Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Inne dzieci... A ty?!

Moderator: Moderatorzy

Kicia

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 11-10-2005 09:36

Inne dzieci... A ty?!

Założyłam ten temat w rubryce ,,dzieci", poniewaz uwazam, że bardziej dotyczy on dzieci niż dorosłych.Ale ciągnąć może się on za nami przez całe życie w postaci kompleksów.
Zauważyłam, że nauczyciele, a czasem także rodzice potrafią mówić do dziecka z ADHD:,,Inne dzieci są takie spokojne, grzeczne i straranne, a ty to zawsze... ty to nigdy..."Ja uważam, że obok braku akceptacji za strony rówiesników to druga przyczyna mojej niskiej samooceny. A jak Wy uważacie?
Kicia

olkit

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 11-10-2005 09:42

Re: Inne dzieci... A ty?!

Kicia pisze:Zauważyłam, że nauczyciele, a czasem także rodzice potrafią mówić do dziecka z ADHD:,,Inne dzieci są takie spokojne, grzeczne i straranne, a ty to zawsze... ty to nigdy..."Ja uważam, że obok braku akceptacji za strony rówiesników to druga przyczyna mojej niskiej samooceny. A jak Wy uważacie?

Oczywiście, że tak, wszyscy pedagodzy, psychologowie i autorzy książek dla rodziców marudzą żeby unikać porównywania z innymi a rodzice i tak to robią bo:
- się nie umieją powstrzymać i
- też tak byli wychowywani.
Tyle, że to nie dotyczy tylko ADHDowców. Każdy ma jakieś tam wady, każdy rozwija się w innym tempie i ogromnie łatwo jest przez takie porównywanie (połączone z wyrzutami!) z kimś "lepszym" (akurat w tej dziedzinie, bo nikt robiąc wyrzuty nie powie "on jest staranniejszy ale ty lepiej liczysz") obniżyć samoocenę.
Olka

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-10-2005 09:45

Kiedyś popełniałam ten błąd często porównując mojego "nieznośnego" syna do "ułożonej" córeczki. Błąd niewybaczalny!!!!! Skutki tego ponosimy do dzisiaj i ja i dzieciaki.
Od dłuższego czasu unikam takich okresleń, a jak mi się coś wysknie, to zostaje od razu opieprzona przez mojego partnera, który jest na tym punkcie wyczulony i od razu gryzę się w język.
Unikać porównań!!!!!!!
A swoją drogą, to z mojej "ułożonej " córuni wyrasta diabeł w spódnicy :D , a Wiko -poprzez wieloletni trening - staje się bardziej od niej ułożony i porządnicki :lol: :lol: .
Dziwne jest życie........., ale wiek dorastania jeszcze w pełni przed nami :wink: .
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

karina

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 11-10-2005 09:50

witajcie
ja pamiętam,że u mnie w domu też tak zawsze było...........
gdybym nie wiadomo jak się starała przez długi czas,a potem raz nawaliłam-tosłyszałam:bo ty nigdy nic nie robisz dobrze,zobacz jak ona to robi..................,bo ty się nigdy nie starasz..........co z ciebie za dziecko

i najgorsze ,że właśnie lapię się na tym,że podobnie załatwiam sprawy z Martinem(ma 10,5)i ciągle chce żebym z nim leżała wieczorami a jak ma koszmary i jest mu źle...to jeszcze w nocy przylatuje z kołderką---więc ja wyskakuję z tekstem--pokaż mi z który twoim kolegą mama jeszcze leży w łóżku??albo kto w twoim wieku leży z mamą?????
ostatnio jak zobaczyłam jego smutną minkę,żałość to obiecałam że już więcej mu tak nie powiem i staram się tego trzymać :wink:
ja oczywiście baaardzo cenię i lubię te nasze wieczorne leżenia,tulenia i gadania
ale niekiedy chciałabym mu dać tylko buziaka,otulić kołderką i iść do siebie,pogadać z mężem ,popatrzeć na tv
heeeeeeeh ale się rozpisałam
KARINA
mama Martina-chłopca z"domowym,kanapowym"ADHD
(\--/)
(O.o)
(> <)To jest Króliczek. Skopiuj Króliczka do swojego podpisu i pomóż mu w jego misji zdobywania dominacji nad światem!

iwcia

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 12-10-2005 00:10

był już taki wątek o przytulaniu, też to przerabiałam tak długo jak długo weczi był w domu-tj do 21l i z opowieści innych mam wnoszę że generalnie wszystkie ADHDki tak mają i już :lol:

golombek

Wsparcie

Post 12-10-2005 04:36

iwcia pisze:z opowieści innych mam wnoszę że generalnie wszystkie ADHDki tak mają i już :lol:

Może nie wszyscy, ale chyba zdecydowana wiekszość i zależy to na pewno od atmosfery w domu. Często, gdy wstaję o piątej do pracy Kuba (13,5) biegiem leci na moje miejsce w łóżku, żeby jeszcze trochę poleżeć z mamusią.

golombek

Wsparcie

Post 12-10-2005 05:03

Kicia pisze:nauczyciele, a czasem także rodzice potrafią mówić do dziecka z ADHD:,,Inne dzieci są takie spokojne, grzeczne i straranne, a ty to zawsze... ty to nigdy..."
Tak, porówniania to kiepski pomysł, tym bardziej, że często stosujemy określenie "wszyscy". U dzieciaków stwarza to poczucie inności, wyobcowania i zdecydowanie nie wpływa na nie pozytywnie. Przecież, skoro wszyscy potrafią, a ja nie, to muszę być kimś gorszym. Z drugiej strony te dzieci też wszystko wyolbrzymiają i mają skłonność do generalizowania. Jak chcą coś wymóc od rodziców też mówią "wszyscy to mają" (sam tak robiłem :D ).
Z innej beczki. Porównywanie dziecka z ADHD z drugim, zdrowym dzieckiem w rodzinie. Nie dość, że dołujemy jedno, to podnosimy poprzeczkę drugiemu. Dziecko stawiane ciągle za wzór, chce za wszelką cenę nie zawieść rodziców i może to doprowadzić do poważnych kompleksów w dorosłym już życiu. Tak wychowywana osoba może zawsze mieć do siebie pretensje, że ciągle jej się coś nie udaje, że musi jeszcze coś zrobić i musi być najlepsza. Nigdy nie będzie zadowolona ze swojego życia, swojej pracy bo nie dociera do niej, że nie każdy musi wszystko umieć i wiedzieć.
Ciężko się uwolnić od stosowania porównań, wyrastaliśmy na nich, słyszeliśmy je ciągle w szkole, domu.

małgosia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 14-10-2005 07:52

olkit pisze:
Kicia pisze:Zauważyłam, że nauczyciele, a czasem także rodzice potrafią mówić do dziecka z ADHD:,,Inne dzieci są takie spokojne, grzeczne i straranne, a ty to zawsze... ty to nigdy..."Ja uważam, że obok braku akceptacji za strony rówiesników to druga przyczyna mojej niskiej samooceny. A jak Wy uważacie?

Oczywiście, że tak, wszyscy pedagodzy, psychologowie i autorzy książek dla rodziców marudzą żeby unikać porównywania z innymi a rodzice i tak to robią bo:
- się nie umieją powstrzymać i
- też tak byli wychowywani.
Tyle, że to nie dotyczy tylko ADHDowców. Każdy ma jakieś tam wady, każdy rozwija się w innym tempie i ogromnie łatwo jest przez takie porównywanie (połączone z wyrzutami!) z kimś "lepszym" (akurat w tej dziedzinie, bo nikt robiąc wyrzuty nie powie "on jest staranniejszy ale ty lepiej liczysz") obniżyć samoocenę.
Olka

Proszę.... nie generalizować - "wszyscy" oznacza, że ja też. A ja jako nauczyciel akurat tak nie postepuję i czuję się takim stwierdzeniem pokrzywdzona.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi." /Albert Einstein/

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem