wiem gdzie to mam wpisac potrzebuja terapi dla Dominika podnoszaca samoocene jestem z ciechocinka[juz gdzies ta prozbe zamiescilam ale nikt mi nie odpisal] moze ktos tu by mi pomogl.
kasia101

Halina

Awatar użytkownika

Post 05-09-2007 10:26

Poszukuję terapii powinnaś wpisać tu:

http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewforum.php?f=14
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

xrobertx

Awatar użytkownika

Post 07-09-2007 22:55

Witam,
mozecie mi powiedziec czy osoba dorosla moze zlozyc wniosek orzekajacy niepelnosprawnosc na podstawie zdiagnozowanego ADHD?

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 10-09-2007 09:02

Z tego co wiem to samo ADHD nie jest podstawą do orzeczenia niepełnosprawności.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 10-09-2007 12:00

Każdy hmm... na swój strój.U mnie komisja jednemu daje tylko na adhd a drugiemu nie. Cóż pan zrobisz, nic pan nie zrobisz.Chore to wszystko jest.
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 13-09-2007 08:52

To jest normalnie świństwo.Byłam w urzędzie świadczeń rodzinnych,zapytać się dlaczego na dziecko które jest niepełnosprawne otrzymuje zaliczkę alimentacyjną 170 zł zamiast 250,kobieta odpowiedziała mi,że mogłam się o to upomnieć sama :evil: A skąd ja miałam niby wiedzieć.To oni od tego są jakie świadczenia przysługują. :cry:
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 13-09-2007 16:53

Asiu ja w takiej sytuacji napisałabym pismo do kierownika urzędu świadczeń rodzinnych (w moim mieście MOPS) z prośbą o wyjaśnienie na jakiej podstawie została wyliczona wysokość świadczenia.

Urząd ma 30 dni na odpowiedź i jeśli to oni zrobili błąd, bo dołączone były wszystkie dokumenty, to powinni Ci wyrównać.

Pamiętałaś o odliczeniu w PIT 120 zł na dziecko z tytułu samotnego wychowywania ?

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 08-10-2007 16:38

Prezydent podpisał ustawę przywracającą Fundusz Alimentacyjny.

http://finanse.wp.pl/POD,1,wid,9276936, ... caid=149a9

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 09-10-2007 12:18

Maja pisze:Pamiętałaś o odliczeniu w PIT 120 zł na dziecko z tytułu samotnego wychowywania ?
Rozmowa na temat podatków przeniniesiona tutaj:

http://portal.adhd.org.pl//phpbb/viewto ... 97&start=0

kama10015

Post 07-11-2007 19:06

Witam serdecznie dopiero zaczęłam czytać wasze linki i przyznam szczerze ,że bardzo mnie zainteresowały.Piszecie o bardzo ważnych dla mnie rzeczach.JAK wiekszość mam problem z adhd u swojego 11 letniego syna tez chciałabym korzystać ze świadczeń nam przysługujących ale nie wiem czy mamy szansę.Kuba jest dzieckiem urodzonym z krwiakiem podtwardówkowym był rechabilitowany pod ścisłą kontrolą neurologa dr.POTAKIEWICZ'może ktoś o niej słyszał super'polecam' wszystko następowało z opóżnieniem cały jego rozwój.Obecnie jest pod opieką PPP ma dużą wadę wzroku'astygmatyzm,alergię.Wobecnej chwili okulista bada przyczynę utraty wzroku'ciągle się pogarsza'.Proszę poradżcie od czego zacząć czy wogóle mamy szansę się ubiegać o zasilek czy swiadczenie i wogóle.Zależy mi na tym poniewaz mieszkamy na prowincji i wiele się na ten temat nie mówi a jesli już pojawi się problem to jest to temat tabu POZDRAWIAM P.S SZARAWARA PODOBAŁ MI SIE TWÓJ TEKST O REKLAMACH ZUPEK ROZBAWIŁ MNIE DO ŁEZ TAK TRZYMAĆ

adaspes6

Post 21-02-2008 14:34

przeczytałam wszystkie posty być może mi umknęło chodzi o przejazdy wraz z orzeczeniem dostałam legitymację i na jej podstawie mam darmowe przejazdy na mpk w całej Polsce co więcej do niektórych muzem ZOO itp. są darmowe wejścia lub połowa ceny .wiem to z własnego przykładu .

Halina

Awatar użytkownika

Post 21-02-2008 14:39

Niestety nie w całej Polsce, trzeba sprawdzać przepisy w każdym Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, każde ma inne zasady.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

adaspes6

Post 21-02-2008 14:50

ponieważ często wyjeżdżamy na kilka dni po całej polsce, przy wsiadaniu pytam się kierowcy ,jak do tej pory nie usłyszałam '' nie '' jeśli ma się
ielęgnacyjne to również opiekun
pświadczenie ma darmowe przejazdy. Oczywiście mam na myśli komunikację miejską.

sredni

Awatar użytkownika

Dzieci: Michał 17lat ZA, Maja 8 lat ZA z zaginiona, więc nigdzie nie zgłaszana diagnoza

Post 21-02-2008 16:41

Adaspes uważaj w Gdańsku. U nas bezpłatne przejazdy przysługują tylko na przejazd do szkoły integracyjnej / specjalnej i do lekarza lub na terapię - tu trzeba mieć przy sobie dowód, że się do medycyny jedzie ( i czasami nawet sprawdzają)

Małgosia134

Post 09-06-2008 20:21

basia pisze:Aniu tu napewno nikt nie posądzi cię o chciwość bo te pieniądze są nam potrzebne na leczenie dzieci.Jeżeli dostaniesz orzeczenie o niepełnosprawności dziecka otrzymasz 144 zł zasiłku pielęgnacyjnego,dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego do 5 roku życia to jest 50 zł powyżej 5 lat 70 zł.Jeżeli w orzeczeniu będziesz miała wpisane punkty:
-konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji-tak wymaga
-konieczność stałego wspóludziału na codzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,rehabilitacji i edukacji-tak wymaga

Witam
Dopiero zalogowalam sie na tym poście i czytam, dużo istotnych dla mnie żeczy
Mam synka z adhd i orzeczenie o niepełnosprawności mam dopiero od roku. Nikt nie potrafił mnie pokierować co dalej robić. Synek ma 13 lat, a stopien ma przyznany od 5 roku życia do 16 go. Niestety nasze polskie prawo nie dziala w stecz. Ale nie w tym problem. w zeszłym roku nie mogłam podjąć pracy ponieważ szkoła mi to utrudniała. teraz wyczytałam ze przysługuje się świadczenie pielengnacyjne. I zastanawiam się że korzystająć z opieki nikt mi o tym nie powiedział. Jestem matką samotnie wychowującą dzieci. Prosiłabym o jaką kolwiek pomoc. Zostawiłam kawałek postu ponieważ z tych podpunktów mam tylko jeden zaznaczony na tak :(
-konieczność stałego wspóludziału na codzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,rehabilitacji i edukacji-tak wymaga
Czy tez moge się starac o takie świadczenie pielengnacyjne?
:)

Małgosia134

Post 09-06-2008 20:43

Droga Viki a jeśli mam zaznaczony tylko 8 punkt na orzeczeniu czy też należy mi się świadczenie?
:)

Halina

Awatar użytkownika

Post 09-06-2008 21:34

Niestety świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko przy punkcie 7 i 8.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

adaspes6

Post 27-06-2008 14:30

mam przyznane punkty 5, 6 ,7, 8 -interesuje mnie piąty punkt o co mogę się starać

Magdalena Cieszyn

Awatar użytkownika

Post 27-06-2008 14:43

Możesz zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i w ramach programu np. likwidacji barier w komunikowaniu się ubiegać się o możliwość zakupu sprzętu komputerowego z oprogramowaniem i zakup programów edukacyjnych (tak zrobiliśmy i w tym roku dostaliśmy komputer na którym właśnie piszę) lub starać się o sprzęt rehabilitacyjny ( na razie wniosku nie składałam ale myślałam ew. o zakupie takiego bączka czy drabinek, żeby agent mógł się wyszaleć, można nawet rower stacjonarny dostać ). Jest małe "ale" - trzeba część środków dopłacić ze swojej kasy i trzeba swoje odczekać.
Życzę powodzenia.

adaspes6

Post 27-06-2008 15:45

dzięki, podobają mi się te drabinki ale powiedz co to jest bączek

Magdalena Cieszyn

Awatar użytkownika

Post 27-06-2008 16:12

Bączek to taki stożek w którym dziecko może kręcić się lub pod którym może się schować - jest w ofercie firmy, która zajmuje się dystrybucją (być może nawet produkcją) sprzętów rehabilitacyjnych, gier, materiałów terapeutycznych etc. - nie napiszę nazwy, bo nie można uprawiać reklamy.
Znajdziesz na pewno w internecie ich katalog lub zapytaj w Punkcie Wczesnej Interwencji lub podobnej placówce.
[smilie=kiss of love.gif] pozdrowienia od mojego agenta.(Musiał kliknąć, bo by go pokręciło)

adaspes6

Post 27-06-2008 16:19

Dla twojego agenta :band:

diablica

Waleczny rodzic

Post 27-06-2008 19:39

Świadczenia pielęgnacyjne na dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności wypłaca MOPS, urząd miasta lub PCPR w zależności od miasta.

Świadczenia przysługują osobie, jeżeli dochód rodziny nie przekracza 583 zł.

Zasiłek rodzinny wiadomo...
1. zasiłek rodzinny 48,00 (do ukończenia 5 roku życia)
64,00 (powyżej 5 roku życia ale do ukończenia 18 lat )
68,00 ((na dziecko powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat jeśli się uczy )

2. zasiłek pielęgnacyjny 153 zł
3. dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji 60 zł (do 5 roku życia)
80 zł (powyżej 5 roku życia)

4. jedno z rodziców które ze względu na sprawowanie stałej opieki otrzyma świadczenie pielęgnacyjne 420 zł pod warunkiem że dziecko spełnia 7 i 8 punkt na orzeczeniu a dochód rodziny nie przekracza kryterium dochodowego 583 zł

dodatkowo jeśli dziecko uczy się w innym mieście otrzyma dodatek z tytułu dojazdów do szkoły poza miejscem zamieszkania 50 zł.
lub w związku z zamieszkaniem w miejscowości w której znajduje się siedziba szkoły 90 zł miesięcznie

można jeszcze w urzędzie gminy - wydział edukacji złożyć wniosek o zwrot kosztów dowozu dziecka do szkoły integracyjnej lub wystapić z wnioskiem o zorganizowanie bezpłatnego dowozu do szkoły.

blaire

Awatar użytkownika

Post 28-06-2008 18:07

sredni pisze:Adaspes uważaj w Gdańsku. U nas bezpłatne przejazdy przysługują tylko na przejazd do szkoły integracyjnej / specjalnej i do lekarza lub na terapię - tu trzeba mieć przy sobie dowód, że się do medycyny jedzie ( i czasami nawet sprawdzają)

Nie do końca. Jeśli jedziesz z dzieckiem przysługują zawsze (na autobusy i tramwaje, nie na kolejkę SKM). Jeśli jedziesz sama po dziecko do szkoły (musisz mieć zaświadczenie ze szkoły) wtedy też masz bezpłatne. Z lekarzem- to na PKS, PKP i SKM.
To ze strony ZTM :
– dzieci oraz młodzież do lat 16 będące osobami niepełnosprawnymi oraz towarzyszący im opiekun – na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej, wydanej przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
– dzieci i młodzież niepełnosprawna objęta kształceniem specjalnym oraz towarzyszący im opiekun na trasie: miejsce zamieszkania – placówka oświatowa - na podstawie legitymacji szkolnej – wzór MENiS-II/182/2 oraz opiekunowie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej objętej kształceniem specjalnym bez towarzystwa dziecka (tj. po odwiezieniu dziecka lub w drodze po dziecko) – prawo to przysługuje na trasie: miejsce zamieszkania – placówka oświatowa – na podstawie zaświadczenia placówki oświatowej określającego jej adres i miejsce zamieszkania dziecka
PoprzedniaNastępna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw