Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Bajki terapeutyczne -4/5latek

Moderator: Moderatorzy

agnysek

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 10-07-2006 12:15

Bajki terapeutyczne -4/5latek

witam

jestem mamą 4,5 latka, otatnio czytałam o tzw. bajkach terapeutycznych, znalazłam nawet 2 książki w empiku i zastanawiam się nad zakupem
(autorka Morlicka)
czy ktoś czytał, moze podzielić się opinią - czy takie bajki dają jakiś efakt u "nader ruchliwych" maluszków??

missblack

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 12-07-2006 11:41

Czytałam Ali bajki terapeutyczne, ale innego autora. Jak dla mnie - rewelacja. Ale dziecko jakoś tak to czytanie odbierało jako karę. Owszem, wsłuchiwała się w treść z wytrzeszczonymi oczami, często pytała o to i owo, współczuła, kiedy trzeba. Ale wydaje mi się, że zbyt wiele z tego nie wynikało. Czasami identyfikowała się z jakimś bohaterem i chyba było jej przykro. Próbuję jeszcze wrócić do tej książki, ale córka nie ma na to ochoty. Ona ma wrażenie, jakbym ją oskarżała - jesteś taka i taka, zobacz jak to działa.
Generalnie wydaje mi się, że chodzi tu o samoocenę mojego dziecka.
Nie potrafię zachęcić jej do tej książki, widocznie zrobiłam gdzieś błąd. :cry:
Ostatnio zmieniony 12-07-2006 11:48 przez missblack, łącznie zmieniany 1 raz
Pozdrawiam.
Mama wyjątkowej nastolatki.
(\--/) "Najgorsze wykorzystanie czasu
(O.o) to robienie bardzo dobrze tego,
(> <) czego wcale nie trzeba robić" B.Tregoe

golombek

Wsparcie

Post 12-07-2006 11:48

missblack pisze:widocznie zrobiłam gdzieś błąd.
Może w którymś momencie dałaś jej do zrozumienia, że jest to specjalna książeczka tylko dla niej? Mogłaby się wtedy poczuć wyjątkowa, ale niekoniecznie pozytywnie. A jak z innymi książeczkami?

missblack

Awatar użytkownika

Post 12-07-2006 12:04

No właśnie. Powiedziałam, że to książka o dzieciach, które mają podobne problemy. Więc ona widocznie każde opowiadanie próbuje identyfikować z sobą.
Czytałam przed chwilką, że są różne rodzaje bajek terapeutycznych. Widocznie musiałabym kupić Ali jakieś inne. Dlatego nie chcę wyrokować, czy są dobre, czy nie, czy się opłaca, czy nie.
Każdy niech się sam przekona. Chociaż nie wierzę w to, że takie bajki coś zmienią w zachowaniu dziecka, ale może pozwalą oswoić się z niektórymi rzeczami.
Pozdrawiam.

golombek

Wsparcie

Post 12-07-2006 12:11

missblack pisze:Widocznie musiałabym kupić Ali jakieś inne
Spróbuj, tylko nic nie mów, co to za książki. Zastanawiasz się, czy mają one wpływ. Nie czytalem żadnej z tego typu książek, ale myślę, że wpływ może być i to ogromny. Niektóre czytanki i książeczki z dzieciństwa pamiętam do dnia dzisiejszego i na pewno jakiś wpływ na mnie wywarły, a szczególnie na moją wrażliwość, jestem wręcz o tym przekonany.

agnysek

Post 12-07-2006 20:32

dziś przeglądałam w empiku 2 ksiązki z bajkami terapeutycznymi, ale jak przeczytałam w spisie jakich problemow dotyczą bajki to zrezygnowałam (np. przemoc seksualna, rozwód rodziców, moczenie się w nocy itd) -

wydaje mi się że chyba nie powinnam serwować takich tekstów 4 latkowi którego powyższe nie dotyczą. O nadpobudliwości była 1 bajka.
Może ktoś zna jakąś pozycję bardziej przydatną dla naszych sreberek.

Madzik

Post 12-07-2006 21:39

Witam!
Ja czytam mojemu szkrabowi jak leci wszystko...najlepiej mu wchodzą wierszyki (taką pchłe szachrajkę czytamy średnio raz w tygodniu) polecam Natalię Usenko (cieplutkie bardzo). Nie stram się małemu jakoś specjalnie dobierać literatury - samo czytanie już go wycisza i angażuje jego fantazje, a co za tym idzie jest ukierukowany na wymyślanie różnych historyjek, a nie sposóbu przyprawienia mamy o siwe włosy. Bajkę terapeutyczną pożyczyliśmy raz z biblioteki i nie bardzo małemu się podobała. Sama miałam wrażenie, że się nie relaksujemy tylko go pouczam. U nas się sprawdza klasyka Tuwim i Brzechwa - świetnie napisane wierszyki z których dziecko wyłapie co trzeba. Albo opowiadanka typu "wczesny gierek" w bibliotekach tego pełno, a muszę przyznać, że bardzo nam się podobają (może trochę gorzej z wydaniem, ale to nie istotne bo nadrabiają jasnymi zasadam: Felek żle zrobił, ale w końcu zrozumiał i już będzie wiedział itp.)
Miłego czytanka :)

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 13-07-2006 09:37

Co do bajek terapeutycznych (tych gotowych z książek)- muszę powiedzieć, ze w praktyce są trudne do wykorzystania, a zwłaszcza dla dzieci z nadpobudliwością.
Sa przydługie, bohater często zupełnie nie przystaje do naszego dziecka. Rzadko, bardzo rzadko wykorzystuję je w praktyce. Natomiast najbardziej cenne sa opowieści snute na poczekaniu przez mamę na temat aktualny i ważny dla dziecka (ja stworzyłam swego czasu całą serię opowiadanek o smoczusiu Pimpusiu z różowa kokardką na ogonku, który nie chciał chodzić do przedszkola, bał się ciemności, itd) :lol: :lol:
Opowiadałam je, albo inaczej snułam w łóżku przed zaśnięciem mojego dziecka, które żywo reagowało i dopowiadało coś, albo się dopytywało.

Drogie mamy - zdajcie się na swoją intuicję, kreatywność, wyobraźnię, to co stworzycie, wymyślicie będzie najlepsze dla Waszego dziecka :D
Co zaś do czytania dzieciom - faktycznie wierszyki Natalii Usenko - są REWELACYJNE, komiczne, krótkie i łatwo wpadają w ucho. No i bezpieczne!
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

missblack

Awatar użytkownika

Post 13-07-2006 10:47

Agatka pisze:. Natomiast najbardziej cenne sa opowieści snute na poczekaniu przez mamę na temat aktualny i ważny dla dziecka !

To fakt. Ala najbardziej lubi słuchać opowiadań, ale na bazie takich naszych rzeczywistych przeżyć. I często mnie prosi - opowiedz, jak to było, jak byłaś mała... Tylko, że powoli kończą mi się historyjki. W takim wypadku wspaniały byłby pamiętnik.

No a ja też dobrze pamiętam te cudne opowieści mojej babci o księżniczce Kasi...
Pozdrawiam.

agnysek

Post 13-07-2006 21:58

wiecie co macie racje, wracam do opowiadania własnych bajek,
przejrzałam te terapeutyczne w nadzieji ze ktos mądrzejszy to pisał wiec pewnie bedą "lepsze" ale jak dla mnie były ... nie wiem jak to powiedziec ..ale to nie to

Dziś u nas był krasnoludek który nie chiał się rano ubierać i zabrakło mu czasu na przytulanki i całuski z mamą,
ale przemyślał to i nasępnego dnia szybciutko się ubrał więc miał jeszcze czas na przytulanki i kubeczek kakao zanim poszedł do przedszkola.

tuptus

Post 21-09-2006 15:20

nie wiem jak maluchy z ADHD reagują na słuchowiska muzyczne. mam doświadczzenie tylko z moimi maluchami bez ADHD.
w każdym razie polecam bajki grajki. to słuchowiska nagrane przez Polskie Radio w latach 70-tych. teraz przegrano je z winylowych płyt na CD,które można odtwarzac w magnetofonach i na komputerach (wtedy jeszcze są różne gry+kolorowanki).
Długość bajek od 12min do nawet ponad godzinę.
ulubione moich chłopców to "Piotruś Pan", "Kapturek", a moj Król Bul z Kobuszewskim. Według mnie genialne.
cena 1 płytki -12PLN z książeczką.
www.bajki-grajki.com.pl

ela

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem