Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Koszmary nocne

Moderator: Moderatorzy

danusia-mamusia

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 29-10-2005 17:01

Koszmary nocne

Hejka! Nie wiem czy moje dziecko ma ADHD, nie wiem gdzie mam się zwrócic o pomoc, bardzo się martwię o mojego synka. Od jakiegos krótkiego czasu Michałek budzi się w nocy i krzyczy ze strachu, całe się trzęsie, ma dziwny wzrok jakby miał jakies omamy, to są trudne dla nas chwile. Nie wiem co sie dzieje JESTEM PRZERAZONA :( Nie wiem jaka jest tego przyczyna, niedawno Michałek zaczął sam zasypiać- to znaczy ja mu czytam bajeczkę daję buziolka i wychodze z pokoju/ale drzwi zostawiam otwarte/. Dawniej było tak że ja byłam z nim tak długo az zasnął, a kiedy mu powiedziałam ze musi sam zasypiać bo ma już 6 lat to rozpłakał się i powiedział tak; "Przecież wiesz ze ja się sam boję być w pokoju". Ale i tak postawiłam na swoim, wjechałam mu na ambicję i ok ale................nie wiem może to dlatego on się rozbudza i do razu sie trzęsie, nie wiem pomózcie co mam robić????? Michałek jest bardzo zywym dzieckiem i nawet było podejrzenie ADHD ale nigdy nie zostało zdiagnozowane. A jak wygląda sen u waszych dzieci??? Podzrówka z Radomia!!!
Danusia-mamusia

kasiask

Awatar użytkownika

Post 29-10-2005 17:23

Mój Julek też ma tendencje do bania się różnych rzeczy. Głównie dlatego, że ma bardzo bujną wyobraźnię i wymyśla sobie rózne rzeczy, których potem sam się boi. Na szczęście nie ma problemu ze spaniem, chociaż długo było trzeba go usypiać.
Jeżeli Twój synek tak bardzo się boi, to może warto zostawiac mu zapalone światło, żeby nie bał się ciemności. Porozmawiajcie, może powie Ci co go tak strasznie przeraża.
warto tez ograniczyć ilość bodźców, zwłaszcza wieczorem. Może ogląda jakieś bajki, które potem przyżywa.
Kasia mama Mateusza (1996), Julka (1999), Antka (2002) i Maksa (2005)

danusia-mamusia

Awatar użytkownika

Post 29-10-2005 18:26

Koszmary nocne

Własnie problem w tym że Michałek nie wie czego się boi, nie potrafi tego określić, usypia przy zapalonym swietle i kontrolujemy jego bajki żeby nie ogladał jakis potworów. Nie rozumiem co sie takiego stało ze taki jest teraz biedny. Zasypia bez problemu ale tak po godzinie zaczyna się coś dziać.Biedny jest ten mój chlopczyk :(
Danusia-mamusia

kasiask

Awatar użytkownika

Post 29-10-2005 19:23

To może niech śpi z Toba??????
Kasia mama Mateusza (1996), Julka (1999), Antka (2002) i Maksa (2005)

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 29-10-2005 19:32

Wiesz co Danusiu, ja śpie z Krzysiem i pewnie jeszcze trochę bede spała, choc czasem kładzie się sam, Piotrek spał z nami bardzo długo, a jak urodził się Krzyś to on spał z ojcem, wtedy nie było budzenia się w nocy, czól się bezpiecznie, Piotr chyba dopiero jak miał 14 lat podjął decyzję, że będzie spał sam. Nasze dzieciaki są nadwrażliwe i potrzebują poczucia bezpieczeństwa.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 29-10-2005 19:42

danusiu mamusiu! Dziecko w tym wieku nie potrafi nazwac czego się boi bo nie ma wglądu we własne uczucia i emocje, nie potrafi ich nawet nazwać. Tak więc nie ma sesnu pytac małego czego się boi - bo nie wie.
Dalej usypiaj go, nie ma sensu, żebyś od tego odstępowała, skoro mały się tak boi. Wyraźnie ci powiedział, że się boi i już.
Lęki nocne i koszmary są dość częste u dzieci, najlepszym lekarstwem jest obecnośc mamy. I nie jest to żadną patologią usypiać dziecko sześcioletnie i starsze. Wjeżdżanie małemu na ambicję nie uczyni z niego twardego "mężczyzny", raczej wdrukuje mu przekonanie że jest do niczego, skoro mama się złości i denerwuje, gdy on się boi. I mały nauczy się, że okazywanie emocji, strachu i lęku jest nie na miejscu i zakazane.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

danusia-mamusia

Awatar użytkownika

Post 29-10-2005 20:41

koszmary nocne

Tez tak własnie sobie myślałam o tym zeby jednak wrócic do usypiania Michałka. Mysle tez że na te jego leki nocne może miec wpływ zmęczenie ale i wizyty u stomatologa.A wiecie jak to jest na fotelu kiedy boli...brrrchociaz jest tyle znaków zapytania ale zaczne od powrotu.... Pozdrowka dla Was od Nas:)
Danusia-mamusia

Żaneta

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 30-10-2005 14:34

Miałam podobny problem z Dawidem,spał ze mną jeszcze pół roku temu,musiałam przy nim leżeć do zaśnięcia.W nocy krzyczał i trząsł się cały nie potrafił się uspokoić oraz nazwać rzeczy których się boi.Okazało się że jak się przebudzał i widział cienie w oknie przejeżdżających samochodów to wpadał w panikę .Zamontowaliśmy rolety w oknie i małą lampkę którą zapalaliśmy na noc.Główną przyczyną niespokojnego snu było też to że bardzo przeżywał to co się dzieje w ciągu dnia,był stale spięty i śniły mu się niepowodzenia w przedszkolu.Może dobrze by było zapażyć mu jakąś meliskę na spanie ,my zastosowaliśmy syrop,by chociaż w nocy mógł wypocząć i co ważne bardzo poukładany tryb życia ,o jednej godzinie kolacja ,kompanie ,bajka ,spanie.U nas to przynioło efekty,czasem jeszcze zdażają się przebudzenia ale nie są już tak przykre dla niego jak i dla nas.Pozdrawiam.
Żaneta mama i żona ADHD-owców

danusia-mamusia

Awatar użytkownika

Post 31-10-2005 06:59

Re.Koszmary nocne

Żanetko! Powiedz mi jedno jak doszliście że u Dawida to własnie cienie w oknie oraz niepowodzenia w przedszkolu były przyczyną niespokojnego snu?? czy ktos wam pomógł zrozumiec przyczynę tego stanu rzeczy. Ile lat ma wasz synek?
Danusia-mamusia

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 31-10-2005 07:40

U nas spanie było problemem przez kilka lat, Kuba budził sie w nocy, płakał krzyczał, tylko moje siedzenie bylo w stanie go uspokoic. Tylko, że to potrafiło trwać godzinami. Przerabialismy maskotki, ktoóre go pilnują, tłumaczenie, a nawet przetrzymanie, że "w końcu zaśnie". Ale nic z tego - potrafił wrzeszczeć kilka godzin. Potem pomału zaczęło to się wyciszać, nie wiem czy to przez leki, które bierze, czy zaczynał być coraz starszy. My zaczynaliśmy od zasypiania - siedziałam z nim, przeczytaliśmy książeczkę, buziak i wychodziła, ale obiecałam, że zajrzę. Coraz częściej zdarzało sie, że jak zaglądałam to już spał. Wiem, że nawet nie dawno jak pojawiły sie strachy nocne - mówił, że boi sie Marsjan - narysowaliśmy tego MArsjanina, zapoznalismy z nim i uznaliśmy, że on jest sympatyczny i nie trzeba sie go bac, i ze byc moze on boi sie nas tez. I strach sie skonczyl - to pomaga, bo dziecko nie zawsze jest w stanie opowiedziec czego sie boi, latwiej mu narysowac. Duzo dalo tez wprowadzenie stalego rytmu, kapania, bajka, czytanie i spac.i Raczej bez odstepstw godzinowych. Kuba ma 7 lat, chodzi spac po dobranocce, w weekend czasami pol godziny pozniej.
Kuba długo spał przy świetle, ostatnio juz bardzo rzadko, ale sam podjal ta decyzje, że światło gasi i nawet pochwalił sie pani psychoiatrze - sam jest dumny z tego. W nocy nawet jak sie obudzi to idzie sam do lazienki - ale gada caly czas, mamo ide do lazienki, mamuniu dobranoc, mamuniu to i tamto. Próbuje tłumaczyc ze nie musi mi meldowac wszytskiego, a le coz ciezko to idzie. I tak jest super w porównaniu z tym co bylo, nareszcie spimy w nocy.
Spróbuj moze rysowania, my staralismy sie Kube obudzić jak krzyczał, bo tez wyglądało, że on tak przez sen i nie wie co sie dzieje.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 31-10-2005 15:46

Koszmary nocne

Danusiu robiliśmy to metodą prób i błędów,ale dużą zasługę ma w tym nasza pani psycholog.Co do okna obserwowaliśmy go w nocy co się dzieje po przebudzeniu i wtedy jedno spojrzenie w okno powodowało wieli krzyk i trzęsienie.O niepowodzeniach w przedszkolu domyśliliśmy się ponieważ Dawid bardzo przeżywał każdą sytuację w ciągu dnia ,kilkakrotnie powtarzał (Dawid siadaj,Zostaw to,NIe ruszaj,Co znowu zrobiłeś...można by było dużo wymieniać)Okazało się że jedna z pań przedszkolanek kompletnie sobie z nim nie radziła,a wszystko co złe było na niego.Nie był włanczany do zabawy,występów,jego rysunki nie były wywieszane bo uważano że on nic nie potrafi.Tak więc miał bardzo niską samoocenei spirala się nakręcała do tego stopnia że uważał że jak coś zmajstruje to ktoś zwróci na niego uwagę.A dzieci też bywają szczere do bólu i widząc jak traktuje go nauczyciel zachowywały się tak samo ,skarzyły nie chciały się z nim bawić itd.A więc zaczął się jąkać i przeżywać to nawet w nocy.Przemęczyliśmy rok w tym przedszkolu,stoczyłam batalię z nauczycielką jak powinna włanczać mojego syna do zabaw itd.Teraz mój Dawid ma 6lat i poszedł do zerówki z oddziałem integracyjnym-wszystkie problemy się skończyłu.Porozmawiaj z panią psycholog ona podsunie ci kilka mądrych rad np.ustabilizowany tryb życia do znudzenia jedne godziny na wykonywanie codziennych czynności my tak robimy.A pediatra może ci podsunąć jakiś ziołowy środek na wyciszenie my dawaliśmy HYDROXYZINUM,no i przyjaciel miś który go pilnuje w nocy.To wszystko razem przyniosło efekt ,pamiętaj jednak że nie stanie się to już pierwszej nocy każde dziecko jest inne ale małymi kroczkami na pewno się uda.Trzymam kciuki i pozdrawiam.

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 01-11-2005 15:24

No i skleroza nie boli zapomniałam jeszcze o bardzo ważnej rzeczy.Do kłopotów ze snem przyczyniły się powiększone dwa migdały,oraz trzeci co bardzo utrudniało mu oddychanie podczas snu.Czasami w nocy chwytał go bezdech,jego sen był bardzo niespokojny.Kiedy zapominał o oddychaniu to też po przebudzeniu wywoływało krzyk i roztrzęsienie potem bał się znowu zasnąć.Jak widzisz u nas przyczyny były różne.Z bezdechem poradziliśmy sobie dwoma zabiegami i teraz jest dobrze.Poradż się pediatry i psychologa.Powodzenia i napisz jak u was idzie.Pozdrawiam.A jeszcze możesz to zaobserwować w bardzo prosty sposób -czy chrapie podczas snu.

danusia-mamusia

Awatar użytkownika

Post 01-11-2005 18:48

RE. Koszmary nocne

Żanetko! Ja mieszkam w Radomiu gdzie bardzo trudno dostac sie do psychologa , a żeby to byl jeszcze profesjonalista to już CUD :wink: Zaczęłam od tego że znowu kłade się zz synkiem aż do czasu kiedy spokojnie zaśnie. Widze jakie to dla niego ważne. Zobaczymy czy to pomoże, jeśli nie bedziemy dalej drążyć temat. Dzięki za kciuki i równiez pozdrawiam!!! :lol:
Danusia-mamusia

Wiolka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 22-01-2006 00:00

Oj te koszmary. Mój kilka razy też miał do tego stopnia, że gdy zaczął krzyczeć, wpadałam do pokoju, a dziecko jak w transie, jak po jakiś narkotykach. I co ciekawe, że nie było można nawiązać z nim kontaktu. Jakby był myślami w innym świecie. Ani budzenie, ani przytulenie, ani próba dowiedzenia się co się dzieje nie skutkowała. Rozmawiałam z pewną znajomą na ten temat. Doszłyśmy do wniosku, żeby spróbować, sprawdzić czy czasami ktoś nie zauroczył dziecka. Podała mi w tajemnicy sposób na taką okoliczność. No i poskutkowało. Przeszły koszmary. A jeśli się powtórzą to ja powtarzam rytuał i po kłopocie. (Podpowiem, że mały ma śliczne czarne oczy, którymi większość się zachwyca.)

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 22-01-2006 11:11

No ekstra :lol: Może znajoma ma tez jakiś sposób na ADHD, tajemny? To by było super i bezboleśnie. Swoją drogą to ciekawe, jak nieświadomość wpływa na nasze życie. Pozdrawiam gorąco :lol:
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 09-03-2006 09:46

Pochwaliłam się jak to przezwyciężyliśmy kłopoty ze snem i co znowu się zaczeło.Od dłuższego czasu mały budzi się kilka razy w nocy twierdząc ,że już jest wyspany. Zapala sobie lampę posiedzi czasem przyśnie ale potem znowu wstaje i przychodzi do naszej sypialni mówiąc ,że już się wyspał. Więc ja go odprowadzam do pokoju a po godzinie on znowu przychodzi i już po cichu wślizguje się do łóżka żebym go nie wygoniła. Co prawda nie ma już koszmarów ,ale ja mam już dość tych spacerów nocnych. Dziwne jest to ,że on naprawde jest wyspany i to on robi nam pobódkę o 6 rano . Nie mam pojęcia czym teraz to jest spowodowane może tym ,że ma za mało ruchu bo nadal nie może uczestniczyć w ćwiczeniach?

monis

Awatar użytkownika

Post 09-03-2006 14:00

Mój syn od zawsze wstaje o 5:30 lub 6 rano i jest wyspany.
Zdarza mu się też i dużo wcześniej , ale zwykle odprowadzam go do łóżka i jeszcze troszke pośpi. Nie wiem czy to normalne , dostaje leki na spanie i poza tym że szybko zasypia to nic się nie zmieniło. Lekarz twierdzi że taki już ma rytm i nic na to nie poradzi.
Próbuj go może pózniej kłaść spać. :? :? :?
Pozdrawiam Monika

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 10-08-2006 21:33

koszmary nocne

moje dziecko nie wybudza się w nocy;
problemem jest zaśnięcie...
pójście do łazienki w nocy graniczy z cudem;twierdzi,że się boi... no i trzeba iść z nim;dzieci śpią w pokoju z nami,na osobnych fotelach,więc kiedy się budzą - widzą,że jesteśmy...
pani dr przepisała na ułatwienie zasypiania Asentrę...
memo

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 11-08-2006 09:52

Większośc dzieci ma kłopoty z zasypianiem, naprawdę. I wcale nie dotyczy to tylko dzieci z ADHD. Wcześniej, pokolenie albo i dwa do tyłu wszyscy spali w jednej izbie, albo dzieci ( a było ich zwykle trochę więcej niż teraz) razem w jednym pokoju. I tych lęków było mniej. Zasada jest taka - jeżeli dziecko się boi ciemności - świecimy światło, chodzimy razem do łazienki, układamy do snu. Czasem się mnie rodzice pytają, czy to jest prawidłowe, że trzeba usypiać 7, 8 latka poprzez głaskanie, przytulenie i opowiadanie bajki. Jeżeli dziecko tego potrzebuje - to jak najbardziej!
I absolutnie, nie wyśmiewajcie swoich dzieci, że są mazgajowate, że mało odważne (szczególnie chłopcom tak się wtłacza), że się czegoś niepotrzebnie boją. Boją się i już, trzeba to przyjąć do wiadomości i próbować zaradzić, ale na pewno nie kpiną.
Nie muszę dodawać, ze dzieci z ADHD są szczególnie wrażliwe i tych lęków może być więcej. Pozdrawiam wszystkich!
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące