Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Moderator: Moderatorzy

alva

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 09-09-2005 08:16

Orzeczenie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Mój syn miał przyznane orzeczenie na okres 2 lat i już w kwietniu stajemy ponownie przed komisją.Orzeczenie wydano tylko na poparte dokumentami Adhd.Niestety,musiałam trochę pobiegać,aby je wszystkie uzbierać.Zaświadczenie z poradni,od lekarzy,opinie ze szkoły,psychologa i ...z oddziału dziennego szpitala psychiatrycznego.Niestety musiałam zgodzić się na zajęcia trzygodzinne(przez miesiąc) w grupach 4,5-osobowych.To był jeden z warunków,aby moje dziecko otrzymało orzeczenie i przyznano nauczanie indywidualne.Nie czytałam tu,aby gdziekolwiek stawiano takie wymogi.Być może to lokalne zarządzenie,choć uważam ,że bzdurne ,niekorzystnie wpływające na dziecko.No,ale mamy to za sobą i teraz mam nadzieję,że nie będą wymagać.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 09-09-2005 08:23

W Katowicach wogóle nie dają orzeczeń na samo ADHD, musi ono być sprzężone z czymś innym, niestety, więc jeśli tylko tergo od Ciebie wymagają to się ciesz, bo w każdynm województwie jest inaczej.

Fragment tej dyskusji przeniosłam z wątku o Orzeczeniach o niepełnosprawności. Dyskusja trwała w złym wątku, dlatego Halina zrozumiała, że chodzi o niepełnosprawność (dopisek Dosi)
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

ela lech

Wsparcie

Post 09-09-2005 08:43

Decyzje o nauczaniu indywidualnym wydaje PPP,a Orzeczenie o niepełnosprawności PCPR,ma to ze sobą tyle wspólnego,ze łatwij uzyskac orzeczenie majac nauczanie indywidualne.Czyżby u Twoim miesci alvo było inaczej?Stawianie warunków?Pierwszy raz o tym słysze.
Pozdrawiam.

alva

Post 09-09-2005 08:46

Cieszy mnie,że Kuba nie ma innych zdrowotnych problemów,ale uwierz,że jego pobyt w szpitalu wspominam jak wojnę.Sama atmosfera oddziału,ze snującymi się jak cień pacjentami,nie wpływała dobrze na Kubę.Niestety to właśnie tam przejął pewne zachowania,z którymi do dziś nie mogę się uporać.Fakt,że dzięki m.innymi temu mamy orzeczenie,ale widząc skutki,nadal twierdze,że to wielka bzdura.

alva

Post 09-09-2005 09:04

W PPP sugerowano,że ze względu na małe środki finansowe oświaty,będzie lepiej jak wnisek o nauczanie indywidualne poprę zaświadczeniem o pobycie dziennym w szpitalu.Tak było w ubiegłym roku i tylko dlatego je uzyskałam.W tym roku,na moją prośbę,pani doktor napisała pismo stwierdzające,że pobyt ponowny na oddziale jest niemożliwy i niepotrzebny(Z kolei na Srodki finansowe służby zdrowia).Tak niestety u nas się dzieje,co dla mnie też jest paranoją.

ela lech

Wsparcie

Post 09-09-2005 10:39

Zgodnie z litera prawa szkoła ma obowiazekstosowac sie do zalecen PPP.W naszym przypadku Urzad Miasta nie zawsze ma pieniadze na nauczanie indywidualne,ale poniewz dyrektor szkoły nie ma prawa odmówić,wyraża zgodę,wiedzac ,ze to On (prawdopodobnie)bedzie musiał wygospodarowac pieniadze dla nauczycieli.
Pozdrawiam.

ZERÓWKA

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 09-09-2005 11:17

Mnie też zainteresował ten post - dlaczego ?. Otóż Pani Nauczycielka + Dyrektorka szkoły uznały ( po 4 dniach ), że Kubuś powinien mieć indywidualne nauczanie !!!. Klasa - to zerówka !!! Już ktoś wczesniej napisał, że przykład idzie z góry. Jesli nauczyciel, wychowawca nie akceptuje dziecka z ADHD ( jedyny taki przypadek w klasie ), to jak mają go zaakceptowac koledzy ?. Słabo przygotowany nauczyciel ( tylko teoria na temat adhd i to znikoma)= porażka. Na dodatek pojawiły się głosy rodziców, że " takie " dziecko powinno chodzić do szkoły specjalnej !. Taka jest wiedza na temat ADHD....Na pocieszenie siebie i naszego Kuby przypomniałem sobie słowa nauczyciela i dyrektorki ; "To taki bystry chłopczyk i juz tyle wie, a jaki zasób słów, a jak ładnie składa zdania i się wypowiada", " tylko dlaczego sie nie słucha i wciąż chodzi po klasie ?". Dodam, że po 4 dniu zrobił sie jeszcze agresywny w stosunku do nauczyciela i dzieci. Szkoła go wykańcza, a ON tak bardzo chce tam być...

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 09-09-2005 13:33

Alwo wniosek o nauczanie indywidualne do PPP wydaje lekarz psychiatra .Ja musialam doniesc tylko pani doktor opinie nauczycieli jak widza dalsze nauczanie Macka ,ale to byly tylko ich propozycje decyzje na temat jekie to bedzie nauczanie podjela pani doktór wraz ze mna.

alva

Post 16-09-2005 08:55

Dokumenty, o których napisałam( o pobycie dziecka w szpitalu na oddziale dziennym) musiałam przedstawić i przed komisją orzekającą niepełnosprawność i w PPP odnośnie nauczania indywidualnego.I to właśnie w poradni sugerowano mi,że bez tego,mój syn nie ma szans na decyzję przyznającą takie nauczanie.To naprawdę nie mój wymysł i już wypowiadałam się co o nim myślę.

AgaK

Post 23-09-2005 17:12

Halina pisze:W Katowicach wogóle nie dają orzeczeń na samo ADHD, musi ono być sprzężone z czymś innym, niestety, więc jeśli tylko tergo od Ciebie wymagają to się ciesz, bo w każdynm województwie jest inaczej.

To cieszę się, że nie mieszkam w Katowicach. Mój syn ma 'tylko' ADHD, a jednak nie był w stanie funkcjonować w klasie ogólnej :(. Było naprawdę bardzo źle. Teraz jest w klasie integracyjnej i widzę po nim, jak kwitnie :). Jego samoocena rośnie, ma dużą motywację do nauki, stara się. Okropnie bałam się, że komisja może orzec, że jego kłopoty to zbyt mało, aby go umieścić w klasie integracyjnej (szkoła już przyszykowała miejsce dla niego), ale na szczęście nie było najmniejszego problemu. Wręcz przeciwnie - życzono nam szczęścia i zachęcano do kontaktów z PPP, gdybyśmy tego potrzebowali.
Agnieszka, mama ośmiolatka z ADHD

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 23-09-2005 17:19

Trochę pomyliłaś orzeczenie o niepełnosprawności z orzeczeniem do nauczania specjalnego, orzeczenie do nauczania specjalnego można bez kłopotu dostac w Katowicach, choc nie w każdej poradni.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

AgaK

Post 23-09-2005 17:29

Halina pisze:Trochę pomyliłaś orzeczenie o niepełnosprawności z orzeczeniem do nauczania specjalnego, orzeczenie do nauczania specjalnego można bez kłopotu dostac w Katowicach, choc nie w każdej poradni.

A fakt :). Zasugerowałam się przykładem pewnej mojej znajomej, która musiała orzeczenie o nauczaniu integracyjnym wydzierać z gardła komisji PPP w Tychach.

Halina

Awatar użytkownika

Post 23-09-2005 17:38

W Tychach nawet w opinii nie chcą przedłużyć sprawdzianu na koniec 6 klasy, jak nie maja zalecenia od psychiatry, Tychy to zupełnie inna sprawa kaloszy.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 24-09-2005 09:57

A powiedzcie mi madre kobitki :lol: czy w kazdej szkole sa klasy integracyjne i czym sie roznia od zwyklych klas?
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

AgaK

Post 24-09-2005 10:19

Klasy integracyjne są tylko w szkołach integracyjnych (bądź z oddziałami integracyjnymi, jak podstawówka mojego syna). Od zwykłych klas różnią się przede wszystkim ilością dzieci - do 20 uczniów, w tym maksymalnie pięcioro z orzeczeniem o nauczaniu integracyjnym. Oprócz wychowawcy w klasie stale jest obecny pedagog wspierający, którego obowiązki znajdziesz tu:
http://tinylink.com/?PGWk3ucaNL
Pozdrawiam

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 24-09-2005 10:41

AgaK dzieki,dzieki :lol:
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

agnieszka.s75

Awatar użytkownika

Post 17-04-2006 21:56

Orzeczenie z PPP dla dziecka z ADHD

Kochani starajcie się o orzeczenia dla dzieci ,im się to należy .Ja stawałam w tamtym roku i dostałam za pierwszym razem na 3 lata.W szkole to zawsze dodatkoy plus.Pozdrawiam i trzymam kciuki za wszystkich. :wink:
Mama Michałka ma 9 lat i ADHD zdiagnozowane od 4 lat

natasza

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 19-04-2006 12:06

ja rowniez mam takie orzeczenie jesli chodzi o mlodszego syna ,naprawde warto i rzeczywiscie pomaga w szkole

natasza

Post 19-04-2006 13:20

Majac takie orzeczenie, dziecko jest inaczej(lepiej) spostrzegane i traktowane przez nauczycieli.Wiekszosc nauczycieli juz zaczela sie interesowac ADHD i wie jak pracowac z takimi dziecmi.Gabrys jeszcze chodzi do zerowki i jestem bardzo zadowolona z pan ktore z nim pracuja a jesli chodzi o Dymitra to jestem przerazona jak bedzie dalej.Jak do tej pory mam same klopoty jesli chodzi o szkole i wolontariusza ktory z nim pracuje .Dymitr wogole nie chce wspolpracowac ani z nauczycielka ani z wolontariuszem ,wszystko jest na nie a to jest dopiero trzecia klasa

wiola

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 05-05-2006 12:09

Kto wydaje zaświadczenie dla dziecka z orzeczeniem do klasy integracyjnej bez orzeczenia o niepełnosprawności?

Halina

Awatar użytkownika

Post 05-05-2006 12:09

Poradnia psychologiczno pedagogiczna.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

masia

Awatar użytkownika

Post 09-05-2006 17:35

wiola pisze:Kto wydaje zaświadczenie dla dziecka z orzeczeniem do klasy integracyjnej bez orzeczenia o niepełnosprawności?

wiolu nam wydała poradnia pedagogiczno psychologiczna, innego wyjścia z sytuacji nie ma, dziecko musi przebadac psycholog!

dorotas7

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 18-05-2006 11:20

Moment. Pogubiłam się trochę. Proszę o informację na temat orzeczenia. Kto wystawia takie orzeczenie i jaki lekarz kieruje. Za 2 lata córka pójdzie do szkoły średniej i nie chciałabym aby powtórzyła sie sytuacja kiedy to nie przyjęto mi jej do klasy integracyjnej w gimnazjum. A z obserwacji i mojego skromnego doswiadczenia wiem, że będzie jej potrzebna taka klasa ze względu na wszystkie dysfunkcje i brak koncentracji.
Pozdrawiam
Dorota

Halina

Awatar użytkownika

Post 18-05-2006 11:27

Dorotko, najpierw sprawdź, czy masz szkoły średnie z klasami integracyjnymi, na Śląsku są aż 2, nie sądzę, żeby w Tarnowie były, a orzeczenie do nauczania specjalnego w klasie integracyjnej lub w klasie ogólnodostępnej daje Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna i nikt inny, lekarz do tego nie jest potrzebny, natomiast są potrzebne zaświadczenia lekarskie dla komisji orzekającej o dysfunkcjach.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

dorotas7

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 18-05-2006 11:44

Dziekuję Halinko za szybką wiadomość i zaskoczę Cię.
Z moich informacji wynika, że jest aż 1 szkoła z klasą integracyjną. Tylko czy to się nie zmieni do 2008 r. nie wiadomo, ponieważ klasy integracyjne w gimnazjum znikają w zawrotnym tempie i musimy sie męczyć sami. Najbardziej jednak mnie złości to, że co wypracuję z nauczycielami metodę nauczania i postepowania z moją córką, to już trzeba zmieniać szkołę i od nowa syzyfowa praca.
Ale dzięki temu Forum znowu jestem mądrzejsza.
Pozdrawiam.
Dorota

ijuhm

Awatar użytkownika

Post 10-07-2006 17:31

witam
Byłam dzisiaj w szkole zanieść decyzję o nauczaniu indywidualnym. W orzeczeniu zawarto jak zwykle zreszta nastepujace dane
- inteligencja powyżej przecietnej
- wyraźne cechy nadpobudliwości psychoruchowej
- duża meczliwość OUN
- zaburzone postrzeganie całościowe obrazu, pamięć wzrokowa, funkcja syntezy słuchowej, koordynacja wzrokowo-ruchowa
- obniżony nastrój
Pani dyrektor na to, ze nie wierzy w badania u psychologa ponieważ w trakcie badania psycholog WYCIĄGA to co chce i pisze co chce.
no coment
Malgorzata

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 10-09-2006 23:17

basia pisze:1.Szkoły na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności wydają legitymacje ucznia niepełnosprawnego ,a drugą bezimienną dla opiekuna ucznia niepełnosprawnego,
2.Powiatowe Zespoły ds.Orzekania o Niepełnosprawności wydają legitymacje dziecka niepełnosprawnego.

Przepraszam, że pytam jeszcze raz ale pomimo, że przeczytałam cały wątek - mi się te orzeczenia nadal mylą. Mam z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej coś takiego:
"Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego" (...) "na czas do ukończenia szkoły podstawowej. Z uwagi na zaburzenia zachowania". Potem diagnoza, potem zalecenia:
"Zespół zaleca zastosować wobec dziecka
- kształcenie specjalne programem dla uczniów w normie intelektualnej, z zaburzeniami zachowania;
- na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych indywidualnych kontynuować usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej; sprawności grafomotorycznej; doskonalenie umiejętności czytania i pisania (...)"

Na podstawie tego orzeczenia mamy przyznane regularne dodatkowe godziny pracy indywidulalnej z nauczycielem, które Marcinowi bardzo dużo dają. O szkołę integracyjną się nie starałam, bo co prawda u nas istnieje taka ale tam jest tylko jedno czy dwa miejsca dla dziecka "integracyjnego" w jednej klasie i w każdej klasie te miejsca są już obsadzone. Musiałabym mieć takie orzeczenie już przed zerówką ale wtedy nie miałam jeszcze pojęcia co mnie czeka ;) . Tak że szans do szkoły integracyjnej i tak nie mam najmniejszych (powiedziano mi to w poradni), więc w podaniu nawet o to nie poprosiłam i w orzeczeniu nic takiego nie ma.

Nie mam więc ani orzeczenia o niepełnosprawności, ani o szkole integracyjnej - tylko o kształceniu specjalnym.

Czy w tej sytuacji mam jakieś szanse na uzyskanie bezpłatnych przejazdów autobusem do szkoły? Czy są może jakieś inne przywileje oprócz tych bezpośrednio wypisanych w orzeczeniu, czyli zajęć indywidualnych i specjalnego sposobu pracy z Marcinem?

Nie narzekam, że te przywileje, które Marcin uzyskał to mało (to BARDZO dużo) ale może ma ich jeszcze więcej a ja o tym nie wiem?

Dodatkowo wykupuję Marcinowi godziny pracy z pedagogiem (nie szkolnym), które mu dają jeszcze więcej niż te godziny w szkole (pani pedagog jest rewelacyjna) ale musiałam się ograniczyć do jednej godziny co 2 tygodnie, bo te spotkania są bardzo drogie. Gdybym miała bezpłatne przejazdy, to może mogłabym sobie pozwolić na wykupywanie cotygodniowych lekcji. Powinien mieć specjalne okulary na syndrom percepcji światła, na które też mnie nie stać. Dlatego Was pytam o możliwości - bo może więcej jestem w stanie zrobić dla swojego dziecka, tylko o tym nie wiem?

Nie jestem aż tak tępa jak wynika z tego postu :oops: , tylko napisałam to jeszcze zanim podzieliłam wątek o orzeczeniach na osobne: z PPP i niepełnosprawności :lol: (Dosia)
Ostatnio zmieniony 13-04-2007 20:56 przez Dosia, łącznie zmieniany 1 raz
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

ela lech

Wsparcie

Post 11-09-2006 00:07

Więc może tak(w pewnym uproszczeniu).
1.Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i do klasy lub szkoły integracyjnej to jest to samo.Daje to tylko "dobrodziejstwa" na terenie szkoły.
2.Orzeczenia wydawane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną dotyczą tylko szkoły.
3.Aby mieć "dobrodziejstwa "w innych instytucjach (PKS,Urząd Skarbowy)należy mieć orzeczenie o niepełnosprawności wydawane przez PCPR.
Może jest to bardzej zrozumiałe.
Pozdrawiam
Mama szesnastolatka z ADHD i prawie piętnastolatka z ADD

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 11-09-2006 01:56

Dzięki, Elu, właśnie przeczytałam cały wątek

http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtop ... sc&start=0

i wreszcie pojęłam ;)
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 02-03-2007 11:17

Re: orzeczenie dla dziecka z adhd

agnieszka.s75 pisze:Kochani starajcie się o orzeczenia dla dzieci ,im się to należy .Ja stawałam w tamtym roku i dostałam za pierwszym razem na 3 lata.W szkole to zawsze dodatkoy plus.Pozdrawiam i trzymam kciuki za wszystkich. :wink:
Mój mały ma orzeczenie i wcale nie ma plusa w szkole z tego powodu.Oni mają go dość a dopiero jest w pierwszej klasie. :( :( :(
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 04-03-2007 21:33

orzeczenie

w szkole trzeba przypominać,iż dziecko z orzeczeniem wymaga trochę więcej uwagi i poświęcenia niż dziecko bez ; mój mały też jest w pierwszej klasie;zna go cała szkoła - wszędzie go pełno i mnie wszędzie pełno...
zarówno dyrekcja ,jak i nauczyciele muszą wiedzieć,że orzeczenie ,to nie zwykła kartka papieru - dzieci mają swoje prawa;a szkoły obowiązki i na odwrót...
pozdrawiam
memo

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 05-03-2007 09:15

Re: orzeczenie

To prawda.Powinno postępować się inaczej.Mały jest w klasie integracyjnej a oni nie dają sobie z nim rady.Przyznam się,że ja ostatnio też.Niestety kłania sie szpital...
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 05-03-2007 18:53

orzeczenie

szpital to ostateczność ; z tego,co mówią sami psychiatrzy - nie pozostaje on bez wpływu na dziecko;z tego ,co się zorientowałam Wasze dziecko jest na farmakoterapii - i co nie przynosi ona rezultatu?
a jak z terapią psychologiczną?
memo

Ilona Lelito

Post 06-03-2007 10:22

Witam
W szczecinie działa fajnie Koło Pomocy Dzieciom z ADHD przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci (tu na forum jest do nich kontakt). Jeśli jeszczxe się Państwo z nimi nie skontaktowaliście, to na pewno warto. Myślę, że pomogą.

Pozdrawiam!
Pozdrawiam gorąco !
Ilona Lelito - Polskie Towarzystwo ADHD
www.ptadhd.pl, e-mail. ilelito@tlen.pl, tel. 0 693 357 434
Kampania Społeczna ADHD - ŚWIAT TO ZA MAŁO!

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 06-03-2007 18:02

Ilona Lelito pisze:Witam
W szczecinie działa fajnie Koło Pomocy Dzieciom z ADHD przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci (tu na forum jest do nich kontakt). Jeśli jeszczxe się Państwo z nimi nie skontaktowaliście, to na pewno warto. Myślę, że pomogą.

Pozdrawiam!
Tak byłam na tym spotkaniu i po rozmowie z panią,która prowadzi to spotkanie to stwierdziła,że najlepiej byłoby nauczanie indywidualne.A co do terapi to uczęszcza raz na miesiąc. :( Ale najbardziej martwi mnie szkoła.Dlaczego sobie z nim nie radzą,wkońcu to klasa integracyjna.Dawid nie ma zachamowań już do nauczycieli to pierwsza klasa.Potrafi ubliżyć,że ostatnio wychowawczyni groziła policją.Na mnie też mówi stara baba i gorzej.Wiem,że tak nie powinno być. :cry: A ze względu na jego tiki psychiatra nie może dopasować mu leków.Ja się męczę,bo na niego krzyczę,kiedy moja cierpliwość się kończy.Denerwuje się jego brat 12 lat,który też ma ADHD i wogóle cała rodzina.A mi ręce opadają,bo już niewiem gdzie szukać pomocy i jak sobie z nim radzić i dlatego myślę o szpitalu. :(

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 06-03-2007 19:32

szpital

powiem tak , ja osobiście boję się szpitali - przeraża mnie myśl,że mogłabym zostawić na oddziale na miesięcznej obserwacji swoje dziecko,dlatego jeździłam po 120 km co tydzień z dzieckiem do psychiatry,ładowałam leki ,siedziałam pod klasą przez miesiąc by zaraz po zajęciach go odebrać;byłam pod telefonem na każde wezwanie i drżałam gdy zadzwonił...
trzymałam dziecko w domu dopóki nie ustawiłam dawki i "zaciskałam zęby z bezsilności";ani na krok nie ruszyłam się bez syna w obawie,że w między czasie on coś zmaluje,albo zrobi sobie krzywdę ,nie myśląc o konsekwencjach swojego postępowania...
a nauczanie indywidualne - ma swoje wady i zalety;
większość psychiatrów jest za ; a psychologów przeciw ...
pozdrawiam
memo

Ilona Lelito

Post 06-03-2007 19:34

Warsztaty dla rodziców by mogły Państwu pomóc. Takie warsztaty powinni odbyć praktycznie wszyscy rodzice dzieci z ADHD - to najlepszy sposob na pomóc sobie i dziecku. Warto o nie zapytać w Kole ADHD przy TPD lub w rejonowej PPP.

Pozdrawiam i życzę dużo siły w tym trudnym wyzwaniu!
Pozdrawiam gorąco !
Ilona Lelito - Polskie Towarzystwo ADHD
www.ptadhd.pl, e-mail. ilelito@tlen.pl, tel. 0 693 357 434
Kampania Społeczna ADHD - ŚWIAT TO ZA MAŁO!

patma

Awatar użytkownika

Post 13-08-2007 19:25

Orzeczenie do kształcenia specjalnego

Gdzieś na forum trafiłam na informację, że w ppp wydają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Niestety temat pojawił się w innym wątku i nie był rozbudowany. Ponieważ szkoła ewidentnie nie radzi sobie z naszym ośmioletnim adhd-owcem u którego ostatnio pojawiły się zachowania agresywne (w rezultacie musieliśmy postarać się o nauczanie indywidualne). Na okoliczność nowego roku szkolnego poszukuję pomysłu na "przeżycie". Szkoła proponuje kontynuację indywidualnego. Nie wiem czy je otrzymamy i na jak długo i co najgorsze nie wiem czy jest to najlepsze rozwiązanie. Czy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może pomóc zmienić relacje dziecko szkoła? Czy może istnieć równolegle z orzeczeniem o nauczaniu indywidualnym? Czy obydwa te orzeczenia wzajemnie się wykluczają? I czy znowu niektórzy "światli pedagodzy" nie dojdą do wniosku, że dziecko z takim orzeczeniem należy posłać do szkoły specjalnej?
Będę wdzięczna za informacje i inne dobre rady i pomysły na to jak nie zwariować spełnając obowiązek edukacyjny.

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 13-08-2007 20:03

Re: Orzeczenie do kształcenia specjalnego

Sama szukam coś na ten temat i nie bardzo wiem jak ci pomóc ale podam ci ten artykuł co ja czytałam.

Sprawdż moze się coś dowiesz ciekawego!
http://members.lycos.co.uk/gimnazjumnar ... df/k_s.pdf
Ostatnio zmieniony 13-08-2007 20:07 przez PANIUSIA69, łącznie zmieniany 1 raz
SZCZĘŚLIWA MAMA TRZECH WSPANIAŁYCH SYNÓW.

olasp

Awatar użytkownika

Post 13-08-2007 20:20

Przy orzeczeniu ppp o kształceniu specjalnym poradnia określa czy ma to być szkoła specjalna czy ogólnodostepna z oddziałem integracyjnym czy tez może się to odbywać na terenie szkoły ogólodostępnej bez oddziałów. Wybór ostateczny pozostawiony jest rodzicom.
Wydaje mi się, że dwa orzeczenia nie mogą zostać wydane ponieważ poradnia określa gdzie ma się odbywać nauka no chyba że dziecko ze względu na stan zdrowia złożoną niepełnosprawność nie może dotrzeć do placówki, lub jeżeli ze względu na możliwości intelektualne dziecko musi realizować program szkoły specjalnej a ma orzeczenie o nauczaniu indywidualnym
Ale przydała by się odpowiedź kogoś z PPP
Ola terapeuta integracji sensorycznej
http://www.integra.edu.pl

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 14-08-2007 18:54

Olu istnieje coś takiego jak Orzeczenie do kształcenia specjalnego dla dzieci niepełnosprawnych/przewlekle chorych/ w normie intelektualnej.Z takim orzeczeniem dzieci uczą się w szkole ogólnodostępnej lub oddziale integracyjnym ,to wskazuje PPP,nie ma to nic wspólnego ze szkołą specjalną.
W takim orzeczeniu PPP daje wskazania dotyczące pracy z dzieckiem oraz wskazuje inne formy pomocy dziecku w zależności od potrzeb.

olasp

Awatar użytkownika

Post 14-08-2007 20:27

tak, tak o tym wiem.
dziekuję
Ola terapeuta integracji sensorycznej
http://www.integra.edu.pl

Apisto

Post 15-08-2007 08:46

Re: Orzeczenie do kształcenia specjalnego

patma pisze:Czy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może pomóc zmienić relacje dziecko szkoła?

Sądzę, że relacje tego typu zależą nie tyle od stosownego orzeczenia, ile od dobrej woi i kompetencji specjalistów. :twisted:

patma pisze:Będę wdzięczna za informacje i inne dobre rady i pomysły na to jak nie zwariować spełnając obowiązek edukacyjny.

Przede wszystkim, pamiętaj, że to Ty jesteś matką i wiesz pewne sprawy doskonale. Starasz się, aby Twoje dziecko rozwijało się jak najlepiej i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Nie pozwól sobie wmówić niekompetencji i braku chęci do współpracy.
Poza tym, do żadnych decyzji ani szkoła, ani poradnia nie moze Cię zmusić. Nie podejmuj decyzji, do których nie jesteś przekonana, tylko dlatego, że jakakolwiek instytucja naciska z sobie tylko wiadomych powodów.
Jestem z Tobą. :wink:

patma

Awatar użytkownika

Post 19-08-2007 20:03

Dziękuję bardzo za wsparcie. Myślę, że jednak zdecyduję się na nauczanie indywidualne. Oczywiście nie wchodzi w rachubę tradycyjne w domu. Walczymy o indywidualne na terenie szkoły i taką wersję już mieliśmy przez kilka miesięcy w ubiegłym roku szkolnym. Dziecku się podobała i w szkole było mniej burzliwie. Nasze największe bolączki to impusywność przechodząca czasem w agresję. Leczenie i terapia nie przynoszą wymiernych skutków :( I niestety jak to w takich przypadkach bywa wszyscy obwiniają wszystkich. Stąd zastanawiam się czy nie byłoby wskazane zdobycie takiego orzeczenia abym mogła pewnych działań od szkoły wymagać. Jeśli ktoś dysponuje konkretną wiedzą czy obydwa orzeczenia nie wykluczają się nawzajem i jaki może być bilans " zysków i strat" to proszę o informację.

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 02-10-2007 11:06

Witaj patma!
My mamy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i szczerze mówiac ma już rozpatrzone przez miasto system godzin rewalidacyjnych i dalej jest nagminne łamanie jego praw.W poniedziałek miał mieć godziny rewalidacyjne z polskiego i-----eureka pani wychodzi za mąż a to widocznie koliduje z jej szczęściem i nikt mnie nie poinformował o tym fakcie i przepadła mu godzina w tym tygodniu i w przyszłym chyba tez.Nie powiem jeszcze nic dobrego z tego tytułu nie odczułam ale chyba wiedzą ze ja nie żartuję i twardo zastanawiam się nad egzekwowaniem i rozliczaniem ich z tych godzin.Pozdrawiam.

patma

Awatar użytkownika

Post 02-10-2007 18:08

Witaj
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Jak widać teoria teorią a życie życiem :cry:
Rozumiem, że mimo wszystko warto.
Czy macie także nauczanie indywidualne?
Pani w poradni na moje zapytanie o orzeczenie zrobiła zdziwioną minę i tłumaczyła się, że nic wie ponieważ nie miała takich przypadków.
Konkretny wniosek pewnie wprawiłby ją w ciężki szok :wink:
Proszę napisz jakie formalności należy załatwić i czy było trudno to "wydreptać".
A jeśli chodzi o Twoje perypetie z godzinami, które przepadają. Uważam, że czasem należy przypomnieć ciału pedagogicznemu o swoim istnieniu. Za owe godziny pani dostaje pieniążki i masz pełne prawo postulować, aby je odrobiła.
Pozdrawiam

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 02-10-2007 18:52

Ja do orzeczenia do kształcenia specjalnego składalam wniosek i zaświadczenie lekarskie na druku poradni. I to wszystko. Oni robią badania psychologiczne i pedagogiczne i na komisji wydają orzeczenie (albo nie). W sumie dużo zachodu nie ma. My teraz zmienialiśmy orzeczenie z uwagi na zmiane diagnozy i mamy już nowe. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się tak kompetentnego. W wolnej chwili napisze co mi napisali.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

patma

Awatar użytkownika

Post 02-10-2007 19:00

Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Pozdrawiam

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 02-10-2007 19:11

patma pisze:Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Pozdrawiam

Nie martw się jak pierwszy raz składałam wniosek to mi go odrzucili.Drugi raz juz bardziej świadoma swoich praw poprosiłam o wniosek na skład orzekający w sprawie kształcenia specjalnego w szkole ogólnodostępnej.
Pani kazała mi dostarczyć komplet dokumentów:
--kserokopie orzeczenia o niepełnosprawności
--opinię od nauczycieli odnośnie zachowania się syna w szkole
--wniosek podbity przez psychiatrę z jasnym uwzględnieniem jaki występuje rodzaj dysfunkcji
Ponadto na komisji pytali się o takie tam badziewia na co co powiedziałam iż mi zależy na dziecku dlatego staram się o egzekwowanie wszelkich możliwych metod wspomagania gdyż ich opinie nikt nie respektuje a zgodnie z ustawą mam takie prawo jako rodzic wnioskować dla dziecka z przewlekłymi zaburzeniami psychiatrycznymi o taki rodzaj nauczania z uwzględnieniem dla niego godzin rewalidacyjnych na terenie szkoły.

Pewnie namieszałam ci ale u nas to była czysta parodia ja jedna a ich dosłownie pięciu.Czułam się jak dziecko na apelu jak coś przeskrobie.Trzeba twardo trzymać swoje racje.Zyczę ci zatem powodzenia.

patma

Awatar użytkownika

Post 02-10-2007 19:50

Dziękuję Paniusiu
Napisz proszę czy Twoje dziecię uczęszcza normalnie do szkoły? Mój syn ma nauczanie indywidualne, które po ciężkiej walce odbywa się na terenie szkoły. I wciąż nie wiem czy przy takiej formie orzeczenie do kształcenia specjalnego przysługuje.
Następna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw