Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Depresja u dziecka z ADHD

Moderator: Moderatorzy

truskawka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 16-10-2005 13:44

Depresja u dziecka z ADHD

Powoli tracę siły i wiarę,że poradzę sobie sama z tym problemem. Ola ma 9 lat i od ok roku słyszę o tym jaka jest beznadziejna, jak to nikt jej nie lubi, i że wszystko co zrobi jest brzydkie, złe i wogóle najgorsze:(
Nie chce wychodzić na podwórko, bawić się z dziećmi, każe mi okłamywać koleżanki, że nie ma jej w domu...
Sama jestem w takim samym dołku jak ona i to powoduje jeszcze gorszy problem :(
Czy da się oprócz terapii psychologicznej pomóc dziecku nie używając leków?
Wspieram ją bardzo mocno, ciągle staram sie dowartościowywać i chwalić a jednak problem jest chyba dużo większy niż myślę :(

Nie radzę sobie z emocjami własnego dziecka :(

verowa

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 16-10-2005 21:11

ja bym sprobowala znalezc dobrego psychologa ktory bedize sie umial dogadac z dzeciakiem, poszuaklabym jakies ciekawej terapii, a przede wsyztkim znalazla cos, co podniosloby jej wizerunek w oczach innych dzieci, i w ten sposob wrocilo do niej. znasz ja, wiec wiesz, co jej wychodzi najlepeij, albo co moze jej wyjsc, albo co chcialaby naprawde zrobic. o czym marzy? postaraj sie tak zaaranzowac sytuacje, zeby cos jej sie udalo, powiodlo, zeby stala sie bardizej atrakcyjna dla otoczenia. co w ogole jest przyczyna tak niskiej samooceny? cos zrobila? nie ma kontaktu z rowiesnikami? ma kiepska klase w ktorej sie nie umie znalezc? rusz glowa. nie staraj sie jej pocieszac, nie proboj bron boze przezywac za nia jej emocji. nie utwierdzaj jej w przekonaniu, ze kiedy cierpi, to sciaga uwage otoczenia. nie podnos jej wartosci przez nagradzanie swoja uwaga zachowan, ktore prowadza do depresji. staraj sie ja wybijac z tego stanu. jakis wyjazd,s zalenstwo, moze zmiana klasy lub szkoly. zrob cokolwiek, bo jak wejdzie w pelny okres dojrzewania, to moze byc juz za pozno. zwroc uwage na zachowanai opozycyjno-buntownicze i nie przegap momentu kiedy zacznie myslec o samobojstwie. rozmawiaj z nia otwarcie, ale bez wlaczania w to twoich emocji. powinans byc opiekunem i duchowym przywodca, a nie matka-cierpietnica, ktora emocjonalnie uschnie razem ze swoim dzieckiem. jak sadzisz, co moze ja wybic z tego stanu?

truskawka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 18-10-2005 16:47

Podzwoniłam trochę po poradniach , psychologach i mam wrażenie że mieszkam w miejscu gdzie niewiele się dzieje bo jakoś nikt nie ma chęci ani pomysłu, a jak ma pomysł to nie na teraz... może po nowym roku jak się uda .
Ola potrzebuje terapii grupowej.Spotkań w grupie.Przed wakacjami chodziłyśmy na warsztaty i bardzo sobie je chwaliłam bo widziałam,że Ola po nich promienieje i zaczęła "błyszczeć " :)
Terapia indywidualna jakoś nigdy nie przynosiła widocznych efektów. Psychologa już zmieniłyśmy.Na razie mamy przerwę bo pani jest na zwonieniu po wypadku.Więc mamy małą przerwę.
Popytam jeszcze gdzieś w domu kultury może o jakieś zajęcia .Mam nadzieję,że tam nie wspominając o naszym problemie znajdę dla niej coś co jej się spodoba i nie zrezygnuje po jednych zajęciach.

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 19-10-2005 11:53

Porozmawiaj ze swoimi znajomymi,niech chwalą twoją córkę za wygląd,ubranie,za coś co zrobi czy powie.Również poproś kogoś z jej rówieśników o docenienie jej poczynań,bo wydaje mi się że po czymś takim podniesie jej się samoocena.

reuptake

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 19-10-2005 13:32

to o czym piszesz, to zdecydowanie za mało objawów, by stwierdzić depresję. raczej obniżona samoocena i wycofywanie się. to dopiero może przerodzić się w depresję.

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące