Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dodatki

Moderator: Moderatorzy

małgosia75

Post 22-06-2010 21:16

jeszcze raz nawiążę do mojego pytania, bo znalazłam w necie taką inrormację:

"Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności."

czy wg tego nie będzie się należał od stycznia?

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 24-06-2010 14:47

Nie słyszałam nigdy o przypadku wypłacania zasiłku od dnia złożenia wniosku.
Zasiłek otrzymuje sie od miesiąca w którym wydano orzeczenie.

A nawet gdyby, to W Twoim przypadku od stycznia do maja jest więcej niż 3 miesiące.

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 24-06-2010 20:05

Art. 24 ustawy o świadczeniach rodzinnych:

Art. 24. 1. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na okres zasiłkowy, z wyjątkiem świadczeń, o których mowa w art. 9 i art. 14-17.
2. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.

2a. Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

3. W przypadku ustalania prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności osoby, prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na okres zasiłkowy, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym przypadku prawo do świadczeń rodzinnych ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do końca okresu zasiłkowego.

3a. W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli osoba spełnia warunki uprawniające do nabycia tych świadczeń oraz złożyła wniosek o ustalenie:
1) niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności w terminie miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia i
2) prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności w terminie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia.

3b. (uchylony).

4. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
5. Zasiłek rodzinny przysługuje za wrzesień, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności po ukończeniu nauki w szkole zostały przyjęte, w tym samym roku kalendarzowym, do szkoły wyższej.
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

basiacyferki

Wsparcie

Post 01-07-2010 20:10

Dostaliśmy orzeczenie na dwa lata. Punkt 6 i 8 na tak.
Wniosek o pielęgnacyjne i rehabilitacyjne złożony z dniem ostatnim czerwca.
Jak załatwić legitymację uprawniającą do zniżek na przejazdy?
Radek 16 lat-wysokofunkcyjny
Emil 11 lat-ZA
Ja-zmęczenie materiału

Żunia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 01-07-2010 22:48

Wypełniasz kwitki w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności.
U nas czeka się tydzień.
mój kochany czternastolatek ma zdiagnozowane ZA i ADHD

basiacyferki

Wsparcie

Post 02-07-2010 05:58

Dzięki :)
Emil 11 lat-ZA
Ja-zmęczenie materiału

basisko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 02-07-2010 08:29

na ZA legitymacja sie nie nalezy ... chyba
czy sie nalezy?
"każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa"
-----------------------------------------------------------------------------------------
mama 14 latka z ZA

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 02-07-2010 08:52

Legitymacja należy się dla każdego dziecka, które ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

MonikaZ

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Dzieci: Jaś 12 lat ZA

Ja: pewnie wszystkiego po trochu;)

Post 02-07-2010 10:36

Wczoraj stawaliśmy na komisji. Synek ma ADHD z zaburzeniami zachowania. Decyzję dostaniemy 9.07.
"Uczę się ciebie i uczę /I wciąż cię jeszcze nie umiem/Ale twe ranne wesele, /Twą troskę wieczorną rozumiem." LJ

małgosia75

Post 07-07-2010 15:17

do basiacyferki:

basiacyferki pisze:Dostaliśmy orzeczenie na dwa lata. Punkt 6 i 8 na tak.
Wniosek o pielęgnacyjne i rehabilitacyjne złożony z dniem ostatnim czerwca.
Jak załatwić legitymację uprawniającą do zniżek na przejazdy?

Co masz na myśli pisząc pielęgnacyjne i rehabilitacyjne? Domyślam się, że to pierwsze to zasiłek pielęgnacyjny ale "rehabilitacyjne"?? My też mamy w orzeczeniu punkty 6 i 8, czyżby coś się nam jeszcze należało? Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 07-07-2010 18:06

Mając orzeczenie o niepełnosprawności można oprócz zasiłku pielęgnacyjnego złozyć wniosek na dodatek rehabilitacyjny.
Teraz to kwota około(nie wiem dokładnie) 80-90 zł miesięcznie.

Zdarza się jednak tak, że trzeba przynieść zaświadczenie od lekarza, że dziecko korzysta z rehabilitacji.

małgosia75

Post 07-07-2010 20:30

dziękuję za wyjaśnienie :)
jest to dodatek do zasiłku rodzinnego który nam się jednak nie należy ze względu na wyższe dochody męża w 2008 roku.

Semila

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 08-07-2010 17:50

:) Dziś załatwiałam pielęgnacyjne i dodatek rehabilitacyjny.
A na orzeczeniu zaznaczony punkt 5,6 i 8.

MonikaZ

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Dzieci: Jaś 12 lat ZA

Ja: pewnie wszystkiego po trochu;)

Post 09-07-2010 13:22

Odebrałam dzisiaj decyzję.Niepełnosprawność datuje się od 4.03.2010 (dzień pierwszej wizyty w Poradni Psychiatrycznej Dzieci i Młodzieży) do dnia 31.07.2012. Wskazania dotyczące pkt-y:5,6,8. Nie dostał 7-a ja teraz nie pracuję bo muszę się nim opiekowac.
Legitymację dostałam "od ręki" po złożeniu wniosku. Złożyłam też o zasiłek pielęgnacyjny-dostanę w lipcu za dwa miesiące ,gdyż dokumenty o niepełnosprawność składałam w czerwcu. Zastanawiam się nad odwołaniem -chodzi mi o punkt 7. Ze zmian to zalecenie włączenia tegretolu-już mam receptę(zmiany padaczkowe w EEG-póki co bez objawów klinicznych-brat męża ma epilepsję i objawy kliniczne wystapiły dopiero w życiu dorosłym)Wynik badania EEG komisja miała do wglądu. Konsultację z neurologiem miałam już po komisji a dzis psychiatra z poradni zgodnie z zaleceniem neurologa przepisała tegretol. Pytanie czy mam szansę po odwołaniu na punkt 7?

Zapomniałam-symbol przyczyny niepełnosprawności to 02-P . Na komisji stawaliśmy 1 lipca.
"Uczę się ciebie i uczę /I wciąż cię jeszcze nie umiem/Ale twe ranne wesele, /Twą troskę wieczorną rozumiem." LJ

Semila

Post 09-07-2010 13:50

Mój też ma 02-P
Ale ja nie wiem,bo u mnie pisze niepełnosprawność od 8-go roku życia,czyli od kiedy trafiliśmy do psychiatry.Do neurologa chodzimy od 1-go miesiąca życia,po incydencie bezdechu.
Neurolog nie włączał leków
ze względu na wynik EEG "Zapis eeg-nieprawidłowy-obecność zlokalizowanych zaburzeń napadowych.Brak objawów ogniskowego uszkodzenia OUN.Możliwości farmakoterapii ograniczone.

basiacyferki

Wsparcie

Post 28-07-2010 09:36

A u mnie cud! Dostałam orzeczenie o niepełnosprawności od czerwca, nie można ustalić od kiedy się datuje, a pielęgnacyjne... od maja!
Przy tym dodatek rehabilitacyjny od czerwca.
Emil 11 lat-ZA
Ja-zmęczenie materiału

małgosia75

Post 28-07-2010 10:29

Dosia pisze:Ale złóż podanie natychmiast, bo nie wypłacają wstecz.

zgodnie z przepisem, który zacytowałam wcześniej - dostałam wczoraj zasiłek wraz z wyrównaniem, tj. wypłacili mi od stycznia do lipca :)

pozdrawiam

Semila

Post 28-07-2010 11:19

My dostaliśmy nadpłacony zasiłek pielęgnacyjny od maja,czyli jak składałam wniosek na komisje,a dodatek rehabilitacyjny od lipca.

ania_sb

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Dzieci: Mateusz17latwcześniej adhd obecnieupośledzenie mpdz,celiakia i wiele innych

Post 27-08-2010 06:29

Trochę to dziwne.Na komisji stawałam z synem w wieku 7lat a dokumentacje miałam z czterech lat do tyłu i uwzględniono.Wydano że niepełnosprawność datuje się od jego trzeciego roku.Bo tak faktycznie przez 4lata nie potrafiono postawić konkretnej diagnozy.Pozdrawiam

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-08-2010 09:58

Ja podobnie.
Główną chorobą od urodzenia mojego syna była do tej pory na komisji astma. Teraz jest to ZA. Ale ponieważ od czasu naszej pierwszej komisji zawsze dostarczałam dokumenty od neurologa i psychiatry(bo zawsze byly jakieś zaburzenia) powstanie choroby datuje się od pierwszego dostarczenia dokumentów , a nie od miesiąca postawienia konkretnej diagnozy(grudzień zeszłego roku) :D

Tak więc od przedwczoraj mamy orzeczenie na ZA.

Ha...komisja trwała równo 2 minuty :D

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 27-08-2010 12:22

Mój Krzysiek, pierwsze orzeczenie otrzymał 4 lata temu i stwierdzono w nim, że jego niepełnosprawność jest od urodzenia, nie od złożenia dokumentów.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

basisko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-08-2010 12:32

ja mam kolejna komisje 16 wrzesnia ....
co rok teraz komisje beda, czy jak?
ostatnio bylam rok temu, teraz znowu .... bez sensu
"każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa"
-----------------------------------------------------------------------------------------
mama 14 latka z ZA

Halina

Awatar użytkownika

Post 27-08-2010 12:35

jak będą mili dadzą na 2 lata, jak będą bardzo mili to do skończenia 16 lat, a jak chcą więcej pracować, to co rok będziesz się stawiała.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 27-08-2010 14:51

Nam dali na rok, bo stwierdzili, że z tego (ZA) się wyrasta. Ciekawostka.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

małgosia75

Post 28-08-2010 14:26

my mamy na 2 lata (wada wrodzona mózgu - hipoplazja ciała modzelowatego - może się jeszcze rozwinie, to co nie urosło w życiu płodowym?? To co dla lekarzy na całym świecie jest niemożliwe dla członków szanownej komisji - całkiem realne; absurd i tyle!)

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 28-08-2010 20:16

małgosia75 pisze:my mamy na 2 lata (wada wrodzona mózgu - hipoplazja ciała modzelowatego - może się jeszcze rozwinie, to co nie urosło w życiu płodowym?? To co dla lekarzy na całym świecie jest niemożliwe dla członków szanownej komisji - całkiem realne; absurd i tyle!)

O tak. Przed laty koledze mojej mamy, który nie miał nogi ustawicznie przyznawano "grupę inwalidzką" na na dwa lata.

Może lekarze uznali, że w przyszłości nogi będą ludziom odrastać ?
To się nazywa wiara w postęp w medycynie :lol:
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

Ida

Awatar użytkownika

Lady Chaos

Post 31-08-2010 08:41

Drogie koleżanki. Takie praktyki są powszechne. Ostatnio czytałam artykuł o mężczyźnie, który nie ma nogi i niedowład jednej z rąk, który nie dostał renty, bo lekarze orzecznicy stwierdzili, że może w swoim zawodzie (hydraulik) on jest "niezdatny do wykonywania zawodu" ale nie jest "niezdatny do pracy", bo może wykonywać szereg innych zawodów z kategorii "umysłowe". Czyli jednym słowem niemłody już robotnik ma nagle skończyć studia i zacząć pracować jako pracownik biurowy. Czy ma predyspozycje, to już nikogo nie interesuje....
"Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię na swój poziom, a potem zabije doświadczeniem."

Iwonka

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: już nic mu nie dolega, zdrowy!

Post 10-04-2012 12:37

Nie dostałam świadczenia pielęgnacyjnego bo zabrakło punktu 7 i teraz napisałam odwołanie.
Musiałam zarejestrować się w Urzędzie Pracy bo musimy mieć jakieś ubezpieczenie , moje pytanie jest takie :czy powinnam się wyrejestrować z UP gdy dostane zmianę decyzji z komisji , czy mogę pózniej jeżeli nie będzie pozytywnej decyzji dopiero gdy dostanę wezwanie do Wojewódzkiej komisji??
Przepisy się zmieniły od stycznia dlatego pytam się bo może ktoś z Was był w podobnej sytuacji?
Będę wdzięczna za każdą odpowiedz!!

Lelum Polelum

Wsparcie

Dzieci: Tymek lat 9 ZA+ADHD i Francik naśladowca

Ja: zwyczajnie niezwyczajna

Post 10-05-2012 14:20

z wyrejestrowaniem się z UP należało by się jeszcze wstrzymać.
Najpierw zmiana w orzeczeniu. potrwa
Później trzeba złożyć papiery o zasiłek pielęgnacyjnego, komisja i przyznanie. to też potrwa.
Jeśli "pani w okienku" (w moim mieście zajmuje się zasiłkiem miejskie centrum pomocy rodzinie, w innych są różne komórki zawsze w ramach miasta/gminy) będzie na tyle uprzejma, to może podać datę, teoretycznie mają miesiąc czasu, choć o ile się orientuję "idzie" to znacznie szybciej.

Paula_w1

Dzieci: Filip 9 lat ZA,Ola 15 lat i Agnieszka 14 lat (bezproblemowe)

Ja: prawdopodobnie też ZA

Post 16-08-2014 16:36

Mam pytanie. Może ktoś z Was spotkał się już z taką sytuacją W MOPS-ie ? Dostałam na syna kontynuację zasiłku pielęgnacyjnego i po raz pierwszy ( ponowna komisja po 2 latach orzeczenia ) świadczenie pielęgnacyjne. Przy składaniu wniosku o świadczenie Pani w MOPS-ie poprosiła o świadectwo pracy z ostatniego zatrudnienia,którego niestety nie mogę znaleźć. Wszystkie poprzednie są,a tego jednego nie ma - Po prostu - pod ziemię się zapadło. Czy jeśli go nie doniosę to mogą mi tego świadczenia nie przyznać? Dodam,że to świadectwo zakończyło się w 2003 a dopiero w 2005 urodziłam syna.
Czy przyznane przez CPR świadczenie może z takich powodów nie zostać pozytywnie rozpatrzone?
Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam :)
" Dobrze widzi się tylko sercem.Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu..."

beciawoj

Dzieci: Paweł 12 ADHD

Post 12-02-2015 22:11

Są też uldi na przejazdy ,tu musisz wyrobić dziecku legitymację ucznia niepełnosprawnego.

Proszę napisz gdzie i jakie dokumenty są potrzebne żeby wyrobić dziecku tę legitymację ucznia niepełnosprawnego?
A w ogóle ta legitymacja do jakich ulg upoważnia?
Jestem zielona w temacie, bo dopiero co dostałam na syna orzeczenie o niepełnosprawności z symbolem 02-p czytaj ADHD. Przyznano nam zasiłek do 31.01.2016 roku. Wpisano nam punkt 6 i 8. Nie wiem co jeszcze przysługuje synowi zw związku z tym. Nie żebym chciała wykorzystać instytucje państwowe, ale w końcu to nic fajnego żyć z ADHD i łykać te paskudztwa codziennie. My orzeczenie dostaliśmy bez problemu. Zresztą pani doktor psychiatra sama zasugerowała nam żebyśmy się starali o zasiłek.Teraz będzie chociaż na wizyty, bo u nas dostać się do psychiatry na fundusz graniczy z cudem.
Poprzednia

Wróć do Korzystajmy z naszych praw