Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

i co mam zobić z Michałkiem? problem z przedszkolem

Moderator: Moderatorzy

mama Michala

Post 26-10-2006 00:18

i co mam zobić z Michałkiem? problem z przedszkolem

Mój synek ma 5 lat. Od początku był dzieckiem "innym". We wczesnym dzieciństwie ogromna alergia pokarmowa niemal na wszystko, teraz wziewna (codziennie inhalowany nebulizatorem), od zawsze nadmiernie ruchliwy - nie chodził lecz od razu biegał, bardzo silny bunt 3 latka. Dwukrotnie był diagnozowany na ADHD i w obu przypadkach stwierdzono tylko cechy. Sama jestem związana z ADHD zawodowo i sama twierdze, ze za mało jest tych cech. Świadczą o tym zbyt długie stany skupienia, w domu potrafi przesiedziec samodzielnie do 4 godzin nad książeczką, bawić się sam, godzinami budować z klocków. Niestety po wejściu do przedszkola wstępuje w niego diabeł. Nakręca się niemożliwie, jest nadmiernie ruchliwy, ma spore trudności ze skupieniem uwagi, wierci się podskakuje, wciąż gada. W testach na inteligencje wypada ponadprzeciętnie, sprawność manualna dłoni, umiejętności plastyczne jedne z najlepszych w grupie. Ale niestety panie coraz częściej nie mogą z nim wytrzymać, sugerują "dawanie mu na uspokojenie". Zresztą sama obserwując go wpadlam w osłupienie i przerażenie - przecież w domu mam inne dziecko. Mam wrażenie, że on sobie nie radzi z hałasem a hałas przy prwie 30 dzieci jest straszny. Dodatkowo w jego grupie są bardzo żywe dzieci i wzajemnie potęgują swoją ruchliwość. Nie wiem co z nim zrobić, tak jak jest dalej być nie może. Nie wiem gdzie szukać przyczyny, do przedszkola nie lubi chodzic, mowi ze zawsze jest tam niegrzeczny i ze sie nudzi. Rozwazam:
1. Wypisanie z przedszkola i siedzenie w domu z nianią do czasu zerówki.
2. Przepisanie do innego przedszkola i sprawdzenie jak bedzie sie zachowywal, byc moze przedszkola z bardzo malą grupą (prywatne).
3. Skrócenie czasu pobytu w przedszkolu, zabierany przed obiadem, ale tu tez niania wchodzi w gre.
4. Uznanie, że faktycznie ma ADHD i wprowadzenie leku, może będzie mu łatwiej.
Być może napisane jest to trochę chaotycznie, ale sama nie wiem co o tym wszystkim mysleć, robić, w zasadzie boję się każdego kroku. Błagam poradźcie!

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 26-10-2006 06:20

Ja tu widze duzo cech a jezeli sa te cechy to chyba ma adhd.Niestety nie jestem specjalista tylko mama dziecka z adhd i powiem ci mamo Michala ze moj syn(teraz 12 lat)kiedys tez w domku bawil sie sam grzecznie i dlugo a mimo tego poza domem wszedzie bylo go pelno.Byc moze jest tak ze w domu on ma mniej bodzcow bo jest cisza ,spokoj nikt nie biega,krzyczy,spiewa,podskakuje itd.Napewno sie ktos jeszcze odezwie i ci cos doradzi.Powodzenia
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 26-10-2006 07:02

Mamo Michała,
Twój syn ma bardzo wiele cech ADHD, ale to może potwierdzić jedynie lekarz.
Rzeczywiście może być tak, że w przedszkolu Michal ma zbyt wiele bodźców. Dom jest dla niego oaza spokoju i równowagi.
Jeżeli dziecko jest dobrze rozwinięte, to edukacja przedszkolna nie jest az tak bardzo ważna. Dobrze byloby jednak, by miał kontakt z innymi dziecmi. Musi nauczyć się funkcjonować w grupie.
Dlatego też uważam, że jeżeli masz taką możliwośc to warto pomyśleć o przedszkolu przywatnym. Grupa bedzie mniejsza, a i zaangażowanie nauczycieli pewnie większe.
Co do leków, to nie spieszyłabym się. Jeżeli okaża się konieczne, to przyjdzie jeszcze na nie czas.

mama Michala

Post 26-10-2006 07:41

Juz załatwiam przedszkole w którym jest 9 dzieci w grupie. Dzis ide na rozmowe z dyrektorką, zobaczymy. Trzymajcie za nas kciuki.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 26-10-2006 07:47

Trzymam kciuki. Powodzenia. [smilie=hi ya!.gif]

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 26-10-2006 07:49

Mamo Michała. Mój syn potrafi "przepaść z książką", albo z klockami LEGO. Jeśli jest sam, nie ma brata w pobliżu, to tak jakby go wcale nie było (chyba, że chce na komputerze pograć i mnie męczy o zgodę :) ). Co innego w szkole i wśród dzieci na podwórku. Ja tu widzę, że Twój syn ma ADHD, bo to, że umie się skupić na tym co lubi, nie świadczy o tym, że go nie ma. Oczywiście diagnozę powinien postawić specjalista, to pewne. Jeśli diagnozowałaś syna 2 razy i nic z tego nie wyszło, to może zmień lekarza? Poszukaj to nawet na naszym forum w dziale "poszukuję specjalisty". Z lekami teżbym się nie spieszyła. Trzeba do dziecka zmienić podejście i tyle. No i zapisać go na terapię, uczyć go współżycia z innymi ludźmi, którzy nie będą dla niego tak dobrzy jak mama :) Powodzenia
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

mama Michala

Post 26-10-2006 07:54

A co myślicie i terapii metodą o integracji sensorycznej?

Luna

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 26-10-2006 08:13

Czy leki na alergie, czasem nie mogą działać pobudzająco?
:?:
Uwazam, że to czy ma ADHD w tym momencie nie jest aż tak ważne. Metody behawioralne i sposoby postępowania z ADHDowcami są skuteczne także dla dzieci zdrowych. Farmakoterapia jest ostatecznością. Zmiana przedszkola na mniej liczne na pewno przyniesie rezultat.
Nie wszystkie dzieci mające cechy nadpobudliwości, mają ADHD.
Poczytaj nasze forum znajdziesz tu na pewno dużo informacji na temat dzieci i dużo sposobów na radzenie sobie w trudnych sytuacjach. :)

Pozdrowienia
Ania

O terapii SI jest tu już gdzieś wątek. :)
Alan lat 14- ADHD, Ja lat 35 - chyba ADHD, Mąż - bez ( pewna nie jestem)

Jedynym ograniczeniem naszych przyszłych dokonań są nasze dzisiejsze wątpliwości.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 26-10-2006 08:15

Integracja Sensoryczna jest bardzo ważna, sama przecież zauwazyłaś, że tam gdzie jest dużo bodźców, chłopak się gubi, ma prawdopodobnie jakieś nadwrażliwości i może po tej terapii będzie już lepiej, z moim synem było podobnie , a po 2 latach terapii SI jest znacznie lepiej, pewnie to nie tyko SI, bo przecież on dorasta, ale myśle, że tamta terapia mu bardzo pomogła.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 26-10-2006 08:16

Zgadzam się Luną. Metody które stosuję u Krzyśka, dają też rezultety u Jędrka. On nie ma ADHD, ale zmiana podejścia z wiecznego jęczenia i prawienia kazań na system nagród, pochwał i konsekwencji działa cuda !!!
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Wróć do Szkoła, przedszkole