Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Bóle oczu a ADHD?

Moderator: Moderatorzy

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 09-02-2007 15:42

Bóle oczu a ADHD?

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad związkiem ADHD z napadowymi bólami oczu syna. Ataki zaczynają się bardzo gwałtownie- syn trzyma się za oczy, przeraźliwie wrzeszczy z bólu, często w czasie bólu pojawia się wysoka gorączka. Leki przeciwbólowe działają słabo- taki atak trwa od godziny do 3 godzin i tak samo nagle znika. Okulista wykluczył wadę wzroku-podejrzewał,że mogą to być bóle jaskrowe. W Centrum Zdrowia Dziecka jaskrę wykluczyli- w samych oczach przyczyny nie znaleziono. Psycholog jednoznacznie potwierdziła,że syn nie jest histerykiem i nie udaje- ja też potrafię odróżnić krzyk,żeby coś wyprosić od tego z bólu. Wynik EEG z miejscowego szpitala prawidłowy.Te napady zdarzają się raz na miesiąc,dwa miesiące.Nie wiem już gdzie jeszcze szukać odpowiedzi skąd to się bierze?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 09-02-2007 15:58

Re: Bóle oczu a ADHD?

A prześwietlenie było robione?
Może coś z zatokami? Zapalenia lub niedrożność kanałów może dawać podobne objawy.
Tfu... żebym nie wykrakał, czy wykluczony jest guz na mózgu?

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 09-02-2007 19:07

Zatoki i kanały łzowe w porządku. Pod względem guza mózgu go nie badano- też przeszło mi to przez myśl, bo w rodzinie są problemy onkologiczne ale neurolog tomografię odradziła, ze względu na brak innych "oznak mózgowych" a zbyt duże ryzyko po dużych dawkach prześwietleń.Odmówiono mi także wykonania tomografii prywatnie. Badania krwi niczego nie wykazały. Brałam też pod uwagę ,że może to taki rodzaj migreny, która akurat objawia się bólem oczu ale to tylko kolejne moje domysły.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 09-02-2007 20:06

Ale gdy tomograf jest szkodliwy, może dobrze byłoby zasugerowac rezonans magnetyczny, to badanie nie jest szkodliwe, a chyba nawet dokładniejsze niż tomograf.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 10-02-2007 22:45

Zastanawiam się,czy hamowanie w sobie złości może "eksplodować" w oczach? Pewnie uznacie to za durną teorię ale skąś się te bóle biorą...

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 10-02-2007 23:00

Maju, Twoja teoria jest bardzo ciekawa, ale chyba mało prawdopodobna.

Moim zdaniem, przyczyn może być milion a może jeszcze trochę. Być może nie dowiemy się nigdy, co jest grane, bo trzeba by złapać atak w momencie, kiedy dziecko ma robione eeg i rezonans magnetyczny i ciśnienie śródgałkowe i ciśnienie śródczaszkowe i ..... Może wtedy coś byśmy wiedzieli.
A tak pozostaje gdybanie.
Cóż, ból jest sygnałem nerwowym przekazywanym do mózgu. Wrażenie bólu może nie mieć nic wspólnego z tym co się dzieje naprawdę. Mogą być przekłamania w receptorach, przekłamania na linii - czyli na drodze od receptora do mózgu, może być przekłamanie w samym mózgu.

Znane są przecież bóle fantomowe, czyli ból w kończynie, której już nie ma, bo została amputowana. Wielu z nas zna nerwobóle, albo zapalenie korzonków nerwowych. Boli jak diabli, ale to tylko drażnione są nerwy.

Moim zdaniem, staraj się wydębić rezonans magnetyczny. Żeby wykluczyć guzy albo inne niebezpieczne zmiany.
Raz na parę miesięcy to nie jest jeszcze dramat. Może dzieciak wkrótce z tego wyrośnie. I nauczyć się z tym żyć.

origamii

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 12-12-2007 23:59

..mam podobny problem..z synem...czesto miewa bole galek ocznych.......glowy...mial podejrzenie nadcisnienia srodczaszkowego...okazalo sie,iz owo podejrzenie..naszczescie nie zostalo potwierdzone...ale..bol pozostal...czesto wiaze sie z ..cieplem,z przegrzaniem.Kompletnie tego nie rozumiem...
...mgla...odurza..daje ukojenie...pozwala sie zrelaksowac..

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 13-12-2007 09:06

origamii pisze:...czesto wiaze sie z ..cieplem,z przegrzaniem....
No to chyba trzeba starannie unikać przegrzewania :)
Poza tym skojarzyło mi się owo ciepło w przesuszeniem powietrza. Tego też oczy nie lubią.

Luna

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 13-12-2007 09:28

Może teoria z bólami migrenowymi nie jest taka zła?

Miałaś w rodzinie przypadki migren? (to jest dziedziczne).
Alan lat 14- ADHD, Ja lat 35 - chyba ADHD, Mąż - bez ( pewna nie jestem)

Jedynym ograniczeniem naszych przyszłych dokonań są nasze dzisiejsze wątpliwości.

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące