Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie o niepełnosprawności - jak "wydreptać"

Moderator: Moderatorzy

isamika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 12-04-2007 15:10

a na nas się uparli

Witam was bardzo serdecznie ,ja może odbiegnę trochę od tego co tu piszecie i pożalę się troszeczkę ponieważ 3 razy juz próbowałam uzyskać zasiłek pielęgnacyjny na syna ADHD-owca w każdym calu i zawsze się odwoływałam i zawsze wniosek odrzucali .Michał jest też alergikiem i astmatykiem i nie mam zupełnie pojęcia dlaczego.Już się śmieję że się chyba uparli na nas ale tak naprawdę nie jest mi do śmiechu .Może w Bydgoszczy to normalna praktyka ech..... :twisted:

viki

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 12-04-2007 16:22

Dosiu!!! Gratuluję Wam.
Nie wiem jak to teraz ale ja też kiedyś (3 lata wstecz) pytałam "znajomą co w temacie" o ten pkt 7 to powiedziała mi, że mogą całkiem cofnąć, więc się wystraszyłam i nic z tym nie robiłam.
Jak się ktoś stara o dofinansowanie do czynszu z Urzędu Miasta to tam pytają o takie wskazanie lekarskie do zamieszkania w osobnym pokoju,(może o to chodzi).
Ja mam takie informacje, więc może one Cię chociaż jakoś naprowadzą.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-04-2007 19:06

Czy ktokolwiek dostał zasiłek pielęgnacyjny na dziecko które ma adhd na jego leczenie a konkretnie na drogi lek?
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 12-04-2007 19:11

Rysiu jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności to bez łaski musisz dostać zasiłek pielęgnacyjny, z tego co ja wiem. Co innego ze świadczeniem pielęgnacyjnym.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-04-2007 19:27

Ja chcę złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności.Tak mi doradziła psychiatra syna.Mój syn ma adhd i tiki.Jeżeli dostanę takie orzeczenie to czy to jest równo znaczne że będę dostawać zasiłek?

irena

Awatar użytkownika

Post 12-04-2007 20:24

Tak aby dostać zasiłek pielęgnacyjny musisz mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Patrz też uważnie jakie punkty ci zakreślą, bo wtedy będziesz wiedzieć jakie masz dodatkowe uprawnienia.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 12-04-2007 22:27

Justyna77 pisze:1. czy spotkaliście się Państwo z podobnymi problemami ze strony lekarza?
3. proszę o radę w sprawie komisji (termin mamy wyznaczony już na 25.04), boję się, nie wiem jak oni na to patrzą. Syn nie ma "chorób towarzyszących" (miał mnóstwo alergii, teraz nie ma już żadnej - ostatnie testy). Jak przebiega taka komisja, jak się zachować; o co pytają rodzica, dziecko? Co jest przez nich "źle" widziane? Bardzo proszę o podzielenie się ze mną Państwa doświadczeniem.

Ad 1 Nie, takich bzdur (że skoro Concerta nie działa to nie jest to ADHD) nie spodziewałabym się po nikim, kto ma obowiązek chociaż trochę na temat ADHD wiedzieć. Natomiast z problemami z zaświadczeniem na komisję - tak, spotkałam się. Nasza pani psychiatra z definicji się nie zgadza :(
Ad 3 Opisałam obie komisje szczegółowo w tym wątku. Poczytaj, wiem że temat jest długi ale warto go przejrzeć, wiele osób opisuje jak było.

Na temat pkt 4 nie mogę nic powiedzieć. Co do pkt 2 to wczoraj Marcin dostał pierwszą w życiu tabletkę i zadziałała ale z euforią poczekam do przyszłego tygodnia. Ponoć tylko w 70% przypadków działa.

Daj znać jak poszło na komisji, będziemy trzymać kciuki!

isamika pisze:pożalę się troszeczkę ponieważ 3 razy juz próbowałam uzyskać zasiłek pielęgnacyjny na syna ADHD-owca w każdym calu i zawsze się odwoływałam i zawsze wniosek odrzucali .Michał jest też alergikiem i astmatykiem i nie mam zupełnie pojęcia dlaczego.
Isamika, jesteś pierwsza z tego co pamiętam. Powiedz proszę, czy po pierwszej odmowie odwołałaś się w terminie do wojewódzkiej a potem walczyłaś w sądzie, czy po prostu złożyłaś następny wniosek?
I jakie dokumenty dałaś - domyślam się, że na astmę i ADHD ale jakie i ile?

viki pisze:ja też kiedyś (3 lata wstecz) pytałam "znajomą co w temacie" o ten pkt 7 to powiedziała mi, że mogą całkiem cofnąć, więc się wystraszyłam i nic z tym nie robiłam.
Kurczę, chciałabym bardzo wiedzieć czy rzeczywiście mogą cofnąć? A jeszcze bardziej chciałabym wiedzieć coś takiego: czy gdyby sąd cofnął mi to zaliczenie do niepełnosprawnych to czy mogę się odwoływać gdzieś od takiej decyzji sądu? Nikt nie doszedł to takiego etapu? Isamika, skoro 3 razy odrzucili to może właśnie Tobie odrzucili w sądzie? Czy piszą w takiej decyzji, gdzie jescze można się odwołać? A może piszą coś takiego też na decyzjach zaliczających? Napiszcie proszę!
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-04-2007 09:18

Trochę sobie poczytałam ale nie mogę znaleźć odpowiedzi czy na komisji pytają o zarobki?Czy na moją korzyść będzie jeśli powiem że mąż jest zarejestrowany w biurze pracy(tak jak ja)ale stara się teraz o kasę od nich żeby otworzyć własną firmę?Jeszcze chciałam zapytać ile mam czasu na złożenie wniosku od momentu pobrania go?

viki

Post 13-04-2007 10:26

Rysiu! My już 3 x stawaliśmy na komisji (za każdym razem dostawaliśmy orzeczenie, tylko różne punkty były zaznaczane). W naszym przypadku za każdym razem prac. socjalny pytał nas o to, gdzie pracuje mąż, czy ja pracuję i czy pobieramy zas. rodzinny ale o wys. zarobku to nas nie pytali.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 13-04-2007 14:26

Rysia pisze:Trochę sobie poczytałam ale nie mogę znaleźć odpowiedzi czy na komisji pytają o zarobki?Czy na moją korzyść będzie jeśli powiem że mąż jest zarejestrowany w biurze pracy(tak jak ja)ale stara się teraz o kasę od nich żeby otworzyć własną firmę??
O zarobki nie pytają, pytają czy ogólnie starcza na życie i moje dziecko radośnie stwierdziło, że jak najbardziej :D . Powiedz o rejestracji w b.p. i że szukacie pracy ale o otwieraniu firmy - nie wiem, czy może zaszkodzić ale nie pomoże więc nie mów.

Rysia pisze:eszcze chciałam zapytać ile mam czasu na złożenie wniosku od momentu pobrania go?
Miesiąc od wypisania zaświadczenia przez lekarza.

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-04-2007 17:33

Dzięki bardzo za odpowiedzi.Może jeszcze ktoś coś doda.A może mi ktoś objaśnić co to są te punkty i co który znaczy?

isamika

Post 13-04-2007 17:36

Witam,jak już wcześniej pisałam trzy razy stawałam na pielęgnacyjny i trzy razy syna odrzucali nawet po moich odwołaniach.Ech.. jest to walka z wiatrakami,ale też wiem że niektorzy rodzice dostają bez problemu pielęgnacyjny na dzieciątko :D w każdym bądż razie nam sie nigdy nie udało pomimo tego że syn oprócz adhd ma jeszcze masę innych mniej lub bardziej poważnych schorzeń .Pozdrawiam :D

irena

Awatar użytkownika

Post 13-04-2007 17:43

Isamika a masz orzeczenie o niepełnosprawnością, bez tego na pewno nie dostaniesz zasiłku pielęgnacyjnego.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 13-04-2007 17:44

isamika pisze:Witam,jak już wcześniej pisałam trzy razy stawałam na pielęgnacyjny i trzy razy syna odrzucali nawet po moich odwołaniach.Ech.. jest to walka z wiatrakami,ale też wiem że niektorzy rodzice dostają bez problemu pielęgnacyjny na dzieciątko :D w każdym bądż razie nam sie nigdy nie udało pomimo tego że syn oprócz adhd ma jeszcze masę innych mniej lub bardziej poważnych schorzeń .Pozdrawiam :D
Dzięki Isamika za odpowiedź ale napisz więcej proszę o tych odwołaniach, powiedzmy na razie tylko o pierwszym wniosku:
- czy odwołałaś się od niego w terminie do zespołu wojewódzkiego?
- czy od wojewódzkiego odwołałaś się w terminie do sądu?

Interesuje mnie pierwszy wniosek, bo jak w nim wywalczysz to następne decyzje są najczęściej podejmowane w oparciu o wynik pierwszego wniosku (taką mam teorię, bo mnie wiecznie wypytywali czy to mój pierwszy wniosek)

viki

Post 13-04-2007 18:58

W orzeczeniu o niepełnosprawności są "wskazania dotyczące" ( mój syn ma zaznaczone jako "wymaga "pkt: 5,7,8). Przy nich jest objaśnienie.
pkt 5 to: konieczność zaopatrzenia w przedm. ortoped., środki pomocnicze oraz pomoce techn.
pkt 7 to: konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocyinnej os. w związku ze znacznie ograniczoną mażliwością samodzielnej egzystencji
pkt 8 to: konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
U nas nie ma zaznaczonego pkt 6 tzn. nie dotyczy .....korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pom. społ., organizacje pozarządowe oraz inne placówki. Czy w związku z tym nie mogę starać się o terapię w PPP ? Co to dla nas oznacza?[/code]

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 13-04-2007 19:05

viki pisze: U nas nie ma zaznaczonego pkt 6 tzn. nie dotyczy .....korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pom. społ., organizacje pozarządowe oraz inne placówki. Czy w związku z tym nie mogę starać się o terapię w PPP ? Co to dla nas oznacza?
Ale numer, a ja nie mam pkt 7 a mam 6 :lol: . Nie wiem dokładnie, co to oznacza ale na pewno PPP nie interesuje wogóle to orzeczenie i tam masz prawo się starać o terapię jak każdy inny.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-04-2007 19:07

Chciałam jeszcze zapytać czy opinia pedagoga ze szkoły i wychowawcy z kl. są ważne?I co ewentualnie mogą napisać?Boże jak ja się boję tej komisji :(

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 13-04-2007 19:12

Ja dodałam do papierów. Powinny napisać rzeczy, które potwierdzają fakt, że syn wymaga zawożenia, odwożenia, stałej opieki, Twojego pobytu w szkole co parę dni. To znaczy najlepiej, że to robisz, że masz doskonały kontakt ze szkołą i że jest to konieczne przy takiej dysfunkcji syna.

viki

Post 13-04-2007 19:13

Ja poprosiłam wych. kl. o tę opinię. Dodatkowo o zaświadczenie, ze szkoły, że nie można go samego zostawiać (musi być opieka na przerwach) oraz to, że sam nie chodzi do szkoły ( poprosiłam o dużą piecz. szkoły i podpis p. dyrektor). :oops:

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-04-2007 19:32

Tak tylko że mój syn ma nie daleko do szkoły i chodzi sam.Jeszcze jedno,czy wychowawca ma uzasadnić tą opinie tzn.w jakim celu jest ona pisana?I czy może wspomnieć że od momentu jak bierze lek to jest poprawa?

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 13-04-2007 20:06

Rysia pisze:Jeszcze jedno,czy wychowawca ma uzasadnić tą opinie tzn.w jakim celu jest ona pisana?
Nie ma znaczenia - moim zdaniem lepiej, żeby nie było napisane po co

Rysia pisze:I czy może wspomnieć że od momentu jak bierze lek to jest poprawa?
Trudno powiedzieć jak lepiej :( .

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-04-2007 23:54

Dosia pisze:
Rysia pisze:Jeszcze jedno,czy wychowawca ma uzasadnić tą opinie tzn.w jakim celu jest ona pisana?
Nie ma znaczenia - moim zdaniem lepiej, żeby nie było napisane po co.
Pytam o to bo wychowawczyni mnie pytała.Mimo że jest mi ciężko z kasą to ja chyba zrezygnuję.Ja mam poczucie że mojemu dziecku się nie należy.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 14-04-2007 00:44

Rysia pisze:chyba zrezygnuję.Ja mam poczucie że mojemu dziecku się nie należy.
Ryśka, przywołuję Cię do porządku! Twojemu dziecku się należy a Ty jesteś wpływowa i przekonali Cię ludzie, którzy zazdrościli Ci, że możesz się starać :evil: . Pomyślałaś o dziecku? Że jeśli będzie Cię stać na więcej to będzie więcej dla niego a nie dla Ciebie? Wkurzyłaś mnie :evil: . Idź bez tej opinii od nauczyciela jak nie chce Ci się załatwiać.
A jak nie przyznają nawet w sądzie (w co wątpię) to i tak nic nie tracisz :evil: . Chyba faktycznie jesteś ś... leń :lol: .

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 14-04-2007 09:25

Dosiu kochana dzięki bardzo,tego mi chyba trzeba było.Mocnego kopa.W poniedziałek wezmę opinie od wychow,pozbieram wszystkie papiery do kupy i zaniosę.Ja po prostu myślałam o tych co im się bardziej należy.Poza tym mam chyba ostatnio doła :(

isamika

Post 14-04-2007 09:34

DO IRENKI

Witam , na komisję stawałam tylko i wyłącznie po to aby uznali syna za dziecko niepełnosprawne bo co za tym idzie to własnie zasiłek pielęgnacyjny .Czuję sie rozczarowana bo Michał miał za sobą nawet próby samobójcze ,jest autoagresywnym dzieckiem,ma niedojrzałość emocjonalną ,jest dyslektykiem,dysgrafikiem i dysortografikiem,ma dużo zachowań opozycyjnych buntowniczych . Na szczęście dla siebie i dla nas wszystkich trafiłam do dobrego neurologa ktory wprowadził mu natychmiastowo leczenie Ritalinem . Od ponad 2 lat chodziłam z Michałem do psychiatry i wg zalecen dostawał tylko imipramine i srodki uspakajace ech....gdybym wtedy tylko wiedziala o innych lekach.Teraz w trakcie leczenia Ritalinem jest taka poprawa że chyba już zrezygnuję z boju o uznanie syna za niepełnosprawnego .Poddaję się .Serdeczne pozdrowienia [smilie=happy.gif]

Justyna77

Post 14-04-2007 09:40

Pani Dosiu,
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź i radę.
Przeczytałam Pani posty, cały temat od A do Z, rzeczywiście trudno o jeszcze jakieś wątpliwości odnośnie przebiegu komisji.

Sama jednak tracę wiarę; wiele Waszych dzieci ma jakieś choroby towarzyszące, mój syn nie. Oczywiście z jednej strony jest to ogromny powód do radości, z drugiej - chyba samo adhd będzie zbyt małym wskazaniem do orzeczenia :( Sama nie wiem, czy to nie "głupiego robota". No nic, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

Zobaczymy co będzie, podzielę się wrażeniami z komisji 25.04.

Pozdrawiam Wszystkie walczące Mamy,
Justyna

isamika

Post 14-04-2007 09:52

DO DOSI

Dosiu do sądu się nie odwoływałam ale do wojewódzkiego zawsze i zawsze w terminie,do sądu jakoś nie dotarłam choć przyznam się że nawet zaczełam pisać tam odwołanie ale jakoś nie widziałam sensu ,pomyslałam sobie że skoro tyle razy stawałam na komisję i w Bydgoszczy i na Wojewódzka to co mi da sąd .Ale teraz z perspektywy czasu żałuje i wiem ze powinnam walczyć do końca ale już chyba troche za pózno bo jest poprawa i może rzeczywiście sie mu nie należy... :idea: no ale na dzień dzisiejszy serdecznie pozdrawiam :D

wiola

Post 14-04-2007 10:39

To, że nie odwołałaś się do sądu było błędem, bo mojemu dziecku dopiero sąd przyznal orzeczenie. Szkoda tylko, że na krótko i we wrześniu musimy znowu stanąć przed komisją. Jestem jednak dobrej myśli.
Ja - ?, mąż - ADHD, do którego nie przyznaje się, córka (16 lat) - ADHD?, syn (12lat) - zdiagnozowane ADHD

Justynka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 14-04-2007 10:42

Jezuu, czytajac te posty, to w przerażenie wpadam jak skutecznie najzwyklejszym bubkowatym (żeby nie napisać przez "d" :D ) urzędnikom udało się Was zniechęcić... A o to właśnie im chodzi.

Bez obrazy dziewczyny, ale wyrzuty sumienia, że innemu dziecku może należeć się bardziej niż Waszemu są nie na miejscu. Jeżeli innemu dziecku będzie się należało, to też dostanie. Wy nikomu tych pieniążków nie odbieracie (bo chyba o pieniądze Wam chodzi?) :)

Dziewczyny czytajcie cały wątek, jak wielu mamom udało sie tę niepełnosprawność wywalczyć właśne w sądzie.

Najświeższa jest Dosia, bierzcie z niej przykład i jej słuchajcie. Nic nie tracicie, a zyskać możecie wiele.

Nie dajcie się zniechęcić! Trzymam kciuki! :OK:

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 14-04-2007 11:55

Re: DO DOSI

isamika pisze:Dosiu do sądu się nie odwoływałam ale do wojewódzkiego zawsze i zawsze w terminie
Isamika, tutaj jeszcze nie było nikogo, komu w sądzie nie udało się wywalczyć, porządkowałam ten temat więc czytałam wszystkie posty po kilka razy.

Niestety za szybko zrezygnowałaś i obawiam się, że teraz już "pozamiatane" :cry: . Pytałam o to, jak przeprowadziłaś tą pierwszą komisję, ponieważ uważam, że to ma dla następnych kluczowe znaczenie. Na następnych pytają, czy kiedykolwiek wniosek był i czy był rozpatrzony pozytywnie czy negatywnie.
Mimo wszystko spróbowałabym jeszcze raz na Twoim miejscu, ale tym razem naprawdę postarała się doprowadzić sprawę do końca, bo rezygnowanie w połowie drogi nie ma sensu. Lepiej z góry założyć, że sprawa dojdzie do sądu i na to się przygotować psychicznie.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 14-04-2007 12:09

wiola pisze: i we wrześniu musimy znowu stanąć przed komisją. Jestem jednak dobrej myśli.
Wiola, a właśnie - dlaczego dopiero stajesz we wrześniu? Skoro masz do sierpnia, to ja bym już w maju wystartowała, sama widzisz ile zajęła walka o ten aktualny wniosek. A zasiłku nie wypłacają wstecz. Ja złożyłam papiery w styczniu a dostałam orzeczenie w kwietniu a nie odwoływałam się nawet do sądu. Nie lepiej złożyć papiery wcześniej?

biedroneczka33

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 14-04-2007 12:27

Dosia pisze:
wiola pisze: i we wrześniu musimy znowu stanąć przed komisją. Jestem jednak dobrej myśli.
Wiola, a właśnie - dlaczego dopiero stajesz we wrześniu? Skoro masz do sierpnia, to ja bym już w maju wystartowała, sama widzisz ile zajęła walka o ten aktualny wniosek. A zasiłku nie wypłacają wstecz. Ja złożyłam papiery w styczniu a dostałam orzeczenie w kwietniu a nie odwoływałam się nawet do sądu. Nie lepiej złożyć papiery wcześniej?

"A zasiłku nie wypłacają wstecz" i tu sie moja droga myslisz, jezeli nastepuje kontynuacja zasilku pielegnacyjnego .... to skladajac wniosek o przyznanie zasilku (Na komisje lekarska) prosisz o zarejestrowanie go i wydanie zaswiadczenia ze wniosek jest zlozony i czekasz na komisje.Z tym zarejestrowanym papierkiem idziesz do wydzialu rodzinnego i skladasz wniosek o przyznanie zasilku pielegnacyjnego z dodatkiem .I mimo trwania formalnosci jezeli zasilek ten zostanie Ci przyznany po 2 lub nawet 3 msc . referat swiadczen wyplaci wstecz przyslugujacy zasilek .jednak jest to mozliwe tylko i wylacznie przy kontynuacji swiadczenia.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 14-04-2007 12:49

biedroneczka33 pisze:referat swiadczen wyplaci wstecz przyslugujacy zasilek .jednak jest to mozliwe tylko i wylacznie przy kontynuacji swiadczenia.
No to super, nie wiedziałam :) . Dziękuję Biedroneczko za wyjaśnienie :D

Rysia pisze:W poniedziałek wezmę opinie od wychow,pozbieram wszystkie papiery do kupy i zaniosę.
No, tak już znacznie lepiej :D . I, jak Justynka mówi - nie myśl o tych, którym się bardziej należy bo im nic nie zabierasz.

Justyna77 pisze:Pani Dosiu (...) wiele Waszych dzieci ma jakieś choroby towarzyszące, mój syn nie.
Mamy taki zwyczaj, że sobie tu nie paniujemy, bo jest łatwiej, chyba że ktoś sobie wyraźnie tego życzy. To prawda, jest łatwiej gdy są choroby towarzyszące. Ale w sądzie wywalczysz na pewno, tam już nie ciągają dziecka więc swobodnie możesz opisać, jakie są z nim kłopoty.

Justyna77 pisze:Zobaczymy co będzie, podzielę się wrażeniami z komisji 25.04.
Podziel się koniecznie ale załóż, że będziesz się odwoływać bo inaczej są niepotrzebne nerwy. Na pierwszej komisji z definicji odrzucają, chyba że przyjdziesz z "głową pod pachą" jak to mówi Ewa.

Dziewczyny, mnie też zniechęcano wszędzie, począwszy od lekarzy (z dwoma wyjątkami) a skończywszy na paniach przyjmujących papiery i potem na samej komisji. Miny, postawa - starają się stworzyć takie wrażenie, że przychodzisz ze zdrowym dzieckiem po to, żeby wyciągnąć kasę. Żadna z tych osób nie zdaje sobie sprawy, co to jest ADHD, niektórzy wręcz uważają że to jakaś moda lub wygodna wymówka. Nikt, kto nie przechodzi tego, co my z dnia na dzień nie jest sobie w stanie wyobrazić, z czym my tak naprawdę walczymy. Pewnie, że cieszymy się, że nasze dzieci nie mają typowo fizycznych, bardzo poważnych dolegliwości, cieszymy się że ciała mają zdrowe i dlatego bardzo często udaje się innym przekonać nas, że nie mamy prawa walczyć :cry: . Na tej samej zasadzie w początkach szkoły prawie każda z nas wracała z płaczem bo udało się im przekonać nas, że nasze dziecko to zwykły niewychowany złośliwiec :( . Ale jeśli nam nie starczy sił czy pieniędzy to naszym dzieciom grożą nawet poważniejsze następstwa co w przypadku tych niby groźniejszych chorób. ADHD jest bardzo niebezpieczne, bo wymaga od nas stałej pracy i czujności i to naprawdę "w sposób przewyższający wsparcie potrzebne dziecku w tym samym wieku", a to jest podstawowe kryterium do niepełnosprawności. Mnie nie udało się urzędnikom zniechęcić dzięki temu ludziom z tego forum i mam nadzieję że tak samo będzie z następnymi mamami. :P

isamika

Post 14-04-2007 14:00

do Dosi

Wiem że to było głupie ale może masz rację żeby jeszcze raz spróbować ,tylko teraz pada pytanie czy zasiłek pielegnacyjny jest uzależniony od dochodu? Za miesiąc z mężem otwieramy własną działalność gospodarczą więc dochody mogą przekroczyć jakiś tam limit ustalony przez nich i zasiłek ze względów finansowych nie będzie się należał ,może coś wiesz o tym?Jeśli jest niezależny od mojej strefy budżetowej to i czwarty raz spróbuję .Dzięki ci serdeczne :D

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 14-04-2007 14:15

Re: do Dosi

isamika pisze:pytanie czy zasiłek pielegnacyjny jest uzależniony od dochodu?
zasiłek pielęgnacyjny nie jest uzależniony, a świadczenie pielęgnacyjne jest. Wszystko na ten temat masz tutaj, akurat to uporządkowałam :)

isamika

Post 14-04-2007 18:58

do Dosi

Bardzo bardzo dziękuję Ci za informację na temat zasiłku pielęgnacyjnego .Na początku tygodnia zacznę działać jeśli chodzi o zasilek pielęgnacyjny ,może jak tym razem doprowadzę sprawę do końca to mi sie uda(mam jednak nadzieję że otrzymam za pierwszym razem ,bez odwołań do sądu).Trzymaj za mnie kciuki.Może za czwartym razem uda się. :P

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 14-04-2007 19:04

Trzymam kciuki mocno ale o dostaniu zasiłku na szczeblu pierwszym zapomnij. Nie po tylu odmowach. Po prostu trzeba beznamiętnie składać kolejne odwołania, nie zrażać się niczym a przede wszystkim nikim. Na każdej decyzji masz termin i miejsce, gdzie się należy od niej odwołać.

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 14-04-2007 20:41

Dosia pisze:Nie dostałam punktu 7 z uzasadnieniem "Aktualnie nie wymaga jednak konieczności zapewnienia mu całkowitej opieki w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się poruszanie, samoobsługę i komunikowanie". Mam 30 dni na ewentualne odwołanie się. Dochód wyjdzie nam teraz chyba za wysoki jak na świadczenie pielęgnacyjne. Czy ten punkt 7 jest potrzebny jeszcze w jakimś innym celu? Czy przy ewentualnym odwoływaniu się do sądu mogę stracić to, co właśnie uzyskałam? Widzę, że odwołanie kieruje się do koszalińskiego sądu pracy - skąd wezmą specjalistów, też z Koszalina?

Z tego co wiem to punkt 7 potrzebny jest do ulg w przjazdach komunikacji itd
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 14-04-2007 20:53

Ja złożyłam dokumenty 13 w piątek .Przeklęta data ale mam nadzieje szczęśliwa będzie dla mnie.Rok temu z Dawidem nie było na komisji,może dlatego,że miał 7 lat.A z Maćkiem wydaje mi się,że nie pójdzie tak łatwo :(
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

wiola

Post 14-04-2007 21:14

Dla wątpiących mała uwaga: od pierwszej komisji do wyroku sądowego w naszym przypadku minął okrąglutki roczek. Myślę, że warto było walczyć. Oczywiście bardzo pomogło wsparcie Wasze oraz koleżanki, której dzieci mają troszkę inne problemy zdrowotne. Ona też w sądzie wywalczyła orzeczenie dla syna.
Ja - ?, mąż - ADHD, do którego nie przyznaje się, córka (16 lat) - ADHD?, syn (12lat) - zdiagnozowane ADHD

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 14-04-2007 23:48

Dosia pisze:
isamika pisze:pytanie czy zasiłek pielegnacyjny jest uzależniony od dochodu?
zasiłek pielęgnacyjny nie jest uzależniony, a świadczenie pielęgnacyjne jest.
A czym się różni zasiłek pielęgnacyjny od świadczenia pielęgnacyjnego?

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 14-04-2007 23:48

Aśka pisze:Z tego co wiem to punkt 7 potrzebny jest do ulg w przjazdach komunikacji itd
Nie, punkt 7 jest niepotrzebny do przejazdów, legitymację na przejazdy dostaliśmy natychmiast. Jest potrzebny do świadczenia pielęgnacyjnego.

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 15-04-2007 08:45

To mi się coś pokićkało :?

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 15-04-2007 09:34

Rysia pisze:A czym się różni zasiłek pielęgnacyjny od świadczenia pielęgnacyjnego?
Wszystko na ten temat masz tutaj

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 15-04-2007 11:53

Dzięki Dosiu.

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 17-04-2007 16:54

Dostalismy dziś orzeczenie na kolejne trzy lata. Ufff.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 17-04-2007 18:16

No to bardzo ok.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 17-04-2007 18:35

[smilie=heart fill with love.gif] Cieszę się z Wami. Super Agnieszka!

ela lech

Wsparcie

Post 17-04-2007 20:48

Gratulacje Agnieszko!
Mama szesnastolatka z ADHD i prawie piętnastolatka z ADD

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 22-04-2007 19:25

Niesia też ci gratuluję.Pomóżcie.Co mam zaznaczyć w punkcie o zwracanie się z prośbą o wydanie mi orzeczenia o niepełnosprawności dla celów -zasiłku stałego czy zasiłku pielęgnacyjnego?I jeszcze w punkcie w którym mowa jest o załączeniu do wniosku potrzebnych dokumentów między innymi mowa o -posiadanej dokumentacji medycznej.To co,ja mam iść i poprosić o te dokumenty psychiatrę?Czy nie muszę mieć tej dokumentacji?
PoprzedniaNastępna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw