Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

konsekwencje dla 4,5 latka

Moderator: Moderatorzy

agnysek

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 11-07-2006 12:44

konsekwencje dla 4,5 latka

Witam
wszyscy chwalą system konsekwencji za nieprzestrzeganie ustalonych reguł przez dziecko.
Podpowiedźcie mi prosze przykłady dla takiego maluszka za np: bicie innych, krzyki, "słownictwo", i najzwyklejsze nie reagowanie na nasze prośby.

Dodam ze on zupełnie nie ma poczucia czasu wiec wszelkie ograniczenia typu 15 minut mniej jakiejś przyjemności nie znaczą nic, no i konsekwencja musi być natychmiastowa - bo inaczej nie ma powiązania przyczyna -skutek.

Madzik

Post 13-07-2006 10:18

Hej!

Moje dzieciątko ma w nosie wszelkie reguły i fakt, że nie będzie np bajki kwituje krótkim "no i dobrze" Też bym chciała się dowiedzieć co robicie, żeby wasze pociech was nie ignorowały. Mój mały "nie słyszy" naszych próśb, a wszelkie próby pozbawiania przyjemnosci nie skutkują, mało tego ma w nosie nasze nagradzanie(nie łapie, że się to ze sobą wiąże). Odesłanie go do pokoju kończy sie na próbie wybicia szyby lub demolce pokuju...no mamy co robicie lub robiłyście z czterolatkiem, który robi krzywdę sobie i niszczy wszystko wokół? Bo ja jakoś sobie radzę, ale to "jakoś" nie wnosi niczego na dłuższą metę.

agnysek

Post 13-07-2006 14:39

od wczoraj testuje tak:

kupiłam notesik, każdą kartę podzieliłam na 18 okienek, notesik mam zawsze ze sobą
- za każde wykonane polecenie zakreślamy okienko (liczy się tylko jak wykonane jest od razu i bez potrzeby powtarzania)
- za niewykonane polecenie poporostu nie zakreślamy okienka - o czym informuje szkraba
- Panią w przedszkolu poprosiłam aby w miarę możliwości zapisywała pozytywy (ilość plusów z przedszkola wieczorem wpiszemy do notesu)

Za wypełnioną całą kartą (18 plusów) syn może wykupić loda, lub coś słodkiego.
Za trzy kartki może wykupić ode mnie prezent (na razie mam oklulary przeciwsłoneczne o których marzył, i elektyczną szczotkę do zebów z królikiem baksem).

Jak narazie jest bardzo przejęty i ciągle przypomina mi o plusach, choć i są chwile załamania. Jak się sprawdzi na dłuższą metę nie wiem -- ale powiem jak wrócimy z wakacji .

Może ktoś ma inne sposoby - błagam, każda podpwiedz mile widziane.

A jescze są super plusy: za dzień bez bicia - cała kolumna, dzień bez krzyczenia i jęków - dwie kolumny - ale to narzie tylko teoretycznie bo dzień to dla niego wieczność

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 13-07-2006 19:26

Dobrze kombinujesz, Agnysek :)

Madzik

Post 13-07-2006 20:06

Dobra, siedzę i wycinam punkty. Będą w różnych kolarach i mały będzie przyklejał na wielki brystol, który powiesimy na ścianie. Jak się zbierze cały rządek jednego kolru to wybiera sobie coś w sklepie z zakazanych rzeczy np wstrętną gumę z tatuażem :wink: Zobaczymy za tydzień. A do przedszkola też zaniosę punkty i zrobimy ekstra pudełko na nie. Fajne macie pomysły :) Na razie bez dyskusji większych poszedł spać bo się napalił na to zbieranie. Muszę tylko ustalić nagrody za kolorki i od jutra zaczynamy!

agnysek

Post 13-07-2006 21:48

jak moge coś jeszcz podpowiedziec
to za każdym razem jak syn bezwarunkow mnie posłucha
mówię "dziękuje ze posłuchałeś, bardzo się cieszę że ... np. szybko się ubrałeś"
może to brzmi tak sztucznie, ale on naprawdę za każdym razem się z tego cieszy,
myśle że poprosze też Panią w przedszkolu aby tak mówiła -oczywiście w miarę możliwości (dla niej największy problem to to że Mikołaj zupełnie nie chce wykonywać poleceń - wiec może i tam będzei przełom)

Madzik

Post 14-07-2006 20:56

Pani w przedszkolu się ucieszyła i nawet obiecała się włączyć w punkty, a mały też ma radochę, bo punkty się przykleja, a to mój tygrysek lubi najbardziej. Może nie zawsze zadziała (na mycie zębów zrobił be i udawał, że nie słyszy), ale potem mu żal było, że mnie nie posłuchał bo zęby i tak trzeba było myć, a do przyklejenia za wieczór nic nie było... A jak się go chwali to tryska dumą (chyba, że akurat ma monent, że nic do niego nie dociera i ma ochotę wszystkich pogryzć)

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem