Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Na kartce w kratkę

Moderator: Moderatorzy

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 12-05-2013 17:14

Na kartce w kratkę

Padło pytanie o gry i zabawy, do których potrzeba i wystarcza kartka papieru i coś do pisania.

Oto w kolejnych postach:
- kartofel
- wyścig
- skrzyżowanie

Kto zna jeszcze inne - niech dopisuje!

Ps. Pomyślałam, że kółko i krzyżyk, zarówno podstawowe 3x3, jak i "ameba" są powszechnie znane ;)

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 12-05-2013 17:16

Kartofel

Rysujemy na kartce punkty oznaczone kolejnymi liczbami - najlepiej: liczba w kółku.
Obrazek
Gracze łączą te punkty liniami, zachowując kolejność, przy czym linie nie mogą się przecinać.
Obrazek

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 12-05-2013 17:30

Wyścig

Papier musi być w kratkę.

Rysujemy trasę wyścigu. Może być dowolnie poskręcana, zamknięta lub nie.
Linia startu i linia mety muszą być proste i pokrywać się z kratkami.

Obrazek

Gracze mają długopisy w różnych kolorach.

Pierwszy ruch to odcinek o długości jednej kratki, prostopadle do linii startu.

Obrazek
Każdy kolejny ruch wyznaczamy następująco:
- bierzemy odcinek z ruchu poprzedniego i stawiamy delikatny punkt w takim miejscu, jakby ten poprzedni ruch miał być dokładnie powtórzony (najłatwiej to zrobić odliczając ile to kratek w pionie, a ile w poziomie),
- stawiamy takie same delikatne punkty w odległości 1 kratki oraz 1 przekątnej wyznaczonego przed chwilą,
- łącznie mamy 9 możliwych punktów, z których każdy może być punktem końcowym ruchu,
- gracz wybiera jeden z tych możliwych punktów i rysuje (już porządnie) kolejny odcinek trasy.

Interpretacja jest samochodowa:
Podczas jazdy samochodem można utrzymywać stałą prędkość i kierunek.
Można też skręcać, albo przyspieszać lub zwalniać - ale stopniowo, uwzględniając bezwładność, czyli dotychczasowe parametry jazdy.

Przy tym wszystkim nie wolno najechać na miejsce zajęte aktualnie przez drugiego gracza.
Ale wolno stawać tam, gdzie drugi gracz był w przeszłości.
No i nie należy wypadać z trasy ;)
Obrazek

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 12-05-2013 18:01

Skrzyżowanie

Papier musi być w kratkę.

Gracze mają długopisy w różnych kolorach.

Kolorem A rysujemy 30 punktów w węzłach kratek, z odstępami co 2, układając w prostokąt 6 x 5.
Obrazek

Kolorem B rysujemy analogicznie, tylko w przeciwfazie.
Otrzymujemy planszę, która ma na dwóch przeciwległych brzegach punkty w kolorze A, a na drugiej parze przeciwległych brzegów punkty w kolorze B.
Obrazek
Gracze na przemian rysują linie (odcinki) o długości 2 kratek łącząc punkty swojego koloru.
Linie nie mogą się przecinać.
Można je rysować w dowolnym miejscy planszy (nie ma wymogu aby koniec poprzedniego odcinka był początkiem następnego, ani tp.)
Celem jest uzyskanie połączenia pomiędzy "swoimi" brzegami planszy.
Obrazek

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 12-05-2013 20:12

nie pamiętam nazwy zabawy, ale wystarczy kartka długopis i .. znajomość alfabetu.

Tworzymy tabelkę:
państwo//miasto//kwiat//samochód//kolor// (można powymyślać kategorie)

jedna osoba mówi głośno "A" i dalej literuje w myślach, kolejna osoba mówi "STOP". Pierwsza osoba podaje literę na której skończyła liczyć. No i trzeba wypisać dane w tabelce zgodnie z tą literą. Liczy się punkty tylko wtedy gdy nazwa się nie powtórzy.
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 12-05-2013 20:25

To jest gra w Inteligencję! ;)

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 12-05-2013 20:57

Beata pisze:To jest gra w Inteligencję! ;)

:jestes_wielki:

To jeszcze dodam grę w okręty :)

Każda kratka to jeden "maszt". Rysujemy 2 kwadraty 10x10, w jednym:
jeden "czteromasztowiec"
dwa "trójmasztowce"
trzy "jednomasztowce"
cztery "jednomasztowce".

na bokach dużego kwadratu pionowo cyfry, poziomo litery.
Drugi kwadrat jest dla zaznaczań strzałów u przeciwnika.
Kolejno "strzelamy" (np. a-2, 10-f, 3-b...), druga osoba mówi "pudło", "trafiony" lub "trafiony zatopiony". "Pudło" zaznacza się kropeczką (żeby więcej tam nie strzelać i nie tracić kolejki), "trafiony" - krzyżykiem. Kto pierwszy zatopi wszystkie statki przeciwka - wygrywa.
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Adam.W

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Ja: ZA

Post 13-05-2013 08:52

Oczywiście klasyki

1.Kalambury. Jeden z graczy wybiera słowo ,przysłowie,nazwę filmu, jak kto woli i powoli rysuje co wymyślił i pozostali mają odgadnąć. Dla szybkości nie zamalowujemy.

2.Szubienica Jeden z graczy wymyśla hasło i każdej literze daje kreskę .Pozostali mają odgadywać jakie litery są użyte. Jeśli prawidłowo: litery wypowiedziane pisane są nad kreską wszędzie gdzie występuje w danym haśle. W przeciwnym razie rysuje się szubienicę;element za każdą pomyłkę.Wygrywa ten co odgadnie całe hasło,bądź ten co zostanie powieszony później.

Brutalny charakter tej zabawy można złagodzić zamiast rysowania szubienicy, pisaniem litera po literze jakiegoś słowa.
Zawsze chętny do rozmowy:)

mrowka133

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: Maciek 7 lat ADHD, Piotrek 5 lat nadruchliwość jeszcze bez diagnozy,

Post 22-05-2013 10:22

Dziękuję serdecznie.
My jeszcze gramy w kółko i krzyżyk ale na 5 kratek.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 22-05-2013 11:43

mrowka133 pisze:My jeszcze gramy w kółko i krzyżyk ale na 5 kratek.
Czy chodzi o tzw. amebę, czyli pole jest nieograniczone, trzeba ustawić w linii 5 swoich znaczków?

Można w to grać do pierwszego skreślenia, albo kto skreśli więcej "piątek" w określonym czasie.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 23-05-2013 07:27

Kiedyś w szkole grałyśmy namiętnie w kropki. Dwa kolory długopisów dla dwóch zawodników. Stawiamy kropki w przecięciach kratek i każdy stara się zamknąć tego drugiego. Kiedy to się udaje łączy się kropki tworząc "zbiór".
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

prometeuszka

Dzieci: 2 ADHD

Post 08-08-2013 14:33

moje pomysły

Można jeszcze grać w piłkarzyki i w państwa miasta no i statki :)
Skojarzenia też :)
Można samemu stworzyć krzyżówkę :)

zerekowska

Dzieci: Kasia 8 lat ADHD

Post 24-08-2013 12:24

Ciekawe, ponieważ...

Wiecie co? Możecie się ze mnie śmiać, ale nigdy nie grałam w nic na kartce w kratkę. Podsunęliście mi tyle pomysłów, że sama chętnie bym już w to zaczęła grać :) Krzyżówka to świetny pomysł, Wasze inne gry także. Jeszcze dziś po obiedzie wypróbuję coś z córką, może akurat ją to wciągnie, bo zabawy przynajmniej są fajne bo domowe i nie wymagają dużego nakładu pracy czasu i pieniędzy :) Ja w młodości to grałam na kartce tylko w państwa i miasta i też było fajnie.

Wróć do Po lekcjach