Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Gdzie ulokowane jest sumienie?

Moderator: Moderatorzy

Lea

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 01-06-2005 14:28

Krotka interpretacja odczytu dr.schlüter-Müller wygloszonego z okazji Dnia Dziecka.(2001)
Zycie z dziecmi z adhd jest bardzo uciazliwe. Dzieci te popadaja w czeste konflikty, przy czym wypieraja sie winy, klamia, nie wstycza sie swojego postepowania.....
Trudno je wychowac.
pamiec, regulacja impulsow,samoocena,samokontrola,rozwoj osobowosci sterowane sa biochemicznie w placie czolowym.
Wyniki badan naukowych
W medical Center of Iowa przeprowadzono badania dotyczace wplywu uszkodzen plata czolowego na postawe moralna.
Powstalo pytanie dlaczego ludzie uchodzacy zwykle za wysoce moralnych, w wyniku uszkodzenia plata czolowego zachowuja sie niedorzecznie, nie potrafia okazac wspolczucia, nie wykazuja poczucia winy.
Wyniki badan:
uszkodzenie plata czolowego doprowadza do uposledzenia jego funkcji, powodujac m.in. nieprawidlowy rozwoj moralny, brak poczucia winy i zalu, niska empatie
Pomimo,ze pacjenci ci potrafia odroznic dobro od zla, wiedza co to niesprawiedliwosc, nie posiadaja umiejetnosci wyrazania adekwatnych uczuc.
Dokladnie to samo obserwuja rodzice i nauczyciele dzieci z adhd.
Dzieci z adhd znaja reguly zycia spolecznego, nie potrafia ich wcielic w zycie.
Zdaniem dr. Schlüter-Müller wyniki badan wyjasniaja problemy rozwoju moralnego dzieci z adhd. Na rozwoj superego ma wplyw umiejetnosc postrzegania i kompleksowej oceny sytuacji. Poprzez zaburzona gospodarke neuroprzekaznikow w placie czolowym nie jest to w pelni mozliwe, nawet wtedy, kiedy dzieci pochadza z tak zwanych dobrych domow, wszyscy troszcza sie o ich wychowanie dostarczajac dobrych przykladow.
Wstyd
Wstyd jest nieodzowny w ksztaltowaniu sumienia. Kiedy czlowiek sie nie wstydzi tego co zrobil, jego superego nie rozwija sie prawidlowo. Dlaczego? Otoz wstyd jest uczuciem nieprzyjemnym, ktorego nikt nie chce doswiadczac. a wiec wstyd chroni nas przed ponownym popelnianiem czynow go wywolujacych.
Dzieci z adhd wstydza sie mniej, bo inaczej postrzegaja sytuacje. Brak wstydu powoduje, ze nie interpretuja swojego postepowania jako zlego. Nie znajac tego nieprzyjemnego uczucia nie musza sie go obawiac i popadaja ciagle w te same konflikty.

filip222

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 01-06-2005 18:01

Śmiem twierdzić, że to jest opis zachowań psychopatycznych, a nie ADHD.
Zresztą można podeprzeć się lekturą, np. "W świecie ...". Raczej tam są opisane osoby mające skłonność do ciągłego zamartwiania się i silnego odczuwania.

verowa

Post 01-06-2005 19:40

ale jest tu cos na rzeczy filip. mnie sie wydaje ze w adhd zachodza jednoczesnie obie te rzeczy na raz, zaburzenie "sumienia" i "wstydu" z jednoczesnycm (chyba wynikajacym z wysokiej inteligencji) czestszym niz przecietnie dostrzeganiem sytuacji, ze cos jest nie tak. nie wiem ze palnelam glupote i kogos urazilam, bo po stu palnietych glupotach nadal nie wiem ze nie nalezy sie tak zachowywac (a raczej zapominam), ale potem widze reakcje, czuje ze znowu zrobilam cos do dupy, nie wiem co, wiec zaczynam czuc zastepcze wyrzuty sumienia, ktore dotycza juz nie samej tylko sytuacji, a calosci - jestem do dupy, jestem zla itd...

kaszka

Awatar użytkownika

Post 03-06-2005 10:22

"Dzieci z adhd znaja reguly zycia spolecznego, nie potrafia ich wcielic w zycie. "
To obeserwowałam i chyba dalej obserwuję u Kuby i nie wiem jak sobie z tym poradzić, nawet w sensie zaakceptowania, że to nie jest jego zła wola. Kiedyś na tym forum analizowaliśmy kwestię kradzieży, kłamstwa... ale to trudne i wstydliwe tematy.
Kaśka
Chodzi właściwie tylko o to, żeby mieć trochę troski, trochę względów o innych

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 03-06-2005 10:28

A mnie to wszystko pasuje ze sobą. Wiktor zachowuje się wypisz wymaluj tak, jak to pan dr opisal.
Dla mnie to wytłumaczenie medyczne jest zrozumiałe, podstawowy problem to jak sobie z tym radzić. Czy oprócz mówienia po raz milionowy, że tak nie wolno, nie wypada, oprócz rozmów i tłumaczeń, znacie jakieś inne metody oddziaływania, aby skorygować te zachowania?
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

1iwona1

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 03-06-2005 10:54

verowa pisze:po stu palnietych glupotach nadal nie wiem ze nie nalezy sie tak zachowywac (a raczej zapominam), ale potem widze reakcje, czuje ze znowu zrobilam cos do dupy, nie wiem co, wiec zaczynam czuc zastepcze wyrzuty sumienia, ktore dotycza juz nie samej tylko sytuacji, a calosci - jestem do dupy, jestem zla itd...

IMO verowa trafiłaś w sedno. Moje dziecko działa w identyczny sposób i nie potrafi unieść tego poczucia winy... Nie mam pojęcia jak mu pomóc...
Pozdrawiam
Iwona

-----------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem wygra doświadczeniem.

małgosia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 03-06-2005 19:22

LEA czy odczyt dr. Schlüter-Müller jest dostępny w internecie? Może podałabys link do niego.

Lea

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 09-06-2005 19:38

Niestety, Malgosiu, artykul ten nie jest w netcie. W kazdym razie nic mi na ten temat niewiadomo. Mam go na papierze, moge zeskenowac, (w j. niemickim) Pozdrawiam Lea [/img]

małgosia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-06-2005 20:55

Lea pisze:Niestety, Malgosiu, artykul ten nie jest w netcie. W kazdym razie nic mi na ten temat niewiadomo. Mam go na papierze, moge zeskenowac, (w j. niemickim) Pozdrawiam Lea [/img]

Zapytałam, bo pomyślałam, ze jest. Dzieki. Niemieckiego nie znam - wystarczy mi to, co wkleiłaś. :D

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem