Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Agresja u dziecka

Moderator: Moderatorzy

kaszka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 21-07-2005 08:09

Agresja u dziecka

Wakacje. Nie muszę uczyć się z Kubą, więc chodzę z Szymkiem na plac zabaw. Spotykam wreszcie mamy kolegów Szymka z przedszkola. Do jego grupy chodziła w ubiegłych latach dziewczynka, która biła. Już w pierwszej grupie stanął ten problem. Panie nauczycielki zasugerowały ADHD. Mama dziewczynki - nauczycielka, miła i spokojna - początkowo zainteresowała się tematem. Pożyczyła ode mnie książkę "'Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci-prawie wszystko co chcielibyście wiedzieć''-Tomasz Wolańczyk,Artur Kołakowski,Magdalena Skotnicka. Ksiązka dla rodziców,nauczycieli i lekarzy. Przeczytała i stwierdziła, że dziewczynka na pewno nie ma ADHD. Ja nie czuję się na siłach diagnozować, ale po trzech latach obserwacji nauczycielki twierdzą, że to na pewno jest ADHD. Rodzice twardo twierdzą, że nie. Mało się odzywają, izolują się od innych i nic dziwnego, a dziewczynka cierpi. Przenoszona jest z przedszkola do przedszkola w ciągu roku szkolnego. W ubiegłym roku dwa razy zmieniała przedszkole. Była już w zerówce. Teraz okazuje się, że będzie powtarzać zerówkę razem z grupą Szymka. Nie wtrącam się do rodziców skoro sobie tego nie życzą, ale boję się tego przyszłego roku, gdyż (wracając do wspomnianego na początku placu zabaw) zorientowałam się, że wśród mam wspaniałych dzieci jest nastawienie okropne. Już podburzają się nawzajem, że będą protestować, że nie zgodzą sie, żeby dziewczynka wróciła do "naszej" grupy. Rozmawiam spokojnie z tymi paniami, tłumaczę czym jest ADHD i że są możliwości takiego działania, żeby wszystkie dzieci korzystały, a nie cierpiały. Mam maleńkie sukcesy: jedna z mam zaczęła mniej agresywnie reagować na myśl o ADHD i wykazała odrobinę życzliwego zainteresowania.
Proszę ruszcie głowami i powiedzcie mi co mogę zrobić, żeby zapobiec nagonce. Jak mam ustawić te wszystkie mamy, żeby zaczęły szukać skutecznych rozwiązań, a nie działały na zasadzie "my sobie nie życzymy".
Rozmowy te są bardzo trudne, bo panie czują się wszyskowiedzące i dopuścić do głosu inne zdanie jest im bardzo trudno.
Efekt dobry daje zawsze spotkanie z Kubą. Bo jednak zaczynają słuchać, gdy mówię, że mój starszy syn ma ADHD i też był agresywny. Czasem w chwilę potem przychodzi Kuba. Zwykle jest miły, grzeczny i robi dobre wrażenie, więc panie zwykle są zaskoczone. Ale to ma krótkie nogi. Główne starcie odbędzie się na początku roku szkolnego. Co robić?!

Swoją drogą, myślę, że te mamy są leniwe...
Kaśka
Chodzi właściwie tylko o to, żeby mieć trochę troski, trochę względów o innych

kaszka

Awatar użytkownika

Post 21-07-2005 09:08

Teraz przyszło mi do głowy, że powinniśmy zachęcić kogoś do nakręcenia filmu instruktarzowego, pokazującego jak reagować na zachowania agresywne i jak postępować z dziećmi z ADHD. To powinien być 15 minutowy film wprowadzający, pokazujący, że właśnie odpowiednimi zasadami i umiejętnymi zachowaniami można ustawić pracę w takiej grupie, pokazujący rolę nauczyciela i role dzieci.
Taki film pokazałby, że jest coś możliwe. Potem powinien być przedstawiony rodzicom wszystkich dzieci, system działania grupy, opracowany przez terapeutę. Może wtedy dostosowaliby się i zrozumieli, że jak więcej będą wymagać od swoich pociech (a nauczycielki i rodzice od siebie), to nikt na tym nie straci, a wszyscy zyskają. Przede wszystkim dzieci nauczą się reagować na zachowania agresywne, wszystko jedno, czy dziecka z ADHD, czy łobuza.
Czy to ma sens?

Tylko do tego trzeba wysiłku. Trzeba przeczytać trochę książek, opracować system działania i chcieć go wprowadzać i korygować na żywo. Widziałam jak pracują nauczycielki w przedszkolu integracyjnym na ul. Gospodarczej w Lublinie, w klasie integracyjnej w SP nr 28 w Lublinie, jak pracuje terapeutka z trójką wysoko nadpobudliwych dzieci w Szkole im. Andersena w Lublinie i na tej podstawie twierdzę, że jest to możliwe. Tylko do tego trzeba wysiłku, a nie siedzenia za biurkiem i wydawania poleceń.

Oj, oj, chyba się we mnie przelało. Bo zaraz przypomniało mi się jak któregoś dnia przyszłam po Szymka i zobaczyłam nudzące się dzieci w sali i panią zajętą czymś innym. Żal mi się zrobiło tych dzieci i zaczęłam się z nimi bawić i rozmawiać i wymyślać. Wszyscy byliśmy zadowoleni, a pani powiedziała, że będzie mnie wzywać, gdy sobie nie będzie mogła poradzić z dziećmi :? A ja? Ja wcale nie czuję się predysponowana do pracy z dziećmi i mimo, iż przeczytałam tyle książek o wychowaniu, to czuję się nieraz bezradna...

Tylko to przecież nauczycielki powinny wyjść z jakimś rozwiązaniem, a nie ja mam kombinować.
Nauczycielki mnie załamały: gdy proponowałam metodę stosowaną niegdyś przez nauczycielki przedszkola integracyjnego - nagród w postaci słoneczek i kar w postaci chmurek na planszy, to powiedziały, że próbowały, ale to nie dało rezultatu. W takim momencie mnie ręce opadają. Wiadomo, że system nie da rezultatu po tygodniu, tylko że trzeba go stosować długo i wytrwale i wtedy da pewne rezulataty. Chyba nigdy nie przemieni diabełka w aniołka.
A w tym naszym przedszkolu, to wygląda tak jakby panie przyjęły metodę: i tak się nie uda.

Chyba znowu coś chcę zmieniać na siłę. Chyba już zapomniałam, że utarto mi nosa w ubiegłym roku szkolnym, tylko, że w szkole, a nie w przedszkolu i nie tak dotkliwie jak Agacie...
Kaśka

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 21-07-2005 09:27

Kasiu, niestety wszystko polega na tym, żeby chciało się chcieć i tu nic nie pomoże nasze rodziców przygotowanie merytoryczne, tylko dobra praca pedagogiczna tych, którzy zdecydowali się podjąć zawodowo trud wychowywania dzieci, czyli nauczycieli, najpierw przedszkola, bo ni to już na pewno muszą wychowywać, a nie tylko uczyć, a później i szkoły, bo samo nauczanie nie wystarczy, i co myślisz, że jakby udało się zrobic film instruktażowy, jak sobie radzić z agresją u dziecka, to coś by pomogło?
Przecież taka instrukcja nie nauczyła by pań nauczycielek akceptacji dziecka, a nie jego negatywnych zachowań, myślisz, że Panie nauczycielki nauczyłyby się chwalić dziecko za drobne sukcesy? Niestety ten film to musiałaby być kilkugodzinna instrukcja i niektórym i to by nie pomogło, bo jak się nie chce, to nic nie pomoże.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

kaszka

Awatar użytkownika

Post 21-07-2005 09:29

Myślałam o rodzicach tych zdrowych dzieci, żeby nie ziali taką nienawiścią.

Ja na pewno mam ADHD. Kompletnie nie uczę się przez doświadczenie...
Kaśka

ag.ma72

Awatar użytkownika

Post 21-07-2005 15:30

Walka z wiatrakami.
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

ag.ma72

Awatar użytkownika

Post 21-07-2005 15:39

Ale film instuktażowy to bardzo dobry pomysł - powinien do każdej szkoły trafić,może wtedy więcej osółb by obejrzało bo materiałów czytać im się nie chce,ksiązek też nie.
W ogóle uważma,ze jak do szkoły czy przedszkola trafia dziecko z jakimkolwiek problemem mądry dyrektor powinien automatycznie kazać nabyć dodatkowa wiedzę na dany temat osobom, z którymi dzieciak będzie miał kontakt.Ale to chyba w swerze marzeń na razie pozostanie.
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

kaszka

Awatar użytkownika

Post 22-07-2005 07:03

Właśnie o to mi chodziło. Czytać się nie chce, wstać z ławki czy z fotela też się nie chce, może by się chciało chociaż film obejrzeć przez 15 minut, bo na pewno nie dłużej. No i jeszcze na początku postraszyć trzeba...
Zgadzam się i z Haliną i z Agatą i z tym, że to walka z wiatrakami.
Chyba z rozpaczy pochwaliłam wczoraj panie w dyżurnym przedszkolu, że moje dziecko odbieram czyste, a nie brudne i zasmarkane (ma alergię) (w "jego" przedszkolu zawsze odbieram brudne i zasmarkane, a moja walka polega tylko na tym, że wysyłam Szymka do łazienki żeby się umył mimo że panie zawsze bardzo śpieszą się do domu, do swoich dzieci). Aż dziw, że te panie się nie obraziły za takie podziękowania.

Po porażkach opanował nas nastrój rezygnacji? Mnie na pewno nie! Wiem tylko, że trzeba małymi kroczkami, powolutku, dostoswując się do sytuacji, chwaląc i zachęcając. A może z dorosłymi trzeba postępować tak jak z dziećmi?
Kaśka

Moni

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 09-09-2005 06:27

witam! gdzie moge dostac ksiazkę prof.Wolańczyka? i jak mogę skontaktować się z Panem profesorem?Potrzebuje pomocy i nie wiem od czego zaczac.Pozdrawiam
Moni

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 09-09-2005 06:33

Moni książkę Wolańczyka możesz kupić przez forum w wątku literatura są linki http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtop ... 96&start=0
Skontaktować możesz się przez www.cbt.pl tam przyjmują wszyscy autorzy tej książki, niestety usługi Centrum Terapii behawioralnej nie są refundowane przez NFZ.
Przejdź przez gąszcz forum, a znajdziecsz odpowiedzi na większość Twoich pytań.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Moni

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 09-09-2005 06:57

Halinko! dziekuje bardzo za odpowiedz,tak zrobie.Pozdrawiam Moni :D
Moni

porta

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 20-10-2005 21:32

Agresja u dziecka

Natknęłam się na świetny artykuł o wyciszaniu lub zapobieganiu agresji. Polecam http://www.remedium-psychologia.pl/eduk ... jowe/1.htm
Polecam również wiele innych artykułów ze stronek REMEDIUM http://www.remedium-psychologia.pl/edukacja.htmie
Życzę miłej lektury
pozdrawiam Wanda
...chroń mnie, Boże od pseudoprzyjaciół, z prawdziwymi wrogami sobie poradzę...

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem