Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

terapia pedagogiczna w szkole

Moderator: Moderatorzy

wiola

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 25-05-2006 22:30

terapia pedagogiczna w szkole

Jak dogadać się ze szkołą na temat terapii pedagogicznej dla dziecka z orzeczeniem do klasy integracyjnej? Rozmawiałam kiedyś z pedagog i powiedziała mi, że dobrze by było gdyby nadal chodził prywatnie, bo każde dziecko z orzeczeniem wymaga terapii a szkoła nie ma pieniędzy. Byłam u niej wtedy w sprawie stypendium socjalnego, bo mąż stracił pracę i mieliśmy tylko zasiłek rodzinny...Walczyłam ze szkołą o przyjęcie mojego dziecka gdy nie miało orzeczenia i nie chcę znowu robić tzw. zadymy, bo dyrekcja i tak już chce mnie zabić wzrokiem. Nie chcę żeby znowu miały pretensje, że wynoszę sprawy poza szkołę. Wcześniej nikt nie chciał ze mną rozmawiać i byłam zmuszona to zrobić.

Ciekawska

Wsparcie

Post 26-05-2006 20:08

Ale dokładnie to o co Ci chodzi? O uczestniczenie dziecka w zajeciach terapii prowadzonych w szkole, czy o to, zeby dziecko uczyło się w klasie integracyjnej? Napisz jaśniej

wiola

Post 26-05-2006 21:10

Oczywiście o terapię chodzi, bo Krzyś jest w klasie integracyjnej

ag.ma72

Awatar użytkownika

Post 27-05-2006 07:39

Trzeba dokładnie przeczytać orzeczewnie z poradni bo byść może w nim juz są zawate te godziny terapii.Jeśli nie trzeba iść do PPP i poprosić o takowe.Poradnia je przyznaje(mogą być dwie godziny) i wtedy szkoła ma obowiązek je zorganizować.Nie wazne czy chce czy nie musi.Dostają na to pieniądze od gminy i realizują.Zwracasz się pismem do szkoły ,ze na podst.orzeczenie prosisz o zorganizowanie takowych zajęć i koniec.
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

Ciekawska

Wsparcie

Post 28-05-2006 12:47

Czy poradnia zaleca terapię indywidualną, czy po prostu napisane jest, że wskazana jest terapia pedagogiczna (odbywajaca się w grupie)?

ag.ma72

Awatar użytkownika

Post 29-05-2006 08:41

To ma być orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.W zaleceniach takowego poradnia pisze np.,ze kształcenie moze być realizowane na terenie szkoły, że są to zajęcia specjalistyczne socjoterapeutyczne, dostosowane do możliwości dziecka itp.
Poradnia moze tam napisać że indywidualne albo prowadzone w grupie.
Reszta zależy od mozliwości szkoły.Z tym jest różnie są szkoły które prowadzą takie zajęcia w grupkach z kilkorgiem dzieci , w innych szkołach jest to terapia indywidualna.W szkole mojego syna jest nawet kinezjoterapia, bo mają świetną panią od tego typu zajęć.
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

Ciekawska

Wsparcie

Post 29-05-2006 15:04

W swoich orzeczeniach poradnia pisze w zaleceniach czy ma być terapia indywidualna czy w grupach. Z tego co wiem, jeśli istnieją grupy, po prostu dziecko przyłącza się do tej najbardziej dla niego odpowiedniej, w której są dzieci w zbliżonym wieku i o podobnych dysfunkcjach. Co do terapii indywidualnej, to sprawa nie jest prosta. Są w szkole zaplanowane godziny dla nauczyciela terapeuty dużo wcześniej i nagle z dnia na dzień dyrektor nie znajdzie dodatkowych godzin. Wszystko wiąże się z wcześniej zaplanowanym budżetem placówki, jednostki prowadzącej itd. Niestety tak jest, ze najpierw pieniądze, potem dziecko. No chyba, ze w szkole z klasami integracyjnymi dyrektor ma coś w zanadrzu.

aleks

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 30-05-2006 09:48

to sie nazywa rewa..acja czy jakos tak to sa dodatkowe godziny ktore sa osobne od orzeczenia o klasie integracyjnej. Wiem bo mieliśmy je tylko na rok:( a teraz walczymy o nowe . Ciężko to zdobyć bo to jest jakby czek od miasta dla szkoły za dodakową prace. I to może przyznać tylko poradnia .A procedura jest taka musisz miec opinie ze szkoły od nauczyciela i pedagoga szkolnego podbite pieczątką szkoły że dziecko bardzo tego potrzebuje.Z tym idziesz do poradni i dołonczasz to do podania no i czekasz . Potem w poradni badają dziecko i tu uwaga im sie gorzej zachowuje tym lepiej dla was :) potem jest takie zebranie komisyjne w poradni o terminie którego bedziesz powiadomiona ale radze sie dopytywac i być na nim ( masz takie prawo) Radze być łatwiej sie walczy i trudniej im odmówić . Ale to jeszcze nie koniec jak już to dadzą to z tym do szkoły i w kolejke na miejsce bo to że masz przyznane nie znaczy że mają miejsce u pedagoga . Poszukam dokładnej nazyw tych godzin po wyjeżdzie bo teraz pisze w biegu . A i czesto przyznają to na pół roku czasem rok i jak kończy sie ważność a Ty nadal czekasz w kolejce w szkole na wolne miejsce u pedagoga to zaczyna sie zabawe od nowa.
Aleks

wiola

Post 06-06-2006 21:47

W orzeczeniu nie mamy nic o terapii pedagogicznej, natomiast w opinii po badaniu pedagogicznym, którą dałam razem z orzeczeniem, jest napisane o potrzebie kontynacji zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Wtedy był w innej szkole w klasie ogónodostępnej, od września jest uczniem klasy integracyjnej i raczej niewiele z tego wynika. Chociaż nie mam zastrzeżeń, co do sposobu oceniania. Ale myślę, że są deficyty, z którymi sami sobie raczej nie poradzimy. Poza tym widzę jakieś ciągoty w stronę dysortografii i może dysleksji.

wiola

Post 30-10-2006 23:44

Strasznie jestem wkurzona, bo w tym roku w szkole nie ma żadnych zajęć dla dzieci nadpobudliwych. W poprzednim roku szkolnym mój syn chodził na zajęcia socjoterapeutyczne prowadzone przez psycholog, która właśnie rozstała się ze szkołą. Od września jest psycholog na pół etatu i, jak mówiła pedagog, raczej nie będzie prowadzić zajęć. Były też gry i zabawy ruchowe, gdzie młody mógł wyszaleć się. W tym roku też ich nie ma. Pewno z powodu braku środków, ale nie bardzo to rozumiem. Dodam, że jest to zespół szkół integracyjnych i w sumie jest 12 oddziałów integracyjnych. Ręce już mi opadają i nie mam siły ciągle o coś walczyć.
Chciałabym mieć tak bardziej normalnie, jak niektórzy z Was. Podpowiedzcie co z tym zrobić, do kogo pójść?
Ja - ?, mąż - ADHD, do którego nie przyznaje się, córka (16 lat) - ADHD?, syn (12lat) - zdiagnozowane ADHD

Ciekawska

Wsparcie

Post 02-11-2006 15:13

Wiolu, w tej oświacie, to na nic nie ma pieniędzy. Najwiecej pieniędzy idzie na tzw. papierologię a oszczędza sie najbardziej na dzieciach, bo one się nie upomną. Może dobrze byłoby się udać, do jednostki finansujacej szkołę (gmina lub urząd miasta).
Wstydziliby się, przeciez Lubin to jedno z bogatszych miast w kraju. Jak to nie pomoże, to monituj w kuratorium albo i do samego ministra......tylko nie w pojedynkę, bo napewno takich rodziców dzieci w podobnej, jak w Twojej sytuacji w tej integracyjnej szkole jest więcej. Popytaj się też dyrektora ppp, przecież szkoła integracyjna powinna przede wszystkim prowadzic terapie, mieć pedagoga i psychologa na każde skinienie ręki.
U mnie w małej szkółce z 6 klasami jest pedagog, a w takiej szkole .....? To wstyd dla miasta.
Może macie jakąś grupę wsparcia dla rodziców dzieci z tej szkoły, to razem moglibyście więcej zdziałać.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 01-12-2006 13:44

terapia

a ja czytam i nie wierzę... chyba miałam szczęście...
pod koniec sierpnia zmieniłam miejsce zamieszkania,stąd rzadziej siadam do komputera - przynajmniej na razie... ale do rzeczy...
w zwiazku z przeprowadzką zmieniła się szkoła dla syna - w klasie łącznie z nim 15 osób...kształcenie ogólne,masowe,
oczywiście poinformowałam szkołę na wstępie,iż moje dziecko jest szczególne i gdy tylko zaistniał sytuacja trudna - szkoła sama zaproponowała mi terapię pedagogiczną - wystarczyło podpisać zgodę,tak samo jak logopeda,czy jakieś kółka zainteresowań ,by zorganizować dziecku czas;
co innego terapia psychologiczna - za tą płacę ;
a tak na marginesie - można się starać o sfinansowanie jej ze środków MOPS lub OPS...
pozdrawiam
memo

Wróć do Szkoła, przedszkole