Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Czy problemy z koncentracją są warunkiem rozpoznania ADHD??

Moderator: Moderatorzy

Olimpia

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 03-03-2007 19:49

Czy problemy z koncentracją są warunkiem rozpoznania ADHD??

Pytam o to, bo moja 6-letnia córka Ada, która nie jest jeszcze zdiagnozowana (dopiero mamy zamiar udać się do psychologa lub psychiatry dziecięcego) ma wszystkie objawy ADHD poza... problemami z koncentracją. Może więc nie jest to ADHD, tylko jakieś inne, podobne zaburzenie?? Czy problemy z koncentracją są warunkiem rozpoznania ADHD??

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 04-03-2007 00:05

Problemy z koncentracją są objawem osiowym.
Czyli jeżeli nie ma problemów z koncentracją nie ma adhd.

malgorzata rodak

Awatar użytkownika

Post 04-03-2007 11:22

Czy Ada potrafi koncentrować się przez dłuższy czas na każdym zadaniu, nawet tym małolubianym czy tylko na tym, co lubi robić (np. bajki w telewizji). Oczywiście zdolność koncentracji sześciolatka jest mniejsza niż dorosłego. Dla zdrowego siedmiolatka 45 min też może być za długo jeśli zajęcia prowadzone są nieciekawie. Poobserwuj Adę i daj znać jak to z nią jest :twisted:
Małgorzata R (psycholog)
Ja- samodzielnie zdiagnozowane ADHD, mąż- na szczęście nie, syn (9 lat)- ADHD, córcia (5 lat)- mam nadzieję, że nie

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-03-2007 11:28

dreptak pisze:Problemy z koncentracją są objawem osiowym.
A może Dreptaku ona ma ADD?
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

malgorzata rodak

Awatar użytkownika

Post 04-03-2007 11:53

Rysia pisze:
dreptak pisze:Problemy z koncentracją są objawem osiowym.
A może Dreptaku ona ma ADD?

ADD= brak uwagi + impulsywność, więc chyba raczej nie :!:
Małgorzata R (psycholog)
Ja- samodzielnie zdiagnozowane ADHD, mąż- na szczęście nie, syn (9 lat)- ADHD, córcia (5 lat)- mam nadzieję, że nie

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-03-2007 12:04

To ja znowu coś chyba pomyliłam bo wydawało mi się że tu na forum gdzieś czytałam że ADD to właśnie takie same cechy jak w ADHD tylko że koncentracja jest.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 04-03-2007 13:17

ADD jest bez nadruchliwości.
Bo nadruchliwość nie jest objawem osiowym.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-03-2007 14:56

AAAAAAAAAA.No wiedziałam że gdzieś dzwony biją :mrgreen:

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 04-03-2007 15:10

Brak koncentracji to nie tylko przerzucanie uwagi z jednej rzeczy na drugą, ale też zbytnie koncentrowanie się na jednej czynności i niemożność zmiany obiektu koncentracji (nieelastyczność). Dobrze mówię? Jak coś, to mnie poprawcie :)
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 04-03-2007 15:14

Czy nie można by tego wątku przerzucić tutaj http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtopic.php?t=1881

Olimpia

Post 04-03-2007 17:10

To znaczy w sumie to chyba jeszcze jest trochę za wcześnie, żeby stwierdzić na 100% brak koncentracji, bo Ada jeszcze nie chodzi do szkoły (jest dopiero w zerówce). Wiem tylko, że na zajęciach w przedszkolu koncentruje się dobrze, z tym że nie jest zbyt ,,staranna" - lepiej jej idą zadania z matematyki niż np. kolorowanie rysunków czy inne czynności wymagające staranności i cierpliwości. Więc może to też są swojego rodzaju zaburzenia koncentracji uwagi??

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 04-03-2007 21:05

koncentracja

Olimpio - u sześciolatka brak koncentracji nie jest tak widoczny,jak u dzieci w starszym wieku;wiem to z autopsji; np. dziecko z adhd potrafi godzinami skupiać uwagę na czymś,co go zainteresuje - komputer,a nie radzi sobie z wykonywaniem poleceń;zdania złożone - to trudność czasami nie do pokonania;stosujemy równoważniki zdań;krótkie polecenia;gdyż nasze słoneczka nie potrafią się skoncentrować na dłuższej wypowiedzi , oczywiście naszej;z tego,co biegam po fachowcach - diagnozę zaczyna się szczególnie w młodszym wieku właśnie od nadruchliwości,nie traktowanej wszelako jako zwykłe bieganie,czy też niemożność usiedzenia w miejscu ; polecam stronę główną Kampani na rzecz ADHD ;tam dowiesz się jakie cechy charakteryzują dziecko nadpobudliwe i im wcześniej, tym lepiej -nikt nie postawi Ci diagnozy na pierwszej wizycie;potrzeba miesięcy,a oprócz czasu ,to jeszcze wykonania przeróżnych badań;chociażby eeg -neurol - ale te wszystkie wątki znajdziesz na forum -
pozdrawiam,
mówią,że syn ma po mnie adhd ; no może...
memo

malgorzata rodak

Awatar użytkownika

Post 05-03-2007 07:42

Trochę odbiegliśmy od tematu, bo Oliwia pisze,że Ada jest nadruchliwa ale nie ma problemów z koncentracją uwagi :idea: Za to Wolańczyk pisze o podtypie ADHD z przewagą nadpobudliwości psychoruchowej bez większych problemów z koncentracją :P
Małgorzata R (psycholog)

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 05-03-2007 18:48

koncentracja

ależ małgorzato rodak -ja wyraźnie piszę,że u dziecka 6-letniego nie łatwo zaobserwować brak koncentracji ;a Olimpia pisze,iż Ada nie ma zaburzeń koncentracji; jest za to nadruchliwa...
memo

malgorzata rodak

Awatar użytkownika

Post 05-03-2007 21:45

Re: koncentracja

Marta Mocek-Owsińska pisze:ależ małgorzato rodak -ja wyraźnie piszę,że u dziecka 6-letniego nie łatwo zaobserwować brak koncentracji ;a Olimpia pisze,iż Ada nie ma zaburzeń koncentracji; jest za to nadruchliwa...

Ja też wyraźnie o tym piszę. Ada jest głównie nadruchliwa a o koncentracji było odnośnie ADD, temat poruszony przez Rysię.
Małgorzata R (psycholog)

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-03-2007 11:40

Sorki jak coś namieszałam.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 06-03-2007 19:16

koncentracja

powiem tak - u mojego syna najpierw stwierdzono nadruchliwość,później nadpobudliwość,jeszcze później osłabienie koncentracji ;adhd ;zespół Aspergera ;a w między czasie nerwicę natręctw i zaburzenia zachowania lub emocjonalne - od wyboru do koloru...
memo

westa

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 24-07-2007 10:59

Moja córcia (5lat) też jest nadruchliwa ale z tym problemem z koncentracją to różnie jest. I tak sobie myślę, że nawet dorosłym łatwiej jest się skupić na czymś co ich interesuje, co lubią robić, a do pewnych nie lubianych zajęć muszą się trochę powiedzmy zmuszać.
Trudno jest mi w zachowaniu córki określić właśnie to nasilenie problemu z koncentracją, bo zdarza się, że potrafi spokojnie wysiedzieć, rysować, oglądać książkę czy gazetę (o komputerze nie wspomnę!). A są chwile że działa jak nakręcona zbawaka, zwłaszcza przy tych samych zajęciach, chociazby zjedzenie posiłku...
Byłam z nią jakiś czas temu w PPP. Siedziała jak trusia i układała klocuszki, jak idealny aniołek. Wiec pani stwierdziła, że nie dziecko nie ma problemu z koncentracją...

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące