Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Ciekawa rozmowa o ADHD /angielski obowiązkowy/

Moderator: Moderatorzy

filip222

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 18-06-2005 22:28

Ciekawa rozmowa o ADHD /angielski obowiązkowy/

http://www.msnbc.msn.com/id/7102727/site/newsweek/

Dla angielskojęzycznych ciekawa rozmowa z jednym z autorów "W świecie ADHD". Kliknąć na "Listen to the radio".

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 18-06-2005 22:31

Czy mógłbyś przetłumaczyć fragmenty takie najciekawsze i napisać na forum, dla tych co niestety angielski jest im obcy?

Proszę.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

tomek

Post 19-06-2005 13:40

Długie toto nie jest, więc nie będzie z problemów zbytnich z tłumaczeniem.

W tej chwili nie za bardzo jestem w stanie, ale w tygodniu postaram się przysiąść i przerobić to na polski.
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

kaszka

Awatar użytkownika

Post 20-06-2005 07:09

No to ja chyba mam grat nie komputer, bo mi się to do końca nie chce otworzyć. :cry: Może by kto wkleił po angielsku...
Kaśka
Chodzi właściwie tylko o to, żeby mieć trochę troski, trochę względów o innych

filip222

Post 20-06-2005 10:35

To jest audycja radiowa. Warto by to przetłumaczyć, ale mam sesję.

kaszka

Awatar użytkownika

Post 20-06-2005 11:24

No to klapa, bo głosu i tak nie mam, a jak zaczynam to otwierać to tylko zygzaczki się pokazują.
Kaśka
Chodzi właściwie tylko o to, żeby mieć trochę troski, trochę względów o innych

tomek

Post 20-06-2005 12:11

Artykuł wygląda na streszczenie wywiadu radiowego z Hallowelem.
Jeżeli bardzo chcecie, to mogę spróbować powalczyć ze spisaniem ze słuchu, a potem z przetłumaczeniem tego wywiadu na polski, ale to już jest wyższa szkoła jazdy...

Dziś po południu biorę się za tłumaczenie artykułu-streszczenia.

tomek

Post 20-06-2005 18:58

A oto i efekty moich działań.
Jeżeli czyta to któraś z moich anglistek, niech szybko zamknie ten wątek.

-------

Wydanie z 14.III br.

Sam Grossman dorastał w przekonaniu, że jest głupi, leniwy i nieodpowiedzialny – „młot”, jak sam siebie określał. Zmagając się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji (ADHD) stale rozczarowywał zarówno swoich rodziców jak i nauczycieli. W jaki więc sposób został, w wieku 24 lat, partnerem agencji nieruchomości w Massachusetts? On sam wskazuje na dość niezwykłą przyczynę. „Kluczem do mojego sukcesu jest moje ADHD”.

Dla toczących bój rodziców zespół ADHD, który dotyka 3 do 7 procent amerykanów, nie wydaje się kluczem do niczego innego niż frustracja. Jednak dwie nowe książki „W świecie ADHD” dr. Edwarda Hallowela i dr. John’a Ratey’a oraz „Dar ADHD” autorstwa Lary Honos-Webb, rozwijają kontrowersyjną ideę głoszącą, że roztargnienie, słaba kontrola nad przyjmowanymi bodźcami i wrażliwość emocjonalna mają swoje dobre strony, a mianowicie: kreatywność, energię i intuicję. „Duża liczba kryminalistów ma ADHD, tak samo jak duża liczba znanych artystów i prezesów dużych korporacji. To jak sobie z tym radzisz, określa, czy stanie się to dla ciebie darem czy przekleństwem.”, twierdzi Hallowel.

Najważniejszy kapitał, jaki daje ADHD, to kreatywność. Umysł, który z łatwością przeskakuje z jednej myśli na drugą może nie być dobry w opanowaniu materiału na test z biologii, ale autorzy twierdzą, że nieliniowy umysł może górować w tworzeniu nowych podejść do problemu. „Podczas gdy uczniowie uczą się szczegółów fotosyntezy, dziecko z ADHD wygląda za okno i zastanawia się, czy w pochmurny dzień to wszystko nadal będzie działać”, pisze Hanos-Webb, psycholog na uniwersytecie Santa Clara. Ten sposób myślenia może przekształcić się w życiu dorosłym w pomysły napędzające nowy biznes, tworzące nowe kampanie reklamowe i rozwiązujące problemy naukowe. Popatrzmy chociażby na Davida Neelman’a, założyciela linii lotniczych JetBlue, który ADHD nazywa jednym ze swoich największych nabytków. Jest pionierem w dziedzinie zniżek i wymyślił e-bilet.„Odnosimy sukcesy na rynku, ponieważ myślimy niestandardowo i nic na to nie możemy poradzić, mówi Grossman.” Zamiast głowić się nad decyzją, wolą zaryzykować. Jak określa to Grossman: „Impulsywność nie zawsze jest zła”.

Krytycy oskarżają takie podejście do ADHD, jako zbyt romantyzujące duże zaburzenia. „ Ludzie z ADHD są bardziej podatni na poważne wypadki, częściej wylatują z pracy za złe zachowanie, częściej popełniają samobójstwa.”, twierdzi Russle Barkley z Akademii Medycznej Południowej Karoliny, który zgłębiał problem ADHD przez ostatnie 30 lat. Jednak Hallowel i Ratey podkreślają, że problemy można przezwyciężyć szerokim programem terapii (w tym również farmakologicznych z użyciem np. Ritalinu), który pomaga pacjentom koncentrować się na mocnych stronach ADHD i rekompensować porażki. Akurat oni powinni się na tym znać. Nie dość, że pomogli Grossmanowi odmienić jego życie, to sami mają ADHD i obaj są psychiatrami na Harvardzie.

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące