Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Rodzeństwo dziecka z ADHD

Moderator: Moderatorzy

Kicia

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 11-10-2005 13:19

Rodzeństwo dziecka z ADHD

Sama nie mam rodzeństwa i dlatego jestem ciekawa jak się żyje ADHD-owcom którzy mają rodzeństwo i jak się żyje ich braciom i siostrom.
Kicia

babsy

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 11-10-2005 15:07

Ja mam ADHD i starszą o 11 lat siostrę. Na początku żyłyśmy jak pies z kotem, dokuczając sobie nawzajem. Potem było dłuuugo, dluuugo nic, a teraz jesteśmy w bardzo dobrych stosunkach. Ja mam 23 lata, ona- 34 i dwoje dzieci (starsze z ADHD). I to własnie ADHD mojego siostrzeńca zbliżyło mnie do mojej siostry. Ponieważ ja też je mam i wiem, co siedzi w głowie Bartka. Często jestem "przewodnikiem" mojej siostry i doradzam jej, co robić.
BArtek ma z kolei młodszego brata, z którym też bywa różnie. BArtek jest często o Maćka zazdrosny i dokucza bratu w najrozmaitszy (czasem niebezpieczny) sposób. Ale może kiedyś z tego wyrośnie.
Du bist nicht allein,nicht allein!Wir sind millionen und wir werden bei dir sein!

Aldonka

Awatar użytkownika

Post 12-10-2005 10:40

babsy! ja także mam dwóch synów jak Twoja siostra Piotr ma ADHD i jest sześć lat starszy od Aleksandra, który jest żywym dzieckiem ale bez ADHD .Podobnie jak u was są o siebie zazdrośni a szczególnie Piotr i często są walki , bitwy , kłótnie , wyzwiska itd. często niebezpieczne i wtedy już interweniuję ale jest też więz z której nie zdają sobie jeszcze sprawy bo jeżeli byłoby jakieś zagrożenie dla młodszego to Piotruś zaraz jest z pomocą .Ostatnio byłam na zebraniu szkolnym dość długo a mąż w pracy , bałam się że mogą sobie coś zrobić nawzajem a tu zaskoczenie .Wracam około 19.30 moi chłopcy już po kolacji , Piotr nakroił chleba robił kanapki nie tylko sobie ale i bratu !! i jak tu się nie cieszyć , byłam zaskoczona i zadowolona , czyli nie jest tak zle i będzie jeszcze lepiej !! :) :)

stworzonko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-10-2005 16:43

Ja mam dwóch braci, jednego młodszego o dwa lata, drugiego o 10. Zawsze byłam ta "starsza i mądrzejsza, która ma świecić przykładem" tjaaa..... ;-)
Może dlatego daję radę.
Z większym bratem najpierw byliśmy nierozłączni i broiliśmy na całego w okolicy, kiedy podrośliśmy - z kolei braliśmy się za łby aż wióry leciały. On ma zdecydowanie charakterek - to chyba jeszcze nie adhd, ale blisko.
Teraz relacje są neutralne albo dobre. Skończył właśnie studia, pracuje i nieco wydoroślał.
Młodszy do pewnego wieku biegał za mną jak mały kurczaczek i traktował mnie jak największy autorytet (siostra zawsze wszystko wie), więc starałam się spełnić oczekiwania. Teraz ma 15 lat i silną osobowość, ale dobrze nam się rozmawia.
Mój chłopak ostatnio był przerażony, słysząc, że mój brat zwraca się do mnie w sposób, jak to okreslił "bezczelny". Bardzo się zdziwiłam, bo my jesteśmy bezpośredni wobec siebie i to normalne. Niekiedy się kłócimy, ale co to za rodzeństwo, które się nie kłóci.
A poza tym obaj mają dysortografię i dysgrafię - młodszy lżejszą i w dużym stopniu wyprowadzoną, starszy koszmarną, maskowaną dzięki wynalazkom techniki. Jako jedyna ortograficzna osoba w rodzinie pod ręką (mają to po mamie, a tata zwykle pracuje i nie ma wiele czasu), zawsze sprawdzałam im wypracowania.
"Gdybym był rybą z Ukajali, to oczywiście wciąż bym śpiewał.
Rodacy by mnie się słuchali i podziwiali jak Szopena. Uma uma um."

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 12-10-2005 20:14

Mój kochany synuś mósi żyć z 3 rodzeństwa i oj różnie z tym bywa. Potrafi być chwilami bardzo kochany. Do niedawna nawet bawił się z siostrami lalkami by za chwile pourywać im głowy i pobić siostry. Patrząc na nich to z bratem rok starszym nawet dobrze się dogaduje co nie znaczy bez awantur(oj czasem ich słychać na drugim końcu ulicy). Najgorzej jest z siostrą, która też ma ADD(prawdopodobnie), Wojtka totalnie drażnią jej zachowania i co ciekawe tylko te obiawy co on też ma. Czyli kłopoty z koncetracją, roztrzepanie, zapominalstwo. Z nią to nie można zosawić go w jednym pomieszczeniu, bo zaraz biorą się za głowy. Ale broń panie boże aby paulinie ktoś obcy zrobnił krzywde, to lepiej aby od razu wyprowadził się z okolicy. Ale co ciekawe gdy starszy syn był w szpitalu(właśnie dzisiaj wyszedł) Wojtek się siostrami opiekował, ba nawet odrobił z pauliną lekcje co jest sztuką nie lada. Także jak potrzeba to nie jest tak najgorzej, ale czasem ręce opadają.

missblack

Awatar użytkownika

Post 12-10-2005 21:17

A mi się wydaje, że ADHD jest po prostu jednym z wielu czynników wpływających na stosunki pomiędzy rodzeństwem. Nie musi być decydującym.

biedroneczka33

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 14-10-2005 14:59

rodzenstwo

...moim dzieciom zyje sie ze soba dobrze ....szczegolnie jesli chodzi o wybryki,szalenstwa i lamanie wszelakich zasad hi,hi,hi a swoja droga jest ich trzech ,,najstarszy Wojte ma 14 lat -zdiagnozowane adhd, w zasadzie wszystko ok..pozatym ze kiedys glowe zostawi w szkole i wroci do domu ,no i oczywiscie z racji wieku i braku ojca stara sie dominowac nad reszta rodzenstwa...Jacek -12 latek -zdiagnozowane adhd,zywy wulkan energii nie zawsze pozytywnej ,,mnostwo mysli na minute uzdolniony plastycznie i...co jak co nie bardzo umie odnalezc sie w tej konkurencji ,,,najlepiej jak by caly swiat krecil sie wokol niego szczegolnie mama...no i oczkow w glowie -Slawek uroczy uwrisowaty 7 latek z glowa pelna pomyslow w ktorych realizacja nastepuje wczesniej niz myslenie hi,hi,hi..uwielbia przewodzic rodzenstwu co raczej nie bardzo mu wychodzi z racji wieku ...braki uzupelnia szantarzami..typu "bo powiem mamie " Tak naprawde to 3 zywiolowosci ktore musza pogodzic sie ze soba na kilkunastu metrach kwadratowych ,w miare mozliowsci sa rozdzieleni-osobne biurka.lozka itd..moje wyobrazenia o rodzenstwa sa inne ( ja bylam jedynaczka ) i moze nie zawsze potrafie zrozumiec ich postepowanie :-((

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 25-12-2005 18:37

Dopisze to coś z moich kilkudniowych obserwacji, bo zaczelismy dyskutowac w watku poznajmy się.
Kuba radzi sobie narazie niezle, musze powiedziec, ze jestem mile zaskoczona, stara sie byc cicho - no powiedzmy, ale Julek chyba sie przyzwyczaił jeszcze w brzuchu i nie reaguje na krzyki.
Widze, ze zeszlo z niego napiecie i nawet newrica jakby troszke sie wyciszyla,
na razie tyle, maly sie obudzil
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Cyntia

Awatar użytkownika

Post 25-12-2005 19:06

To ja też się dopiszę, bo mam konkretne pytanie.

Moja młodsza nie ma ADHD, jest spokojnym dzieckiem, którwe potrafi się samo bawić godzinami (no w ogóle tego nie mogę pojąć, ale naprawdę potrafi !!!), i z racji tego, że siostra starsza i silniejsza zawsze jej się obrywało.

Wydawało mi się, że młodsza nauczyła się z tym żyć, mówię jej jak ją podziwiam, że potrafi starszej ustępować kiedy ta jest zdenerwowana itp, ale ostatnio coraz częściej młodsza skarży się na starszą i to w sposób, który mnie bardzo niepokoi, bo mówi np "nie chcę mieć takiej siostry".

Rozmawiam z Zuzią, tłumaczę, że starsza po prostu czasami nie może się opanować, że bardzo ją kocha i podzieliłaby się z młodszą wszystkim (to zresztą jest prawda), ale tak naprawdę jestem zaniepokojona.

Czy ktoś ma podobne doświadczenia i jak sobie z tym radzi?
"Lubiłabym poranki, gdyby zaczynały się później"
Przepraszam za błędy ortograficzne - dysleksja w galopie
Mam ADHD, starszą córę z ADHD a mężusia oraz młodszą córę bez ADHD.

Anka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 26-12-2005 09:37

no ja też się dopisuję do pytań na temat rodzeństwa.Już usilowałam się czegoś dowiedziec tu na forum ale nikt mi nie odpisał :(
Mój aniołek ma 3 letnia siostre i myślę ,że nie jest dla niej najlepszym pzrykładem.samo tłumaczenie nie zawsze skutkuje.Rozsierdzony braciszek który pzreważa kategoria wagową wiekową itp ... juz nie mówiąc o znacznie bogatszym słownictwie......
Niezdiagnozowana Mama 12 latka zdiagnozowanego i 5 latki

Malgosik

Post 26-12-2005 17:32

Moi synowie niby obaj mają ADHD, ale Maks to istna siła spokoju w porównaniu z Julkiem i czasami Maks bardzo się denerwuje, że ma takiego "niewydarzonego" brata bliźniaka, za którego musi się wstydzić w przedszkolu i w innych sytuacjach społecznych, dlatego często stara sie brata "dyscyplinować", co z reguły kończy się regularną bijatyką... :roll:
Ale też czasamu żali nam się w domu, że już nie może z takim bratem wytrzymać i że nie chce sie już za niego dłużej wstydzić.
Mama dwóch drugoklasistów z ADHD

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 26-12-2005 20:52

To normalne w tym wieku, że się tłuką. Moi mają jeden prawie 16(za 3 miesiące kończy) drugi 14,5 roku a chwilami leją się, że aż pióra lecą. Wiesz co zauważyłam z wiekiem coraz rzadziej. Chociaż potrafią kłócić się dosłownie o długopis, że jeden drugiemu zabrał. Za chwilę za to są w najlepszej komitywie, a nie daj panie Boże aby ktoś obcy miedzy nich wszedł, wtedy cała czwórka staje za sobą.

jaga

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 15-01-2006 23:03

Krzyś ma 5,5 roku i ma siostre, która ma 3 lata. ona raczej lubi bawic sie na miejscu i zabawa czy jakaś czynność pochłania ją np. rysowanie w przeciwieństwie do Krzysia, który teraz jest tu za chwilę już w innym miejscu. Wercia próbuje go naśladować...czyli np. on wstaje od stołu, bo musi zrobić runde do kuchni i z powrotem ( w między czasie zapomina już o jedzeniu) ona też....i tak dalej. obawiam się czy takie zachowanie nie utrwali jej sie...

olaoska

Awatar użytkownika

Post 16-01-2006 21:08

u nas bitwy są ostatnio na porządku dziennym , gorzej ,że krzyki są przy tym takie ,że uszy więdną...już nie mam siły ,chyba ta najmłodsza też jest ADHD-owcem, bo zachowuje się gorzej niż Kuba nieraz ...........
czasem mam ochotę też sobie pokrzyczeć ,na razie z mężem krzyczymy ,ale na siebie -coraz częściej nerwy puszczają ..........

kasi@

Awatar użytkownika

Post 16-01-2006 22:44

jaga---ja właśnie tego sie boje,ze Laura zacznie nasladowac Dominika.Jest taka spokojna i pododa,zupełne przeciwieństwo brata,ma 8 miesiecy.
Zacznie latac po domu i ryczec jak indianie i trzaskac drzwiami,jeśli to jej sie udzieli to ja zwariuje. :cry:
Mysle,ze tak moze byc ,przeciez to od niego będzie sie uczyła zabaw i zachowań.

olaoska---u nas tez awantury sa na porządku dzienny,Dominik psuje atmosferę,potem maz jest nerwowy ,krzyczy na młego ,aja na niego ,i tak w kolo.Daremne to wszystko ,ama nadzieje,że ta terapia nam cos da,nauczy spokojnie życ.
Obrazek
DOMINIK MÓJ MAŁY SKARB
moja miłość stała sie widzialna

jaga

Post 16-01-2006 23:16

U nas jest to samo [smilie=real mad.gif] [smilie=real mad.gif] jedno krzyczy głośniej od drugiego np. przy stole zaczynają sie przekrzykiwać, które szybciej zje, albo które je ładniej

kasi@

Awatar użytkownika

Post 16-01-2006 23:23

jaga---Laura nie potrafi jeszcze mówić to piszczy ,a Dominik cofa sie w rozwoju i tez piszczy,które glosniej ,a mi głowa pęka.
Dominik robi wszystko co mała,wchodzi jej do lóżeczka,kiedys załozył sobie pampera i w niego nasiusiał :? ,musi spróbować wszystkiego corobi dzidzius.
Tylko jej jedzenia nie tknie :) ,nie lubi kasze
Obrazek
DOMINIK MÓJ MAŁY SKARB

jaga

Post 17-01-2006 12:35

Kasia hehehehe ja też to przerabiałam. Kiedy urodziła sie werka krzyś cofnął sie: zaczął siusiać i nie tylko do majtek, chciał, aby jemu też pudrować pupe i przyklejał sie do piersi... no z siusiania i reszty wyrósł, ale zostało mu nietety jeszcze moczenie w nocy :cry: nie wiem co z tym zrobić...wysadzamy go kilka razy w nocy, ale i tak nie zawsze uda sie wcelować z czasem albo częstotliwością...wogóle nie czuje, że siusia. Myślałam, że jak mała przestanie spać w nocy z pampersem to on tez nauczy sie, ale nic z tego. weronika już od ponad roku nie sika w nocy a on nadal...

kasi@

Awatar użytkownika

Post 17-01-2006 21:31

Piersi Dominik nie chciał,ale na raczki i częściej sie przytulał.
A teraz napewno bedzie chciał na nocnik jak zaczne uczyć Laurę.
a pupe chce wycierac chusteczkami jak małej :) ,dobrze,że nie chce sie wozic w wózku :) .
Ztym moczeniem to nie dobrze,mówiłaś lekarzowi?
Dominikowi czasem sie zdaży jak jest przeziebiony :(
Obrazek
DOMINIK MÓJ MAŁY SKARB

jaga

Post 19-01-2006 15:51

Kasiu mówiłam, ale są różne szkoły...jedni mówią, że nic nie robi sie z moczeniem nocnym u chłopca do 6 roku życia, ale czytałam gdzieś, że niedobór czegoś...nie pamiętam powoduje, że mocz jest taki sam rzadki w nocy jak i w dzień i wtedy pęcherz szybko zapełnia sie. moja lekarka dała na początek skierowanie na badania ogólne i posiewy oraz usg, ale niestety przegapiłam to, bo akurat wtedy dzieci chore były :oops: :oops:

truskawka

Awatar użytkownika

Post 03-02-2006 00:25

Ola(lat 9) ma ADHD i coraz częściej zauważam objawy nadpobudliwości u mojej drugiej córki -3 letniej Emilki :(
Mała coraz bardziej dominuje .Ola ma raczej problem z koncentracją uwagi niż nadruchliwością a Emilka ma pełnoobjawowe według mnie ADHD :twisted:
Bawią się różnie ale zazwyczaj bije młodsza , rozrabiają i niszczą wszystko równo :)

miszko

Awatar użytkownika

Post 03-02-2006 01:14

truskawka pisze:Bawią się różnie ale zazwyczaj bije młodsza , rozrabiają i niszczą wszystko równo :)

To tak jak ja jak byłem w podstawówce... byłem chyba najbardziej brojącym chłopakiem w klasie. Miałem dobre oceny, bo mnie mama przywoływała do porządku, ale czasami potrafiłem robić głupie rzeczy.

Później przez to cierpiałem, bo nauczyciele nie rozumieli mojego problemu.

A gdy coś dostawałem w prezencie, to zazwyczaj tego samego dnia już to było rozebrane. Gorzej było gdy przychodziły święta. Tak się nie mogłem doczekać i miałem taki wścibski nos, że już 2 dni przed 24.XII wiedziałęm gdzie są ukryte prezenty. Oczywiście nie omieszkałem sprawdzić co to będzie :) Ech....
Ech...

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem