Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Jestem tu nowa i bardzo zagubiona :(((

Moderator: Moderatorzy

Urszula1975

Post 13-08-2006 18:02

Jestem tu nowa i bardzo zagubiona :(((

Witajcie. Jestem mamą 8-letniej dziewczynki, która ma podobno ( wg. wychowawczyni ) lekką postać adhd. To dla mnie całkwicie nowe doświadczenie.
Pomóżcie mi. Nie potrafię zaakceptować córki taką jaka jest. Nie umiem zrozumieć dlaczego ciągle gada, o byle co płacze, nie potrafi usiedziec w jednym miejscu, nie umie sie dogadać z innymi dziećmi, inni dorośli mówią mi jaką to mam niewychowaną córkę ( jak tylko wejdziemy do nowego miejsca - musi wszystko dotknąć, wszędzie wejść, mówi bardzo głośno ).
W szkole nie potrafi opanowac gadulstwa, w domu nie potrafi przewidzieć konsekwencji swojego zachowania.
To moja wina. Nie potrafie z nią rozmawiać, ona wogóle mnie nie słucha nawet jak czytam jej bajki. Nie potrafi zapamiętac prostego polecenia jeśli każę jej np. zrobić dwie rzeczy.
Nie mam cierpliowści, w konsekwencji dużo na nią krzycze co jeszcze pogarsza sytuację.
Co mam zrobić aby ułatwić nam obu życie?
Nie mam już siły. Nie chcę aby ona pamiętała mnie zawsze jako wrzeszczącą i wiecznie zadającą kary matkę.
Bardzo mi źle.....
Urszula mama Klaudii ( 1998 ) i Łukasza ( 2002 )

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 13-08-2006 19:51

Witaj. Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz na forum napewno, wiec zapraszamy do czytania.
Przede wszytskim idź z córka do poradni psychologiczno pedagogicznej, gdyz opinia wychowawczyni to za mało do stwierdzenia adhd, ale z tych objawów o których piszesz jest to bardzo prawdopodobne.

I uwierz mi, polecenie składające sie z dwoch członów dla naszych dzieciaków jest zbyt trudne do wykonania :) :roll:
Czytaj pytaj, odpowiedzi są, a jak na forum nie ma to napewno się znajdą.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 13-08-2006 20:07

A akceptacja niestety jest bardzo ważna, jeśli już Ty jako matka nie akceptujesz dziecka, to jej zaburzenia emocji będą się pogłębiać, musisz najpierw poznać istotę zaburzenia, nauczyć się wydawać jasne komunikaty, bardzo precyzyjne polecenia i chwalić za każdą, najdrobniejszą nawet rzecz, którą robi dobrze, bo bezustannym karaniem, krzyczeniem i niezadowoleniem bedziesz tylko nakręcała jej nieodpowiednie zachowanie, właśnie to, za które nie jesteś w stanie jej zaakceptować.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Cyntia

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 13-08-2006 20:11

Witaj Urszulo,

Jestem jedną z mam, która już dość długo jest obecna na tym forum, więc pozwalam sobie odpowiedzieć na Twój post.

Po pierwsze jeśli szukasz pomocy, widzisz problem to znaczy, że nie jesteś złą mamą.

Jeśli masz trochę czasu i dostęp do naszego forum, poczytaj sobie wypowiedzi innych mam, a zrozumiesz, że problem z zaakceptowaniem zachowania naszych dzieci (bo przecież nie ich samych) mamy w mniejszym lub większym stopniu wszyscy.

To co piszesz o zachowaniu córki pasuje do zachowania dziecka z ADHD (głównie dlatego, że problemy z zachowaniem pojawiają się zarówno w domu jak i w szkole), ale aby mieć pewnośc diagnozę powinien postawić lekarz (najlepiej psychiatra dziecięcy).

Lektura forumowych wątków pomoże Ci zorientować się gdzie najbliżej i najlepiej tę diagnozę uzyskać.

Nie martw się proszę tym, że konieczna jest wizyta u psychiatry, tylko on jest w stanie ocenić czy u Twojej córki to ADHD czy np. "trudny charakterek" a to bardzo ważne w dalszym postępowaniu i "ułatwianiu wam obu życia".

Poczytaj, w miarę możliwości wątki na temat behawioralnych metod wychowania dzieci. Znajdziesz je i na forum i w "linkach" znajdujących się na forum. Jest to metoda, która przynosi bardzo dobre efekty w wychowaniu dzieci, niezależnie od tego czy problemy są związane z ADHD czy nie. Wymaga wprawdzie czasu (a to towar najbardziej deficytowy) i konsekwencji w postępowaniu (o nią naprawdę trudno), ale gdy się ją zrozumie i zaczyna powoli wprowadzać daje naprawdę bardzo dobre rezultaty ułatwiając życie i rodzicom i dzieciom.

Tu na forum możesz naprawdę o wszystkich swoich wątpliwościach, problemach i radościach "maminych" napisać i uzyskasz wsparcie i pomoc jednocześnie dzieląc się z nami Twoimi doświadczeniami do czego Cię serdecznie zachęcam :)

Trzymaj się!

P
"Lubiłabym poranki, gdyby zaczynały się później"
Przepraszam za błędy ortograficzne - dysleksja w galopie
Mam ADHD, starszą córę z ADHD a mężusia oraz młodszą córę bez ADHD.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 13-08-2006 20:52

jestem tu nowa ...

witaj,Uleńko-
każdy kiedyś zajrzał pierwszy raz na forum... nie jesteś sama...
nieszki ma rację - jesteś wśród swoich ; naipierw poradnia psychologiczno-pedagogiczna;później psychiatra dziecięcy i neurolog (oraz badanie EEG) -już ze skierowaniem od lekarza rodzinnego...
leczenie rozpoczyna psychiatra,w pierwszej kolejności objawowe,np.nerwice natręctw,tiki i inne zaburzenia;
diagnozowanie nie jest proste,ani krótkoterminowe - potrzeba czasu i wizyt, a także obserwacji...
co działa,co pomaga...
na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań...
ppp określi sposób postępowania z dzieckiem w szkole,w klasie,w grupie...
najważniejsze to się nie załamywać...
Halinka ma rację ...musisz zaakceptować swoją córkę taką,jaka jest;to nie jej wina,że nie jest "idealna"...
ja także jestem "krzyczącą matką" - tak o sobie mówię - jak większości puszczają mi nerwy; mimo wszystko akceptuję swoje dzieci;staram się zrozumieć,że to nie złośliwość czy brak wychowania - nie zwracam uwagi na komentarze ludzi,bo musiałabym jak mantrę powtarzać - on taki jest i już - szkoda na to siły;a tej potrzeba dużo,
pozdrawiam,
Marta - mama siedmiolatka w trakcie diagnozowania i sześciolatki równie hałaśliwej co jej brat...
memo

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 13-08-2006 21:12

Normalnie, jaka super grupa wsparcia. Życzę wszystkim mamom powodzenia :lol:
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Urszula1975

Post 14-08-2006 07:31

Dziękuję Wam. Ja juz bardzo dużo zrozumiałam. Ale słysząc na około ciągle - jak ty ją wychowujesz?, jak można dopuścić, że dziecko przychodzi do kogoś z wizytą i zwiedza dom, otwiera szafki? Ale moje "ustawianie" jej pomaga tylko na minutkę. Za chwilę znów ja nosi. Mam syna czterolatka - on tez jest kosmicznie żywy ale jest inny niz Klaudia. Ptrafi mnie posłuchać, wykonanć kilka zadań jedno po drugim, skupić sie na zabawie. Ludzie i tak mówią, że on jest szalony ( jak wicher pędzi, uwielbia biegać ale w przedszkolu jest posłuszny i słucha zarówno pań jak i mnie w domu ).
Jedyne co mnie zadziwia to : słyszałam, że dzieci z adhd mają problemy z koncentracja a co za tym idzie z nauką. Klaudia skończyła pierwszą klasę na drugiej pozycji jako najlepsza uczennica w klasie. Brała udział w kilku konkursach m.in. czytania i wiedzy o bohaterach zadanych książek.
Jedyne co mnie w szkole niepokoi to właśnie to, że Pani cały czas skarży na nią , że gada i rozprasza inne dzieci. Kurcze - czy to ta Pani jest złym pedagogiem bo nie radzi sobie znią? Najlepiej zganić na chorobe - chociaz ja sama widzę jej symptomy.
Podpowiedzcie mi prosze czy aby wybrac się do psychologa na potwierdzenie lub zaprzeczenie adhd musze miec skierowanie od lekarza?
Pozdrawiam i dziekuję za odpowiedzi
Urszula mama Klaudii ( 1998 ) i Łukasza ( 2002 )

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 14-08-2006 08:20

No cóż, Urszulo, do psychologa się możesz wybrać, ale może być i tak, że Twoje dziecko się po prostu tak fantastycznie rozwija i jest bardzo aktywne. Może mieć cechy nadpobudliwości, ale skoro tak świetnie sobie radzi w szkole, to sądzę, że nie ma całego obrazu ADHD.
Nie martw się i nie zamartwiaj na zapas, obserwuj ją, to, że w szkole gada i jest ruchliwa to jeszcze nie koniec świata (wiele dzieci tak robi w I klasie a potem im to mija i wcale nie mają ADHD). Co do oglądania cudzych szafek - to z ciekawości, nie może się powstrzymać, z dobrym wychowaniem to nie ma wiele wspólnego. Tego się też wyuczy, spokojnie.
Co do skarg Pani nauczycielki - nie warto zakładać, że jest złym pedagogiem, ona po prostu zgłasza uwagi co do zachowania Twojego dziecka. Zawsze ją możesz zapytać co w związku z tymi uwagami Ci proponuje, czy widzi konieczność pomocy z zewnątrz i czy są takie dni lub momenty, gdy Twoja córka jest spokojniejsza.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 14-08-2006 09:03

jestem tu nowa...

Agatka może mieć rację, w końcu jest psychologiem;
ale ja mimo wsystko spróbowałabym zdiagnozować dziecko;
mój syn też kiedyś był grzeczny w gościach;bardziej "usłuchany" w domu;a teraz wszystko się zmieniło...
najgorsze jest to,że przeróżne bodźce mogą pogłębiać takie zachowanie...
memo

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem