Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Punktowąż i inne systemy motywacyjne

Moderator: Moderatorzy

fibi

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 01-08-2013 22:22

Bosze ,czy ja byłam zdolna napisać coś takiego? :cry:
Przecież kocham moje dziecko i może mnie znienawidzi ale może i kiedyś podziękuje.
Nadziej umarła.

fibi

Post 01-08-2013 22:26

Dziękuję.
Nadziej umarła.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 02-08-2013 08:10

Fibi, plizzz,
przyjrzyj się uważnie i znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się te dwa obrazki:

Pozwoliłam mojemu dziecku uwierzyć ,że chcieć to muc i jak będzie miał trochę szczęscia i rozumu to szybko się zorientuje komu może podskoczyć.
A kim ja jestem skoro fibi dziś na mnie warczała jak nigdy ,zwyklym człowiekiem ,czy może kimś kto może powiedzieć "człowiek to brzmi dumnie"
Dobrze ,że policzyłam do 10 i nie podskoczyłam jej pani ,wszak kobieta ma 50 coś lat i potrafi rozpoznać lenia i wie gdzie ma to zgłosić.

Pozwoliłam mojemu dziecku uwierzyć, że chcieć to móc i jak będzie miał trochę szczęscia i rozumu to szybko się zorientuje, komu może podskoczyć.
A kim ja jestem, skoro fibi dziś na mnie warczała jak nigdy, zwyklym człowiekiem, czy może kimś kto może powiedzieć "człowiek to brzmi dumnie".
Dobrze, że policzyłam do 10 i nie podskoczyłam jej pani, wszak kobieta ma 50 coś lat i potrafi rozpoznać lenia i wie, gdzie ma to zgłosić.

fibi

Post 02-08-2013 10:37

Za to nie powinnam dziękować ,bo pożałuje.
Nadziej umarła.

fibi

Post 02-08-2013 10:40

A może powinnam
nie wiem bogiem nie jestem
Nadziej umarła.

fibi

Post 02-08-2013 10:43

W każdym razie,może, poprostu na chwilę zamilknę i zastanowię się 2 razy.
Nadziej umarła.

fibi

Post 02-08-2013 11:45

Podziękuję mojemu szczęściu ,że nie posiadam tego ,czegoś co poprawia za mnie błędy kiedy próbuje coś napisać .
Zacznę kochać i wychowywać moje dziecko .
Żeby , się nie spełniło , nauczę MOJE DZIECKO używać słów :proszę ,dziekuję ,przepraszam ,co czasami mi się zdaża ,ale nie zawsze .
Znajome?
Wystarczyło policzyć ;) , a ja liczyć umiem.
Nadziej umarła.

fibi

Post 02-08-2013 12:27

I proszę Cię Borze ,nie wymyślaj kolejnych systemów motywacyjnych .
Pomóż Aniołowi wychowywać wasze dzieci ,żeby nikt nie musiał się za siebie wstydzić ,bo mu sie nie chciało
Dziękuję.
Nadziej umarła.

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 02-08-2013 12:35

Kto to jest Bor??? :hmmm: I dlaczego ma nie wymyślać?

Jako dumna mama nastolatka wychowywanego na różnych systemach motywacyjnych (rosły i zmieniały się zgodnie z rozwojem mojego dziecia) stwierdzam, że te systemy działają - zarówno na dzieci jak i na rodziców. A czasami nawet udawało się, że na szkołę! Jakoś na złe to nam wszystkim nie wyszło.

Fakt, mi się chciało, bo wiedziałam, że wychowuję dziecko nie dla siebie tylko dla niego i jego samodzielnego życia, no i oczywiście dla społecznego życia. A Anioły dobre się przydadzą zawsze.
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

fibi

Post 02-08-2013 12:36

Jak mogłam sie tak pomylić .Kazałam Ci coś zrobić.
Naprawiłam swój błąd.
Nadziej umarła.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 02-08-2013 17:53

Fibi, czemu służą Twoje posty? Mam wrażenie, że jedynie zwracaniu na siebie uwagi.
Jesteśmy tutaj, aby sobie pomagać. Napisz proszę, w czym możemy Ci pomóc, bo z Twoich wypowiedzi można wyczytać wszystko oprócz tego.

fibi

Post 03-08-2013 05:21

Chciałabym przedewszystkim przeprosić.
Wszak miesiąc minoł a ja spodziewam sie niedługo ujrzeć na własne oczy co podpisałam ,kiedy byłam ślepa i głucha ( g ).
I nawet nie jestem pewna czy poprawnie to napisałam ,bo gdzie sprawdzę ?
W słowniku ortograficznym ,ktorego kupię sobie ,żeby ,komuś wstydu nie robić.
Przepraszam.
Nadziej umarła.

kaskada

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Dzieci: syn 8 lat adhd /ZA? , syn 6 nadmiar energii:)

Post 03-08-2013 06:20

hej:)
jesteśmy dalej na wyjeździe ale donoszę , że system z opisanymi wyżej zasadami się sprawdza .
Impulsywność mojego dziecka jest przeogromna ale się stara bardzo nad sobą panować. Jeśli chodzi o wyrywanie zabawek sprawa się uciszyła całkowicie natomiast jeśli chodzi o popychanie- jest lepiej ale widzę, że trudno mu nad tym zapanować. Strasznie łatwo, z zupełnego spokoju przechodzi do chęci mordu. Często popycha w obronie kogoś albo np chcąc zatrzymać kogoś pędzącego wprost na ulicę. Zdarza się, że nie wytrzymuje dokuczania albo wymierza wg jego oceny , sprawiedliwość w danej chwili- bo np sam został uderzony.
Tak sobie myślę,ze trzeba mu podpowiedzieć jakieś zdanie- wytrych, które będzie mógł wypowiadać zawsze jako odpowiedź na zaczepki. Nie wpadłam jeszcze na to jak może ono brzmieć.

Wprowadziłam zakaz bezwzględny przemocy fizycznej- czyli nieważny powód , okoliczności, nieważne kto pierwszy- każde popchnięcie ( czy inna agresja fizyczna) do 10 min w pokoju, każde powstrzymanie się plusiki. Jak już zapanuje trochę nad tym będziemy wprowadzać bardziej zawiłe kwestię pt samoobrona .
Tak sobie myśle, że to i praca nad koncentracją to 2 najistotniejsze dla przyszłości szkolnej naszych dzieci kwestie.
Ech..

aguska10

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: Mala 7 lat CZR

Post 25-09-2013 09:18

system motywacyjny za kwiatuszki w szkole

Dzień dobry,

Córka jest w II klasie CZR i zbiera kwiatuszki za zachowanie: punktacja:
złoty - srebrny-brązowy-czarny.

Powiedziałam jej,że jak przez tydzień będzie miała same złote i srebrne (1 może wyjątkowo brązowy) to dostanie w piątek nagrodę.

Wczoraj mi mówi, że to za długo się starać cały tydzień, że jak już jej nie wyjdzie to nie chce się jej starać, bo i tak nagrody nie będzie.

Pomyślałam, że może ma rację.

Chciałabym więc stworzyć system, który ją będzie motywował i tak:

Za każdy złoty kwiatek- 2 kulki, za srebrny - 1 kulka. Za dzień tylko ze złotymi i srebrnymi dodatkowo bonus 2 kulki, a za cały dzień same złote bonus 4 kuli.

Córka jest oceniana i na przerwie, więc kwiatków dziennie jest sporo.

I teraz mam kłopot z nagrodami za te kulki: dziennie maksymalnie może zdobyć ( 5 lekcji, 4 przerwy)

9 złotych kwiatków, a wiec 9 razy 2 =18 + bonus 4= 22 kulki

Srednio zdobywa pól srebrnych (4) i złotych(5), to wtedy byłoby: 4x1+5x2+bonus 2=16 kulek.

No a jak się trafi brązowa to brak bonusa, tylko kulki za srebrne i złote.

Nie wiem jak obliczyć punktację za nagrody:

np.

jajko z niespodzianką-
Żelki-
granie na komputerze 1 godzina-
zwolnienie z obowiązku (np.ścielenie łózka)-
kino-
drobnostka ok.5 zl-
zakup za 10 zł-
wyjscie na duży plac zabaw-
ksiażka ok 15 zł-

A może macie jeszcze jakies pomysły na nagrody, nie wpisuje czytania książek przez mamę, czy granie w grę, bo gram i czytam kiedy mała chce.

Wiem tez, że córka będzie pożytkować swoje punkty raczej na materialne rzeczy, jakieś karteczki,
notesiki, jajka z niespodzianką, książki.

I jak myślicie dobrze myslę:) :)

Lelum Polelum

Wsparcie

Dzieci: Tymek lat 9 ZA+ADHD i Francik naśladowca

Ja: zwyczajnie niezwyczajna

Post 02-10-2013 12:55

Słuchaj, a może rodzaj nagród ustalisz z córką? i ponegocjujecie "cennik"
My tak zrobiliśmy i kilka pomysłów Tymka było dla nas zaskoczeniem. Być może i ciebie zaskoczy :mrgreen: a i motywacja może być większa, kiedy się coś razem ustalało.

Gryf44

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Dzieci: Córka 12 lat, syn 15 lat

Post 21-05-2015 07:03

Przestraszyłem się tego systemu punktacji.

wytatuowana

Awatar użytkownika

Dzieci: Eryk 5 lat prawdopodobnie ADHD

Post 21-10-2015 06:48

Nie ma się czego bać ;)

Witam :)
Gryfie uwierz, że nie ma się czego bać. Razem z mężem też mieliśmy obawy czy ta metoda motywacji pomoże. Czy Młody nie znudzi się po pierwszym tygodniu? Czy nie będzie rozpaczał jak nie dostanie danego dnia punktów?
W końcu zebraliśmy się w sobie i wprowadziliśmy punktowęża dla syna. Pierwszy tydzień był trudny, bo oczywiście młodzież protestowała, ale teraz jest rewelacyjnie. Już nie muszę stać nad nim, żeby ogarnął swój pokój, wykonał poranną toaletę czy nie kopał psa. Teraz już wie, że za każde zachowanie pożądane będzie punkt, a może nawet 5 ;) a za zachowanie, które jest złe będzie wielkie 0.
Wymianę punktów na nagrodę ustaliliśmy razem z nim i muszę przyznać, że zaskoczył mnie wyborem swoich nagród :shock:, bo myślałam, że większość będzie w formie zabawek (wiadomo tym bardziej, że jest WIELKIM fanem Lego), a tu jest 10 zł do skarbonki, wyjście do kina lub zoo czy nowa książka z bajkami :) Zabawki też się jakieś znalazły, ale w dużej mniejszości.
Więc tak na koniec mojego wywodu, naprawdę nie ma się czego obawiać tylko działać :OK:
Pozdrawiam Ola :)
Miłością jest... przemierzanie pokoju w nocy, aby kołysanką i ciepłymi
słowami utulić ciebie płaczącego wtedy, kiedy całe moje ja pragnie odpocząć.
Miłością jest... czytanie tej samej bajki piąty raz, bez pominięcia
najdrobniejszego jej szczegółu.
Miłością jest... ostatni, klejący się cukierek, oblepiony kurzem i sierścią psa,
nie zjedzony, trzymany dla mnie w kieszonce.

Gryf44

Post 30-10-2015 07:41

Spoko spoko, mnie bardziej przestrasza sam system, w którym nalicza się punkty. Może mam złe skojarzenia.
Człowiek i jego punkty - to jakoś nie brzmi według mnie szczególnie radośnie i dumnie.
No, może czasem nie ma wyjścia i potrzebne są punkty. Jeśli to działa to ok, niech działa.
Wolę podrzucać w górę zamiast przyznawać punkt - każdy ma swój sposób. Pozdrawiam!

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 30-10-2015 10:41

Dziecko nie kieruje się jeszcze intelektem a bardziej emocjami.
Wszelkie systemu punkowe mają trafić do emocji a nie intelektu. A że emocje nie są zbyt logiczne więc i metody momentami wyglądają na absurdalne. Taka karma :)

Gryf44

Post 03-11-2015 10:22

Tak, tylko skąd wiedzieć co działa a co nie? Z czasem pewnie tak, doświadczenie itp., ale jak ktoś zaczyna?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 03-11-2015 10:30

patrzysz na dziecko i zastanawiasz się, czy się zmienia :)

Gryf44

Post 09-11-2015 12:18

Właśnie rzuciłem okiem na inne tematy (m.in. oceny zmian po latach) i na razie u nas jest słabiej niż było. Pomimo terapii.
To moja opinia.
Słabiej jest ze sprawami społecznymi i koncentracją.
Nauka w szkole - poziom bardzo dobry, zainteresowania, życie rodzinne etc. - tu same plusy.
Zachowanie - plusy.
Panowanie nad sobą - różnie.
Motywacja - ogólnie jednak słabiej. Głównie przez te kłopoty socjalne (to się ciągnie od kilku lat i nadal jestem przekonany ze w końcu tak nie będzie).
Obserwujemy zatem i pracujemy. I tyle.

_Kasia_

Dzieci: córka 5 lat ZZ

Post 17-08-2017 01:16

Pochwała terapeutyczna, pozytywna dyscyplina

Najważniejsza jest obserwacja Dziecka. Zauważyłam, że u naszego, niektóre metody tzw. behawioralne obniżały własną samoocenę, uczyły "zimnego" (i wręcz inteligentnego) kalkulowania. Innym razem nasze Dziecko stawało przy swojej tablicy (kupiłam taką gotową w markecie) i samo inicjowało "ptaszki", dla wykonanych w danym dniu obowiązków (mycie zębów itp.). Trzeba wyważyć równowagę: zbyt ciasne ramy, zbyt wiele wymagań naraz - wzmaga bunt (nam radzono skupić się na dwóch/trzech). Natomiast brak reguł - rodzi chaos - nasze Dziecko nawet dopomina się o nie tj. zasady. Szkoda, że czasem Kadrze brak czasu na ich przypominanie :). Nasze Dziecko wchodzi np. na plac zabaw i często śledzi piktogramy z pytaniem: "mamo jakie tu panują zasady". Jestem wtedy bardzo dumna z mojej pociechy. Z drugiej strony mamy metody niebehawioralne, ale o nich wypowiem się szczegółowiej może innym razem.
Jednak do rzeczy. Nas Rodziców przekonała najbardziej pochwała terapeutyczna (w moim przekonaniu, jest to taki złoty środek pomiędzy tymi biegunami poglądów terapeutycznych, heh). Konstrukcja jest banalna:
1) opisujesz co dziecko zrobiło (nie to - czego nie zrobiło) np. pokolorowałaś/eś 3 gwiazdki (o 7-u niepokolorowanych nie wspominamy) oraz
2) opisujesz cechę/zachowanie, które chcesz wzmocnić (taka pozytywna etykieta ale niekoniecznie) np. napracowałeś się/jesteś pracowita. Trzeba tylko pamiętać, nad czym się pracuje (co chcemy wzmacniać tj. antagonizm niepożądanych cech). Oczywiście ważne są każde inne personalne pochwały drobnych kroków / sukcesów. Pewnie dla niektórych to podstawa dobrze znana. Widzę jednak jak u mojego Dziecka wzmaga to proces nauki i pozytywnego myślenia o sobie. Bardzo mnie ubawiło i ucieszyło, gdy nasze "niebehawioralne" i "nowe" przedszkole, broniło się przed tym (nawet pomimo opinii PPP), a pod koniec roku wręczyli nam wachlarzyki z dwóch miesięcy takich karteczek/pozytywów, które jednak zbierali codziennie. Z drugiej strony nasza Pani Psycholog, którą bardzo cenię z Poradni "ale nie PPP" odradzała takie pisane pochwały, gdyż Dziecko ma to usłyszeć i uczyć się budowania własnego poczucia wartości. Natomiast to co jest zapisane, wiąże się mimo wszystko z uczuciem bycia ocenianym, czego fundować Dziecku nie chcemy. To tak w skrócie - nie wiem czy dobrze się wyraziłam. Czasem mam wrażenie, że to nie Dziecko a nauczyciel/rodzic potrzebuje takiego punktowęża, aby nie zapominać o tych pochwałach, heh. Ważne też dla naszego Dziecka jest przypominanie wkładu, jego starań (bez względu na efekt), wiary w jego możliwości a w przypadku niepowodzeń ciągłe powtarzanie: "trudno, czasem tak jest i nie można tego zmienić". Z podziękowaniami dla Terapeutów naszego Dziecka, którzy nas tego nauczyli...tj. pracy na zasobach.
Ps. Polecam też książkę: Pozytywna dyscyplina - jest po prostu świetna (pełna pomysłów, pomaga rozkminić zachowanie Dziecka za pomocą "testów" zebranych w przejrzystych tabelach tj. które różne emocje kryją się za tymi samymi na pozór zachowaniami). Najważniejsze jednak jest znaleźć to, co pomaga Dziecku, a nie uparcie realizować to, czego Dorosły się nauczył :) Spotkałam się i z takim zachowaniem, że nauczyciel przedszkola uparcie forsował coś, co przynosił efekt odwrotny do zamierzonego - mam nadzieję, że te czasy nie wrócą już do nas (choć wiem, że jeszcze wiele do zrobienia przed nami...). A od września idą zmiany - idziemy do szkoły... Trzymajcie kciuki
Poprzednia

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem