Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Gry i zabawy dla dzieci z ADHD!

Moderator: Moderatorzy

artrostop

Post 17-05-2006 12:43

Gry i zabawy dla dzieci z ADHD!

Mam pewien problem. Od niedawna pracuję jako pedagog - wychowawca grupki (5 osób) młodzieży (14-15 lat) z adhd. Starałem się znaleźć jakieś zabawy dla młodzieży z adhd, ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć. Wszędzie są tylko zabawy dla dzieci, albo opis jak postępować w szkole, ale nigdzie nie ma jak postępować z młodzieżą, która jest bardzo podatna na różne uzależnienia. Jeśli ktoś miałby propozycje na jakieś zabawy lub propozycje na zajęcia to proszę o kontakt. Jeśli ktoś znalazł coś ciekawego na ten temat w internecie to proszę o link strony. Za wszelką pomoc dziękuję i pozdrawiam.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 17-05-2006 13:42

Nie mam pomysłu...
Z tego co pamiętam nigdy nie lubiłam zednych gier...
No chgyba ze kalambury
Ale jakoś mi sie nie widzi zebym miała kiedykolwiek ochote grać w gre profilaktyczna...
Takie gry musza być z natury straszliwie głupie...
Przecież uzależnienia to nie kwestia przekonań które moznaby wpoić za pomocą gry.
No chyba ze takiej gry: ty nie robisz nic złego i dostajesz nagrodę...
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 17-05-2006 14:24

Wydaje mi się, że dla ludzi w tym wieku dobre byłyby zadania takie, jakie stosuje się dla dorosłych w różnych szkoleniach typu team building.
Żeby nie grali przeciw sobie, ale żeby sukces dało się osiągnąć współpracując.

takisobiegość

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 13-12-2006 23:59

A co o tym myślicie?
Przez mieszkanie przechodzi mały tajfun, ze wszystkimi skutkami :evil:
W pewnym momencie na biurku staje szachownica :idea:
Rozpoczynamy grę w szachy 8)
Pełne :!: skupienie i koncentracja uwagi :!:
I tak godzinkę z okładem :lol:
I pewnie byłoby dłużej, gdyby nie trzeba było iść spać :o
A potem grzecznie do łóżeczka i lulu :D
"Nie słowa, a czyny się liczą" - gdzieś zasłyszane

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 14-12-2006 08:07

Takisobiegościu, z jakiej to bajki? :)

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 14-12-2006 08:10

A ten tajfun ma ADHD? :D

tomek

Post 14-12-2006 09:58

Tak naprawdę nie ma specjalnych zabaw dla dzieciaków adhd. Bo i czemu miały by być..
Ważne jest jednak, by dopasować proporcję między elementami statycznymi i dynamicznymi zajęć. Wiadomo, że zmęczony adehadowiec dużo lepiej myśli nad jakimś skomplikowanym zadaniem.
Z drugiej strony problem stanowi to, że nie można ciągle powtarzać tego samego, a nadpobudliwi dość szybko się nudzą.

Pomysł z działaniami zespołowymi jest bardzo ciekawy.

Z konkretnej pomocy, polecam: http://miniportal.harcerski.pl. Tam jest sporo pomysłów na różne zabawy/gry/majsterki itp.
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 14-12-2006 20:37

bgbeata pisze:A ten tajfun ma ADHD? :D

Właśnie, ten tajfun ma ADHD i sama jestem zdziwiona :shock: , że nauczył się grać w szachy, oraz skupia się przy tej grze niesamowicie.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 14-12-2006 23:56

mamaGumisia pisze:Właśnie, ten tajfun ma ADHD i sama jestem zdziwiona :shock: , że nauczył się grać w szachy, oraz skupia się przy tej grze niesamowicie.

No bo to na tym właśnie polega. Albo niesamowicie, albo wcale. Brak stanów pośrednich.

takisobiegość

Awatar użytkownika

Post 15-12-2006 00:21

dreptak pisze:Takisobiegościu, z jakiej to bajki? :)

Widzisz, to z realu...
12-letni chłopiec, który minuty nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu. Jest wsządzie. Czasami na chwilę usiądzie, a tak to cały czas przemieszcza się z miejsca na miejsce, wierci, kręci, chodzi, siada, stuka, puka, jak nakręcony. Tak samo w szkole(nie usiedzi na chwilę spokojnie na miejscu, potrafi chodzić po klasie, rozmawiać na lekcji, a skutki wiadomo - pusty zeszyt(nie przepisuje z tablicy, bo w tym czasie jest zajęty czym innym) i nie wiadomo co zadane do domu. Zapominanie wszystkiego i gdziekolwiek to norma(do domu bez czapki, kurtki, bo w szatni została). Nowa zabawka, to tak na 20 min, bo trzeba sprawdzić co jest w środku(i zabawka z głowy). Całkowity brak poczucia czasu(następstwem wyjścia do kolegi jest seria telefonów). Zainteresowanie czymkolwiek nowym, to tak na dwie minuty.
Przy odrabianiu lekcji bałagan, że ho ho. Na biurku musi być wszystko i wszystko jest mu potrzebne. Od zeszytu ważniejsze jest co przelaciało - mucha, czy komar, co jest na ścianie, kto przyszedł, a przy tym szukanie książki, zeszytu, pisaka(szukanie odbywa się z wielkim impetem, tylko plecak i szuflady trzeszczą.
A tu szachy. :D
Dłuższe zainteresowanie (no niecałą godzinę to sukces nad sukcesy).
Owszem, były podczas gry wyjścia i na siku i pić i zobaczyć kto przyszedł, co robi kot), ale już sam fakt powrotu do szachownicy, a nie znudzenie się po kilku minutach to jakiś cud).
Dzisiaj był drugi meczyk(wygrywa ze mną już cały czas :shock: ).
Podobnie(na początku może małe zniechęcenie, namowy na grę w karty), ale po pierwszych oporach(bez nalegania) pograliśmy z godzinkę(sam zauważył, że czas tak szybko zleciał i już trzeba iść spać).
A drugie zainteresowanie, to wszelkiego rodzaju robale, żaby, pająki, chrząszcze, rybki(ale nie akwariowe) i inne takie. Będzie tego dotykał, oglądał, włoży do jakiegoś słoja i co jakiś czas powraca do zajmowania się tym(brr, normalnie nie mogę). I nie przeraża go, że jest to takie wstrętne, choć na jakikolwiek "brzydki" zapach reaguje, prawie wymiotując.
Przy czym nie jest agresywny(no, jak ktoś go ten tego tam, to dłużny nie pozostaje). :twisted:
A jego dzisiejsze stwierdzenie "ja wiem, że czasami robię źle, ale zapominam i mi jakoś nie wychodzi, bo ja chciałbym przecież dobrze" rozbroiło mnie całkowicie.
I jak tu na takiego się złościć.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 15-12-2006 09:07

Byłem taki sam jak ten chłopak :)
I zostałem informatykiem.

takisobiegość

Awatar użytkownika

Post 16-12-2006 00:40

bgbeata pisze:A ten tajfun ma ADHD? :D

To Gumiś, który zjadł wszystkie gumijagody :D

missblack

Awatar użytkownika

Post 10-09-2007 10:38

Moje dziecię uwielbia chodzić do małpich gajów. Wakacje do istny raj, bo wtedy nad jeziorami rozsatwiają się zjeżdżalnie, trampoliny itd.

A w ubiegłym tygodniu córka wygrała w losowaniu właśnie dwie godzinki w bajkolandzie.
Jakaż była nasza radość !!! Przy okazji jej zdjęcie ukaże się w miejscowej prasie.
Ale nic w przyrodzie nie ginie. W szatni tegoż małpiego gaju zwinięto, zawędzono, poniesiono, obskubano córkę z jej ulubionej torebki.
Pozdrawiam.
Mama wyjątkowej nastolatki.
(\--/) "Najgorsze wykorzystanie czasu
(O.o) to robienie bardzo dobrze tego,
(> <) czego wcale nie trzeba robić" B.Tregoe

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-09-2008 10:56

zonadreptaka pisze:
mamaGumisia pisze:Właśnie, ten tajfun ma ADHD i sama jestem zdziwiona :shock: , że nauczył się grać w szachy, oraz skupia się przy tej grze niesamowicie.

No bo to na tym właśnie polega. Albo niesamowicie, albo wcale. Brak stanów pośrednich.

Z moim synem jest tak samo. Brak stanów pośrednich .

Poza również te słowa Takiegosobiegościa pasują jak ulał do mojego Piotrusia:
"A drugie zainteresowanie, to wszelkiego rodzaju robale, żaby, pająki, chrząszcze, rybki(ale nie akwariowe) i inne takie. Będzie tego dotykał, oglądał, włoży do jakiegoś słoja i co jakiś czas powraca do zajmowania się tym(brr, normalnie nie mogę). I nie przeraża go, że jest to takie wstrętne, choć na jakikolwiek "brzydki" zapach reaguje, prawie wymiotując. "

Miałam kiedyś arachnofobię. Synuś mnie skutecznie wyleczył.
Aktualnie mamy w słoiku tygrzyka paskowanego ( piękny pająk, korpus i nogi w złoto-czarne pasy - jak osa ). Jest pod ścisłą ochroną, więc muszę namówić Piotrusia , by go wypuścił.
Aktualnie w słoiku jest też jego kokon z jajami ( będą małe pajączki, oby nie rozlazły się po całym domu )
Synuś potrafi przez ponad godzinę obserwować owady i jest spokojny.
A później zaczyna się "jazda".
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 30-11-2008 21:30

U przyjaciółki to poznałam - z tym, że ona ma takie, jako game-boy do telewizora. Nazywa się EYE-TOY i ma dużo więcej gier. Właśnie odkryłam, że na zwykły komputer powstała już wersja okrojona - zawiera 5 gier i nazywa się DEBIUT MAŁEGO CYKLOPA :) .

Zwykła kamera z odpowiednim programem rozpoznaje ruchy całego ciała grającego. Całym ciałem - przebierając nogami, rękami i skacząc, kierujesz grą. Niesamowite uczucie i lepsze niż aerobik :)

Marcin cały spływał potem, ale za żadne skarby nie chciał skończyć :lol: !

To jest zupełnie coś innego, niż wszystkie inne gry ruchowe.

Na tym filmiku można zobaczyć mniej więcej, o co chodzi ale tak naprawdę, to trzeba tego spróbować, żeby docenić, jaki jest to przełom w grach!
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

adamino

Awatar użytkownika

Post 30-11-2008 21:44

Dosia pisze:U przyjaciółki to poznałam - z tym, że ona ma takie, jako game-boy do telewizora. Nazywa się EYE-TOY i ma dużo więcej gier. Właśnie odkryłam, że na zwykły komputer powstała już wersja okrojona - zawiera 5 gier i nazywa się DEBIUT MAŁEGO CYKLOPA :) .

Zwykła kamera z odpowiednim programem rozpoznaje ruchy całego ciała grającego. Całym ciałem - przebierając nogami, rękami i skacząc, kierujesz grą. Niesamowite uczucie i lepsze niż aerobik :)

Marcin cały spływał potem, ale za żadne skarby nie chciał skończyć :lol: !

To jest zupełnie coś innego, niż wszystkie inne gry ruchowe.

Na tym filmiku można zobaczyć mniej więcej, o co chodzi ale tak naprawdę, to trzeba tego spróbować, żeby docenić, jaki jest to przełom w grach!

Nie wiem czy dokładnie o to samo chodzi, ale coś podobnego mają nasi znajomi.
Zostaliśmy zaproszeni na imprezkę imieninową i zamiast imprezować całe towarzystwo łacznie z dzieciakami grało w wirtualnym świecie.
Zabawa była super.
Mama 9-letniego Adama z ADHD.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 30-11-2008 21:50

Poniższe linki za jakiś czas się przedawnią, bo to jest allegro, ale wstawię, bo na tej aukcji jest sporo zdjęć z zabawy tą gierką a na tej widać, że można ją kupić już za 21,35 zł :D (jeśli masz już kamerkę, jeśli jej nie masz, to komplet kosztuje 49,90 zł).
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Tomaszek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 30-11-2008 22:09

Genialne!!! :shock:

Jutro to kupię.
Skąd Wy macie te pomysły? Gratulacje.

gaja7

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 30-11-2008 22:20

rewelacja!

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Piotrek 14 lat ADHD z cechami Aspi i zaburzenia zachowania

Post 01-12-2008 00:35

:cool3:
Ogry mają warstwy... jak cebula.
Shrek

Ogr bagienny.

basiacyferki

Wsparcie

Post 10-08-2009 21:15

jest już po czsie a teraz gdzie mogę znaleźć&kupić tę gierkę?

BasikM

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 15-08-2009 09:30

Napisz w google DEBIUT MAŁEGO CYKLOPA. Znajdziesz co najmniej kilka linków do pobrania gierki :D
Mam siostrę i siostrzeńców z ADHD

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 15-08-2009 13:28

Na allegro jest ta gra dostępna 29,90 zł + koszty przesyłki.

Anchen

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Jaś, 12 lat, ZA i Staś, 10 lat, NT

Post 19-06-2012 10:08

Gry kooperacyjne

Jako rodzice-sadyści ograniczamy biednej progeniturze dostęp do multimediów, ale zdałam sobie sprawę, że też mamy mroczne hobby - planszówki mianowicie. Są kosztowne jak szlag i zajmują mnóstwo czasu, ale mają pewną cenną cechę: trzeba się w nie bawić wspólnie, a to przy typku z ZA jest bardzo cenne. Często wybieramy planszowe gry kooperacyjne, czyli takie, które wymuszają współpracę graczy: nie gra się przeciwko sobie, ale przeciwko grze i wszyscy razem przegrywają albo wygrywają. Co gorsza, czasami trzeba się dla współgraczy poświęcić, wybrać jakiś ruch, który wprawdzie dla drużyny będzie korzystny, ale dla naszej postaci to już tak, hm, niezupełnie.

Potworki lubią te:
Pandemic:
http://www.rebel.pl/product.php/1,1379/12561/Pandemic-edycja-angielska.html
(krótka rozgrywka, jakieś 40 min. i dość łatwo rozgryźć efektywne strategie)

Horror w Arkham
http://www.rebel.pl/product.php/1,1379/14496/Horror-w-Arkham.html
(no, tu się można już pobawić, czasami gramy kilka dni; znajomość prozy Lovecrafta nie jest na szczęście niezbędna, a radość z mordowania potworów niepoślednia - to od paru miesięcy największy chyba hit)

Ghost Stories
http://www.rebel.pl/product.php/1,1379/17384/Ghost-Stories-edycja-polska.html
(bardzo fajne i tu bez współpracy długo się nie poćwierka)

Chociaż nasze biedne zmanipulowane maluchy ostatnio grają kooperacyjnie nawet w Carsassonne. Tak, żeby wszystkim było miło, jak mnie poinformowały :)

Natomiast w MiM-ie wszyscy grają przeciwko wszystkim, a największą frajdą jest, jak się kogoś wrobi w Ropuchę. No i rozchwytywaną postacią jest Złodziej, który okrada współgraczy. Ostatnio mąż ukradł mi muła i dwa talizmany. Wyłam jak psi do księżyca, ale byłam Trollem, więc przy następnym spotkaniu mu nastukałam i odebrałam swój dobytek. Lubię być Trollem :)

Bardzo polecam planszówki, wciągają straszliwie i ćwiczą sporo użytecznych umiejętności społecznych.

Adam.W

Ja: ZA

Post 20-06-2012 11:11

Moja propozycja

Bardzo żywiołowa i jak na planszówkę nieliniowa planszówka RPG. Na razie u mnie ma ją kolega. Polecam!
http://www.forum.galakta.pl/viewtopic.php?t=1830
Zawsze chętny do rozmowy:)

Anchen

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Jaś, 12 lat, ZA i Staś, 10 lat, NT

Post 20-06-2012 11:26

To właśnie MiM, o którym piszę wyżej, czyli Talisman. Magia i Miecz :)

Legenda RPG, pierwsza taka planszówka w Polsce, wydana w 1989 roku, w jakości nad wyraz pacześnej, ale i tak kupa ludzi to przechowuje niczym relikwie, mój osobisty mąż też. Ukochana gra chłopaków, ale kooperacyjna to ona nie jest, powiedziałabym, że u nas dosyć niskie instynkty wychodzą przy niej na wierzch. Zaleta: można grać w sporej grupie ludzi w różnym wieku i trochę ta zabawa trwa.

Adam.W

Post 20-06-2012 17:46

.Mi się podoba,że może się stać prawie wszystko;)

julia

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Dzieci: Młody prawie 10 lat (ADHD), Młodszy 7 lat, Najmłodszy 5 lata

Post 21-06-2012 10:07

Mój Młody zapałał miłością dla planszówki "Mały Powstaniec". Jestem zdziwiona jego łagodnością w graniu. Z jednej strony, każdy gracz zbiera punkty dla siebie, ale gra wymaga też współpracy. Szybko zrozumiał zasady i dobrze "idzie" harcerzami (ma przemyślane ruchy). Przyjął ze spokojem nawet to, że zajął wczoraj trzecie miejsce :OK:

Adam.W

Post 21-06-2012 13:27

!!!

Gratuluję. To wielki sukces:)

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 01-12-2012 20:41

Miłej zabawy :))
Załączniki
mikołajek.jpg
mikołajek.jpg (23.39 KiB) Przeglądany 1227 razy
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Wróć do Po lekcjach