Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dodatki

Moderator: Moderatorzy

diablica

Waleczny rodzic

Post 28-06-2008 18:25

u nas są inne przepisy:

bezpłatne przewozy w autobusach oraz tramwajach przysługują dziecku niepełnosprawnemu oraz opiekunowi niezależnie czy jedzie do lekarza czy do sklepu albo szkoły, oczywiście na podstawie orzeczenia o niepełnosprawnosci...i zawsze musi być obecne dziecko.

W momencie kiedy wracam ze szkoły sama kasuję cały bilet,
owszem mam jeszcze legitymację ze szkoły integracyjnej dla opiekuna mam wtedy 50% zniżki na bilety w KZK GOP, komunikacji miejskiej i tramwajach...

78% przysługuje opiekunowi osobie niepełnosprawnej w PKP ale musi mieć zaświadczenie od lekarza, że jedzie na badania lub leczenie,
dziecku niepamiętam... 28 bedę jechac od Warszawy to się dowiem :wink:

poza tym można wnioskować do gminy o zwrot dowozu dziecka do szkoły...

adaspes6

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 30-06-2008 08:09

W autobusach " Polski Expres " jest zniżka na opiekuna i dziecko , bez względu dokąd jedzie [ 78%]

alicja27

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 06-08-2008 20:47

witam wszystkich cieplutko to jest normalnie paranoja z tym światczeniem że jak ci przekroczy to zabiorą to co w tęczas dziecko zdrowe już jest głupie 50zł ci przekroczy i zabiorą a ty człowieku do pracy a dziecko co znim kto będzie przynim już chore w tęczas nie jest
głupi rząd niech oni wyżyjąsobie za 1000zł ale oczym to gada te tysiąc to oni wydawają na restaurecje a ty bidaku musisz cały mieśiąc życto ma byc sprawiedliwe

Poproszę uprzejmie następnym razem o znaki przestankowe. Nie da się tego czytać. Pozdrawiam /Justynka/

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 06-08-2008 22:02

Nie wiem co tu ma "głupi rząd" do rzeczy.
To jest kwestia ustaw, czyli robota sejmu. A jak sobie socjalistyczny sejm wybraliśmy to mamy takie kwiatki.

Alu, bardzo proszę zwróć uwagę na formę Twoich postów, normalnie przeczytać nie można a trzeba się domyślać sensu. To powoduje później nieporozumienia.

Justyna33

Awatar użytkownika

Post 23-09-2008 10:44

Witam!Mam pytanie.30 września idę pierwszy raz na komisję.Kacper został zdiagnozowany w czerwcu tego roku.Jestem laikiem w tych sprawach więc we wniosku nic nie zaznaczyłam.Pani,która przyjmowała wniosek zaznaczyła mi tylko zasiłek,a ja po zastanowieniu chciałabym się też postarać o świadczenie.Czy jeszcze mogę na komisji to dodać?Jestem w kiepskiej sytuacji materialnej.Mąż sam pracuje,mamy trzech synów,a najmłodszy-3 latka też zachowuje się jakby miał adhd.

Mamaiczwórka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 05-01-2009 15:23

Witam :)
Od poltora roku należę do grona uszczęsliwionych rodziców dziecmi z ADHD (mam takowych 2) Ze starszym synkiem stawałam na komisji w Bytomiu w zeszłym roku w sierpniu tylko i wyłacznie z dokumentacją medyczną i zaswiadczenie od psychiatry,nam przyznano zasiłek pielegnacyjny (tylko i aż) na rok.Mi sie wydaje ze to wszystko zależy od lekarza orzecznika i jego podejscia.Z córka jeszcze nie stawałam na komisji ponieważ jest w dalszym ciągu diagnozowana..Pozdrawiam:)
syn 13 lat(ADHD),syn 7 lat(zdrowy),córka 5 lat (HFA),syn 2 latka(jednostronny rozczep wargi oraz /i podniebienia)

adaspes6

Post 30-06-2009 16:09

Mam pytanie , czy słyszeliście o nowych zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Przeczytałam w Gazecie Prawnej że od nowego okresu tj. od 1 listopada 2009 nie ma granicy dochodowej .

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 03-07-2009 21:05

adaspes6 pisze:Mam pytanie , czy słyszeliście o nowych zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Przeczytałam w Gazecie Prawnej że od nowego okresu tj. od 1 listopada 2009 nie ma granicy dochodowej .

Sprawdzę dokładnie po powrocie do pracy.

A tak przy okazji wrzucam to, bo może kogoś zainteresuje: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/3 ... stawy.html
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 09-07-2009 11:54

adaspes6 pisze:Mam pytanie , czy słyszeliście o nowych zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Przeczytałam w Gazecie Prawnej że od nowego okresu tj. od 1 listopada 2009 nie ma granicy dochodowej .

Zajrzałam do "wersji oczekującej" ustawy o świadczeniach rodzinnych w LEX -ie .
Niestety widzę, że świadczenie pielęgnacyjne nadal zależeć ma od dochodu.

Szkoda, że nie pamiętasz, w którym dokładnie numerze GP był ten artykuł.

adaspes6

Post 12-07-2009 20:42

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-07-2009 07:11

W artykule omówiono jedynie projekt nowelizacji, czyli coś co może nie zostać nigdy uchwalone.

adaspes6

Post 13-07-2009 13:11

Szkoda :cry:

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-07-2009 19:29

Szkoda, że teraz kryzys, bo wiem, że rodzicom dzieci niepełnosprawnych udało się w ubiegłym roku narobić trochę szumu w mediach.

Miało być wprowadzonych dużo ciekawych, nowych rozwiązań w obowiązujących przepisach ( m. in. była propozycja potraktowania rodzica, który rezygnuje z pracy w celu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem - które tej opieki stałej wymaga - tak jak asystenta osoby niepełnosprawnej ).

Nie wiem, czy ten projekt nie powstał właśnie na bazie akcji, o której piszę.

Ale cóż ... mamy kryzys.

Iwonka

Dzieci: już nic mu nie dolega, zdrowy!

Post 23-09-2009 11:20

Jestem tu nowa i mam pytanie dotyczące wniosku , który złożyłam na komisję . Otóż mój 5- letni synek ma zdiagnozowane ADHD z deficytem uwagi ale wniosek napisałam na astmę ponieważ nie miałam jeszcze diagnozy od psychiatry . Napisałam ten wniosek i tam zakreśliłam tylko zasiłek stały . Moje pytanie jest takie że nie wiem czy powinnam była zakreślić także zasiłek pielęgnacyjny ??? Czy zasiłek stały wystarczy żeby dostać również pielęgnacyjny ??? Proszę o szybką odpowiedz !!!!!!

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 15-10-2009 21:19

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/52974

Myślę, że to dobra informacja.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

biedroneczka33

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 19-10-2009 07:08

nieszki pisze:http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/52974

Myślę, że to dobra informacja.

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej. Zgodnie z jej zapisami, od 1 stycznia 2010 r. każdy rodzic, który zrezygnuje z pracy, aby opiekować się dzieckiem z niepełnosprawnością, otrzyma świadczenie pielęgnacyjne.

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje wtedy, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 583 zł i gdy jedno z rodziców zrezygnuje z pracy zawodowej, aby stale opiekować się dzieckiem z niepełnosprawnością. Od 1 stycznia świadczenie to (520 zł) będzie przyznawane bez względu na wysokość rodzinnych dochodów i na takich samych zasadach jak zasiłek pielęgnacyjny, czyli na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych porządkuje też listę osób, które mają prawo ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. W pierwszej kolejności będzie ono przysługiwało matce lub ojcu dziecka. Inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, otrzyma to świadczenie dopiero wtedy, gdy krewny I stopnia nie będzie mógł sprawować osobiście opieki nad dzieckiem lub gdy dziecko takiego krewnego nie ma. Poza tym gmina otrzyma upoważnienia do przeprowadzania wywiadu środowiskowego, aby sprawdzić, czy osoba, która składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, rzeczywiście spełnia warunki do jego uzyskania. Te regulacje również wejdą w życie 1 stycznia.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że po zniesieniu kryterium dochodowego liczba osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie o ok. 3,2 tys., co będzie kosztowało skarb państwa – tylko w roku 2010 – 20,8 mln zł.

Bardzo dobra ...tylko że zmiany dotycza kwesti kryterium dochodowego, ktore zostanie zniesione z dn. 1 stycznia .Zeby otrzymac swiadczenie pielegnacyjne w orzeczeniu niepelnosprawnosci w punkcie 7 i 8 musi byc napisane WYMAGA .Nie wystarczy jeden z tych punktow musza byc oby dwa zaznaczone na TAK lub WYMAGA .
Od msc.marca 2010 wzrosnie rowniez kwota zasilku pielegnacyjnego do 173,10 zł i będzie wynosić tyle, ile dodatek pielęgnacyjny.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/3 ... cyjny.html

jonaska

Awatar użytkownika

Wsparcie rozkwitające

Dzieci: Karol - V klasa

Post 25-10-2009 07:19

Wiecie co, tak czytam (a przynajmniej próbuję) te przepisy, ulgi, dodatki itp. i mam pytanie.
Jakie ulgi należą się dziecku z orzeczeniem o niepełnosprawności bez względu na dochody rodziny?
Bo ja jakaś bogata nie jestem,ale jak tak czytam, to na żadne dofinansowania z PFRONu liczyć nie mogę (dochody), asystentkę w szkole w razie problemów z MOPSu także (dochody), za bogata jestem, milionerka normalnie.
A jak to jest, kiedy na zajęcia wozi się dziecko samochodem? Można odliczyć koszty paliwa, ale nie widzę do jakiej kwoty. Czyżby nie było? Nieee, musi być limit.
Na co mogę liczyć, co nie zależy od dochodów? :hmmm:

Czy mogę brać rachunki za SI i odliczać od dochodów?
Rachunki za wizyty u psychologa, psychiatry?
Zakup butów ortopedycznych (mimo,ze orzeczenie na ZA) - Lolek ma tzw "iksy"

BasikM

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 26-10-2009 00:44

jonaska pisze:Wiecie co, tak czytam (a przynajmniej próbuję) te przepisy, ulgi, dodatki itp. i mam pytanie.
Jakie ulgi należą się dziecku z orzeczeniem o niepełnosprawności bez względu na dochody rodziny?
Bo ja jakaś bogata nie jestem,ale jak tak czytam, to na żadne dofinansowania z PFRONu liczyć nie mogę (dochody), asystentkę w szkole w razie problemów z MOPSu także (dochody), za bogata jestem, milionerka normalnie.
A jak to jest, kiedy na zajęcia wozi się dziecko samochodem? Można odliczyć koszty paliwa, ale nie widzę do jakiej kwoty. Czyżby nie było? Nieee, musi być limit.
Na co mogę liczyć, co nie zależy od dochodów? :hmmm:

Czy mogę brać rachunki za SI i odliczać od dochodów?
Rachunki za wizyty u psychologa, psychiatry?
Zakup butów ortopedycznych (mimo,ze orzeczenie na ZA) - Lolek ma tzw "iksy"

Na pewno możesz odliczać od dochodu wydatki na rehabilitację i leki w wysokości nadwyżka powyżej 100 zł/m-c
Czyli w mies lutym wydałaś na leki lub terapię w sumie 300 zł, to odliczyć możesz 200 zł.
Na samochód obowiązuje ryczałt co roku ogłaszany i przysługuje on tylko w przypadku I i II grupy inwalidzkiej, ale tego nie jestem pewna. Trzeba sprawdzić.( w ubiegłym roku było to ponad 2000 zł,- piszę z pamięci nie sprawdzałam dokładnie)
Acha! Leki i terapie, sanatoria itp muszą być ściśle związane z niepełnosprawnością. Czyli buty ortopedyczne można odliczyć jeśli wada nóg związana jest z ZA, lub jeśli dziecko jest inwalidą ruchu.
Mam siostrę i siostrzeńców z ADHD

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 04-01-2010 10:10

1 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z 19.11.2009r. o świadczeniach rodzinnych(Dz.U. nr 219, poz.1706). Zniesiony został próg dochodowy dla osób starających się o świadczenie pielęgnacyjne.

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
- matce albo ojcu
- innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny
- opiekunowi faktycznemu dziecka- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Od listopada 2009r świadczenie to wynosi 520 zł.

Świadczenie będzie ustalane na czas nieokreślony, a jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności albo znacznym stopniu niepełnosprawności było wydane na czas określony - to do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa jego ważność.

Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od wydania orzeczenia zainteresowany złoży wniosek o świadczenie, to uzyska je od od miesiąca, w którym ubiegał się o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Oczekiwanie na decyzję powiatowego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności nie spowoduje wiec utraty świadczenia pielęgnacyjnego.

Osoby, które występowały o świadczenie pielęgnacyjne i otrzymały odmowy z powodu przekroczenia dochodu, mogą teraz zgłosić się ponownie. Wnioski złożone od stycznia będą rozpatrywane już według nowych przepisów.

gaja7

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-01-2010 10:32

A czy można zwracać się o zmianę zapisów w orzeczeniu o niepełnosprawności przed upływem terminu n a jaki obowiązuje? Do tej pory świadczenie pielęgnacyjne było zbliżone w wysokości do tego na urlopie wychowawczym, więc specjalnie nie zależało mi na świadczeniu. Za to 120 zł/mies to już różnica. Orzeczenie mamy od marca 2009 do marca 2012. Czas odwołania dawno minął.
Ja, matka szukająca, Gustaw 1996 niezdiagnozowany AS, Gaweł 2004 AS+ADHD, Gosław 2007 póki co naśladowca Tajfuna

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 04-01-2010 10:41

Można zgłosić się o zmianę zapisu w orzeczeniu po terminie odwołania tylko w przypadku zmiany stanu zdrowia dziecka. Teoretycznie można wcześniej próbować odwoływać się sądownie, ale nie słyszałam o pozytywnym rozpatrzeniu takiego "przedawnionego" wniosku.

gaja7

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-01-2010 11:08

My musieliśmy w trakcie zrezygnowac z przedszkola masowego i uzyskać orzeczenie o kształceniu specjalnym, ale czy to może być traktowane jako zmiana stanu zdrowia? Chyba raczej nie.
Ja, matka szukająca, Gustaw 1996 niezdiagnozowany AS, Gaweł 2004 AS+ADHD, Gosław 2007 póki co naśladowca Tajfuna

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 04-01-2010 11:56

Zawsze można spróbować, przecież zmieniło się coś.
Wcześniej nie mieliście orzeczenia do nauczania specjalnego, bo nie było takiej potrzeby, tym można motywować.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

gaja7

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-01-2010 12:35

No to pozbieram kwity i złożę. O zmianę występuję do wojewódzkiej czy powiatowej komisji?

Zorba69

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-01-2010 19:36

Nie Wszystkie MOPS-y wiedzą o wejściu przepisów (np Koszalin nie wie), trzeba się uprzeć.
Zorbinek, lat 12 ADHD

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 05-01-2010 10:45

Zorba69 pisze:Nie Wszystkie MOPS-y wiedzą o wejściu przepisów (np Koszalin nie wie), trzeba się uprzeć.

Żeby nie trzeba się było upierać:
Aktualne zmiany - Artykuł 13
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2009/1706.htm

c) uchyla się ust. 2-2d,

Nie mogę dotrzeć do ubiegłorocznego zapisu, ale w 2003 roku ust. 2 brzmiał:
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty, o której mowa w art.5 ust.2 . Przepisy artykułu 5 ust .3-10 stosuje się odpowiednio

albo krócej- pokazać im wczorajszą Rzeczpospolitą ;)

Iwonka

Post 11-02-2010 23:14

świadczenie pilegnacyjne ....

Ostatnio byłam w Ośrodku Pomocy Społecznej ponieważ dostałam orzeczenie o niepełnosprawności na synka . Czekałam aż sześć miesięcy na komisje , a w tym czasie byłam zarejestrowana jako bezrobotna żeby mieć jakieś ubezpieczenie na siebie i synka . Myślałam ze dostane wstecz zaległe świadczenie pielęgnacyjne ale tak się nie stało ponieważ w opiece mi oznajmiła że nie dostanę z powodu tego że nie byłam ubezpieczona na męża tylko w urzędzie pracy i dlatego mi się nie należy te świadczenie za te miesiące które czekałam na komisję . Moje pytanie jest takie : czy rzeczywiście takie są przepisy ze osoba zapisana w urzędzie pracy nie ma prawa dostać zaległego świadczenia pielęgnacyjnego ????????? Nie mam męża więc jak to jest z tymi świadczeniami dokładnie kto otrzymuje w takim razie ??? Nie rozumiem też tego ze dostałam za ten miesiąc tylko 433 zł zamiast 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego ?????? Czy ktoś mi da odpowiedz bo w opiece to nikt nie mówi jasno i uważam ze chyba coś ściemniają .

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-02-2010 23:24

Czy to było przedłużenie orzeczenia, czy stawaliście na komisje po raz pierwszy?
Czemu czekaliście aż 6 miesięcy na komisję?

Kiedy dokładnie zarejestrowałaś się w UP?
Przed złożeniem papierów, czy po?

Iwonka

Post 12-02-2010 17:29

Orzeczenie to było przedłużenie jeżeli chodzi o zasiłek pielęgnacyjny a o świadczenie pielęgnacyjne to było pierwsze . Zarejestrowałam się w urzędzie pracy dawno przed stawaniem na komisje kilka lat wcześniej bo nie dostałam wtedy świadczenia pielęgnacyjnego ponieważ sie o nie nie starałam wtedy . Dokładnie zapisałam się w urzędzie pracy około 3 lata temu nie pamiętam dokładnie . Teraz dostałam jedynie zwrot zasiłku pielęgnacyjnego za poprzednie 6 miesięcy a za świadczenie nie należy mi się podobno????

Ida

Awatar użytkownika

Lady Chaos

Post 12-02-2010 19:20

Przypuszczam, iż nie należy Ci, bo rejestrując się w UP zgłaszasz swoją "gotowość do podjęcia zatrudnienia" i UP odprowadza za Ciebie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeśli pobierasz świadczenie pielęgnacyjne, to składki odprowadza za Ciebie MOPS (GOPS czy co tam).
Znalazłam coś takiego tutaj
Status bezrobotnego

Za bezrobotnego uznaje się osobę spełniającą poniższe kryteria:
- niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, bądź, jeśli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy,
- nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem szkół dla dorosłych lub szkół wyższych (gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych),
- zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy,
- poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

W rozumieniu ustawy nie jest się osobą bezrobotną jeśli nie ukończy się 18 lat. Osobą bezrobotną nie jest również kobieta, która ukończyła 60 lat, lub mężczyzna, który ukończył 65 lat (nie są bezrobotnymi, ponieważ osiągnęli wiek emerytalny). Bezrobotnym nie jest osoba uprawniona m.in. do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej czy renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie może być też uznana za bezrobotnego osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, zasiłek chorobowy i macierzyński, zasiłek stały czy świadczenie pielęgnacyjne. Ustawa wymienia jeszcze kilka przypadków, w których danej osobie nie można nadać statusu bezrobotnego, związanych np. z osiąganiem określonych dochodów, posiadaniem nieruchomości rolnej czy odbywaniem kary pozbawienia wolności.

I myślę, że to działa w obie strony. Czyli jeśli miałaś status bezrobotnego w tamtym okresie, to nie przysługuje Ci za ten okres świadczenie pielęgnacyjne.

Zastanawia mnie jednak to, że na komisję czekałaś pół roku...
Kiedy złożyłaś wniosek o ponowną komisję? Jak kończył Ci się termin czy jak?

EDIT to oczywiście są tylko moje domysły.
"Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię na swój poziom, a potem zabije doświadczeniem."

gaja7

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-02-2010 21:35

Jak mój M. odbierał świadczenie pielęgnacyjne(4 lata temu), to musiał być wyrejestrowany z bezrobocia i musiał przedstawić wszystkie świadectwa pracy (jak do emerytury). Jako, że miał problem z uzyskaniem świadectwa ze zlikwidowanego zakładu, to trochę to potrwało, ale za okres przed złożeniem wszystkich dokumentów świadczenia nie otrzymał.

Iwonka

Post 13-02-2010 13:29

Czekałam tak długo na komisje ponieważ na komisji są takie kolejki że są trzy komisje miesiącu i jest dużo osób w te dni więc dlatego tak długo się czeka .Wniosek złożyłam dwa miesiące przed końcem przyznanego orzeczenia. Dziękuję za szybkie odpowiedzi!!!!

Pysia

Awatar użytkownika

Post 07-04-2010 06:28

Kto jest uprawniony do świadczenia rehabilitacyjnego i jak je załatwić? 20 kwietnia ide na komisje orzekania o niepełnosprawności .Już kiedyś mówiono mi że powinnam się starac o to świadczenie,zamiast wracać do pracy ( w chwili obecnej jestem na urlopie wychowawczym).Czy muszę być bezrobotna ?
Mama 3 synów

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 08-04-2010 10:24

Pysia

Awatar użytkownika

Post 08-04-2010 18:10

Malwinko dziekuję ale się pomyliłam chodzi mi o swiadczenie pielegnacyjne
Mama 3 synów

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 09-04-2010 13:48

Na wszelki wypadek wrzucam przepisy dot. zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego ( nie wiem, o które Ci chodzi ).

Zaznaczam, że kwoty wymienione w art. 16 i 17 są już trochę wyższe ( bodajże 153 zł i 520 zł )

Art. 16. 1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie, która ukończyła 75 lat.
3. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
4. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 144,00 zł(58) miesięcznie.
5. (59) Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.
5a. (60) Osobie, o której mowa w ust. 2, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
6. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Art. 17. 1.  Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
1a.  Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki, o której mowa w ust. 1.
2-2d.  (uchylone).
3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 420,00 zł miesięcznie.
4. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.
5. Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
informacje o jednostce
orzeczenia sądów
projekty ustaw
Art. 17a.  W przypadku gdy ośrodek pomocy społecznej przekazał organowi właściwemu informację, że osoba uprawniona lub jej przedstawiciel marnotrawią wypłacane jej świadczenia rodzinne lub wydatkują je niezgodnie z przeznaczeniem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenia rodzinne w całości lub w części w formie rzeczowej.

Ustawę znajdziesz tu:
http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=321

Tu jest rozporządzenie wykonawcze dot. trybu postępowania w sprawach o swiadczenia rodzinne:
http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=353

W rozporządzeniu zwróć uwagę na przepisy:

§ 6. 1. Postępowanie w sprawie o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, którego wzór określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
2. Do wniosku należy dołączyć:
1) orzeczenie o niepełnosprawności albo
2) orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności, albo
3) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
4) uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek pielęgnacyjny.

§ 7. 1. Postępowanie w sprawie o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, którego wzór określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
2. Do wniosku należy dołączyć:
1) orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka;
2) zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 6;
3) uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne;
4) zaświadczenie placówki zapewniającej całodobową opiekę, w przypadku umieszczenia w niej dziecka, o liczbie dni w tygodniu, w których korzysta w niej z całodobowej opieki.

Semila

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 12-05-2010 11:40

Witam.
Czy ktoś tutaj może mi udzielić informacji?
Otóż składam wniosek na komisję o orzeczenie niepełnosprawności mojego 10-cio letniego syna.
Na zaświadczeniu lekarskim ma rozpoznanie choroby F-90 i F-91.
Ma nauczanie indywidualne,ale w szkole.
Czy składając ten wniosek mam zaznaczyć na zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne?
Czy te świadczenie mi się też należy?
Zaznaczyłam też to o ulgi i uprawnienia oraz o zamieszkanie w osobnym pokoju.
Syn dopiero teraz ma włączone leki Pernazinum 25mg.
Czekamy na badanie EKG i ewentualne włączenie Concerty od września.
Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 12-05-2010 12:16

Zaznaczaj wszystko, najwyżej czegoś nie dostaniesz.
Choć w Katowicach jest coraz trudniej. Ktory lekarz wypisał Ci wniosek?
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 12-05-2010 17:39

A ja dzisiaj miałam komisję. Dostaniemy na rok, bo uwaga uwaga, z Aspergera się wyrasta, na moje zaprzeczenie, że nieprawda, usłyszałam, że dzięki rehabilitacji nie będzie niepełnosprawny, a wogóle to jest przecież taki mądry, ja powinnam być dumna, taki fajny. Ale nie zauważyła, że kompletnie nie interesowało go co ona ma do powiedzenia, gadał non stop, nie umiała go zatrzymać, nie patrzył na nią, a szybkość zrobienia przykładu 10 do potęgi drugiej i podpisania się zaważyła o stwierdzeniu, że jest mądry bardzo - nie twierdzę, że nie jest, ale jak w ciągu 10 minut można tyle stwierdzić. Co ma piernik do wiatraka? Więc super, rozmowa masakryczna z Panią, lekarka nie lepsza od pani socjalnej. Poziom wiedzy jest super, ale kij im w oko.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Pysia

Awatar użytkownika

Post 12-05-2010 18:36

nieszki nie przejmuj się ja miałam komisje na początku maja . Pani doktor stwierdziła zaburzenia zachowania i ADHD jest całkowicie wyleczalne i z wielką łaską dała mi orzeczenie na rok.Chyba muszę zmienić specjalistów!!!
Mama 3 synów

Semila

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 13-05-2010 05:42

Na ul.Lompy chodzimy do poradni.
Zaznaczę faktycznie wszystko.Najwyżej odmówią czegoś.
Miłego dnia wszystkim życzę i ogrom siły:)

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 13-05-2010 07:35

Jesteśmy po kolejnej komisji lekarskiej. Otrzymaliśmy orzeczenie na kolejne 2 lata :).
Człowiek jest wielki,
nie przez to, co ma, lecz przez to kim jest,
nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 13-05-2010 07:36

smoczydlo pisze:Jesteśmy po kolejnej komisji lekarskiej. Otrzymaliśmy orzeczenie na kolejne 2 lata :).

HURRRAA!!! :OK:
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 13-05-2010 08:30

:OK:

Pysia

Awatar użytkownika

Post 13-05-2010 10:28

:brawo:
Mama 3 synów

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 13-05-2010 20:28

:super:

Babcia Ola

Awatar użytkownika

certyfikowany killer

Dzieci: Konrad 19 lat - ZA z cechami ADHD

Ja: Babcia - ADHD z cechami ZA

Post 15-05-2010 18:44

:super:

małgosia75

Post 11-06-2010 09:40

proszę o wyjaśnienie czy posiadając orzeczenie o niepełnosprawności dziecka z zaznaczonymi punktami 6 i 8 należy nam się zasiłek pielęgnacyjny 153zł? Jeśli tak to od kiedy? Orzeczenie jest od 22.05 b.r. ale pierwszy wniosek o wydanie orzeczenia składałam 27.01 b.r.
z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Halina

Awatar użytkownika

Post 11-06-2010 19:32

Należy się od teraz.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 11-06-2010 20:39

Ale złóż podanie natychmiast, bo nie wypłacają wstecz.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)
PoprzedniaNastępna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw