Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Publikacja o prawach dziecka z ADHD w szkole

Moderator: Moderatorzy

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 30-07-2007 17:00

Publikacja o prawach dziecka z ADHD w szkole

Prawa Dziecka z ADHD w szkole
można ściągnąć i wykorzystywać, jest się na czym oprzeć.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Justynka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 31-07-2007 18:37

Co masz na myśli, mówiąc "wykorzystywać"?
W życiu? Czy sam tekst również (mam na myśli doslowne cytowanie w innych publikacjach, np. na stronie internetowej)?

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 31-07-2007 18:41

w praktyce na pewno, a w publikacjach jako cytaty z publikacji też.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 01-08-2007 07:37

Re: Publikacja o prawach dziecka z ADHD w szkole

Halina pisze:Prawa Dziecka z ADHD w szkole

Świetne, napewno mi sie przyda. Dziękuje.

monika.zdz

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: Kuba, lat 13, autyzm wysokofunkcjonujący,a oficjalnie ZA

Post 01-08-2007 13:03

Ja sobię to wydrukuję. Zanim Kuba pójdzie do szkoły zaopatrzę się w takie oręże, żeby mi z dziecka nie próbowali zrobić wariata jak to było podczas krótkiego epizodu przedszkolnego.

edytka

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 01-08-2007 20:15

Prawa a rzeczywistośc

Fajnie się to czyta, ale po jednym roku w szkole zdążyłam sie przekonac, że prawo to jedno a szkoła to drugie. (Świadectwo leży głęboko w szufladzie)

C3PO

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 01-08-2007 20:26

Tu występuje pewien paradox,mówisz że leży glęboko w szufladzie.
To dla czego wszyscy go mają w du@#e? :D

edytka

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 02-08-2007 21:25

lezy głęboko w szufladzie, bo moje dziecko po pierwszej klasie ma wystarczająco niską samoocenę. A przeczytanie tego co tam jest napisane raczej by jej nie podniosło :(

Justynka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 03-08-2007 15:53

Swego czasu miałam okazję poczytać sobie ocenę opisową ucznia (nawiasem mówiąc bardzo bystrego i zdolnego). W opisie tym były podkreślone tylko i wyłącznie jego minusy... (ADHD miał :D )
Ale taka już dziwna konstrukcja nauczycielki to piszącej była.. :wink:
Słowo daję - ewenement na skalę Rzeczypospolitej naszej kochanej... :D

mkanicka

Post 16-10-2007 20:24

prośba o radę

Jesteśmy rodzicami 7 letniego chłopca. Stwierdzono u niego już dawno ADHD. Jest leczony. W tym roku poszedł do szkoły (integracyjnej) i zaczeły się kłopoty. Panie nie radzą sobie z nim. Najpierw psycholog stwierdził, że nie nadaje się do świetlicy. Teraz prosi o nasz udział w lekcjach. (Jak to zrobić !!!! -pracujemy) Co będzie dalej? Syn jest bardzo inteligentny, ale niestety rozrabia. Czołga się pod stołami. Wstaje i macha dziecim przed oczami, smarka, czasami kogoś uderzy. W domu jakoś sobie radzimy, ale szkoła to tragedia. Jesteśmy już załamani. Bardzo proszę o rady praktyczne. Co robić? Wazelinić się do nauczycieli, płakać u dyrektora czy co? Jakie mamy prawa - czytałam już link o prawach ucznia z ADHD ale to same banały. Błagamy o konkrety!!! Jaką strategię przyjąć :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Luna

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 17-10-2007 08:42

Przede wszystkim nie poddawać się.

To jest dopiero początek szkoły, dla dziecka nowa sytuacja, nawet dzieci zdrowe mają często problemy z zaaklimatyzowaniem się .

Opracowac strategię z nauczycielem.

Ustalić system punktowy. U nas jest specjalny zeszyt do kontaktów i w nim pani wpisuje "+" za właściwe zachowanie na lekcji, ten "+" jest w domu zamieniany na punkt, a po tygodniu dziecko dostaje nagrodę w zalezności od ilości uzyskanych punktów.

Nie macie obowiązku przebywania na lekcji razem z dzieckiem, szkoła( tym bardziej integracyjna) ma obowiązek dostosować się również do waszego dziecka.

W końcu od tego jest, nie możecie brać na siebie odpowiedzialności za to, że nauczyciele po prostu sobie nie radzą. W Polsce nauka jest obowiązkiem.

Początki szkoły dla naszych ADHD-owych dzieci są bardzo trudne.

Czytajcie to forum tu jest mega dużo praktycznych informacji i wiele mądrych i życzliwych ludzi.

Powodzenia
Ania
Alan lat 14- ADHD, Ja lat 35 - chyba ADHD, Mąż - bez ( pewna nie jestem)

Jedynym ograniczeniem naszych przyszłych dokonań są nasze dzisiejsze wątpliwości.

Halina

Awatar użytkownika

Post 17-10-2007 09:01

Re: prośba o radę

mkanicka pisze: Jakie mamy prawa - czytałam już link o prawach ucznia z ADHD ale to same banały. Błagamy o konkrety!!! Jaką strategię przyjąć :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

To nie są banały, tylko trzeba konsekwentnie z uporem egzekwować prawa dziecka z ADHD, prowadzić dokumentację swoich starań o egzekwowanie tych praw, o każdej próbie łamania ich przez nauczycieli, informować pisemnie dyrekcję, czekać na odpowiedzi na pisma, i jak to nie daje efektu, pisać dalej, błagania, rozmowy niewiele dają, stawiamy się jako rodzice w służebnej w stosunku do nauczyciela , czy dyrektora roli, a my jesteśmy partnerem w edukacji naszego dziecka i musimy dążyć do partnerstwa. A nie bać się szkoły.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 17-10-2007 09:10

Kurcze a ta strona o prawach nie otwiera się mi :cry:
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

AFRODYTA

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 19-10-2007 08:23

Czesc ja juz przebrnelam przez 3 kl.Moja rada nie plakac w zadnym wypadku(musisz byc silna).Ja zawsze na wezwania chodzilam wysluchalam,powiedzialam swoje zdanie(i dalej robilam to co uwazalam za dobre dla mojego dziecka).Twoje dziecko sie zmieni musisz tylko byc cierpliwa.Musisz wierzyc w swoje dziecko!

CARYCA

Waleczny rodzic

Post 20-11-2007 19:06

Mam ten sam problem od 7 lat.

Przezylam to samo .Michal byl uwazany za wariata.Przez cala szkole podstawowa toczylam wojne ze wszystkimi nauczycielami po kolei,a takze z dyrekcja i z pedagogiem szkolnym.Wreszcie skonczyl podstawowke i na koniec dostal prezent .Szkola wniosla do sadu rodzinnego sprawe o demoralizacjie nieletniego.Sad umozyl sprawe i w uzasadnieniu napisal ze niewlasciwe zachowanie Michala ma podloze emocjonalne i zwiazane jest ze zdiagnozowanym adhd.Uzasadnienie jest korzystne dla naszego syna i dla nas rodzicow,ale nastepna szkola czyli gimnazjum juz podjela z nami walke.Ile nas to kosztuje o tym wiemy tylko my rodzice.W szkole Michal nie potrafi nauczyc sie niczego. Wszystko nadrabia w domu poprostu zapewniamy mu prywatne korepetycje.Dzieki nim zdawal na dwojach.Jestem wyczerpana ale zawsze bede trwac przy moim dziecku.Tym bardziej ze w domu Michal zachowuje sie inaczej niz w szkole.Poprostu czuje sie bezpieczny i kochany.
kasia

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 23-11-2007 15:53

A może tu coś się znajdzie do pomocy http://prawa-ucznia.pl/
Świetna stronka na prawdę.
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 24-11-2007 01:21

Ten tekst jest piękny, dziękuję Halinko za znalezienie go :*

Prawo do swobodnej wypowiedzi zawiera w sobie prawo do krytyki – wyrażania swoich własnych opinii np.: dotyczących programu nauczania, treści omawianych w trakcie lekcji oraz sposobu pracy nauczyciela.
Wolność wypowiedzi oznacza następujące uprawnienia indywidualne w szkole:
- prawo do swobodnego wypowiadania opinii, przekonań: religijnych, politycznych, etycznych;
- prawo do wypowiadania się na temat metod i treści nauczania;
- możliwość wyrażania opinii dotyczących postępowania nauczycieli, pracowników szkoły wobec ucznia - prawo do obrony, przedstawienia swojego stanowiska, sprostowania.
Pamiętajmy, że poglądy dziecka nie mogą wpływać na ocenę ich postępów w nauce!
Chyba pokażę to jednak na następnym zebraniu wychowawczyni :twisted: .

Nie powinnam narzekać, stara się ostatnio bardzo ale zobaczcie jak te prawa mają się do takiej jej wypowiedzi: "Pani Z..., ja się bardzo martwię o Marcina, co to będzie z nim dalej? U mnie na lekcjach to jest już anioł, zmienił się nie do poznania ale niestety nie tylko ze mną ma lekcje. Inni nauczyciele się skarżą, że ma 10 słów na ich jedno i że zawsze mówi, co myśli" :lol: . Niestety mówiła to w obecności Marcina, więc postanowiłam wówczas nie podjąć tematu... Rozczuliła mnie, szczególnie tym ostatnim fragmentem wypowiedzi.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Vika30

Post 31-01-2008 22:29

Dziękuje za ta informację. Niby wiem jakie dzieci z adhd mają prawa w szkole, bo i informacji na ten temat jest coraz więcej, jednak jak to kiedyś było z dyslekcją tak obecnie jest z adhd, ze prawa takich dzieci są nagminnie łamane, a one traktowane jak dzieci specjalnej troski, wyzywane zarówno przez dzieci (co da sie jeszcze wybaczyć) jak i przez nauczycieli. Miałam kilka takich sytuacji, gdy próbowano wmówić mi oraz mojemu synowi, że jest umysłowo chory. Był na forum klasy upokorzany itd. Patryk odbywa teraz terapię dla dzieci z ADHD, ja odbyłam kilka warsztatów dzięki czemu potrafie bezkonfliktowo "pracować" z Patrysiem. Wiem też, że szkoła (nauczyciele, pedagodzy oraz dyrekcja) uważa Nas rodziców za niegodnych partnerów, choć jak każdy psycholog twierdzi, ze to własnie rodzice dzieci z ADHD są największymi ekspertami w tej dziedzinie :) Trafiłam na bardzo kochane i pomocne Panie z PCET w Gdańsku. Dostałam kilka wskazówek co robic i jak robic, by wyegzekwować to co sie nam nalezy od szkoły. Wkrótce podam kilka wskazówek na godną i równą walkę z nauczycielami- panami wszystkowiedzącymi i wszystkomogacymi :)

Vika30

Post 31-01-2008 22:30

Re: prośba o radę

Halina pisze:
mkanicka pisze: Jakie mamy prawa - czytałam już link o prawach ucznia z ADHD ale to same banały. Błagamy o konkrety!!! Jaką strategię przyjąć :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

To nie są banały, tylko trzeba konsekwentnie z uporem egzekwować prawa dziecka z ADHD, prowadzić dokumentację swoich starań o egzekwowanie tych praw, o każdej próbie łamania ich przez nauczycieli, informować pisemnie dyrekcję, czekać na odpowiedzi na pisma, i jak to nie daje efektu, pisać dalej, błagania, rozmowy niewiele dają, stawiamy się jako rodzice w służebnej w stosunku do nauczyciela , czy dyrektora roli, a my jesteśmy partnerem w edukacji naszego dziecka i musimy dążyć do partnerstwa. A nie bać się szkoły.

Święte słowa. Nie prosić tylko żądać!!! Mamy do tego prawo.

Vika30

Post 31-01-2008 22:34

Re: Mam ten sam problem od 7 lat.

CARYCA pisze:Przezylam to samo .Michal byl uwazany za wariata.Przez cala szkole podstawowa toczylam wojne ze wszystkimi nauczycielami po kolei,a takze z dyrekcja i z pedagogiem szkolnym.Wreszcie skonczyl podstawowke i na koniec dostal prezent .Szkola wniosla do sadu rodzinnego sprawe o demoralizacjie nieletniego.Sad umozyl sprawe i w uzasadnieniu napisal ze niewlasciwe zachowanie Michala ma podloze emocjonalne i zwiazane jest ze zdiagnozowanym adhd.Uzasadnienie jest korzystne dla naszego syna i dla nas rodzicow,ale nastepna szkola czyli gimnazjum juz podjela z nami walke.Ile nas to kosztuje o tym wiemy tylko my rodzice.W szkole Michal nie potrafi nauczyc sie niczego. Wszystko nadrabia w domu poprostu zapewniamy mu prywatne korepetycje.Dzieki nim zdawal na dwojach.Jestem wyczerpana ale zawsze bede trwac przy moim dziecku.Tym bardziej ze w domu Michal zachowuje sie inaczej niz w szkole.Poprostu czuje sie bezpieczny i kochany.

Popłakałam się, gdy to przeczytałam, bo przeżywam to samo, ale dzięki pomocy ekspertów od ADHD gdzie mój syn obecnie uczęszcza na terapię wiem już jak działać, żeby wywalczyć dla syna godne warunki nauczania w szkole i sprawiedliwe oceny. Postanowiłąm też, ze po szkole podstawowej Patryk pójdzie do prywatnego gimnazjum.

viki

Post 04-03-2008 14:38

Czy nastąpiły jakieś zmiany w ustawach dotyczących szkolnictwa?
Mimo usilnych poszukiwan nie znalazłam żadnej adnotacji w przepisach.

Chodzi mi konkretnie o zmianę w zaliczaniu przez szkołę czy PPP dzieci chorych przewlekłe,nieprzystosowanych społecznie i z zaburzeniami zachowania, ADHD do grona osób niepełnosprawnych (nawet jeśli posiadają orzeczenie, ono będzie dla nas istotne jedynie ze względu na uzyskanie zasiłku )dla szkoły nie będzie znaczące, by przyznać np. rewalidację (tylko zespół wyrównawczy).

Będą traktowne jako dzieci "zdrowe"? Bez żadnego wsparcia ze strony szkoły?

W gronie dzieci niepełnosprawnych znają się min. dzieci niewidome, głuche, z niepełnosprawnością ruchową i autyzmem (Asperger też?).

Może ktoś słyszał o podobnych zmianach? Jestem po rozmowie z nauczycielem i bardzo mnie to zdezorientowało. Nie wiem czemu to ma służyć.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 04-03-2008 15:49

viki pisze:Chodzi mi konkretnie o zmianę w zaliczaniu przez szkołę czy PPP dzieci chorych przewlekłe,nieprzystosowanych społecznie i z zaburzeniami zachowania, ADHD do grona osób niepełnosprawnych (nawet jeśli posiadają orzeczenie, ono będzie dla nas istotne jedynie ze względu na uzyskanie zasiłku )dla szkoły nie będzie znaczące, by przyznać np. rewalidację (tylko zespół wyrównawczy).

Będą traktowne jako dzieci "zdrowe"? Bez żadnego wsparcia ze strony szkoły?
Viki, nie bardzo rozumiem Twój post, to nie zmiana tylko standard. Są dwa rodzaje orzeczeń - jedno wydaje PPP dla celów "szkolnych" (np rewalidacja) a drugie wydaje Zespół ds Orzekania dla celów zasiłkowych. Tak było zawsze.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

viki

Post 04-03-2008 21:11

Dosiu, mam taki mętlik w głowie po tej rozmowie....bo jeśli nic się nie zmienia to dlaczego przedstawiono mi zmianę sytuacji mojego dziecka w szkole?

Syn od 5 lat otrzymuje orzeczenie na ADHD, ma z PPP orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (od 4 lat) w tej samej szkole- kl. integracyjna i tu właśnie dowiaduje się, że coś się zmienia dla nas. Mojemu dziecku nie będzie już tak łatwo (z otrzymaniem godzin na rewalidację i "jego" zachowaniem).

Dziękuję Ci Dosiu za odpowiedź, która mnie uspokoiła (tak jak było jest i nic się nie zmieniło).

Na dniach czeka mnie rozmowa w szkole dotycząca nauczania indywidualnego dla syna (jestem przeciwko) dlatego musiałam się upewnić, że to nadal aktualne i szkoła musi stosować się do zaleceń PPP.
PPP zaś nie może podważyć diagnozy lekarskiej i na podstawie orzeczenia(Zespołu ds Niepełnosprawności)opracować system nauczania odpowiedni dla danego dziecka (mam nadzieje,że nic nie pomieszałam).

Halina

Awatar użytkownika

Post 04-03-2008 21:16

PPP nie może podważyć diagnozy lekarskiej i na podstawie zaleceń od lekarza, nie orzeczenia o niepełnosprawności, tego nawet nie musisz pokazywać w PPP, może wydać orzeczenie do nauczania specjalnego, natomiast musi wydać opinię z zaleceniami, na Twoją prośbę, jako rodzica, Ty tej opinii, cZy orzeczenia nie musisz przedstawiać szkole, ale jest to wskazane.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

viki

Post 05-03-2008 11:35

Rozumiem. Teraz wszystko jest dla mnie jasne Halinko. Dziękuję za wyjaśnienia.

Justyna77

Post 12-05-2009 15:36

Niestety, Pani Halino, bardzo chciałabym uzyskać wgląd w tę publikację, ale odnośnik do niej nie odpowiada. Czy zna Pani może jakieś inne źródło, gdzie mogłabym znaleźć omawiany tekst? Bardzo mi na tym zależy. Z góry bardzo dziękuję.

Anna

Wsparcie

Post 12-05-2009 16:04

Re: Publikacja o prawach dziecka z ADHD w szkole

Halina pisze:Prawa Dziecka z ADHD w szkole

Ja też nie mogę otworzyć :(
syn 14 lat

Justyna77

Post 12-05-2009 16:15

Dziękuję za chęć pomocy; niestety, po wejściu na odnośnik ukazuje się poniższy komunikat:

Routing Error
no route found to match "/doc/adhd_web.pdf" with {:method=>:get}

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 12-05-2009 17:54

No cóż, mnie się też nie chciało otworzyć, ale zrobiłem czary-mary i jest kopia. Może niezbyt wierna, bo zniknęły obrazki i niektóre formatowania, ale treść wydaje się nienaruszona.
Prawa dziecka

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 12-05-2009 18:04

No, cóż pospieszyłem się. Pracowicie odbudowałem dokument a po chwili znalazłem oryginał. Właściciele coś poknocili na serwerze, więc linki się poplątały.
Prawa dziecka - plik oryginalny

Justyna77

Post 12-05-2009 18:08

Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję!!! Teraz już wszystko działa. :)

Anna

Wsparcie

Post 13-05-2009 09:47

Ja też dziękuję :D
syn 14 lat

berlinka

Post 09-06-2009 18:49

ja też bardzo dziękuję
zapisalam na dysk
Ja-chyba ADHD... albo nerwica ;-) (+DDA)
Terrorysta nr1- 8 lat - ADHD
Terrorysta nr2 - 3 lata - istne tornado....
Mój Mąż? - jak tak dalej pójdzie jemu też znajdziemy jakąś nerwice albo coś :-)

malina

Awatar użytkownika

Post 10-06-2009 09:37

Dziękuje bardzo serdecznie Derptaku [smilie=kiss of love.gif]
Synio- " struś pędziwiatr" lat 10

AgataS.

Awatar użytkownika

Post 25-06-2009 22:57

Mój synek ma ADHD i ja już od września toczę walkę z Jego wychowawczynią, a to dopiero przedszkole.... aż się boję pomyśleć, co będzie, jak pójdzie do szkoły.... :shock:

Synek jeszcze rok będzie chodził do przedszkola, mimo, że mógłby już iść do zerówki (ma 5 lat)....

Będę się starała o zasiłek pielęgnacyjny, bo pieniądze są przecież potrzebne, szczególnie, że nie mogę iść do pracy -jestem potrzebna Filipkowi......

Martwi mnie tylko, żeby szkoła nie traktowała Go jak "ułomka" jak zostanie orzeczona niepełnosprawność z powodu ADHD (ma też astmę i wadę wzroku)..... Chciałabym, żeby chodził do "normalnej" szkoły..... Filipek jest bardzo inteligentnym i bystrym chłopcem......

Proszę napiszcie mi Wy -doświadczeni rodzice ADHDowców :) jak to jest w szkołach z traktowaniem TYCH dzieci.....
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Kiedy życie rzuca Ci kłody pod nogi - naucz się wysoko skakać.....

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 25-06-2009 23:10

TE dzieci są najwspanialsze na świecie :D

A wszystko zależy do jakiej szkoły trafisz, albo na jakich nauczycieli i jak rozpoczniesz z nimi współpracę.

Dla mojego syna przedszkole a potem zerówka szkolna była koszmarem, ale szkoła jest błogosławieństwem...dobrze trafiliśmy...oby rozpoczęcie 4 klasy z nowym wychowawcą też poszło dobrze

;)

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 25-06-2009 23:44

AgataS. pisze:Proszę napiszcie mi Wy -doświadczeni rodzice ADHDowców :) jak to jest w szkołach z traktowaniem TYCH dzieci.....
Wiesz, dużo już jest napisane.
Wskakuj na "Szkoła, przedszkole" i ... przyjemnej lektury! :)

scooby

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 03-01-2011 16:48

Witam,
Jak to jest z tymi prawami? Od początku roku toczę bój w szkole rejonowej. Jest to 3 (!) szkoła do której uczęszcza syn. Myślałam, że będzie łatwiej wyegzekwować prawa i namówić szkołę do współpracy, jako, że to szkołą w końcu rejonowa... Porażka totalna. Po miesiącu zostaliśmy właściwie zmuszeni do NI. Szkoła wytoczyła nam sprawę o demoralizację! Ja musiałam interweniować w kuratorium, żeby syn miał jakikolwiek kontakt z dziećmi, bo niechcieli wypuszczać go nawet na przerwę. Horror. Mam tego dość i nie mam naprawdę już siły. Chciałam przenieść go do prywatnej teraputycznej szkoły Andersena, najpierw czekałąm na utworzenie klasy, później na telefon od Pani Dyrektor. A kiedy się nie doczekałam pojechałam na rozmowę. I co się okazało? Otóz Pani Dyrektor podzwoniła do poprzedniej i obecnej szkoły i obie szkoły udzieliły informacji, że dziecko jest agresywne, nie wykazuje poprawy, w podtekscie, że rodzice nic z tym nie robią i nawet w kontakcie 1x1 syn nie współpracuje (brednie). Pani Dyrektor jest totalnie uprzedzona, nie chciała go przyjąc, ale po rozmowie ze mną zgodziła sie warunkowo z nim porozmawiać.
Czy szkoła ma prawo informować inne osoby - p. dyrektor z innej szkoły o postępach syna nie pytając nas o zgodę? Czy są jakieś paragrafy na jakie mogę się powołać? Proszę pomóżcie, bo dostaję powoli świra i zaczynam cierpieć na manię prześladowczą.

Halina

Awatar użytkownika

Post 03-01-2011 22:17

Szkoła nie ma prawa informować o Twoim dziecku nikogo bez Twojej zgody, ale jak i komu będziesz udowadniała, że kogoś informowali?
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

scooby

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 04-01-2011 09:24

Dzięki, tak myślałam. Składałam na początku roku pismo z prośbą o uczestniczenie we wszelakiego rodzaju dyskusjach na temat naszego syna i nieinformowaniu nikogo bez naszej zgody o jogo chorobie czy terapii. Jeżeli szkoła ma w to w nosie, to ja nie mogę tego tak zostawić. Na razie porozmawiam sobie z Dyrekcją, ale chciałabym wiedzieć gdzie ewentualnie mogłabym zgłosić postępowanie szkoły. Tu nie ma litości, rozmowy nic nie dają, szkoła nie chce wpółpracować jeżeli nie jest do tego przymuszona.

Halina

Awatar użytkownika

Post 04-01-2011 09:41

Zgłosić możesz do prokuratury, ale gdzie masz dowody, na to, że coś wyszło ze szkoły.
A poza tym jak zgłaszasz do prokuratury, musi to być zgłoszenie na konkretną osobę, a wiesz, kto i co?
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

scooby

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 05-01-2011 10:12

Prokuratura to może trochę za ostro. Tak prawdę mówiąc to już ręce mi opadają. Chłopak ma problemy od lat. Wyrzucany po kolei z przdszkoli, zajęć sportowych itp. Jest pod opieką psychiatry i przychodni PP od 6 lat. W domu stosujemy się do zaleceń. Chociaż obecnie jest to b. trudne ze względów niestety niezależnych od nas. Chodzimy na SI, próbowaliśmy przez 2 lata biofeedbacku, była na koncercie. Potrzebne nam jest wsparcie szkoły, szczególnie dlatego, ze w Lublinie niestety nie ma żadnych zajęć grupowych wspomagających dzieci z problemami emocjonalnymi mającymi problemy ze znalezieniem się w grupie i nawiązywaniem kontaktów społecznych. Mam wrażenie, że po tych wszystkich latach szkoły, przedszkola nawet te integracyjne nie przejmują się dzieckiem, ze ma problemy i że można mu pomóc, ale dla dobra grupy należy się go pozbyć. I tak właśnie się dzieje. Boję się, że zaraz przyjdzie okres dojrzewania i będzie jeszcze gorzej. Synowi też powoli zaczyna być wszystko jedno, bo nawet jeśli się stara to przyjdzie taki "trudny" dzień i wszyscy zapominają, że to naprawdę fajjne i zdolne dziecko. Potrzebne jest mi wsparcie i zrozumienie w szkole bo inaczej sobie nie poradzę. Jeżeli szkoła działa za moimi plecami i kombinuje jak sobie ułatwić życie i nas się pozbyć, to klęska na całej linii. Z PPP czekam na nową diagnozę, ale znając życie napiszą znowu to samo - dziecko bardzo zdolne, z problemami emocjonalnymi, ADHD, należy dostosować warunki. Zadnych szczegółów, wytycznych dla nauczycieli, chociaż wyrażnie o to prosiłam, a nawet wydrukowałam przykładowe wytyczne dla dziecka z PPP z innego miasta. Naprawdę nie wiem, co mam zrobić, żeby dzieciakowi pomóc, żeby przekonał się że szkoła może być fajna i że znajdzie sobie jakiś kolegów, że nie będzie zawsze samotny i wyzywany w klasie od debili.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 05-01-2011 10:38

scooby pisze:Z PPP czekam na nową diagnozę, ale znając życie napiszą znowu to samo - dziecko bardzo zdolne, z problemami emocjonalnymi, ADHD, należy dostosować warunki. Zadnych szczegółów, wytycznych dla nauczycieli, chociaż wyrażnie o to prosiłam, a nawet wydrukowałam przykładowe wytyczne dla dziecka z PPP z innego miasta.
Może zwróć się do PPP pisemnie z prośbą o dokładniejsze zalecenia, stosownie umotywowaną?

2razy_mama

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 07-02-2011 14:41

Po pierwsze - nie rozumiem - co to za szkoła terapeutyczna? Dla kogo?? Bo wygląda na to, że nie dla dzieci z problemami...
Po drugie - ja bym napisała do kuratorium o tym, że szkoła rozpowszechnia informacje o moim dziecku, i do tego telefonicznie! A skąd pani dyrektor wie kto do niej dzwoni? I w jakim celu pyta o konkretne dziecko? To wg mnie jest karygodne!
Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej...

scooby

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 07-02-2011 20:14

Syn od tygodnia chodzi warunkowo do prywatnej szkoły terapeutycznej. Na początku trochę wariował, ale teraz jest dużo spokojniejszy. Klasa jest mała, psycholog na miejscu, terapia... Odpukać na razie wszystko ok.
A tak a propos - okazało się że syn nie ma ADHD tylko Zespół Aspergera. To dopiero jest skandal! Po tylu tułaczkach po "najlepszych" specjalistach w Lublinie (6lat) Dr Skotnicka stwierdziła, że to ZA. I fakt po poczytaniu na ten temat wszystko mi się zgadza. Tylko dlaczego musieliśmy trafić aż do Warszawy, żeby ktoś się nami zajął?

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 07-02-2011 21:40

Raczej standard niż skandal :?

basisko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 08-02-2011 08:21

mojego też badali na adhd, zanim po dwóch latach okazało się, że ZA
tyle tylko, że na badaniu się skończyło, bo adhd stwierdzili, że nie miał
szkoda, bo przez te lata nie wiedziałam co mu jest

wydaje się, że to rzeczywiście standard
"każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa"
-----------------------------------------------------------------------------------------
mama 14 latka z ZA

scooby

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 09-02-2011 15:55

My byśmy wciąż trwali w zawieszeniu, bo w Lublinie nikt nawet nie poddał takiej myśli, chociaż objawy były wybitnie wskazujące na ZA. Cóż człowiek naiwny myślał, że specjaliści się na tym znają. A tu trzeba czytać, czytać i się nie poddawać

Dorota_KM

Awatar użytkownika

Dzieci: Córka - 11.5 l ZA, Syn - 7,5 w I klasie

Post 11-02-2012 11:00

scooby, my dreptałyśmy w miejscu 3 lata. Wiele miesięcy trzymała nas lekarka, która nie postawiła żadnej diagnozy.
Zmiana lekarza i od paru dni jesteśmy w innej rzeczywistości.
Najpierw Cię ignorują, potem się z Ciebie śmieją, następnie z Tobą walczą. A na końcu wygrywasz...

maciej

Awatar użytkownika

Post 11-02-2012 14:49

Żona Dreptaka pisze:Raczej standard niż skandal :?

Takich mamy niestety "specjalistów".
Michał 18 lat ADHD
Następna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw