Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Diagnoza dla szkoły

Moderator: Moderatorzy

Luna

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 16-10-2006 10:55

Diagnoza dla szkoły

Moje dziecko w II klasie zostało skierowane na badania w PPP, po których dowiedziałam się, że najprawdopodobniej ma ADHD. Pokierowano mnie do stowarzyszenia "Pomost" które pomaga dzieciom z nadpobudliwością psychoruchową. Tam zostaliśmy przeszkoleni i zaznajomieni z problemem, a nasz syn zaczął chodzić na terapię. Miał mieć postawioną diagnozę przez dr Pisulę, ale niestety nie doszło do tego z powodu niemożnosci przyjazdu pani doktor do Gdańska. W związku z tym postanowilismy na własną rękę doprowadzić do diagnozy. Zbadaliśmy słuch, wzrok, badanie u neurologa wraz z EEG. Neurolog polecił nam psychiatrę dziecięcego. Bylismy u psychiatry dwukrotnie i w końcu Pani doktor powiedziała, że to ADHD, aczkolwiek nie jest bardzo silne. Napisała nam zaświadczenie, że dziecko ma "nadpobudliwośc psychoruchową z zaburzeniami koncentracji uwagi", zaświadczenie zanieśliśmy do szkoły.
Całą III -cią klasę staraliśmy się jakoś pracować i było w miarę ok.

W IV kasie zaczęły sie problemy, w zasadzie takie same jak poprzednio, syn przeszkadza w prowadzeniu zajęć, nie wykonuje poleceń nauczyciela, chodzi po klasie na czworaka, zaczepia dzieci itp.. Rozmawialiśmy dzisiaj z panią dyrektor i ku naszmu zdziwieniu w/g szkoły Alan nie ma ADHD. Pani dyrektor powiedziała nam, że żeby zdiagnozowac u dziecka ADHD, musi ono przebywać przez miesiąc w szpitalu psychiatrycznym na obserwacji.Takie są podobno wytyczne kuratorium. Ponad to ADHD to nie jest to samo co nadpobudliwość psychoruchowa ... . :o

Naiwnie wierzyłam, że to nie papierek jest ważny do odpowiedniej pracy z dzieckiem, ale dobro tego dziecka. Myliłam się.

Co w takim razie powinam zrobić , gdzie badać dziecko i jaki papier zanieść do szkoły ???
:(
Alan lat 14- ADHD, Ja lat 35 - chyba ADHD, Mąż - bez ( pewna nie jestem)

Jedynym ograniczeniem naszych przyszłych dokonań są nasze dzisiejsze wątpliwości.

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 16-10-2006 11:30

A to dziwne, bo moj Kuba ma orzeczenie z poradni PP i to starcza, nikt w szkole nie neguje jego ADHD. badania tyu eeg, rezonans, badanie sluchu robilismy, jak mielismy miec wizyte w Pomoscie (ale tym, co to Pomostem juz nie jest) i generalnie nic niepokojacego tam nie ma. Teraz 2 listopada idziemy do nowego psychiatry i zobaczymy co dalej.\
Ale moze spróbuj go zdiagnozowac "oficjalnie" w tym Pomoscie wlasciwym, ich lekarka przyjmuje bezplatnie na NFZ. A o koniecznosci lezenia w szpitalu to ja jeszcze nie slyszalam w celu zdiagnozowania adhd
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

golombek

Wsparcie

Post 16-10-2006 11:46

Z tym zaświadczeniem idź do PPP i poproś o opinię lub orzeczenie, bo tylko do ich zaleceń szkoła ma obowiązek się dostosować. Poza tym nic więcej nie musisz robić, poza może wysłaniem tej pani na szkolenie, lub do specjalisty po diagnozę tylko, że trochę inną.

Luna

Awatar użytkownika

Post 16-10-2006 12:30

Dziękuję za odpowiedzi.

Nasza PPP w Gdyni na ul. Bp. Dominika nie zajmuje się wydawaniem orzeczeń i diagnoz o ADHD. Tak nam powiedziała Pani psycholog w szkole.
Oni tylko mogą napisać jakie deficyty ma dziecko i tyle.

Nieszki
Spróbuję przez "Pomost" jeszcze raz, tylko ile razy można diagnozować dziecko ?
Coś mi się tak wydaje, że trafiam na mur ze strony szkoły.
Do tej pory wszystko jako tako się układało.
Stąd moja mała ilosc postów na tym forum. Teraz coś tak czuję, że będę Wam trochę bardziej "marudzić". Mam nadzieję, że pomożecie. :roll:

Jedynym ograniczeniem naszych przyszłych dokonań są nasze dzisiejsze wątpliwości.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 16-10-2006 12:31

Mój syn był w szpitalu na obserwacji, ale tego chciał lekarz, żeby mieć 100% pewność, czy to ADHD. Na oddziale było ok, same dziewczyny z anoreksją prawie. Ładne, młode i zdrowe, tylko jeść nie chciały. Skoro Wam lekarz wydał opinię, to chyba wiedział co robi. Ciekawe jakie są argumenty Pani dyrektor, bo w podstawówce, to nawet Pani pedagog miała wątpliwości, czy mój syn ma ADHD. Ludzie się na tym mniej znają niż my. Tylko my znamy swoje dzieci. Nie ma się co przejmować opinią dyrektorki. Niech PPP wydw wytyczne i po sprawie :) Powodzenia.
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

golombek

Wsparcie

Post 16-10-2006 13:00

Nie sluchaj szkolnego psychologa tylko maszeruj prosto do poradni. Opinii o ADHD nie dostaniesz, bo w Polsce istnieje pod nazwą nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi a to jest to samo. Piszemy i mówimy ciągle o ADHD dlatego bo to krótsze.

Luna

Awatar użytkownika

Post 16-10-2006 13:22

golombek
Próbowałam wytłumaczyć Pani dyrektor, że ADHD i nadpobudliwośc psychoruchowa z deficytem uwagi to to samo, ale ona wie swoje. Zadzwonię do PPP i poproszę o jakieś wskazówki dla szkoły.
Będę działać. Ostatnio badałam Alana w prywatnej PPP pod kątem dysleksji, czekam na opinię, może oni tam jeszcze coś napiszą na temat ADHD. Już się trochę zaczynam w tym wszystkim gubić. Dziękuję za rady. :? :)

golombek

Wsparcie

Post 16-10-2006 13:29

Luna pisze:ale ona wie swoje

Dlatego pisałem o wysłaniu na szkolenie. Na stronie www.awans.net w zakładce "ADHD" znajdziesz namiary na Irenę Wielowiejską - Comi, która takie szkolenia dla szkół prowadzi. Zaproponuj to w szkole, może wykażą zainteresowanie. W ostateczności możesz zgłosić problem w kuratorium, ale to dopiero, gdy zawiodą wszystkie próby współpracy. W opinii z PPP zawsze znajdują się zalecenia dla szkoły i tego masz wymagać. Jeśli nie zastosują się do zaleceń możesz codziennie zanosić do szkoły zapytanie na piśmie, jak one są realizowane, lub dlaczego nie są realizowane (w dwóch egzemplarzach, na jednym podsteplują przyjęcie w sekretariacie).

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Post 16-10-2006 13:34

No niestety wszystko trzeba mieć na piśmie i potwierdzone !!! Inaczej nie ma potem o czym gadać. Ty swoje, dyrektorka swoje i na zasadzie "Komu uwierzą".
Propozycję szkolenia też bym zaniosła na piśmie, albo najpierw wysondowała grunt, a potem pisemnie. Potem powiedzą, że o szkoleniu nigdy nie słyszeli.

Luna

Awatar użytkownika

Post 16-10-2006 13:53

Zaproponowaliśmy Pani dyrektor i Pani psycholog, że pokryjemy koszty szkolenia. Panie zaproponowały, że najpierw pani psycholog przeszkoli nauczycieli i nakreśli problem i jeżeli to nic nie da,to będziemy się zastanawiać. Jutro jeszcze raz dostarczę dokumenty, które mam na temat ADHD mojego syna i zobaczymy. Mam nadzieję, że jakoś się to poukłada. Bardzo Wam dziękuję. :roll:

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 16-10-2006 15:58

A do PPP pójdź tak czy inaczej, niezależnie od tego, co mówi dyrektorka.
Pokaż w PPP diagnozę lekarską i grzecznie acz stanowczo poproś o formalną opinię.

Luna

Awatar użytkownika

Post 17-10-2006 12:21

Dziękuję.

Dzisiaj mąż zaniósł wszystko co zgromadziliśmy na temat ADHD naszego syna do szkoły, zaświadczenie od psychiatry, opinię z PPP wraz z zaleceniami z "pomostu" dla dziecka nadpobudliwego i różne opinie. Wzięliśmy pokwitowanie i zobaczymy co będzie dalej. Jeżeli dalej będą twierdzili, że to za mało, bdziemy działać dalej.

Pozdrawiam
Ania

Luna

Awatar użytkownika

Post 30-10-2006 10:53

W piątek otrzymałam informację od wychowawczyni, że odbyło się spotkanie ze wszystkimi nauczycielami uczącymi mojego syna w sprawie "dostosowania wymagań do możliwości Alana"oraz, że odbędzie się szkoleniowa rada pedagogiczna na temat ADHD. Jestem pełna podziwu dla mojej szkoły :) .Teraz może by już tylko lepiej :) .

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 30-10-2006 12:13

Świetnie Luna, bardzo się cieszę. Jeśli sytuacja się poprawi wpisz tę szkołe, do wątku szkołą przyjazna dla dzieci z ADHD :) Widać, że się przejęli rolą i coś chcą zrobić, a to już połowa sukcesu. Moje gratulacje :lol:

Luna

Awatar użytkownika

Post 30-10-2006 13:24

Zobaczymy, mam nadzieję,że będzie dobrze. Wychowawczyni Alana jest bardzo w porządku, a to też b. ważne.

Pozdrawiam
Ania
:)

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 08-01-2007 15:41

Luna pisze:Zobaczymy, mam nadzieję,że będzie dobrze. Wychowawczyni Alana jest bardzo w porządku, a to też b. ważne.

Pozdrawiam
Ania
:)

Luna, napisz jak dalej jest w Waszej szkole ???

Luna

Awatar użytkownika

Post 09-01-2007 10:52

U nas chyba w miarę sytuacja się ustabilizowała. Uwag jest sporo, tylko niestety są wpisywne do dziennika i my dowiadujemy się o nich przy okazji wywiadówki. W związku z tym nie bardzo możemy wyciągać konsewencje. Poza tym uwagi dotyczą po prostu złego zachowania, nie do końca związanego z ADHD. Na półrocze chyba będzie miał tylko dwie trójki, reszta 4 i 5. Ogólnie jest ok. Nie zapeszajmy. :)

Pozdrawiam
Ania

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 09-01-2007 11:46

To dobrze, że se radzicie i jest wszystko OK.
Życzę sukcesów !!!

patma

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 20-07-2007 10:23

O co chodzi?

Proszę wyjaśnijcie mi o co chodzi. Mam ośmioletniego syna. Dziecko ma zdiagnozowane ADHD z zaburzeniami zachowania. Szkoła otrzymała najpierw bardzo ubogą diagnozę szpitalną, a później poszerzoną o wskazówki diagnozę z poradni. Z zastosowaniem się do wskazówek ma oczywiście problemy :( Ostatnio pani pedagog zakwestionowała diagnozę informując, że w diagnozie jest jasno napisane o nadpobudliwości psychoruchowej a nie ADHD. Dla mnie zawsze były to określenia tożsame. Według nich absolutnie tak nie jest. A naturalnie są wyedukowani, przygotowani itp. Nie wdawałam się w spór. Proszę rozwiejcie moje wątpliwości.

Luna

Awatar użytkownika

Post 20-07-2007 10:38

ADHD to po polsku nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami koncentracji uwagi.

Tak naprawdę to nie chodzi o nazewnictwo, tylko o pomoc Twojemu dziecku. Jeżeli są zalecenia z poradni to szkoła ma się do nich zastosować bez względu na to czy będziemy to nazywać ADHD czy zespół nadpobudliwości....

Chyba jednak tak za bardzo wyedukowani nie są Ci nauczyciele.

Pozdrawiam

Ania

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 20-07-2007 10:43

W polskim rejestrze nie ma ADHD, jest tylko nadpobudliwość psychoruchowa. ADHD jest wygodnym określeniem i powinno być traktowane tożsamo.
Ktoś, kto twierdzi, że jest inaczej jest po prostu niedouczony.

olasp

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 20-07-2007 11:40

Re: O co chodzi?

patma pisze:. Dziecko ma zdiagnozowane ADHD z zaburzeniami zachowania. Szkoła otrzymała najpierw bardzo ubogą diagnozę szpitalną, a później poszerzoną o wskazówki diagnozę z poradni. Z zastosowaniem się do wskazówek ma oczywiście problemy :( Ostatnio pani pedagog zakwestionowała diagnozę informując, że w diagnozie jest jasno napisane o nadpobudliwości psychoruchowej a nie ADHD. Dla mnie zawsze były to określenia tożsame. Według nich absolutnie tak nie jest. A naturalnie są wyedukowani, przygotowani itp. Nie wdawałam się w spór. Proszę rozwiejcie moje wątpliwości.

Może dysktowanie na ten temat nazewnictwa z panią pedagog nie ma sensu, najważniejsze dla twojego dziecka jest to że są wskazówki w opinii i szkoła musi się do nich stosować!!!!
masz prawo tego wymagać!!! Ja bym w rozmowie z nauczycielmi zwróciła na to uwagę.

Pozdrawiam
Ola terapeuta integracji sensorycznej
http://www.integra.edu.pl

patma

Awatar użytkownika

Post 20-07-2007 12:00

Dziękuję Wam bardzo. Nie jestem laikiem w temacie ADHD, wyszłam jednak z założenia, że mówi to osoba, która z racji pełnionej funkcji dysponuje wiedzą większą niż moja. Jak miło mieć świadomość, że nie zawsze szkoła ma rację :)
Może po tym epizodzie przestanę zadręczać się uwagami szkoły, że zachowania dziecka są wynikiem niewłaściwego wychowania. Niestety jeśli komuś ciągle powtarza się takie teksty sam zaczyna wątpić w swoją wiedzę i umiejętności :)
Dziękuję za pomoc raz jeszcze i zapewniam, że nie dam Wam spokoju. Na kłopoty Forum ADHD :)

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 20-07-2007 13:01

patma pisze:Może po tym epizodzie przestanę zadręczać się uwagami szkoły, że zachowania dziecka są wynikiem niewłaściwego wychowania.
No najwyższy czas :D. Mnie zastanawia zdrowy rozsądek tak mówiącego nauczyciela. Bo nawet jeśli założymy, że jest święcie przekonany, że mówi prawdę - to tak naprawdę może taką opinią tylko zaszkodzić dziecku i mocno szkodzi rodzicowi.

Nauczyciel powienien być nauczony na studiach również, w jaki sposób przekazać rodzicom część swojej wiedzy na temat wychowywania (a przede wszystkim powinien mieć tą wiedzę większą). Byłam na studiach o kierunku nauczycielskim i do dzisiaj mnie zadziwia, że psychologia, pedagogika i dydaktyka to były jedyne przedmioty mające pomóc mi uczyć dzieci, na dodatek traktowane bardzo po macoszemu (po 1 semestrze o ile dobrze pamiętam). Reszta to była bardzo poważnie traktowana matematyka wyższa, która tak naprawdę zwykłemu nauczycielowi jest do niczego niepotrzebna.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

k66

Awatar użytkownika

Post 20-07-2007 13:51

Luna pisze:Chyba jednak tak za bardzo wyedukowani nie są Ci nauczyciele.

Pedagog - ja zrozumialem, ze pedagog szkolny a nie ze nauczyciel.
Ale to jeszcze gorzej. To co powiedzial/ła swiadczy o jego przygotowaniu do pracy a co za tem do pomocy.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 02-08-2007 10:45

dreptak pisze:W polskim rejestrze nie ma ADHD, jest tylko nadpobudliwość psychoruchowa. ADHD jest wygodnym określeniem i powinno być traktowane tożsamo.
Również spotkałam się z różnym interpretowaniem diagnozy. W opinii PPP syna napisano :

"Obserwacja dziecka w Poradni, informacje uzyskane od matki, analiza opinii nauczyciela o funkcjonowaniu ucznia w szkole pozwala na stwierdzenie, że chłopiec przejawia pewne cechy temperamentalne charakterystyczne dla dzieci nadpobudliwych (nadruchliwość, problemy z koncentracją uwagi, ze skupieniem się na jednej czynności, z wykonywaniem do końca zadań zleconych przez dorosłych, roztargnieniem, rozproszeniem). "

Wg mnie to jest jednoznaczne z ADHD, ale wg nauczyciela to niedojrzałość, z której wyrośnie. Ponieważ nie jest napisany nigdzie skrót "ADHD" inni uwazają, że go nie ma. Co Wy o o tym sądzicie ?

olasp

Awatar użytkownika

Post 02-08-2007 11:31

Maja pisze:stwierdzenie, że chłopiec przejawia pewne cechy temperamentalne charakterystyczne dla dzieci nadpobudliwych (nadruchliwość, problemy z koncentracją uwagi, ze skupieniem się na jednej czynności, z wykonywaniem do końca zadań zleconych przez dorosłych, roztargnieniem, rozproszeniem). "

hmmm obawiam się Maju, że moga jednak powstać wątpliwości. Kwestia jak je rozwiązać. Myślę, że możesz zwrócić się do PPP o doprecyzowanie diagnozy jeżeli ma to pomóc twojemu dziecku.
Druga droga to taka, którą stosuje w razie jakichkolwiek watpilwości dzwonię do ppp umawiam się na spotkanie i konsultuje się z osobą wystawiającą opinię.

Jeszcze inna sprawa to wskazania poradni do pracy z dzieckiem, jeżeli są jasno określone (i są charakterystyczne jak w przypadku pracy z uczniami z Adhd) to nauczyciel nie ma co się zastanawiać nad sformułowaniem po prostu musi je realizować. Czy mu w tym pomoże określenie ADHD? wątpie...

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 02-08-2007 11:44

We wskazaniach :
"Wszystkie polecenia skierowane do chłopca nalezy formułować krótko i konkretnie, np."otwórz książkę", "usiądź", "popatrz na obrazek" itp. Nie należy stosować poleceń złożonych, ani takich, które są dla dziecka niejasne, np. "przestań", "uspokój się". Zadania statyczne należy przeplatać dynamicznymi; wzmacniać wszystkie przejawy pożądanego zachowania; pomagać dziecku uporządkować świat wokół siebie (na ławce czy biurku powinny leżeć przedmioty niezbędne do wykonania danego zadania (im mniej tym lepiej); sprawdzać czy zapisał pracę domową, nie pozwalać na niedokończenie notatek (podchodzić do ucznia i sprawdzać czy pracuje) ."

Teoretycznie wszystko jest jasne, a w praktyce różnie.

olasp

Awatar użytkownika

Post 02-08-2007 11:49

A co mówi osobą dignozująca?

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 02-08-2007 12:01

Pani psycholog i pedagog w PPP mówiła to, co napisała w opinii. Dla mnie to było jasne, dlatego nie pytałam czy nadpobudliwość, nadruchliwość i zaburzenia koncentracji są jednoznacze z ADHD. Jednak w szkole spotkałam sie z opinią, że dzieciaki u których stwierdzono ADHD są "usprawiedliwione w swoim zachowaniu", a te dzieciaki, które tego magicznego skrótu w dokumentach nie mają "zachowują się nienormalnie". Niby drobiazg a inaczej postrzegany.

olasp

Awatar użytkownika

Post 02-08-2007 12:09

aa już rozumię dość często się z tym spotykam.
Ja bym spróbowała w takim razie jeszce jednej metody albo spotkanie z pedagogiem albo pismo do dyrektora szkoły w którym proszę o uwzględnienie trudności rozwojowych syna podczas oceniania jego zachowania.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 03-08-2007 08:10

olasp pisze:Druga droga to taka, którą stosuje w razie jakichkolwiek watpilwości dzwonię do ppp umawiam się na spotkanie i konsultuje się z osobą wystawiającą opinię.

I tu osoba wystawiająca opinię nie ma prawa z Tobą rozmawiać na temat dziecka, bez zgody rodziców, a najlepiej w obecności rodziców, do czego poradnie nie stosują się i później następuje wiele nieporozumień i rodzice tracą zaufanie do poradni i do pedagoga szkolnego.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

olasp

Awatar użytkownika

Post 03-08-2007 09:31

Nie wiem jak jest w innych poradnniach ale u nas nasi rodzice podpisują zgodę na przekazywanie informacji szkole między innymi dlatego opinie dochodzą do nas drogą poradnianą a nie przez rodziców.
Nigdy nie było nieporozumień.

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 03-08-2007 10:14

Ja nigdy nie podpiszę czegoś takiego, bo przejechałam się już na dobrej woli poradni, tak naprawdę to taki podpis jest wymuszeniem przez poradnię i gdyby rodzice chcieli podważyć to, w zasadzie jest on bezprawny, bo to rodzice decydują o tym, czy oddać szkole opinię, czy nie, poradnie praktykują wymuszanie na rodzicach takich podpisów, ale to, że rodzice to podpisują, świadczy tylko o ich niewiedzy.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

olasp

Awatar użytkownika

Post 03-08-2007 10:27

nie wszyscy podpisują nie wszyscy donoszą opinię do szkoły ale to już ich sprawa.

olasp

Awatar użytkownika

Post 03-08-2007 10:30

Poza tym w poradni nie ma przymusu podpisywania takich rzeczy. Brak podpisu nie oznacza sankcji wobec rodzica. jego sprawa co z tym dalej robi.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 03-08-2007 11:09

U mnie w PPP nie dawano mi niczego takiego do podpisania. Otrzymałam opinię i mnie pozostawiono decyzję, czy i kiedy zanieść ją do szkoły.

Spotkałam się natomiast z przypadkiem, kiedy poradnia wysłała opinie o dziecku do szkoły i rodzic miał potem problem z dotarciem do tej opinii.

olasp

Awatar użytkownika

Post 03-08-2007 11:14

No więc właśnie i w tym wypadku ty ustalasz dalszą drogę.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 03-08-2007 11:42

Ponowię tylko pytanie czy nadpobudliwość, nadruchliwość, problemy z koncentracją uwagi, ze skupieniem się na jednej czynności zawsze oznacza ADHD?
W szkole spotkałam się z opinią nauczyciela, który twierdził, że miał wielu uczniów z nadpobudliwością psychoruchową, ale ADHD u nich nie stwierdzono. Ja przyznam już zgłupiałam jak to z tym jest ?

olasp

Awatar użytkownika

Post 03-08-2007 12:24

Aby mówić o diagnozie adhd muszą być spełnione kryteria dsm.
Być może nie wszystkie kryteria zostały spelnione dlatego ppp napisała o pewnych cechach.
Ale dokładnie nie wiem czy się kierowali przy pisaniu takiego sformułowania, może wypowie sie ktoś kto pracuje w poradni.

olasp

Awatar użytkownika

Post 03-08-2007 12:28

Fakt faktem, że są w szkołach dzieci przejawiające pewne cechy nadpobudliwości psychoruchoej i nie jest to adhd.

Halina

Awatar użytkownika

Post 03-08-2007 16:42

Maja pisze:Ponowię tylko pytanie czy nadpobudliwość, nadruchliwość, problemy z koncentracją uwagi, ze skupieniem się na jednej czynności zawsze oznacza ADHD?
W szkole spotkałam się z opinią nauczyciela, który twierdził, że miał wielu uczniów z nadpobudliwością psychoruchową, ale ADHD u nich nie stwierdzono. Ja przyznam już zgłupiałam jak to z tym jest ?

I tak naprawdę tę diagnozę musi postawić lekarz, bez takiej diagnozy lekarza poradnia, nawet u dziecka z pełnoobiawowym ADHD nie musi napisać, że to ADHD, natomiast jeśli lekarz tak napisze, to poradnia powinna powtórzyć tę diagnozę po lekarzu neurologu, albo psychiatrze.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 03-08-2007 19:36

Teraz rozumiem. Dziękuję Halinko !

lolinka2

Awatar użytkownika

Post 08-08-2007 22:02

Re: Diagnoza dla szkoły

Luna pisze: Pani dyrektor powiedziała nam, że żeby zdiagnozowac u dziecka ADHD, musi ono przebywać przez miesiąc w szpitalu psychiatrycznym na obserwacji.Takie są podobno wytyczne kuratorium. Ponad to ADHD to nie jest to samo co nadpobudliwość psychoruchowa ... . :o :(

Słuchaj, a jej się ADHD a ChAD nie pomyliło??

Bo ja znam co najmniej kilkoro nauczycieli, którym się myli...

Luna

Awatar użytkownika

Post 09-08-2007 09:13

Ależ skąd!!!
Pani dyrektor nic się nie myli( trochę złośliwa jestem)

Na szczęście trochę się w szkole ustabilizowała sytuacja i nawet poprawne ma mój synek z zachowania na koniec roku.

Pani dyrektor też zajęła się ważniejszymi sprawami. :)
(mundurki trzeba kupić) itd.

Pozdrawiam
Ania

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 09-08-2007 19:10

diagnoza dla szkoły

witajcie;
ponieważ moje dziecko zmieniało szkołę, ze względu na zmianę miejsca zamieszkania - już w czerwcu popędziłam do szkoły z diagnozą i wytycznymi jak pracować z synem; a to wszystko przygotowane przez Panią psycholog; jak będzie trzeba wytzyczne zaniosę do PPP, ale chyba tylko po to, by je przepisali...
póki co dyrekcja nie robiła żadnych problemów; ale zobaczymy we wrześniu - to dość duża szkoła...
memo

Apisto

Post 11-08-2007 08:26

Luna pisze: Pani dyrektor powiedziała nam, że żeby zdiagnozowac u dziecka ADHD, musi ono przebywać przez miesiąc w szpitalu psychiatrycznym na obserwacji.Takie są podobno wytyczne kuratorium. Ponad to ADHD to nie jest to samo co nadpobudliwość psychoruchowa ... . :o :(

To bardzo ciekawe stwierdzenie, z taką ciekawostką to się jeszcze nie spotkałam.

A'propos poprzedniego pytania: jeżeli diagnozowne są nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia koncentracji uwagi jednocześnie, to bez wątpienia mamy do czynienia z ADHD. Są to objawy osiowe tego zaburzenia.

Ale i tak niewiedza i brak kompetencji nauczycieli często mnie wprost poraża ... :shock:

olasp

Awatar użytkownika

Post 13-08-2007 09:03

Halina pisze:[
I tak naprawdę tę diagnozę musi postawić lekarz, bez takiej diagnozy lekarza poradnia, nawet u dziecka z pełnoobiawowym ADHD nie musi napisać, że to ADHD, natomiast jeśli lekarz tak napisze, to poradnia powinna powtórzyć tę diagnozę po lekarzu neurologu, albo psychiatrze.

Mnie już się też rozjaśniło ! Dzięki!!

olasp

Awatar użytkownika

Post 13-08-2007 09:04

Apisto pisze:Ale i tak niewiedza i brak kompetencji nauczycieli często mnie wprost poraża ... :shock:

pozwolę sobie dodać .. niektórych nauczycieli..., żby sparwiedliwości stało się zadość.

Apisto

Post 15-08-2007 08:16

Tak, to prawda. Całkowicie się z tym zgadzam. Nie generalizujmy. Ale, tak czy inaczej, tych "niektórych" to niestety na palcach jednej ręki bym policzyła, a zgadnijcie ile ich mam, jedynie pięć :twisted:
Następna

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące