Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie o niepełnosprawności - dotacje dla szkoły.

Moderator: Moderatorzy

mari

Wsparcie

Dzieci: syn lat 19 autyzm

Post 22-04-2008 10:01

Orzeczenie o niepełnosprawności - dotacje dla szkoły.

Mój syn od dwóch miesięcy ma orzeczenie o niepełnosprawności. Oczywiście od razu przekazałam szkole, w celu uzyskania dotacji. Długo nie mogłam się dowiedzieć jaka to jest kwota, dzisiaj już wiem:3,300zł. Wiem od innego dyrektora, że pieniądze te mają być przeznaczone na specjalistyczne zajęcia z tymi dziećmi, a może je prowadzić osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Każdy dyrektor musi rozliczyć się w sprawozdaniu na koniec roku szkolnego, na co zostały przeznaczone te pieniądze. I tu mam ogromne zastrzeżenia, bo takich zajęć do tej pory nie ma. A do sprawozdania jako rodzic nie mam prawa wglądu. Wybieram się w przyszłym tygodniu wyjaśnić tą sprawę . Czy ktoś z Was może podac jakąś podstawę prawną dotyczącą obowiązku prowadzenia takich zajęć lub miał podobną sytuację. Nie mogę tego szkole odpuścić, to są pieniądze dla dziecka!!!

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Piotrek 14 lat ADHD z cechami Aspi i zaburzenia zachowania

Post 22-04-2008 10:26

Też byłbym zainteresowany jak i wielu innych rodziców dzieci z orzeczeniem.
Ogry mają warstwy... jak cebula.
Shrek

Ogr bagienny.

mari

Wsparcie

Post 22-04-2008 12:13

Przed chwilą dzwoniłam do kuratorium oświaty w Katowicach. O podstawę prawną należy pytać w urzędzie gminy, bo to ona daje dotacje ( tak jest w naszym przypadku). To gmina decyduje na co daje pieniądze na dziecko niepełnosprawne.

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 23-04-2008 05:41

Jak już dowiem się w gminie to czy mo8gę pytac dyrekcję szkoły co dalej?Bo moje dzieci też mają orzeczenia i nawet nie wiedziałam o takich dotacjach

mari

Wsparcie

Post 23-04-2008 06:52

A kto się lubi chwalić kasą?
Wczoaj przypadkiem dowiedziałam się, że są pieniądze w gminie na specjalistyczne zajęcia opiekuńcze w różnym wymiarze godzinowym, zależy od gminy. Zajęcia te prowadzą specjaliści. Rodzice placą w zależności od dochodu. Znajoma płaci około 4 zł, resztę płaci gmina. Wiem, że nie wszystkim dzieciom to się należy, reguluje to ustawa, nam się należy, więc będę działała.
Co do Twojego pytania czy pytać szkołę co dalej, ja będę pytała, bezczelnie, na co pani dyrektor zaplanowała przeznaczyć te pieniądze, bo minął drugi miesiąc, a tu nic się nie dzieje. Możesz zapytać w gminie na co są te pieniądze, bo to oni o tym decydują. Prawda też jest taka, że dyrektor w sprawozdaniu rozlicza się z każdej godziny ale my nie wiemy co tam napisze i czy to jest zgodne z prawdą.

mari

Wsparcie

Post 23-04-2008 07:05

Zapomniałam dopisać 4zł. za godzinę.

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 23-04-2008 07:11

Dzięki będe pytac.Bardzo mnie to zainteresowało

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 05-05-2008 08:58

Mari jednak u mnie w szkole chyba faktycznie nic nie było wiadomo,dyrektorka nie bardzo skojarzyła o jaką dotację mi chodzi.Podpowiedz mi jak to wygląda ze strony szkoły,gdzie i jak ma złożyc prośbe o taką dotacje i na co może ją przeznaczyc(konkretnie).Córce jest potrzebny psycholog lub jakieś zajęcia terapeutyczne razem z klasą żeby ich zasymilowac,czy to też może byc?Gubię się i nie umiem tego poskładac razem

mari

Wsparcie

Post 05-05-2008 09:25

Aneczko!
Chodzi o dotację, którą dostaje się z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności, nie zaś na podstawie orzeczenia z PPP. To są dwie różne rzeczy. Jeśli masz takie orzeczenie, dajesz go do szkoły. Pani dyrektor składa wniosek z tymże orzeczeniem w urzędzie gminy. Spisana zostaje umowa między szkołą, a urzędem gminy, a w umowie napisane jest konkretnie na co gmina przeznacza te pieniądze. Czyli, o tym na co idą pieniądze decyduje gmina.

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 05-05-2008 10:13

Dziękuję,.Pozdrawiam serdecznie,już mi się rozjaśniło, mamy orzeczenie o niepełnosprawności,dzisiaj rano rozmawiałam z dyrektorką i wiem że w środe ma narade w urzędzie miasta.podejdę do niej jeszcze raz

mamuska1

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 05-02-2009 01:06

mój syn ma orzeczenie od trzech lat,w tym roku komisja przyznała mu kolejne az do ukonczenia 16 lat( w tej chwili ma 13) i wiecie co? ja pierwsze słysze ze sa jakies dotacje dla szkoły. musze podpytac w gminie. ciekawe rzeczy można tu znalezc :D
mama ADHDka

Aga.H.

Awatar użytkownika

Post 02-03-2009 21:10

9,5 raza wieksza subwencja w skali roku to sa spore pieniadze na dziecko z orzeczeniem o niepelnosprawnosci.na zdrpwe dziecko jest tak ok 3,5 tys rocznie razy 9 to jest sporo.Tylko ile z tego maja nasze dzieci?

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 27-05-2009 19:10

Poproszę o konkretne przepisy gminne, na które dyrektor może się powołać. Byłabym za nie wdzięczna, gdyż moja szkoła nie uwierzyła mi - twierdzi, że takie dotacje nie istnieją.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-05-2009 20:38

Spróbuję w wolnej chwili poszperać w przepisach dot. dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dot. podziału subwencji oświatowej.

Ostatnio czytałam na ten temat artykuł. Jak go znajdę, to wrzucę.

A na razie wrzucam, co ciekawsze informacje z google

http://www.zw.com.pl/artykul/307189.html
http://www.wszystkojasne.waw.pl/news/20 ... atowa.html
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 27-05-2009 20:39

Malwinka pisze:Spróbuję w wolnej chwili poszperać w przepisach dot. dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dot. popdziału subwencji oświatowej.

Ostatnio czytałam na ten temat artykuł. Jak go znajdę, to wrzucę.

A na razie wrzucam, co ciekawsze informacje z google

http://www.zw.com.pl/artykul/307189.html
http://www.wszystkojasne.waw.pl/news/20 ... atowa.html
Jesteś kochana :)

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

Aga.H.

Awatar użytkownika

Post 27-05-2009 21:34

to teraz z lekka sie pogubiłam . To jakie orzeczenie jest potrzebne aby na jesgo mocy ubiegać sie o np,,, zajecie dodatkowe w szkole ,nauczuciela wspomagającego itd. Ja myslałam i taki mam nakaz od dyrekcji szkolnej ( Hubert idzie do klasy pierwszej) ,że potrzebne jest mi z PPP Orzeczenie o ksztalceniu specjalnym z zaleceniami .
A te pierwsze orzeczenie o niepelnosprawności to nic wiazacego dla szkoły ??????????????????????????????????????????????????????

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 27-05-2009 21:42

Aga.H. pisze:potrzebne jest mi z PPP Orzeczenie o ksztalceniu specjalnym z zaleceniami .
A te pierwsze orzeczenie o niepelnosprawności to nic wiazacego dla szkoły ??????????????????????????????????????????????????????
Odpowiedź masz kilka postów wcześniej, tutaj:

http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtop ... sc&start=8

Wystarczy jeden znak zapytania.

Aga.H.

Awatar użytkownika

Post 28-05-2009 05:39

mari pisze: Aneczko!
Chodzi o dotację, którą dostaje się z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności, nie zaś na podstawie orzeczenia z PPP. To są dwie różne rzeczy. Jeśli masz takie orzeczenie, dajesz go do szkoły. Pani dyrektor składa wniosek z tymże orzeczeniem w urzędzie gminy. Spisana zostaje umowa między szkołą, a urzędem gminy, a w umowie napisane jest konkretnie na co gmina przeznacza te pieniądze. Czyli, o tym na co idą pieniądze decyduje gmina.

A to w takim razie u nas jest inaczej Ja z Orzeczeniem o niepelnosprawności nic nie zrobie , To nie jest podstawa do wsparcia w szkole poprzez nauczyciela wspomagajacego. A szkola na podstawie orzeczenia o ksztalceniu specjalnym realizuje zalecenia i z tym ze wlasnie orzeczeniem idzie do Gminy.U nas zas własnie na podstawie orzeczenia z PPP.A co do znakow zapytania wiem ze moze być jeden.

Aga.H.

Awatar użytkownika

Post 28-05-2009 05:41

I jeszcze jedno

Wczesne wspomaganie przysługuje dziecko do czasu rozpoczęcia nauki w szkole (czyli do końca "zerówki"). O szczególach wyczyta Pani w rozporządzenieu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 kwietnia 2005 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z 2005 r., Nr 68, poz. 587). Rozumiem, ze obecnie jest Pani zainteresowana tym co dalej po "zerówce". Otóż musi pani mieć orzeczenie z poradni psych. - ped. o kształceniu specjalnym (proszę nie wystraszyć się tego słowa). W orzeczeniu powinne być wypisane zalecenia dotyczace najbardziej odpowiedniej szkoły dla dziecka oraz zalecenia dotyczące dostosowania wymagań edukacyjnych i rodzaj zajęć rewalidacyjnych. Za zorganizowanie tych zajęć jest odpowiedzialny dyrektor szkoły zgodnie z § 2. 10 rozporządzenia MENiS z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.Każda szkoła ma obowiązek realizować te zalecenia (takze szkoła ogolnodostępna, czyli tzw. masowa). Polecam dokładne zapoznanie sie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (wystarczy wpisać w wyszukiwarce rozporządzenie MENiS 18 stycznia 2005).

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 28-05-2009 12:14

Aga.H. pisze:I jeszcze jedno

Wczesne wspomaganie przysługuje dziecko do czasu rozpoczęcia nauki w szkole (czyli do końca "zerówki"). O szczególach wyczyta Pani w rozporządzenieu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 kwietnia 2005 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z 2005 r., Nr 68, poz. 587). .

Jest już nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 lutego 2009r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 090133.pdf
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

Aga.H.

Awatar użytkownika

Post 28-05-2009 13:44

Tak wczesne wspomaganie to szereg działań rehabilitacyjnych, pedagogicznych, psychologicznych, medycznych, skierowanych na dziecko i działań wspierających , skierowanych na rodzinę dziecka podjętych i wynikających bezpośrednio z rozpoznania zaburzeń rozwojowych.

Wczesnym wspomaganiem powinny być objęte dzieci ze wszystkimi problemami rozwojowymi , do czasu rozpoczecia nauki w szkole .czyli jak na razie do 7 roku zycia ,
a w szczególności:

- z uszkodzonym wzrokiem

- z uszkodzonym słuchem

- z niepełnosprawnością ruchową

- z niepełnosprawnością umysłową

- z autyzmem i innymi zaburzeniami sprzężonymi

- z zaburzeniami zachowania i emocji

- wychowujących się w niekorzystnych warunkach środowiskowych

- z wolniejszym i nieharmonijnym rozwojem
czesne wspomaganie
Ale co dalej potrzebne jest Opinia z PPP o ksztalceniu specjalnym Tak ? Bo już nie wiem jak dzialac w zwiazku z moim synkiem.
Konczy zerowkie i konczy mu sie Opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Teraz pani dyrektor chce Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjal. z wytycznymi co do opieki nad Hubertwm .(jest to szkola masowa ) A takie orzeczenie moze wydać tylko PPP.

Gubie sie w tym wszystkim i wszedzie mnie zbywają ......Mam juz dość

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 28-05-2009 14:45

Aga.H. pisze: potrzebne jest Opinia z PPP o ksztalceniu specjalnym Tak ?
Tak.
Poczytaj tu:
http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtop ... 41&start=0

Aga.H.

Awatar użytkownika

Post 28-05-2009 16:08

Wiecie co ja w PPP w Działdowie ,gdzie mieszkam złorzylam wniosek 16 marca 09 r. i do tej pory nie mam odpowiedzi.
Kpina

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 28-05-2009 16:12

A przypominałaś im się jakoś?
Dzwoniłaś? Chodziłaś? Pytałaś?

Aga.H.

Awatar użytkownika

Post 28-05-2009 16:36

tak ,raz dwa razy w tygodniu,Doszlo do tego ,ze pan dyrektor juz nie ma czasu i ostatnio juz tylko telefonicznie ze mna rozmawia.
Wiesz ja jestem pierwsza matka ,która o cos akiego sie ubiega i oni nawet nie bardzo wiedza czy moga ,itd......
Ostatnio dzwonilam nawet do kuratorium i tam sie dowiedzialam iz nasza poradnia jest w trakcie zdobywania uprawnien do wydawania Orzeczen o ksztalceniu specjalnym dla dzieci z zespolem Aspergera czy Autyzmu. I ponowilam pytania do dyrektora co z moim wnioskiem .
Kazał czekać ,bo on wyslal dwa miesiace temu do starostwa w Dzialdowie pismo. Jak poprosilam o danie mi namiarow na inna PPP z uprawnieniami to odparł ,ze tak nie moze itd... jest juz maj ,zaraz czerwiec .
Ale w Poniedzialek odwiedza chyba starostwo. :x

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 28-05-2009 17:12

Rozważ, czy nie byłoby dobrze (czytaj: skutecznie) zmienić metodę zadawania pytań na pisemną.

basiacyferki

Wsparcie

Post 14-09-2010 12:54

Czy ja dobrze rozumiem, że trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności, czy też o kształceniu specjalnym z PPP?
Mam obydwa, znalazłam taki zapis http://www.autyzm.wroclaw.pl/media/system-edukacji.pdf
ale w dalszym ciągu nie wiem co i czy w szkole się należy, że Em ma niepełnosprawność.
Chodzi o to, że dyrektorka szkoły nie ma pojęcia o jakichś dodatkach z tego tytułu i dlatego nawet nie chce przyjąć ksero tego dokumentu.
Radek 16 lat-wysokofunkcyjny
Emil 11 lat-ZA
Ja-zmęczenie materiału

mitoch

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 27-09-2010 19:27

Pieniądze, czyli zwiększoną subwencję oświatową na dziecko niepełnosprawne (dla autystów to ok. 3000) daje gmina. Ja pofatygowałam sie na rozmowę z wiceprezydentem mojego miasta (Gdyni). Subwencji nie dostaliśmy, miało być doraźne rozwiązanie, którego nadal nie ma... Ale trzeba drążyć i to u najwyższych władz miasta - oni rozdzielają te subwencje na szkoły. Tyle, że drążyć powinien dyrektor placówki oświatowej. To naprawdę działa, można poszukać informacji jak działa to w innych miastach. Najłatwiej dostają zwiększoną subwencję szkoły społeczne i prywatne... z tego co wiem.. i całość tych pieniędzy zostaje tam zużytkowana na potrzeby dziecka.
Mój sześciolatek ma ZA.

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: córka 11 lat ZA i synek 8 lat ZA

Ja: walczę

Post 11-04-2011 16:26

Odświeżam, jakże drogi nam, temat subwencji oświatowej na nasze dzieciaki. :) :OK:

Jedno moje dziecko od pół roku powinno odczuwać :wink: moc tych środków... I nic - cisza. :?
Drugie po wakacjach (wyposażone w stosowne dokumenty) przybywa do tej samej placówki.

Mieszkamy w miasteczku pod Warszawą. Z panią dyrektor w szkole mam dobry kontakt. Gdzieś tam pod skórą czuję, że ona w ogóle nie widzi tych pieniędzy. :?
Poszukiwania powinnam zacząć od dyr, czy od razu do burmistrza?
Jak z nimi rozmawiać?

Zainwestowanie tych środków na odpowiednie cele, np. zorganizowanie sali do SI (jest w szkole osoba przygotowana do prowadzenia terapii) należy się dzieciom. Oboje - syn i córka - powinni chodzić na SI. Nie chodzą. Nie mam już na to pieniędzy. Rezygnujemy z kilku zaleconych terapii. :glawa w sciane: No, przecież to jest chore..

Mam zamiar wziąć się za temat.
Szukam wsparcia.
Może ktoś z Was posiadł jakąś nową wiedzę w tej kwestii?
Edukacja Domowa bardzo pomaga nam żyć :)

basisko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-04-2011 06:19

to samorządy dysponują tą kaą
szkoła przeważnie nawet nie widzi tych pieniędzy - bo są ważniejsze cele
np dadzą innej szkole - bo tam w samorządach wszystko jest w jednym worku
"każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa"
-----------------------------------------------------------------------------------------
mama 14 latka z ZA

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-04-2011 11:16

Oj, czuję, że czeka mnie niezła jazda!

Ale nie mam zamiaru odpuścić.

marcekpl

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Dzieci: Michał, AS, 1999 i Maciek, NT, 2002

Post 12-04-2011 13:32

Józefina pisze:Oj, czuję, że czeka mnie niezła jazda!

Ale nie mam zamiaru odpuścić.

Trzymam mocno kciuki. Też chcę powalczyć. Czy dobrze rozumiem, że jeżeli dziecko ma zaleconą terapię SI to teoretycznie ta subwencja powinna to pokryć? I szkoła się powinna tym zająć? I czy to dotyczy wszystkich szkół, to znaczy również takich bez oddziałów integracyjnych?

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 12-04-2011 14:23

basisko pisze:to samorządy dysponują tą kasą
szkoła przeważnie nawet nie widzi tych pieniędzy - bo są ważniejsze cele

To zależy chyba od determinacji dyrekcji szkoły. Do niedawna nie wierzyłam, ze można odpuścić pieniądze, które może dostać szkoła.
Jak nikt ze szkoły się nie upomina, albo nie wie jak się o nie ubiegać, to świadczy raczej o niezaradności dyrekcji, niż oszczędnościach gminy. Rodziców się nie informuje jakie środki szkoła dostaje na konkretne dziecko z orzeczeniem, ani nawet jakie jej przysługują.
Wydaje mi się,ze każdy rodzic, który przynosi orzeczenie ma prawo wiedzieć jakie środki z tego tytułu przysługują szkole i jak szkoła nimi zarządza.

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-04-2011 14:43

Moja znajoma dotarła do wiedzy :wink: Tak pracowała nad burmistrzem, że puścił parę z gęby. :)
I trzymajcie się teraz - subwencja na jej syna z autyzmem wynosi 46 tys. rocznie. :!: :glawa w sciane:

Wiem też, że niektórzy zdeterminowani rodzice wysyłają organ kontrolny. Jest to podobno możliwe. Zależy od kontaktów ze szkołą i stanowiska dyrekcji - można wejść w konflikt.
Łatwiej chyba nasłać kogoś na samorząd.

No i popieram - niektórzy dyrektorzy boją się upominać o te pieniądze. W końcu burmistrz to szef. A jeśli szef musi, no po prostu musi zrobić taką np. modernizację drogi prowadzącej do jego domu... :wink: To taka subwencja oświatowa przeznaczona na niepełnosprawne dziecko bardzo mu pasuje.

Niech ich cholera! Czas z tym skończyć!!! :cool2: :boxing: :hammer: :police: :medieval:

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 12-04-2011 17:46

Dyrektorzy boją się upominać, bo ich stanowisko jest kadencyjne. Po co się narażać, skoro przez to można przegrać kolejny konkurs? A nawet jeśli szkoła dostanie środki, to cicho sza, bo rodzicom uruchomi się mechanizm wymagań: dodatkowych zajęć, terapii, dostosowania klasy itp. Być może gdzieś w dokumentacji jest, że dziecko A właśnie odbywa terapię na terenie szkoły, a dziecko B ma spotkania z psychologiem. A że ani dziecko A, ani dziecko B nic o tym nie wie, to już inna bajka.

agnieszka13

Post 12-04-2011 19:49

Rzeczywiście dotacja roczna na dziecko z autyzmem to ok. 45 tys.- najwięcej ze wszystkich niepełnosprawności. Żeby dostać dotację dyrektor musi zgłosić dziecko do SIO. Dotacja przekazywana jest do urzędu gminy i tu zaczyna się problem, bo ustawa nie pisze szczegółowo, że pieniądze muszą być przekazane szkole. Z tego co pamiętam, to swego czasu Synapsis Warszawa walczyło o przekazywanie dotacji do szkół, ale z niewielkim skutkiem.
Prawda jest taka: jeśli to mała gmina, gdzie prawie wszyscy się znają, to wywalczysz to sobie u wójta. Wystarczy ładnie bądź mniej ładnie porozmawiać. Jeśli to duża gmina- masz marne szanse, ale i tak warto próbować. Powodzenia!

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-04-2011 20:27

Czy to znaczy, że mogę też rozmawiać z burmistrzem o placu zabaw ? :wink: Na naszym osiedlu jest taki niby z tych nowych, ale syfiasty i już do remontu. To może miasto mogłoby zbudować taki nowoczesny, wypasiony... Wiecie - dzieci niepełnosprawne, potrzeba ruchu, SI itd.
Jak pieniądze nie mogą trafić do szkoły, to może trafiłyby pod mój blok? :lol:

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-04-2011 10:00

Agnieszka13, wiesz jaka jest wysokość subwencji na ASa? Albo wiesz, gdzie szukać tej informacji?

Rozważam też przeniesienie do szkoły niepublicznej. Moje dzieciaki giną w masowym systemie edukacji. Są świetne, twórcze, mają bardzo wysokie IQ. Szkoła zupełnie nie daje szans takim ludziom. Bardzo to przykre.
Pewnie łatwiej byłoby im zaistnieć i rozwijać się w szkole montesoriańskiej, czy innej otwartej na dziecko i jego indywidalne potrzeby.

Przekierowanie pieniędzy do takiej szkoły jest podobno dużo prostsze? Macie doświadczenia w tym zakresie?

marcekpl

Dzieci: Michał, AS, 1999 i Maciek, NT, 2002

Post 13-04-2011 10:08

Józefina pisze:Rozważam też przeniesienie do szkoły niepublicznej.

Myślisz o szkole w Warszawie? Masz jakieś upatrzone?

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 13-04-2011 10:18

Jednostki samorządu terytorialnego otrzymują co roku subwencję oświatową (określa to wydawane raz do roku rozporządzenie ministra edukacji). Finansuje ona m.in.: wynagrodzenia nauczycieli i innych pracowników oświatowych, wczesne wspomagania rozwoju dziecka, wydatki związane z indywidualnym nauczaniem.

Pieniądze te dzielone są według algorytmu, w którym pod uwagę brane są m.in. liczba uczniów w danej jednostce samorządu terytorialnego oraz określone wagi (wartości punktowe przypisane dla uczniów różnych typów szkół oraz dla uczniów z różnego rodzaju dysfunkcjami, którzy otrzymali orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego).

Dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim waga ta wynosi: 1,40, dla uczniów
z niepełnosprawnością ruchową, z zaburzeniami psychicznymi – 2,90,
dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz z autyzmem – 9,50.
Tak więc na kształcenie uczniów z autyzmem przeznaczana jest dotacja ponad trzykrotnie większa niż na kształcenie uczniów z innymi zaburzeniami psychicznymi i aż 9,5 razy większa niż dla uczniów zdrowych.

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-04-2011 11:08

Bgbeata, Ty jesteś pewna, że to "autyzm", może jednak "spektrum autyzmu"? :wink: Ta wersja bardziej by mi pasowała! :lol:

Dzięki, sporo mi to rozjaśnia.

edit:
Marcekpl, w kwestii szkoły - robię rekonenans. :)

gaja7

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 20-07-2011 19:08

Może by tak jakieś stowarzyszenie strażnicze namówić na ogólnopolski monitoring subwencji oświatowych. Taki Klon-jawor np? (dopiero robili monitoring sytuacji dziecka z dysfunkcjami w szkole to im się pięknie połączy). Albo Bona Fides?
Ja, matka szukająca, Gustaw 1996 niezdiagnozowany AS, Gaweł 2004 AS+ADHD, Gosław 2007 póki co naśladowca Tajfuna

Elcia

Dzieci: Syn 11 lat ZA

Post 11-09-2011 23:18

Pomocy!

Mój syn (11lat)od dwóch lat ma zdiagnozowany ZA. Drugi rok dostał orzeczenie o niepełnosprawności. A w dalszym ciągu nie mogą uzyskać orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z ppp, bo nie ma podpisu i zgody ojca. W sierpniu 2010 wniosłam sprawę do sądu o wydanie zgody w zastępstwie zgody ojca na wydanie orzeczenia z ppp i do tej pory nic się nie ruszyło. Sąd najpierw sprawę zawiesił, bo toczyła się sprawa rozwodowa, potem odwiesił i umorzył bo stwierdzł że wyrok rozwodowy rozwiązuje problem a tymczasem nic z tego. Pisałam zażalenie, rozmawiałam z prezesem wydziału rodzinnego, po czym sąd uchylił swoje własne postanowienie i wznowił sprawę. Sprawa odbyła się w kwietniu, po czym zostało skierowane do RODK na badania, które odbyły się początkiem czerwca i do tej pory nie ma jeszcze opinii RODOK, a minęło ponad 3 miesiące. W dokumentach do sądu miałam dokumenty 1) diagnozę psychiatry dziecięcego ZA i zaburzenia emocjonalne, 2) opinię z obozu terapeutycznego z Panią Skotnicką, 3) orzeczenie o niepełnosprawności 4) opinię ze szkoły o dziecku 5) informację z PPP że ojciec dziecka nie zgadza się na wydanie orzeczenia 6) zaświadczenia o terapiach dziecka. Okazuje się że podpisy 3 lekarzy medycyny, 3 psychologów nauczycieli i pedagoga szkolnego nie wystarczają żeby sąd podjął decyzję, żeby grupa specjalistów wydała orzeczenie. PARANOJA. A dziecko na tym traci kolejny rok bez orzeczenia. Brak mi już sił. Pomocy, co robić?

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 12-09-2011 13:57

Elcia pisze:5) informację z PPP że ojciec dziecka nie zgadza się na wydanie orzeczenia

W takiej sytuacji warto rozważyć sprawę o pozbawienie ojca praw rodzicielskich- tu jest działanie na szkodę dziecka. Sam rozwód nie pozbawia władzy rodzicielskiej, tylko was-rodziców formalnie rozdziela. Rozwód nie ma wpływu na prawa do decydowania o dzieciach.

Czy masz uzasadnienie odmowy ojca? Dlaczego nie chce orzeczenia dla dziecka?

I czy byłaś osobiście w sądzie po wyrok / decyzję? Sąd nie przysyła sam rozstrzygnięcia, tylko trzeba po niego iść. Być może już jest gotowy i czeka prawomocne postanowienie, a Ty o tym nie wiesz i czekasz.

Przejdź się do sądu i tam w biurze obsługi powinni ci podać ( masz na pewno sygnaturę akt) status Twojej sprawy.

Elcia

Dzieci: Syn 11 lat ZA

Post 12-09-2011 20:41

Wyroku jeszcze nie ma, bo sąd skierował sprawę do badania w RODK, a tenże ośrodek od 2 czerwca 2011 do dnia dzisiejszego nie zdołał wydac swojej opinii na której miał bazowac wyrok sądu. Sprawdzałam to, dzwoniłam, prosiłam, ale przecież był "sezon urlopowy". Ojciec nie zgadza się z diagnozą. Najgorsze w tym wszystkim, że jest respektowane prawo ojca do "nie zgadzania się" a nie jest respektowane prawo dziecka do pomocy w szkole, bo takiej właśnie pomocy potrzebuje. Sąd twierdzi że musi rozważyc wszystkie aspekty. Tylko gdzie tu dobro dziecka. Łaskawie powiedzieli mi dziś w RODOK że jutro wysyłają opinię do sądu. No to może jeszcze potrwa...... ale ile?

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 12-09-2011 23:05

Elcia, skoro RODK jutro wyśle opinię, to na dniach powinnaś dostać decyzję sądu. Chyba warto chodzić i dopytywać się, może przyśpieszą posiedzenie.
Wygląda na to, że brakuje Ci sił właśnie, kiedy wszystko idzie ku dobremu ;) .

Myślę, że Maja ma rację - bo prawdopodobnie w przyszłości będziesz miała wciąż takie korowody. Podpis ojca (a nawet stawienie się w urzędzie z dzieckiem) jest wymagany przy wyrabianiu dowodu osobistego czy paszportu. Przy orzeczeniu na następny etap kształcenia. Tak więc przy każdej takiej okazji może czekać Cię podobna przeprawa w sądzie.
Jego protest spowodował roczne opóźnienie w uzyskaniu dokumentu, za którym idzie konkretna pomoc dla dziecka. Masz więc solidną podstawę do tego, żeby pozbawić go praw rodzicielskich.

basisko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-09-2011 10:39

ja nie musiałam mieć zgody ojca :)
-----------------------------------------------------------------------------------------
mama 14 latka z ZA

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-09-2011 12:12

Mnie o ojca nikt nawet nie pytał. :wink:
Elcia, współczuję, niezła szarpanina. :?

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 13-09-2011 21:03

basisko pisze:ja nie musiałam mieć zgody ojca :)

To chyba zależy kiedy robiłaś, bo mnie w zeszłym roku kazali przynieść podpis.
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

basisko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 14-09-2011 06:51

w ub roku w sierpniu lub na początku września
mama 14 latka z ZA
Następna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw