[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 78: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 78: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 78: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 78: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4759: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3891)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4761: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3891)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3891)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4763: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3891)
Kampania na rzecz ADHD i Zespołu Aspergera • Wyświetl temat - Problem z odrabianiem lekcji
Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Problem z odrabianiem lekcji

Moderator: Moderatorzy

adata

Dzieci: Misiek lat 10 ADHD

Ja: Prawdopodobnie ADHD

Post 15-12-2015 13:16

Problem z odrabianiem lekcji

Witam, jestem mamą 10latka z ADHD.
Postanowiłam napisać tutaj, bo widzę dużo mądrych głów a ja chyba cos spartolilam... od poltora roku pracujemy zgodnie z radami psychiatry i psychologa. Mamy tablice motywacyjną, w której aktualnie znajduje sie spakowanie plecaka, zabawa pluszową pilka tylko w swoim pokoju, siadanie do lekcji i odrobienie lekcji zgodnie z poleceniami.
Punkty sa liczone procentowo raz na tydz w pt, okreslone sa widelki, a nagrodą jest czas grania na komputerze w sobotę i niedzielę (w tygodniu nie ma grania).
Pilka dziala, plecak coraz lepiej natomiast odrabianie lekcji i nauka to masakra...
Potrafi 7 linijek w zeszycie pisac 3 godziny... 3 godzinna afera zanim zacznie uczyc sie do klasowki. Potrafi zniszczyc zeszyt, drze potrzebne do nauki kartki z wypisanymi przeze mnie definicjami (przygotowuję je glownie po to, zeby ochronic przed dewastacją ksiazki, ktore sa wypozyczone od szkoly), wrzeszczy, wychodzi z pokoju, kopie w rozne rzeczy, trzasnie nieraz drzwiami. Musi miec kogos nad glowa, zeby sie uczyc, trzeba z nim wspolnie omawiac material, ktorego sie uczy (wszystko poza matematyka, ktorej wlasciwie nie musi sie uczyc leci na prawie samych szostkach). "Nie chce robić lekcji. Nie bede tego pisał/uczył się" - slyszymy to prawie codziennie po czterdziesci razy. Nigdy mu nie odpuscilam, zawsze robi co ma zrobic. Do klasowek nie chce sie uczyc, bo nie lubi pani, bo pani krzyczy, bo bez sensu, bo przeciez bedzie pilkarzem i bedzie zarabial miliony... Generalnie staram sie nie wdawac w dyskusję, powtarzam przez 3 godziny polecenie. Czasem uda sie odrobic lekcje w miarę sprawnie, kiedy ma bardzo mało zadane, ale oczywiscie przerwy muszą być, moje pokazywanie palcem, łapanie, kiedy się zrywa z krzesła. Na śpiewanie, wiercenie się czy majstrowanie przy dlugopisie nie reaguję, jeśli przy tym praca posuwa się na przód. Przywołuję tylko jego uwagę, żeby nie odleciał w tym swoich ariach.
Chwalę przy tym każde napisane zdanie, każde dobrze zrobione działanie czy skonczone zadanie. Jak sprawnie pracuje - chwalę wskazując na efektywność, że dobrze pracuje, już dwa trudne zadania za nim itd.
Czy ktoś pomocny mógłby mi coś doradzić? :( chcę wypróbować technikę pomodoro, ale samo "zapędzenie" do lekcji to już pole bitwy...

Gryf44

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Dzieci: Córka 12 lat, syn 15 lat

Post 16-12-2015 08:04

Rzecz poważna i nie zamierzam żartować.
Ale wysłałbym go na boisko, żeby mógł wyluzować.
I chwalił za piłkarskie wyczyny.

A jakie ma rozrywki w tygodniu?
Weekend - komputer. A w tygodniu?

"wlasciwie nie musi sie uczyc leci na prawie samych szostkach"
Ja w jego sytuacji w końcu bym nie wytrzymał i przestał lecieć na szóstkach. Bo co bym miał z tych szóstek?
I zajął się sobą.
Ale za młody jeszcze jest. Za 3-4 lata tak może zrobić.

"nie chce sie uczyc, bo nie lubi pani, bo pani krzyczy" - i co zrobiłaś z takimi argumentami? Bo dla niego mogą być poważne.
A jeśli jest tak jak piszesz: "Generalnie staram sie nie wdawac w dyskusję, powtarzam przez 3 godziny polecenie" - nie wytrzymałbym i uciekł od Ciebie. I poszukał autorytetu wśród kumpli.

"Nigdy mu nie odpuscilam, zawsze robi co ma zrobić" - a czy on ma okazję widzieć jak odpuszczasz sobie samej i robisz na co masz ochotę, a nie to co masz zrobić?

Uciekłbym prędzej czy później, zdradził cię, oszukiwał, odrzucił - żeby przetrwać.

Chyba, że to nie wygląda jednak tak jak opisałaś.
Pozdrawiam!

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 16-12-2015 08:30

Dreptak

Prowadzimy

adata

Post 16-12-2015 09:12

Chodzi dwa razy w tygodniu na treningi, w niedzielę grają mecze, czasem chodzi z tatą na mecz jako kibic. Jest chwalony przy każdej okazji w każdej dziedzinie również sportu. Jesteśmy z niego bardzo dumni i mówimy mu o tym.Ogladamy wspólnie mecze, komedie, bajki, razem się na nich śmiejemy, dużo żartujemy w ciągu dnia. Są bitwy na poduszki, na miecze. Ostatnio zdobimy wspolnie bombki ze styropianu. Gramy w gry planszowe. Trzy dni w tygodniu może grać na telefonie, często gramy razem, śmiejemy się z mojego marnego poziomu grania ;) dużo bawi się z młodszym bratem. Rozmawiamy o szkole w kontekscie zabaw z kolegami i jak spędza przerwy.
Kiedy powiedział mi o krzyczącej ciągle pani, tłumaczyłam, że jedynką ze sprawdzianu nie rozwiąże tego problemu, a jemu przyjemnie z tą oceną też nie będzie. Obiecałam, że postaram mu się pomóc i porozmawiam z wychowawcą.
Nie zdawałam sobie sprawy, jaki wydźwięk miała moja powyższa wiadomość. Starałam się skupić na aspekcie szkoły, bo z tym mamy najwięcej problemu.
Czy jestem zbyt surowa?
W naszym domu raczej więcej niepowagi jest niż terroru... Mamy wszyscy to samo specyficzne poczucie humoru, i dobrze nam ze soba.
Telewizor ma codziennie. Komputer w weekendy tylko, bo robił się strasznie nerwowy i mieliśmy wrażenie, że zwyczajnie popada w uzależnienie. Uważamy też, że zabawa z bratem z nami czy pogaduchy są dużo cenniejsze niż czas spędzony w wirtualnym świecie. Jak jest ciepło dużo czasu spędza przed blokiem grając z kolegami w piłkę.
Od początku szkoły mu powtarzam, że oceny nie są najważniejsze, tylko to, czy się stara. Jeden uczy się na trojkach inny na piątkach. Nie widze w tym problemu. Matematyka stanowi również w jakimś stopniu rozrywkę dla niego. Siedzimy czasami wymyślamy i piszemy na tablicy w pokoju różne zagadki matematyczne i on się dobrze bawi przy tym, sam to proponuje... czasem też siedzimy razem na youtubie i pokazujemy sobie na zmianę filmiki z magikami lub ciekawostek kosmicznych (fascynuje się tym) lub piosenek i sobie sluchamy...
To przerażające z tą ucieczką, żeby przetrwać... aż tak źle robimy? :(
Pozdrawiam

adata

Post 16-12-2015 09:17

Z tym odpuszczaniem chodzi o to, że nie pozwoliłam nigdy mu się nie uczyć czy nie odrobić lekcji bo "mu sie nie chce". Jest czas na zabawe i jest czas na naukę.

Gryf44

Post 18-12-2015 08:26

Teraz już inaczej to zabrzmiało.
Ale może masz taki sposób używania słów. Jak ktoś nie zna sytuacji, to może złapać za słowo no bo nie ma możliwości poznać czegoś innego. Np. pojawiło się teraz "raczej więcej niepowagi jest niż terroru" - przypuszczam, że nie chodzi o terror tylko o sytuacje - nazwijmy to tak - napięte. Próbuję to rozumieć w ten sposób, no bo jakoś "terror" w mojej głowie to jednak skrajna rzecz i wolałbym żeby go w sytuacjach domowych nie było (nawet gdyby miało go być zdecydowanie mniej niż niepowagi).
Dobór słów bardzo mnie ciekawi w relacjach z dziećmi (i nie tylko).

Pytasz czy jesteś surowa - chyba raczej nikt nie będzie Cię oceniał, bo nie ma podstaw ani uprawnień do tego - zresztą nikt nie będzie wiedział więcej niż Ty. Masz wątpliwość - życiowa rzecz - przekonałem się, że można to bardzo dobrze wykorzystać.

A teraz przyszło mi do głowy, że może masz tak jak ja miewałem czasami - chciałem opanować sytuację. W bardzo pozytywnym sensie, żeby było dobrze, żeby ustrzec się przed niesprawiedliwością tego świata, zapewnić dobry byt, współpracować, pokonywać przeszkody itd. A potem odkryłem, że porażki też można wykorzystywać (chociaż w pierwszej chwili zazwyczaj wydaje się to poronionym pomysłem) na plus.
I że w pewnych sytuacjach uczą lepiej niż cokolwiek.
Ale moje próby opanowania sytuacji były męczące i dla mnie, i dla dzieci. Nadal uczę się "odpuszczać" i "luzować".

Przykład? Żeby piłka była nie wtedy kiedy jest wyznaczony trening, ale także wtedy gdy się akurat chce. Wbrew ustalonym wcześniej (jak najbardziej przemyślanym i perfekcyjnym) harmonogramom "pomagającym opanować sytuację i uratować
świat".
Dlaczego tak? "No bo się chce".
Bo piłka może smakować wyjątkowo tylko wtedy gdy się jej właśnie chce*. Filozoficznie (tak mnie naszło): ze smakowaniem życia jest podobnie.

Pozdrowienia!

* Niestety, najczęściej wbrew hasłu "Jest czas na zabawę i jest czas na naukę." A pragnienie piłeczki przychodzi w różnych momentach. Ta piłka to taki symbol. Jak ktoś czuje w sobie nagły przypływ piłkarskiej wirtuozerii, a tu musi akurat siedzieć nad lekcjami... i ma poczucie, że podczas ślęczenia nad zeszytem właśnie mija jego życiowa szansa... Nie, no uczyć się trzeba, nie ulega wątpliwości, ale bez wykorzystania swoich nadludzkich piłkarskich możliwości i spełnienia w innych dziedzinach - nie wiem, nie wiem... Może właśnie najlepszy "czas na zabawę" jest wtedy gdy mamy ochotę się bawić.

adata

Post 18-12-2015 11:17

"Np. pojawiło się teraz "raczej więcej niepowagi jest niż terroru" - przypuszczam, że nie chodzi o terror tylko o sytuacje - nazwijmy to tak - napięte." - tak, dokładnie o to mi chodziło. Mam problem z doborem odpowiednich słów, odczuwam to bardzo w rozmowach bezpośrednich, ale najwyraźniej w mowie pisanej też kuleję.

Z pragnienia opanowania sytuacji, która zaczęła mi się wyślizgiwać z rąk, tak się sfiksowałam, że dołożyłam jeszcze dwu-punktowy regulamin i dopisałam obowiązki (bo stwierdziłam, że może za mało ich ma) i nawet zawężyłam tablice motywacyjną.
:glawa w sciane:

Potem dostałam odpowiedź tutaj.

Wbiło mnie w krzesło. Zaczęłam analizować to z drugiej strony, spojrzałam na wszystko z boku... wściekłam się na samą siebie - co ja robię???
Na lodówce został regulamin (odzywamy się uprzejmie i wykonujemy polecenia rodziców). Plus obowiązki (porządek w pokoju przełożony na prosty język, odrobione lekcje, spakowany plecak, nauczone oraz odkurzenie pokoju w sobote). Po zrobieniu powyższego mają komputery pn-pt na godzinę czasu, w weekendy będzie dłużej na pewno. Moje dzieci ucieszyły się... jak dzieci :)) z nimi ja.
Wczoraj wszystko grało, myślę, że to była dobra decyzja i cieszę się, że ktoś mi mało delikatnie coś wskazał, bo w innym razie mogła mi się ta szufladka w głowie nie otworzyć z nadmiaru negatywnych emocji i desperacji. Ja sama miałam bardzo dużo ograniczeń w dzieciństwie... i chyba zapomniałam, jak się wtedy czułam.

Jestem bardzo za rozwijaniem pasji dziecka, cieszę, że młody się czymś tak interesuje, a że to sport, to cieszę się potrójnie. W graniu w piłķę i w ogóle w ruchu jakimkolwiek go nie hamujemy, a wręcz go zachęcamy. Jest zabronione kopanie piłki w domu, bo była demolka ze szkodami. Ale zawsze może wyjść na dwór pokopać i wychodzi, jak chce. Sam lub z tatą/kolegami. Ja gram "poziom mama" (taki nasz rodzinny termin obrazujący moje umiejętności motoryczne :roll: ), więc Misiak jest rozbawiony propozycją gry ze mną ;) Woli tatę piłkarza lub kolegów.

Cieszę się, że tu trafiłam :)

Gryf44

Post 21-12-2015 07:37

Fajnie, że rozpędzasz chmurki.
A ja nadal się uczę "wyluzowywania". Prawdopodobnie to co się przeżywało w dzieciństwie ma ogromny wpływ na teraz - stąd potrzeba ciągłej nauki.
"wściekłam się na samą siebie - co ja robię??? " - robisz co robisz, a wściekanie się na siebie... nie służy niczemu moim zdaniem. Właśnie sęk w tym żeby umieć pogłaskać siebie w takim momencie.
Bo... dzieci to widzą/czują. Jak rodzic sam siebie smaga jakimiś słowami czy emocjami, to co będzie robiło dziecko? Może kalkować.

Nie będę się wymądrzał, sam tak jeszcze czasami robię. Nauka, ciągła nauka, bez końca. Taka droga z osiąganiem szczytów i spadaniem w przepaści, po których są nowe przepaści, ale i nowe szczyty. Nie ma jednego szczytu, który oznacza piękny finisz i zapewnienie wszystkiego na zawsze. Nie ma tak.

"poziom mama" - hehe. Dobre.

Jak się człowiek czasami wyśpi i jest wesoło nastawiony do życia (piszę o sobie), to widzi wyraźniej jak to wygląda.
Że wolność mają właśnie dzieci, i powinny ją mieć - no bo kiedy jak nie teraz i kto jak nie one, a my ją gdzieś tam po drodze utraciliśmy, taki los.

I jeszcze trochę filozofii: wolność dzieci to jedno, a stawianie im wyraźnych granic - drugie. Też się tego nadal uczę i czasami czuję się jak nowicjusz.

jamala

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Dzieci: syn 8lat

Post 01-01-2016 20:04

Przeczytałam wątek, chociaż problemów z odrabianiem lekcji nie ma, jak już siądzie robi szybko, natomiast przed nagada się jakie odrabianie lekcji jest głupie i bez sensu, że traci czas, w efekcie dwa razy dłuzej gada niz odrabia.
Natomiast z tą wolnością dziecka, też mam problem, bardzo często mówię nie, bo obawiam się że jak za bardzo popuszczę to już całkiem nie okiełznam, najwięcej problemów jest z komputerem, jak pozwole to cały dzien chodzi za mną i jojczy się awanturuje że chce jeszcze, nie dostaje, na drugi dzień dalej stęki więc dalej nie ma. Chyba jednak krzywdę jemu i sobie robię :roll: Jednak za dużo tego "nie"jest w naszym życiu :hmmm: Czas trochę wyluzować i odpuścić.

adata

Post 08-01-2016 06:45

U nas póki co jest fajnie. Więcej luzu = mniej spięć. Przykładowo - Misiek sam w środę odrobił lekcje jak wstał (bez naszego przypominania, spaliśmy jeszcze ;) ), posprzątał pokój, ubrał sie... :) Pomaga w odkurzaniu z pełnym zaangażowaniem.

Od diagnozy szlifowałam "sztywne ramy" :roll: , jednak zbytnie ich zawężenie działa jak widać przeciwnie do założonego celu.

Wróć do Wychowanie, czyli jak być rodzicem