Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

ADHD i Asperger

Moderator: Moderatorzy

Babcia Ola

Awatar użytkownika

certyfikowany killer

Dzieci: Konrad 19 lat - ZA z cechami ADHD

Ja: Babcia - ADHD z cechami ZA

Post 06-11-2007 20:07

Stronka na temat Zespołu Aspergera: http://www.niegrzecznedzieci.prv.pl/

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 06-11-2007 20:42

I stosowny watek do poczytania/kontynuowania:
http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtop ... 22&start=0

O Scholarze nie słyszałam :(

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 07-11-2007 09:04

Wero,nie ma co się załamywać.Przecież diagnoza nie zmieni twojej córki,a pomoże w doborze odpowiedniej terapii.
My mamy kolejną wizytę u dr Kołakowskiego 26 listopada,tego dnia będziemy wiedzieli czy jest to ZA i ADHD,czy autyzm dziecięcy,ale ja się cieszę, że w końcu będzie to prawidłowa diagnoza.Do tej pory zadawałam sobie tyle pytań,dlaczego mój syn zachowuje się w taki,a nie inny sposób,nawet wstępna diagnoza dała mi odpowiedz na te pytania.Dla mnie ta diagnoza to wiedza do tego,jak mogę pomóc swojemu dziecku.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 07-11-2007 10:13

WERA136 pisze:Witam.
Dzis wrocilam z corka od lekarza z CBT i jestem zalamana.Diagnoza wstepna i kolejna ZA.

WERA136 faktów nie zmienisz. Najważniejsze abyś miała dobrze postawioną diagnozę. Tylko wtedy bedziesz mogła odpowiednio pokierować córką.
Z czasem oswoisz sie z diagnozą i dostrzeżesz w swojej córce wiele pozytywów. Poczytaj i podziel sie swoimi przemyśleniami.
Powodzenia. :D

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 07-11-2007 11:18

WERA136 pisze:Dzis wrocilam z corka od lekarza z CBT i jestem zalamana. Diagnoza wstepna i kolejna ZA.
Wera, ZA to nie jest koniec świata, te dzieciaki wyrastają na wspaniałych ludzi, często są to geniusze w wybranej dziedzinie, chociaż faktycznie wymagają dużo więcej pracy niż nawet dzieci z ADHD. Ta diagnoza bardzo wiele tłumaczy, nic dziwnego że tradycyjnymi metodami nie mogłaś sobie z córką poradzić.

WERA136 pisze: Szukam tez osob ktore moga powiedziec mi cos o tej chorobie
Poszukaj warsztatów dla rodziców dzieci z ZA organizowanych przez dr. Skotnicką. Może Halina będzie coś na ten temat wiedziała. Byłam na takich warsztatach i uważam, że są absolutnie konieczne, a dr Skotnicka ma wyjątkowy dar doskonałego prowadzenia + doświadczenie. Wyjedziesz z nich z przepracowaną instrukcją postępowania :D . Jeśli masz wątpliwości co do diagnozy, to na tych warsztatach omawia się każdy punkt diagnozy dokładnie, więc nabierzesz pewności czy tak rzeczywiście jest, czy nie.

Uszy do góry, teraz już będzie tylko lepiej :D . Problem i tak istniał a teraz już się dowiesz, jak go rozwiązać i pomóc córce. Podstawą jest znalezienie warsztatów z dr Skotnicką.

Jak będziesz potem miała chwilę, to poczytaj tutaj. To nie jest sposób na bezpośrednią pomoc dziecku ale warto zadbać o takie orzeczenie, bo wszystkie sposoby terapii staną się dla Was dostępniejsze i tańsze.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

WERA136

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 07-11-2007 15:07

Jestescie wszyscy wspaniali i bardzo wam dziekuje za wsparcie i porady! Zaczynam sie pomalu uzalezniac od tego wspanialego forum ;) .
Mialam okazje pracowac z dr.Skotnicka i wiem iz jest wspanialym czlowiekiem z anielskim podejsciem do dzieci.My chodzimy z corka w CBT do dr.Grygo i ona skierowala nas na diagnoze do SCHOLARA na Wisniowa.Jednak koszty 800 zl mnie przerazaja ale jak bedzie trzeba to je zdobede.Mamwiec pytanie czy dr.Skotnicka diagnozuje ta chorobe czy tez odsyla dalej? Z gory dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich.
WERA136

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 07-11-2007 15:35

WERA136 pisze:Zaczynam sie pomalu uzalezniac od tego wspanialego forum ;) .
W tym Ci nie pomogę :? . Ja też jestem ;) .

WERA136 pisze:Mamwiec pytanie czy dr.Skotnicka diagnozuje ta chorobe czy tez odsyla dalej?
Z tego, co zrozumiałam na warsztatach, diagnozuje. Jest lekrzem i psychologiem. I jest naprawdę doświadczona, uważam że nie warto tracić kasy na nikogo innego.
Zadzwoń do niej i się dowiedz dokładnie. A jak nie to na pewo dr Kołakowski, on jest też doskonały i jest psychiatrą.

Wera, właśnie sobie przypomniałam o obozie zimowym. Koniecznie zapisz się na ten obóz tutaj.

Tam przecież warsztaty z dr Skotnicką będą codziennie!

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 07-11-2007 17:07

Wero, u nas wstępną diagnozę wydał dr Kołakowski u którego leczę syna,ale na dokładne badania i testy wysłał nas do pani dr Skotnickiej.Byliśmy na tych badaniach,teraz czekamy na wyniki,po których otrzymamy diagnozę ostateczną.
Potwierdzam to ,co napisała Dosia,pani doktor to wspaniała i bardzo ciepła osoba,ma dar do porozumiewania się z dziećmi.
Koszt wizyty w czasie której diagnozuje dziecko to 180 zł.
Naprawdę warto zrobić diagnozę u dr Skotnickiej.

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Piotrek 14 lat ADHD z cechami Aspi i zaburzenia zachowania

Post 07-11-2007 22:28

Potwierdzam to co napisali pozostali Pani dr Skotnicka jest wspaniałym
specjalistą.
To dr Skotnicka zdiagnozowała naszego syna pod względem ZA.
Ogry mają warstwy... jak cebula.
Shrek

Ogr bagienny.

Jacek

Awatar użytkownika

Ojciec Dyrektor

Post 08-11-2007 10:04

Zgadzam się z przedmówcami.... nasz Szymon też został zdiagnozowany właściwie (podkreślam to słowo) przez cytowaną wyżej osobę (ADHD+ZA).
W życiu nie ma przypadków!
Życie jest jak zły dowcip . Kiedy zaczynasz go rozumieć , smakować wtedy ci go odbierają.
To prawda że młodość marnujesz za młodu , a gdy nauczysz się wreszcie żyć , wtedy jest już po wszystkim.....

basia78

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 28-11-2007 21:31

ADHD z rysem ASPERGERA

Czy macie może doświadczenie w leczeniu takich dzieci? Byłam dziś u neurologa i mam nieoficjalną diagnozę którą musi potwierdzić psychiatra i wydać skierowanie o potrzebie nauczania specjalnego do poradni psychologiczno-pedagogicznej i od września nowa szkoła bez łatki dziecka z ADHD tego najgorszego.
Basia M
(Ja ADD,córka ADD,syn ADHD, mąż nie zdiadnozowany ale podejrzewam ADD(w sferze emocji)

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 30-11-2007 11:19

Basiu, jest tutaj trochę rodziców dzieci z Zespołem Aspergera i cechami ADHD. Pytaj, napewno ktos pomoze.

Trochę informacji znajdziesz tutaj:

http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtopic.php?t=1822

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 30-11-2007 18:45

Nie wiem za bardzo Basiu na jakie oczekujesz odpowiedzi. Czy masz jakieś konkretne pytanie? Szkoda, że nie mogłaś wziąć udziału w naszych warsztatach, ale w przyszłym roku też chyba zorganizujemy ;)
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

dorotas7

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 30-11-2007 19:57

Również się zgadzam, że Pani dr Skotnicka jest super fachowcem chociaż troszeńkę jej nie lubiałam po diagnozie ZA ale tylko do momentu, gdy to przetrawiłam i poczytałam trochę literatury. Wero ja również mam córkę już 15-letnią i od 6-go roku życia walczę o nią i bardzo dużo pracuję, ale ciągle wierzę w nią i dodaję jej sił bo nie jest jej lekko.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 30-11-2007 23:03

AS i ADHD

witaj Basiu -
PPP precyzuje zalecenia do pracy z dzieckiem; nie musi to być zaraz kształcenie specjalne, bo nie wiem jak gdzie indziej, ale u nas wiązałoby to się z umieszczeniem dziecka w szkole specjalnej; co przy Aspergerze byłoby "zbrodnią"; bo te nasze słońca są za inteligentne;
poza tym leczenie opiera się na przeróżnych formach terapii z wyłączeniem farmakoterapii w większości przypadków;
pozdrawiam
memo

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 01-12-2007 07:22

Re: AS i ADHD

Marta Mocek-Owsińska pisze:nie musi to być zaraz kształcenie specjalne, bo nie wiem jak gdzie indziej, ale u nas wiązałoby to się z umieszczeniem dziecka w szkole specjalnej;
Marto, nie wiem, skąd masz takie informacje!

Marcin ma od 3 lat "Orzeczenie o kształceniu specjalnym", chodzi do szkoły zwykłej, do klasy zwykłej (nawet nie integracyjnej) i jedyne, co w jego edukacji zmieniło "Orzeczenie o KS" to fakt, że ma przyznane 3 godziny tygodniowo na dodatkowe, indywidualne zajęcia z nauczycielami!

Proszę, nie myl "kształcenia specjalnego" ze "szkołą specjalną", bo robisz krzywdę innym. Takie zajęcia indywidualne są bardzo cenne dla dziecka z ZA czy z ADHD i szkoda, żeby ktoś nie postarał się o Orzeczenie ze strachu przed szkołą specjalną.

Nie ma takiej możliwości, żeby Poradnia zaproponowała szkołę specjalną dziecku z normą intelektualną.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 01-12-2007 09:09

AS i ADHD

wybacz Dosieńko; być może rzeczywiście mylę pojęcia ; nie miałam jednak zamiaru nikogo skrzywdzić czy obrazić; jesteśmy po badaniach w PPP -już kolejnych i mamy zalecenia do szkoły odnośnie pracy z dzieckiem , takie tam "zwykłe " wytyczne; natomiast jak rozmawiałam z dyrektorem szkoły - zwykłej podstawówki , gdzie są tylko zwykłe klasy i napomknęłam o nauczycielu wspomagającym - usłyszałam sugestie,że takie rzeczy to tylko w szkołach specjalnych - więc mówię wszystko zależy od rejonu - w sumie dyrekcja jest ok - ale takie podejście do dzieci funkcjonuje zarówno w poprzedniej szkole syna; jak i w tej ....
memo

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 01-12-2007 10:23

Nieporozumienie wynika z użycia tego samego przymiotnika "specjalne" do określenia raz sposobu kształcenia, a drugi raz rodzaju szkoły.
To się myli wszystkim, również dyrektorom szkół :?

Nieoceniona Małgosia pisze wyraźnie:
http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtop ... 41&start=0

małgosia pisze:Orzeczenie może dotyczyć potrzeby kształcenia specjalnego ....
...Orzeczenie zawiera szczegółową diagnozę lekarską, psychologiczną, pedagogiczna i logopedyczną, wnioski z przeprowadzonych badań, zalecenia i uzasadnienie....
...w dokumencie (orzeczeniu) powinna się znaleźć informacja o zalecanej formie kształcenia specjalnego: może to być szkoła ogólnodostępna, szkoła integracyjna lub oddział integracyjny, szkoła specjalna lub oddział specjalny...

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 01-12-2007 10:37

Re: AS i ADHD

Marta Mocek-Owsińska pisze:wybacz Dosieńko
Ja się nie gniewam :D . Trochę się zdenerwowałam, bo pamiętam, jak sama zdrętwiałam, gdy panie w poradni poprosiły mnie, abym w podaniu napisała, że proszę o "Orzeczenie o Kształceniu Specjalnym". Przez pół godziny musiały mnie przekonywać, że to tylko taka nazwa - a i tak po wyjściu z poradni miałam wątpliwości, czy czasem nie wpuściły mnie "w maliny". Uspokoiłam się na dobre dopiero, kiedy na orzeczeniu dostałam "szkoła ogólnodostępna".

Po prostu nazwa jest faktycznie nieciekawa i szkoda, że wielu ludzi rezygnuje z tak świetnej formy wspomagania tylko przez to. A Tobie Marta próbowałam to chyba w zeszłym roku powiedzieć, ale i tak nie uwierzyłaś jak widać ;) .

Poza tym mnie "Orzeczenie o kształceniu specjalnym" nie pomogło w uzyskaniu nauczyciela wspomagającego (o tym w naszej zwykłej szkole tez mowy nie ma :( ) tylko w uzyskaniu trzech w tygodniu indywidulnych lekcji z nauczycielami.

Marta, tu nie problem w tym, czy ktoś się poczuje urażony - bo mnie tak naprawdę to "lata", czy ktoś zrozumie, że moje dziecko chodzi do szkoły specjalnej :D . Tu chodzi tylko o to, że myląc te pojęcia niepotrzebnie zniechęcasz innych do uzyskania Orzeczenia.

basia78

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 01-12-2007 21:41

Dziękuję zataki odzwe na moje pytanie bo też faktycznie na początku nie wiedziałam na czym będzie polegać to kształcenie specjalne ale Dosia rozwiała wszystkie moje wątpliwości że to jednak nic takiego strasznego i że może chodzić do żwykłej szkoły. W styczniu zapisuję syna do poradni genetycznej bo teraz nie ma terminów na badania w kierunku glejaków i mam pytanie czy muszę mieć na skierówaniu jakie choroby chcę stwiedzić? m.in skłonnośc do glejaków i aspergera? i czy tak druga choroba mogła być po którymś z rodziców? chodzi mi czy występuje padaczka z aspergerem ale jest np mylone to z nerwicą. Jak to zdiagnozować właściwie.
Basia M
(Ja ADD,córka ADD,syn ADHD, mąż nie zdiadnozowany ale podejrzewam ADD(w sferze emocji)

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 02-12-2007 12:49

basia78 pisze:Dziękuję zataki odzwe na moje pytanie bo też faktycznie na początku nie wiedziałam na czym będzie polegać to kształcenie specjalne ale Dosia rozwiała wszystkie moje wątpliwości że to jednak nic takiego strasznego i że może chodzić do żwykłej szkoły.
Basia, drugiej części pytania nie rozumiem ale zgadza się, o kształcenie specjalne naprawdę warto się postarać. Uważam, że dla Marcina te godzinki indywidualne z nauczycielami są bardzo cenne. Spostrzeżenia pani z polskiego nie byłyby tak wnikliwe, gdyby nie ta indywidulana godzina z Marcinem, drugą godzinę ma z panią z matematyki, która kilka tygodni temu powiedziała, że w przyszłym roku koniecznie olimpiada bo marnuje się talent :lol: a trzecią pan z historii, który zapisał Marcina na jakiś konkurs z mitów... Marcin bardzo chętnie chodzi na te wszystkie godziny - nigdy nie traktował ich jak "dopust boży".

ikona1

Post 10-01-2008 16:35

Zastanawiam się czy nie mam Autyzmu inteligentnego.

Bo :
jestem nadpobudliwy
jak bylem mały lubiłem pociągi
czasami mam problemy w kontaktach społecznych
Mam natręctwa
Trzymam żle długopis

Po za tym nie mam żadnego zainteresowania któremu bym poświęcał dużo czasu z przedmiotów ścisłych jestem słaby wole humanistyczne. Utrzymuje kontakt wzrokowy i dopasowuje ton głosu. Może to po prostu nieśmiałość.

Mialem eeg i tomografie wszystko wyszlo dobrze . Czy przy autyzmie wychodzą jakieś zmiany w tych badaniach ?

Teraz mam 16 lat
Ostatnio zmieniony 10-01-2008 16:54 przez ikona1, łącznie zmieniany 2 razy

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 10-01-2008 16:38

Podałes zbyt mało szczegółów, z tego opisu nic nie wynika, taki może być każdy przeciętny człowiek.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

ikona1

Post 10-01-2008 16:54

Tylko że nie wiem co mam jezcze podać Sad Może prosze mi zadać jakieś pytania związane z tym upośledzeniemm

monika.zdz

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: Kuba, lat 13, autyzm wysokofunkcjonujący,a oficjalnie ZA

Post 11-01-2008 20:50

Ludzie z ZA nie są upośledzeni. Mają deficyty. Najlepiej idź do psychologa lub psychiatry. Być może zrobi Ci testy różnicowe,przeprowadzi wywiad i coś orzeknie. Na forum to możemy Ci zdiagnozować wszystko w zależności od tego ile dziwnych czy niepokojących zachowań przytoczysz.

asik

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 11-09-2008 19:09

witam wszystkich! Właśnie niedawno wróciłam z dzieckiem z Orzesza (jeździmy na terapie - mały ma 6 lat) i wstępne rozpoznanie to ADHD z cechami ZA (obserwacja pod kątem ZA). To, że ADHD - widać i słychać - nie ma wątpliwości. Diagnoza potwierdzona kilkukrotnie. Ale jeszcze do tego ZA? Często czytałam o dzieciach ZA z cechami ADHD...czy ktoś ma może podobny problem do mojego? Chciałabym więcej informacji

Ida

Awatar użytkownika

Lady Chaos

Post 11-09-2008 20:22

Witaj!
Tutaj pełno takich :) Poczytaj wątki, a szybko się zorientujesz, że dobrze trafiłaś :)
"Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię na swój poziom, a potem zabije doświadczeniem."

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-09-2008 20:38

Witaj serdecznie asik :D

Taki problem dotyczy prawdopodobnie właśnie mojego dziecka,ale wcale nie jestem tym przerażona :D To naprawdę niezwykłe dzieci i wręcz rozbrajające :D

To niezwykłe jak cudowne potrafią być nasze dzieciaczki

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 12-09-2008 11:16

Witaj Asik :)
mój syn ma ZA z cechami ADHD.
Początkowo objawy ADHD były tak silne, że tłumiły ZA. Teraz jest odwrotnie.

kalla

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 12-09-2008 12:00

Re: ADHD i Asperger

wg aktualnych badań u ok 60 % dzieci z zespołem Aspergera występują cechy ADHD i u ok 35% dzieci z ADHD występują cechy Zespołu8 Aspergera, czasem trudno zdiagnozować, czy to jest ZA, czy ADHD

Dokładnie tak właśnie jest. Wiele dzieci zanim otrzyma doagnozę ZA ma rozpoznanie ADHD, rzadziej odrotnie, ale też tak się zdarza. Rzeczywiście te 2 zaburzenia nie wykluczają się wzajemnie.

asik

Awatar użytkownika

Post 12-09-2008 16:45

dziękuję za odpowiedzi - i mam przy okazji jeszcze jedno pytanie:
czy któreś z Waszych dzieci jest przy tym "szczęściu" "bardzo" nadpobudliwe?

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 12-09-2008 19:30

Tia, moje jest. Ale da sie z tym żyć.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

asik

Awatar użytkownika

Post 12-09-2008 23:09

bgbeata pisze:Witaj Asik :)
mój syn ma ZA z cechami ADHD.
Początkowo objawy ADHD były tak silne, że tłumiły ZA. Teraz jest odwrotnie.

czy możesz opisać po krótce objawy dot. ADHD? (te które na początku przeważały)
bo szczerze to mnie ciężko dostrzec lub odróżnić niektóre cechy adhd a aspergera. Wcześniej myślałam, że dziecko tak "żywe" i nadpobudliwe jak moje to na bank adhd, a tu proszę...jeszcze chyba nie rozumię aspergera choć po przeczytaniu kilku informacji kilka cech (ale mało) się zgadza.
Mój synuś jest np. bardzo naiwny, nie rozumie żartów, inteligentny na pewno ale jeszcze nie wiem w jakim stopniu, dyskutuje jak dorosły wręcz się "przegaduje" itd. nie ma tików, natręct (chociaż może gryzienie przedmiotów typu klocki lego i kredki). Uwielbia bawić się, rzucać kijami, dobijać autami (pseudo wyścigi), z lego oczywiście buduje pojazdy (do wyścigów) i rycerzy (miecze, szable, kije itd...) no i jego odgłosy...uciążliwe bo buzia cały czas pracuje non stop...ma też ulubione potrawy, choć powoli , powoli się przekonuje do spróbowania czegoś innego - mogłabym pisać do jutra, problem właśnie w tym, że ja już nie umię (albo jeszcze nie umię) rozróżnić adhd od aspergera :?:

asik

Awatar użytkownika

Post 12-09-2008 23:12

jeszcze dodam, że u mojego małego głownym problemem jest właśnie nadpobudliwość, koncentracja, aspołeczne zachowania - i oczywiście ciągłe dyskusje (nastawienie opozycyjne)

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-09-2008 08:02

Och na temat tego gadania mogłabym książkę napisać,bo właściwie mojemu synowi dziubek się nie zamyka(no chyba ,że zapatrzy się na bajkę),ale i tak ciągle jego ciało jest w ruchu :D

Pewne cechy najbardziej wychodzą podczas odrabiania lekcji:zmiana sposobu myślenia,gdy sobie coś zakoduje czasem przerasta jego możliwości i zazwyczaj kończy się to wielkim krzykiem,bieganiem i rzucaniem się.

Nie bawi się z dziećmi na podwórku,gdy zabawa mu nie pasuje lub nie chcą się bawić w to co on wymyśli...no chyba,że jest to ktoś kogo bardzo lubi

Dużo jest takich rzeczy,ale napisz bardziej szczegółowo o swoim dziecku

Lub jeśli masz jakiś konkretny problem to opisz go jesli nie wiesz co robić
Zawsze wspólnie będzie można znależć jakieś pomysły na rozwiązanie :D

asik

Awatar użytkownika

Post 13-09-2008 12:08

problemów jest dość trochę, ale najgorsze są te dyskusje typu: ale mamo dlaczego ty mi tak mówisz, dlaczeeeeego ja to muszę robić itd. zawsze jest jakieś "ale" i zawsze nastawienie na "nie". "Nie" bo ja to zrobię tak czy tak itd...no i jak sobie coś wbije do głowy to kanał. Ostatnio chciał koniecznie zobaczyć co jest za kawałkiem dykty (terapeutka tłumaczyła mu, że tam jest stara winda do żywności i nie wolno tam zaglądać bo może sobie zrobić krzywdę itd a ten się wyrywa, kładzie na ziemię i jeszcze go to wszystko bawi, śmieje się.) Mam wrażenie, że celowo robi na złość (choć wiem, że takie dzieci tego celowo nie robią), ciężko mi przestawić swoje myślenie. Np. ma fioła na punkcie motorów, więc jak takiego zobaczy to się wyrywa i biegnie olewając wołanie mamy (pomimo tłumaczeń, że nie wolno się wyrywać bo mama nie wie co on chce...że trzeba powiedzieć i wtedy pójdziemy razem). Jest tego sporo, nie chcę przynudzać. Jak się tak nad synciem zastanawiam, to przypominają mi się pewne jego zachowania typu: gdy był mały (około 2l.) b. lubiał jeździć autkiem kręcąc się na kolanach w kółko (dość szybko), lub w ogóle lubiał kręcić się w kółko (teraz mu to minęło), bardzo lubiał przystawiać ucho do głośnika i słuchać jego muzyczki (płyty dla dzieci) w ogóle głośno słucha (ale to też wynika z niedosłuchu, miał wycinany w lutym 3 migdał). Np. gdy go wołamy zdarza się, że nie reaguje dopiero za którymś razem jak się "głośniej" powie to mały na to: - mamo dlaczego ty tak krzyczysz przecież ja cię dobrze słyszałem! itd itp. przy zadaniach (książeczki edukacyjne, na początku jest oczywiście larmo i dyskusje, ale jak siądzie to pilnowany potrafi skończyć. Zaznaczam pilnowany - wszystko słyszy i widzi co się dzieje wszędzie! Czasami z prostymi, oczywistymi zadaniami ma problem, natomiast jakieś trudniejsze nie sprawiają mu kłopotu (np. sekwencje) na razie skończę i poczekam na odpowiedz - z góry dziękuję

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-09-2008 20:26

1.Asik postaraj się pisać z akapitami,bo ciężko przebrnąć przez posta :D

2.Jeśli chcesz coś prostym sposobem powiedzieć do syna ,aby była konkretna reakcja, poczytaj na forum o poleceniach bezczasownikowych

3.Ustal zasady i konsekwencje nie stosowania się do zasad.

4.Nigdy nie krzycz,czasem trzeba polecenie powtórzyć kilka razy,ale spokojnym głosem(wcześniej czy póżniej nauczy się słyszeć te polecenia za pierwszym razem,zwłaszcza gdy ustalisz konsekwencje nie wykonania polecen)

Magdalena Cieszyn

Awatar użytkownika

Post 13-09-2008 21:07

Witaj Asik!
Nie mam dość siły dziś, żeby wszystko przeczytać, więc może nie wszystko co chcesz napiszę.
Nasz mały od urodzenia miał kłopoty (był pod stałą kontrolą neurologów, psychologów itp), więc dość szybko zauważyliśmy, że oprócz rehabilitacji ruchowej (gdzie robił ogromne postępy) wymaga jeszcze innych działań.
Na początku podejrzewaliśmy ADHD, bo choć coś o zespole Aspergera słyszałam, wydawało nam się, że nasz mały prawie zawsze uśmiechnięty człowieczek, którego zawsze wszędzie było pełno, pierwszej klasy "przytulak" nie może być autystykiem ( bo tak interpretowaliśmy ZA).

Po głębszej literaturze na temat ZA zaczęliśmy jednak dostrzegać pewne cechy charakterystyczne dla tego zespołu u naszego agenta.
Faktycznie ważną cechą różnicującą jest mowa i nie chodzi tu głównie o jej brak ale o jakość.
Nasz rozpoczął dialog ok. 2 r.ż., ale głównie posługiwał się tzw. echolaliami odroczonymi, czyli cytował "gotowce" głównie z reklam lub później z bajek. Teraz wydawałoby się, że daje sobie radę, echolalia zdarzają się rzadko (powtarzanie słowa lub końcówek), ale jednak przy dłuższych wypowiedziach widać braki, przy definiowaniu pojęć problemy, opowiadanie na temat nie związany z jego zainteresowaniami są ubogie i kończą się zazwyczaj przejściem na ulubiony temat. Podczas sytuacji silnie emocjonujących małego, miewa "spięcia" ciałka, rączek, zdarzają się nawet dawne "motylki".
Pozostałe cechy występują tak jak w ADHD - b. słaba koncentracja, impulsywność i nadpobudliwość.
Dziś byliśmy na testach w Czeladzi i na 99,9% mały ma Zespół Aspergera z nadpobudliwością.
Na pewno polecam wizytę u dr Magdaleny Skotnickiej w Czeladzi (przyjmuje również w Warszawie), jak również korzystanie ze wszystkich możliwych poradni i Punktów Wczesnej Interwencji w Twojej okolicy - można trafić na zorientowane w temacie osoby (choć niestety nie zawsze).
Trzymamy kciuki :)

asik

Awatar użytkownika

Post 14-09-2008 11:07

dziękuję bardzo za odpowiedzi, będę na pewno więcej czytać i mam nadzieję, że uda nam się coś zmienić.

Rzeczywiście, mój post jest "zlany", ale poprawię się...

monika.zdz

Awatar użytkownika

Post 14-09-2008 11:44

U mojego 7-letniego syna,który ma ZA do pobdzenia może dojść w sytuacji,kiedy dotyczy to specyficznych dla tego zaburzenia trudności w adaptacji.
1. kiedy drażnią go dźwięki (zbyt duży szum- nadaktywność ruchowa-biega, skacze,macha rękami-wpada w swoje stereotypy,drażlwość).
2.kiedy drażni go czyjś dotyk ( może odepchnąć, krzyknąć na tą osobę)
3.kiedy drażni go ubranie (dekoncentruje się jeżeli akurat pracuje,drapie,wstaje itp)
4. kiedy drażni go tłum (także szum i zbyt dużo ludzi,objawy j.w.pk.1)
5. kiedy przegrywa w rywalizacji,odpada z gry (obraża się,płacze,rezygnuje)
6.kiedy coś mu nie wychodzi (obraża się,złości,rezygnuje)
7. czasami gdy na coś się nie pozwala albo coś każe(obraża się,płacze,złości,czasem rzuca epitetami -narazie zwykle śmiesznymi,trzaska drzwiami).
8.kiedy coś go rozprasza przy pracy, lub jedzeniu wtedy wstaje,chodzi tu i tam jakby bez celu i gada. W szkole podchodził co chwilę do pani (teraz siedzi w I-szej ławce więc mu lepiej),rozprasza się ,wolniej pracuje -innych problemów narazie mi nie zgłaszano bo to dopiero 2 tyg.nauki.I mam nadzieję,że nic więcej nie dojdzie,a będzie coraz lepiej. Syn jest w terapii już 5 rok i potrafi czasami (coraz częściej)zapanować nad sobą w sytuacjach dla niego trudnych.Jest mu łatwiej jeżeli czuje wsparcie psychiczne,zrozumienie i sympatię wtedy szybciej wychodzi ze stanu pobudzenia.Zwykle dosyć szybko mu przechodzi.

monika.zdz

Awatar użytkownika

Post 14-09-2008 11:52

Jeszcze dodam,że w okresie poprzedzającym terapię objawy adhd były bardzo,bardzo silne z dodatkowo silną agresją wobec rówieśników. Wiele osób mających doczynienia z dziećmi mającymi adhd wskazywało właśnie na to. Jednak jak dla mnie zawsze było to trochę inne,dyskretne różnice. To było taka jakby część wspólna dwóch zbiorów : adhd i autyzmu. Coś przeczytałam,zaobserwowałam u syna i świadczyło za jednym zaburzeniem,inne za drugim.Miałam mętlik w głowie.

asik

Awatar użytkownika

Post 14-09-2008 12:06

Mój syn miał jeszcze problemy w przedszkolu (aż dziwne, ze jeszcze o tym nie wspomniałam).

oczywiście przeszkadzał innym dzieciom, nie brał udziału w zajęciach (ale potrafił w domu śpiewać piosenki których się uczyli), był czasami agresywny (wyrywał zabawki, popchnął itd)

Kłaniają się zachowania aspołeczne, do tego szybko się zniechęca i złości...

Teraz zmienił przedszkole na integracyjne - i panie go tam wyciszają... mam wielką nadzieję, że z czasem będzie lepiej - ale boję się myśleć nawet o szkole...
Poprzednia

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące