Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Zasady, nagrody, konsekwencje i kary

Moderator: Moderatorzy

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 08-11-2006 16:58

Wiecie...ja nie jestem dobra mama :oops: . Wlasnie mi syn uswiadomil ze kiedys mielismy -zasady i konsekwencje- i nikt ich nie przestrzegal :oops: :cry: .Poprostu razem zesmy je ulozyli i jakis czas(tydzien,dwa)byly a potem poszly w kat.Dzisiaj kiedy mi to uswiadomil zapytalam czy chce zebysmy jeszcze raz wprowadzili-zasady i konsekwencje- powiedzial ze chce ale nie wierzy ze beda przestrzegane.Powiedzcie czy jezeli moj syn chce zasad, to znaczy ze chce granic,kontroli itp.Co to znaczy ze dziecko tak chce?
Ostatnio zmieniony 08-11-2006 23:14 przez Rysia, łącznie zmieniany 2 razy
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 08-11-2006 18:19

Wiesz co zapamiętałem z mojego dzieciństwa, jako rzeczy które mnie najbardziej wściekały? Były to niekonsekwencje działań rodziców.
Myślę, że chłopak dobrze myśli.
Dziecku zawsze jest potrzebny klarowny obraz świata. A rodzice powinni być tymi, którzy ten obraz klarują.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 08-11-2006 23:16

Najgorsze jest to ze tata nie chce przestrzegac tych zasad i syn to wie.Dlatego jest zrezygnowany.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 10-11-2006 07:51

U mnie jest to samo z mężem i myślę, że powinnaś po prostu "robić swoje". Na siłę go nie przekonasz. Ja już przestałam za bardzo próbować. Mam tylko nadzieję, że kiedyś zobaczy efekty naszej pracy i doceni (chyba śnię). No ale w końcu nie robię tego dla niego, nie? Też mam tak, że zapominam o tych zasadach po jakimś czasie. Dlatego nie możesz ich wprowadzać zbyt wiele na raz. U mnie teraz są kary i nagrody za kilka rzeczy i zbierają punkty za dobre oceny. Już nazbierali na hamburgery i teraz muszę im wyznaczyć nowy cel. Może kino?
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 10-11-2006 08:08

Może warto spisac (po omówieniy ze wszystkimi domownikiami) i wydrukować najważniejsze zasady, a potem powiesić je w widocznym miejscu.
Niech funkcjonuje jako domowy REGULAMIN.
Może dzięki temu łatwiej będzie o nim pamiętać?
:D

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 10-11-2006 09:55

Ale nie za duzo naraz, bo nie wyjdzie. ja probowalam i porazka, za duzo naraz chcialam zmienic.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 10-11-2006 14:38

My właśnie tak kiedyś zrobiliśmy że zasady były napisane i wywieszone tak żeby każdy widział.Chce jeszcze raz te zasady wywiesić ale chyba je zredukuje bo taj jak Nieszki pisze, za dużo jak jest to niestety porażka.Przede wszystkim najważniejsze dla mnie jest żeby nie bił i taką zasadę chce znowu wprowadzić. ZASADA-bicie jest zabronione KONSEKWENCJA-nie ma wyjścia na dwór przez 2 dni. Tak samo co do odrabiania lekcji, ZASADA-odrabianie lekcji,nauka(po szkole) KONSEKWENCJE-ile min.opóznienia, tyle min.krócej grania na kompie. Czy na razie wystarczą tylko te dwie zasady?

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 10-11-2006 14:49

Powiedzcie jak tez nagradzać dziecko w wieku jak ma 12 lat? Zaznaczam że mój syn nie bardzo ma ochotę chodzić gdzieś ze mną.Poza tym w moim mieście nie ma za wiele atrakcji. O... właśnie sobie przypomniałam że jest u nas no...jak to się nazywa :oops: jesssu..... zapomniałam,no basen ze zjeżdżalniami i dżakuzi i inne takie atrakcje.Boże to się nazywa galopująca skleroza :lol: Wiec wracając do tematu to, to mogła by być jakaś motywacja.Co jeszcze-proszę o propozycje.

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 10-11-2006 15:03

Rysiu, zapytaj syna, n co chcialby pracowac, ja nagrody ustalalm z Kuba, w koncu kazde dziecko jest inne, nie da rady ocenic co lubi. Dwie zasady na poczatke to jest w porzadku. My za bicie kogolwiek mamy konsekwencje, ze nie spotyka sie z kolegami przez dwa dni.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 10-11-2006 16:00

Mój syn zbiera punkty własnie na aquapark i to na 2 godziny. Obiecałam mu,że będę tylko dla niego do zabawy w wodzie. Tylko obawiam sie jak ja zjadę ze zjezdzalni bo to ma być główna atrakcją dla niego. :??:

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Post 10-11-2006 19:19

Można na kino zbierać, na hamburgery (właśnie wróciliśmy niedawno), na zagranie na automacie w salonie gier (jeśli to atrakcja :) mój Jędruś uwielbia automaty do gier). Co kto lubi :) Nieszki ma rację. Zapytaj syna, bo wtedy on też będzie chciał uzbierać te punkty. Nie tylko Ty :)

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-11-2006 16:01

No ty Matken jesteś genialna,zawsze mi coś dobrze podpowiesz i oczywiście reszcie też dziękuje.Co prawda to na hamburgery razem nie pójdziemy(bo to dla niego żadna frajda,jak stwierdził :lol: )ale te automaty to bomba pomysł.Przecież on jak mu to zaproponuje to się chyba zsika z radości :lol: .Dobra czyli mam już dwie nagrody.A teraz czy powinnam te nagrody przyznawać mu np.jak uzbiera ileś tam żetonów za to że był cały tydzień grzeczny w szkole albo że odrabia ładnie lekcje-uczy sie codziennie(bez marudzenia)?

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 11-11-2006 19:59

Musisz określic ile żetonów jest warta ta nagroda, ile musi uzbierac, żeby dostac taką nagrodę, w sumie Ty ustalasz za co konkretnie dostaje żetony.
Obrazek

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 11-11-2006 22:11

Tak (jak Nieszki pisze). Ja daję żetony (pinezki kolorowe u nas) za dobre oceny i punktacja za nie jest z góry ustalona, zapisana i wisi na widocznym miejscu. Muszą uzbierać (razem) 50szt. Jak uzbierają jest nagroda.
Dla moich hamburgery to nagroda, bo bardzo rzadko chodzimy :)

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 11-11-2006 22:12

Acha i nie wybieraj zbyt wielu rzeczy, bo się pogubisz w tym :)

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 14-11-2006 14:20

Niestety nie znam zbyt dobrze własnego syna :( . Już nie raz się przekonałam że nie wiem z czego np. będzie się cieszył.Tym razem(znowu)decyzja że nagrodą będzie gra na automatach też była chybiona :cry: . Wybraliśmy razem jakie nagrody będą go cieszyć(bo tylko takie są nagrodą :D ) i zdecydował że aquapark i kupowanie gier na kopmpa.Powiedziałam synowi że codziennie za dobre sprawowanie(bez bójek,uwag negatywnych i przekleństw) w szkole nagrodą będzie aquapark na koniec tygodnia a za odrabianie lekcji i uczenie się ładnie, bez szemrania(wiecie co mam tu na myśli) to będzie gra.Niestety właśnie tu mam problem bo nie wiem jak to zrobić.... :roll: . Czy ma zebrać pewną ilość żetonów,jeżeli tak to ile...?, czy mam co tydzień jezdzić po grę (u nas są tanie gry w takim sklepiku gdzie są gazety po przecenie bo już nie aktualne).Z tym aquaparkiem też do końca nie wiem czy dobrze zrobiłam?
Ostatnio zmieniony 15-11-2006 13:59 przez Rysia, łącznie zmieniany 2 razy

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 14-11-2006 16:02

musisz ustalic konkretna liczbe punktów, za które moze dostac nagrody i ustalic kiedy bedzie je dostawal.czyli za kazde z zachowan ktore wymienials jaka jest liczba punktów, jeżeli bedzie sie zachowywal jak tego oczekujesz. Jak dla mnie aquapark to duża nagroda i powinno byc na nią dużo punktów, ale nie wiem jak jest u Was?
Obrazek

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 14-11-2006 17:45

Czy gra na komputer, czy aquapark to duże nagrody myślę, że powinnaś za określoną liczbę, żetonów dawać pewną kwotę pieniędzy, które będą przeznaczone na płytę, bądź aquapark, bo gdybyś co tydzień musiała fundować aquapark i płytę, to po jakimś czasie poszlibyście z torbami. :) :) :)
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 15-11-2006 10:59

U mojego syna aquapark jest największą nagrodą, bo musi nazbierać 50 punktów. A punktację ustaliliśmy z synem od 10 do 50 punktów.
Ja uzywam do punktacji pinezek zielone za zachowanie czyli odrabianie lekcji, bez złych uwag w szkole, a czerwone pinezki za oceny dobre czyli od 3 do 6. Tak to wyglada unas.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 15-11-2006 11:22

No u nas to punkty są tylko za oceny i "płacimy" od 4 do 6 (2,3 i 5 pinezek). Za 1 odejmujemy jedną pinezkę, ale jak narazie to nam się nie zdarzyło (mają po jednej jedynce, z tego co wiem, ale to było przed ustaleniem punktacji). Znowu wybrali sobie wyjazd na hamburgery i muszą w sumie uzbierać 50 punktów. Ustaliłam, że w sumie, bo Krzyś jako gimnazjalista ma więcej przedmiotów i dostaje więcej ocen. Jędruś wczoraj też przyniósł oceny, ale 2,3,3 i 4. Nie umiem go jakoś bardziej zachęcić do pracy :( Jest tym "zdrowym" i dlatego nie należą mu się żadne przywileje :( Mam tu na myśli luksus posiadania zeszytu do korespondencji i wpisywanie pochwał :( Muszę wybrać się do jego szkoły, ale niestety myślę, że ten pomysł z zeszytem nie przejdzie :( Ostatnio widziałam się z jego wychowawczynią jak szli do kina i zapytałam o coś pozytywnego, bo chciałabym mu zwrócić uwagę na negatywy, ale też pochwalić za coś, no to tylko powiedziała, że stał się bardziej otwarty i bardziej zżył się z klasą. Phhhh jak to zrobić, żeby zauważyli coś dobrego?

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 15-11-2006 14:16

Skoro mu obiecałam że na koniec tego tygodnia pójdzie do aquaparku to już muszę dotrzymać słowa.Powiem mu że na następny wypad na basen będzie musiał trochę więcej popracować.Myślę że wyznaczę mu 25 pkt. za zachowanie,ponieważ na dzień ma jeden żeton(za dobre zachowanie).Co daje 25 żetonów na miesiąc. Za grę wyznaczę 40 pkt. co daje 40 żetonów na około półtora miesiąca.Mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi.Napiszcie czy moje rozwiązanie jest dobre.Dzięki za pomoc :D

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 15-11-2006 15:35

Czyli rozróżniasz tylko cały dzień super, a jak sie potknie raz, a reszta dnia bedzie dobra to żetonu nie ma? Nie ma podziału, że coś tam może nie wyjśc? ja patrze po Kubie, nigdy by nie zapracowal na żaden punkt, nie ma dnia bez totalnie zadnej awantury, zawarłas chyba trzy rzeczy w zasadach na dany dzien, jak nie wykona jednej z nich punktu nie ma?Dobrze rozumiem?Nie wiem dla mnie to troche zbyt ogólne, przydałoby się bardziej szczególowe opisanie porządanych zachowań.
Obrazek

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 16-11-2006 00:33

Ustaliliśmy razem co znaczy dobre zachowanie i u nas znaczy, że nie dostanie negatywnej uwagi(poważnej) i że nie będzie nikogo bił.No ale widze że w ten sposób to chyba nie określiliśmy pożądanych zachowań.Boże może ktoś nam to normalnie jakoś rozpisze żebym ja załapała w końcu o co w tym chodzi :cry: .

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 16-11-2006 11:40

Rysiu musisz wszystko konkretnie podać. Nie wiem jakie sytuacje mają u Ciebie miejsce. Czy jest możliwość, żeby nauczyciel wpisywał pochwały? Mój Krzysiek jak przyniesie pochwałę, to może o 15 minut dłużej grać na komputerze i tak za każdą pochwałę. Trochę to trwało, ale teraz widzę, że zaczęło mu zależeć na tych pochwałach i stara się na lekcjach :) Tak musisz wymyśleć te punkty, żebyś ich mogła jak najwięcej dawać. Jak zobaczy, że może je zdobywać i nie jest to ponad jego siły, to może być tylko co raz lepiej. Potem możecie trochę podnieść wymagania, ale nie możesz oceniać całego dnia hurtem. Musisz znaleźć jakąś metodę. No i metodę na to, żeby mieć wiarygodne informacje ze szkoły.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 16-11-2006 11:42

Poza tym co to jest "poważna" uwaga??? To nie jest żaden konkret. Najlepiej gdyby były te pochwały i za nie mogłabyś nagradzać, a nie za brak czegoś. Może Ci nie pokazać (uwagi), albo ją wyrwać, czy zamazać (historia notuje takie wypadki),

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 16-11-2006 11:52

Dobra to może ja powiem o co mi chodzi.Nie wiem jak mam nagradzać syna za to że był w szkole grzeczny a konkretnie, że nikogo nie uderzył,że nie przeklinał.To jest teraz dla mnie najważniejsze ponieważ ostatnimi czasami tylko w tej sprawie jestem wzywana.Więc pomóżcie mi określić zwrot - nagroda za co? i tu już wiecie o co mi chodzi.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 16-11-2006 11:56

A mnie chodzi o to Rysiu, że musisz mieć wiarygodne źródło informacji !!! Żebyś wiedziała na 100%, że jest za co nagrodzić. Możesz nazwać to trzymaniem nerwów na wodzy, czyli nie używaniem agresji fizycznej i słownej.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 16-11-2006 13:24

matken pisze:A mnie chodzi o to Rysiu, że musisz mieć wiarygodne źródło informacji !!!

I chyba w tym właśnie jest główny problem? Ja z uporem maniaka wróciłabym do "zeszytu do kontaktu z rodzicami", niech syn codziennie rano stawi się u pani wychowawczyni aby ona wpisała mu "punkt" za jedno i "punkt" za drugie pożądane zachowanie w dniu wczorajszym. Wychowawczyni wpisuje punkt, jeśli nie było sygnałów o takich zachowaniach od nauczycieli i ona nic takiego nie zauważyła. Jeśli syn wie, że punktu nie będzie, bo coś nabroił albo zapomni, to nie idzie do wychowawczyni i punktów za tamten dzień nie ma.

Musi to być tak zorganizowane, żeby Pani w 3 sekundy mogła wpisać, czyli najlepiej tabelka i wpisane już daty a ona tylko wpisuje np: "1 0 podpis".

Ty w domu codziennie pytasz o ten zeszyt i oprócz wpięcia pineski na tablicy cieszysz się jak dziecko (koniecznie) z każdego punktu, nawet jeśli uzbierał tylko jeden. Za brak punktów nie ma wielkich wyrzutów - "trudno, jutro Ci się uda".
I oczywiście podpisujesz każdą informację, żeby Pani wiedziała, że nie robi tego na darmo.

Wiem, że już macie mnie dosyć z tym zeszycikiem ale to naprawdę działa więc będę do tego uparcie wracała :twisted: .
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 16-11-2006 13:56

Gadałyśmy na czacie z Rysią i to samo jej mówiłam. Zobaczymy jak będzie :)

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 16-11-2006 14:19

Dobrze,dobrze Dosia wracaj bo to że działa to ja się nie raz przekonałam w innych sprawach.Dosiu ja właśnie takie wiarygodne zródło mam i jest nim pani.Zeby nie było że jestem tępa to właśnie taki zeszyt założyłam :D i teraz pytanie.Co oznacza 0 pkt? Bo 1pkt. rozumiem że dziecko dostaje za to że nie bił albo że nie przeklinał. Chyba jestem jednak tępa :(

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 16-11-2006 14:27

0 znaczy, że nie było rewelacji, ale też nie było bardzo źle. Świat nie jest czarno-biały i to jest właśnie ta szarość.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 16-11-2006 14:35

No tak tylko że co to znaczy nie było zle ani rewelacyjnie.Tzn. że np. przeklinał ale trochę.?

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 16-11-2006 14:37

No tu już musisz się chyba zdać na ocenę Pani. Może jak mu się wyrwie, ale później przeprosi, albo przez resztę dnia będzie spokojny, no to 0. Z Panią ustal.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 16-11-2006 14:38

Im łagodniej tym lepiej.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 16-11-2006 14:43

No Matken dzięki, to jest jakieś wyjście.Boże ale mnie to trzeba długo tłumaczyć i właśnie dlatego czasem wychodzi(tak ludzie myślą) że jestem kłótliwa :lol:

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 16-11-2006 14:44

Ja tam nie uważam :)

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 16-11-2006 14:46

:lol: [smilie=kiss of love.gif] :wink:

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 16-11-2006 14:48

Dzięki bardzo wszystkim za wszelką pomoc ale nie myślcie że to już koniec i żeście się mnie tak łatwo pozbyli [smilie=mylove.gif] [smilie=kiss of love.gif]

Anka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 23-11-2006 16:48

Ja tak w kwestii konkretnej .Wiem ,że to może smieszne ale sama juz nie moge ocenić.Czy przypadkiem nie zamieniam się w kałacha miotajacego kary.Mój synus dziś wkurzony wielce wydarzeniami w szkole rozwalił lampkę na biurku powiedziałam mu ,że jesli do 6 grudnia nie naprawi, odkupi to na prezent dostanie naprawioną lampkę przeze mnie.Na co mój pierworodny obrzucil mnie obelgami - za kazda zabrałam mu po 1 kulce/ co jest ustalone- kulki się skończyły dodam.Potem odmówił odrabiania lekcji- nie obejrzy meczu i na dodatek musi wyszorować ubikację...na razie odrabia lekcje...ale cos jest nie tak w tym wszystkim może wiecie co?Dodam ,że nawet na niego głosu nie podniosłam.Tylko nie bardzo wiem co robić kiedy on te obelgi miota.Przecież nie mogę pozwolic ,żeby tak sie zachowywał ma młodsza siostrę która to widzi i słyszy.Kneblować nie można uderzyć tez nie wyjść też chyba nie najlepiej bo pomysli ,że uciekam????????? :?
Niezdiagnozowana Mama 12 latka zdiagnozowanego i 5 latki

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 23-11-2006 20:03

Może trzeba zignorować??? Poinformować, że nie będziesz tego tolerowała i nie będziesz z nim rozmawiała, kiedy tak się zachowuje. Możesz mu powiedzieć, że ludzie się denerwują i oczywiście mają do tego prawo, ale tak nie można się zachowywać i Ty poczekasz, aż się uspokoi, najlepiej w swoim pokoju (on w swoim pokoju, nie Ty). Nie wiem, czy dobrze myślę, ale chyba są tu mądrzejsi ode mnie. Na pewno się wypowiedzą. Poza tym możesz go wyliczać przed wymierzeniem kary. Bardzo dobrze działa. Po kilku razach orientują się, że należy zmienić zachowanie zanim powiem 3. Trzeba powiedzieć 1 i ostrzec, co będzie przy 3.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 23-11-2006 23:04

Matken,Nieszki przede wszystkim wam bardzo dziękuję za pomoc i pomysł z punktami ale pozostałym też dzięki wielkie.Założyłam zeszyt z pkt.i zaproponowałam pani wychow. żeby sama wszystko dopracowała.Zgodziła się i jak na razie zeszyt działa.W tym tygodniu syn nie przyniósł ani jednego -1pkt.Natomiast przyniósł 0,1,1 pkt. i pochwałę od pani z angielskiego(sam się zgłaszał a on przecież tak nie lubi angielskiego :shock: ).Pani wychowawczyni sama jest zaskoczona że tak ten zeszyt dobrze działa i tez chwaliła syna.Jak na razie jestem szczęśliwa i jeszcze raz dzięki wam za pomoc :lol: [smilie=mylove.gif].A i jeszcze muszę się pochwalić że w tamtym tygodniu dostał 3 z kartkówki z j.ang, a w tym tygodniu z muzyki 3 i -5.Zaczął znowu chodzić na piłkę nożną.No ogólnie jest fajnie i ciesze się tą chwilą bo sami wiecie jak to jest.Ma też przepisaną concerte i zacznie brać jak wyleczy zapalenie gardła.Mam nadzieję że wtedy będzie jeszcze lepiej.
Ostatnio zmieniony 24-11-2006 08:52 przez Rysia, łącznie zmieniany 1 raz

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 24-11-2006 00:50

Rysia, jestem pod wrażeniem :D ! Tak trzymaj dalej!

Anka pisze:Mój synus dziś wkurzony wielce wydarzeniami w szkole rozwalił lampkę na biurku powiedziałam mu ,że jesli do 6 grudnia nie naprawi, odkupi to na prezent dostanie naprawioną lampkę przeze mnie.Na co mój pierworodny obrzucil mnie obelgami - za kazda zabrałam mu po 1 kulce/ co jest ustalone- kulki się skończyły dodam.Potem odmówił odrabiania lekcji- nie obejrzy meczu i na dodatek musi wyszorować ubikację...na razie odrabia lekcje...ale cos jest nie tak w tym wszystkim może wiecie co?Dodam ,że nawet na niego głosu nie podniosłam.

Na obelgi te sposoby Matken mi się podobają.
Wiesz Anka, może to, że nawet głosu nie podniosłaś dając aż tye kar wcale nie jest takie najlepsze? Po pierwsze sama wpadniesz w nerwicę usiłując być cały czas taka opanowana a po drugie moim zdaniem dziecko musi wiedzieć, że karanie go sprawia Ci dużą przykrość, że nie robisz tego tak całkiem "na zimno". Może dlatego próbuje Cię wyprowadzić z tej równowagi obelgami, bo ma nadzieję się przekonać, że okażesz mu wściekłość. Nie namawiam do "darcia" sie na dziecko ale przesadny spokój w kryzysowych sytuacjach może wywołać podejrzenie, że podchodzisz do niego bez żadnych uczuć (dziecko może nie dostrzegać, ile Cię to wysiłku kosztuje, widzi tylko efekt i wścieka go, że tak mało dla Ciebie znaczy).
Kurczę, nie wiem czy ja tutaj jakichś herezji nie opowiadam, Agatko, Dreptaki - poratujcie. Ja tak mówię, bo pamiętam z dzieciństwa, że takie "załamania" mojej Mamy, gdy już była na mnie tak wściekła, że straciła panowanie nad sobą a potem mnie przepraszała, najbardziej mną wstrząsnęły - dopiero wtedy docierało do mnie, z jakim wysiłkiem przychodzi jej mnie karać (chociaż takich zdarzeń było bardzo mało). No i pamiętam, że aby jej nie robić przykrości potrafiłam naprawdę stanąć na głowie, natomiast wszelkie na "zimno" przyznane kary wywoływały we mnie tylko bunt i przekorę.

Druga sprawa to te kulki. Rozumiem, że one są "zapracowane" przez niego? Wydaje mi się, że nie powinno się zabierać czegoś, co dostał w nagrodę, może lepiej byłoby zapracowane kulki uznać za nietylkalne a powymyślać inne konsekwencje? Ideałem dziecko z ADHD nie będzie, więc jeśli będzie wiedziało, że po jednym kroku wprzód (przyznanie kulki) i tak zaraz zrobi 4 w tył (zabranie kulek), to uzna, że mu się i tak nic nie uda i "oleje" wszystkie kulki, mecze i będzie sobie tylko pochlipywał nad kibelkiem albo buntował się przeciwko kolejnym karom?

Spróbuj skupić się przede wszystkim na nagradzaniu za dobre zachowanie, a konsekwencje za złe zachowanie wymyśl jakieś niewielkie, wzmacniając je może tylko okazaniem dziecku, że sprawił Ci takim zachowaniem przykrość. To jest naprawdę super metoda na nasze dzieci. Szkoda że ją opanowałam dopiero przy drugim synku :( .
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 24-11-2006 10:04

Wiesz co Dosiu, sama tego ignorowania nie wymyśliłam :) W książce przeczytałam. Zgadzam się z Tobą, że zachęty muszą być większe od konsekwencji. Tak, żeby wiedział, że jest konsekwencja, ale żeby nie zwalała go ona z nóg i nie powodowała całkowitego zniechęcenia.
Wracając do ignorowania ... Rozumiem, że używanie tych słów, to forma wyładowania napięcia, czy zdenerwowania. Wiemy chyba wszyscy, że do zdenerwowanego ADHD-eka nie ma co gadać, tylko trzeba go odstawić do pokoju, żeby się uspokoił i przemyślał sobie. W tym kontekście mówiłam o ignorowaniu :)

Anka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 24-11-2006 20:19

Coś w tym jest bo potem powiedział mi ,że najbardziej go wkurzyło ,że nie krzyczałam.Ale to może też znaczyć ,że przyzwyczaił sie do tego ,że ryczę na niego i czuje się nieswojo.To chyba fatalnie o mnie świadczy.A z tymi nagrodami karami i punktami to rzeczywiście całkiem sie pogubiłam.Potrzebuję prostowania bo jestem w kręgu niemozności jakby to poeta nędzny powiedział.daję te kulki ,zabieram niby wszystko jest napisane ,ale może wszystko nieprawidłowo robię.Kurcze . :shock: Trochę ratunku potrzebuję.
Niezdiagnozowana Mama 12 latka zdiagnozowanego i 5 latki

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 24-11-2006 21:27

Ustal te zasady jeszcze raz. Muszą być krótkie, jasne i musi ich być mało. Nie staraj się zmienić wszystkiego na raz. Pamiętaj, że co zyskał, nie powinnaś mu już zabierać. Ja moim chłopakom przyznaję w niedzielę po 5 złotych i w ciągu tygodnia mogą coś stracić i coś zarobić. Powinnaś wyznaczać niewielkie kary, żeby się nie zniechęcił. W niedzielę rano (po tygodniu) dostają to co zarobili, bez tego co stracili. Pierwszy tydzień był na próbę i nie karałam raczej, tylko zwracałam im uwagę, że jest to zachowanie, za które powinna być kara. Teraz wypłacam im przeważnie ponad 5 zł :D Punkty przyznaję tylko za oceny i zadania domowe. Zabieram 1 punkt jeśli jest jedynka w szkole, ale za nic innego.

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 24-11-2006 21:36

Tak sobie czytam i myślę, że taki zeszyt też spróbuję założyć. Punktacja, którą zrobiłam synowi sprawdza się bardzo dobrze. :)

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 24-11-2006 23:09

matken pisze:Ustal te zasady jeszcze raz. Muszą być krótkie, jasne i musi ich być mało. .
Dokładnie.Ja też ustalałam zasady na nowo i działają tylko wtedy kiedy jest ich mało ale konkretne.Wiecie- jakie to jest zadziwiające że (kiedyś bez zasad i konsekwencji) mój syn jak bym mu powiedziała że nie może już grać na kompie bo gra już za długo,to robił by awantury albo mnie prosił,albo by płakał.A teraz kiedy są zasady to on nawet okiem nie mrugnie jak mówię że czas się skończył.U nas np. 1-wsza zasada - gra na kompie 2 godz. /konsekwencja(jeżeli przedłużył by czas) -na drugi dzień nie ma kompa. 2-ga zasada - bicie jest zabronione /konsekwencja - 2 dni nie wychodzi na podwórko(w Krakowie mówią na pole :wink: ).Jak na razie działa.Wiadomo że nie zawsze ale jest lepiej kiedy są te zasady niż jak ich nie ma.No i Aniu myślę że powinnaś więcej chwalić,chwalić i jeszcze raz chwalić.A to że się gubisz z tym wszystkim to normalne bo ja dopiero od nie dawna zaczęłam kumać(i jeszcze dalej jestem na etapie kumania)o co chodzi z sadami,punktami,nagrodami,konsekwencjami itd.itp.Aniu czytaj i ucz się metodą prób i błędów.Zobaczysz za jakiś czas jak to wszystko okiełznasz to będzie łatwiej. :lol:

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 24-11-2006 23:15

mamaGumisia pisze:Tak sobie czytam i myślę, że taki zeszyt też spróbuję założyć. Punktacja, którą zrobiłam synowi sprawdza się bardzo dobrze. :)
Viola ja widzę że synowi bardzo zależy żeby zdobywać te punkty( w tym zeszyciku co prowadzę między mną a panią).Znowu go muszę pochwalić bo dzisiaj dostał następną 5 ale teraz z j.rosyjskiego i 5 z matematyki.No i jak nie prowadzić takiego zeszytu kiedy jest taka zmiana na dobre. :lol:

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 29-11-2006 14:31

Mam prośbę.Jaką konsekwencje zastosować jeżeli 2 dni nie wychodzenia na podwórko już/albo przynajmniej na razie nie sprawdza się bo syn najzwyczajniej w świecie nie wychodzi teraz na podwórko bo mu się nie chce.Wczoraj wrócił z Warszawy (byli klasą na wycieczce)i powiedział mi że pobił chłopaka który go zaczepiał.Boże jak długo to jeszcze będzie trwało,czy mój syn się nigdy nie nauczy że NIE WOLNO bić nikogo,że bicie to nie rozwiązanie problemu?Ile jeszcze muszę tłumaczyć a on ponosić konsekwencje?Oj a tak się cieszyłam nie dawno.Wiem,wiem będą upadki i wzloty.Żeby on w końcu zaczął panować nad sobą.Czy ktoś tu na forum ma podobny problem i jak sobie z tym radzi?POMOCY!!! :cry:

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 29-11-2006 20:04

Spokojnie Rysiu. ja na bicie wprowadziłam zasadę, że jak uderzy kolege to dwa kolejne dni nie spotyka se z kolegami po szkole. I jeszcze jedno, ale nie wiem czy masz taka mozliwość, ustalilismy tez, ze jak bedzie bil to po trzech taich uwagach bede z nim siedziala w klasie w lawce, najpierw jedna lekcje. Obciach na maksa i stara sie bardzo.
Obrazek
PoprzedniaNastępna

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem