Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie u dziecka z ADHD

Moderator: Moderatorzy

kasiaka

Post 11-08-2006 09:49

Orzeczenie u dziecka z ADHD

Mam pytanie, w wielu wątkach pojawia się informacja rodziców, że posiadają ich dzieci z ADHD opinię lub orzeczenie. Jak to jest, czy te, które mają orzeczenie mają jeszcze jakieś dodatkowe schorzenie? Czy na podstawie takiego orzeczenia przysługują godziny rewalidacyjne? W różnych Poradniach widocznie są inne praktyki, proszę o odpowiedź.

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 11-08-2006 10:03

Wszystkie poradnie stosują jednakowe praktyki. Orzeczenie ma większą moc prawną, opinia mniejszą. Jest cały wątek na ten temat założony przez małgosię, ale nie potrafię wkleić :roll:
Co do godzin rewalidacyjnych - przysługuja one w szkole masowej tylko dziecku z upośledzeniem umysłowym na mocy orzeczenia (część dzieci upośledzonych chodzi do szkół masowych), natomiast przy ADHD takie godziny nie przysługują (oszczędności ministerstwa, nie poradni).

Czym innym są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, które są zlecane w normalnej opinii przy różnych zaburzeniach i deficytach w rozwoju. Szkoła je powinna realizować ale z praktyki wiem, że w szkoły nie mają pieniędzy na etaty reedukatorów - i jak dyrektor ma do wyboru zatrudnić anglistę a reedukatora to wiadomo, że zatrudni anglistę.
Kiedyś reedukatorzy byli w każdej szkole, ale potem ich pozwalniano, sukcesywnie, po kolei. Szkoła jest niedoinwestowana w personel pomocniczy (psychologów, reedukatorów, pracowników socjalnych), na zachodzie to standard, że każde dziecko z ADHD ma swojego asystenta w szkole, którego zatrudnia szkoła.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

kasiaka

Post 11-08-2006 10:33

Ale niektórzy piszą, że mają orzeczenie, np. do klasy integracyjnej inni nie...nadal mam niejasność, wiem, że niektóre poradnie interpretują ADHD jako deficyty rozwojowe i dają orzeczenie o kształceniu specjalnym, wtedy rewalidacyjne przysługują....

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 11-08-2006 10:42

Jedni piszą, że mają orzeczenia do klasy integracyjnej - bo je mają, ale wtedy orócz ADHD jest rozpoznane inne schorzenie, najczęściej psychiatra dopisuje zaburzenia zachowania (występują dość często przy ADHD), a ten 17 latek o którym pisałaś w innym wątku niewątpliwie je posiada, skoro już się zetknął z sądem.
Wszystkie orzeczenia mają nagłówek " nauczanie specjalne" - co absolutnie nie świadczy o upośledzeniu danego dziecka. Potencjał intelektualny, rozwój i zalecenia, opis schorzenia jest w niższych rubrykach i tam należy szukać niuansów o które pytasz Kasiu.
Większość dzieci z ADHD chodzi do klas masowych - i wtedy mają tylko oipnię o ADHD z poradni psychologiczno-pedagogicznej i diagnozę lekarską (choć do szkoły rodzice nie zawsze niosą diagnozę lekarską, bo się boją stygmatyzacji).
Samo, izolowane ADHD nie jest wskazaniem (wdług wytycznych ministerstwa podkreślam) do nauczania w klasie integracyjnej.
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

kasiaka

Post 11-08-2006 10:51

nadal to nie jest dla mnie jasne...może odezwie się ktoś z rodziców?

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 11-08-2006 14:13

Kasiu,
problem w tym, że dla większości rodziców
to też nie jest jasne :cry:

Bywa tak, że rodzice dowiadują się od lekarza, że na podstawie napisanej przez niego diagnozy o ADHD dostaną z PPP orzeczenie o nauczaniu specjalnym. Cóż, lekarz mówi to w dobrej wierze, ale nie zna się "na oświacie".
Orzeczenie o nauczaniu specjalnym PPP wydaje "jeśli dziecko jest poniżej normy intelektualnej albo nie ma ręki lub nogi" ( :shock: to taki cytat z rozmowy z w PPP, nikt chyba nie dostał tego rodzaju odpowiedzi w formie pisemnej. ).
Czyli jest tak jak pisze Agatka - jeśli nie ma żadnych chorób czy zaburzeń oprócz ADHD, wtedy z PPP można dostać tylko opinię.

Diagnozy lekarskiej nie ma po co zanosić do szkoły. Dokument, który nie ma "pieczątki oświatowej" (a pieczęć lekarza czy przychodni takową nie jest) nie musi być przez szkołę uwzględniony. No, chyba, że konkretny nauczyciel okaże się na tyle ludzki, że przeczyta i przemyśli, ale to już na jego własną odpowiedzialność.

A wątek Małgosi, o którym Agatka wspominała, jest tu:
http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtopic.php?t=1041

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 11-08-2006 20:36

orzeczenie adhd

witaj kasiaka -
szybciej nauczanie specjalne,gdy lekarz specjalista wystawi zaświadczenie o zaburzeniach emocjonalnych o dużym nasileniu lub napisze wprost,iż dziecko cierpi na adhd + nerwicę natręctw +zaburzenia;
poradnie pp bronią się przed wysyłaniem dzieci do szkół specjalnych,jak nie ma deficytu intelektualnego,czyli jak dziecko ma iloraz inteligencj w normie rozwojowej -
ale jaka ta norma,to nie wiem ...
memo

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 12-08-2006 10:57

Mój syn ma Orzeczenie Kwalifikacyjne do kształcenia specjalnego i to ze względu na deficyty wynikające z ADHD.
W orzeczeniu jest napisane:Na wniosek lekarza i rodziców oraz na podstawie przeprowadzonych w tut.Poradni badań specjalistycznych,stwierdza się,że zachodzi konieczność kształcenia specjalnego dla dzieci przewlekle chorych w normie intelektualnej.
Wakazania do pracy z dzieckiem(indywidualny program pracy,metody stymulacji,terapii usprawnienia i inne formy pomocy psychologicznej i pedagogicznej.)Prócz orzeczenia na podstawie następnych badań nasza Poradnia wydaje mi opinię,w czym jest poprawa,a nad czym jeszcze trzeba pracować.
Nasza szkoła to respektuje i dzięki temu jest coraz lepiej.

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 12-08-2006 20:01

No właśnie, Basia zacytowała - orzeczenie kwalifikacyjne do nauczania specjalnego dla dzieci przewlekle chorych, co nie znaczy, że dla dzieci upośledzonych.
Marta! - nigdy, przenigdy żadna poradnia nawet na wniosek rodzica nie skieruje dziecka prawidłowo rozwijającego się do szkoły specjalnej! Żadne deficyty czy zaburzenia emocjonalne nie sa podstawą do umieszczenia dziecka w szkole specjalnej, żadna diagnoza lekarska do tego nie upoważnia - lekarz nie jest psychologiem i na oko nie potrafi ocenić możliwości intelektualnych dziecka, do tego sa potrzebne badania specyficzne-psychologiczne.
To tak, jakby dziecko z wadą wzroku umieszczać w szkole dla dzieci niewidomych!!!! Nie wolno ułatwiać życia otoczeniu dziecka z ADHD i pakować je do szkoły specjalnej. Najważniejsze jest dziecko i jeżeli ma prawidłowe możliwości intelektualne, to musi się uczyć w szkole masowej albo w klasie integracyjnej w szkole masowej.
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 12-08-2006 22:39

orzeczenie u dziecka z adhd

ja to wszystko wiem Agatko;
spotkałam się jednak z przypadkiem,iż proponowano mi nauczanie indywidualne już na pierwszej wizycie w gabinecie psychiatrycznym;
na szczęście pani psycholog po badaniach stwierdziła,iż dziecko musi!
uczęszczać do masowej szkoły,bo o klasach integracyjnych u nas nie ma mowy! dzieci przewlekle chore korzystają z nauczania indywidualnego i tylko taka jest różnica...
częsta jest za to praktyka,by kierować dzieci do szkół specjalnych i to nie tylko te,które mają deficyty rozwojowe - wystarczy,że grono rodziców nie życzy sobie,by ich dzieci uczęszczały na lekcje z dzieckiem z problemami;po tym podpisze się nauczyciel i gotowe...
w ten sposób szkoła pozbywa się problemów,a może to moje subiektywne odczucie - już sama nie wiem;jestem już zmęczona,a to dopiero początek drogi...
moja druga również daje "popalić"...

kiedyś mawiano CHCIEĆ TO MÓC...
memo

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 13-08-2006 07:55

Marto do nauczania indywidualnego potrzebne jest osobne orzeczenie,to jest :Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania.Mój syn przez dwa lata miał nauczanie indywidualne,ale to ja sama prosiłam panią doktor i poradnię o taki tok nauczania,ze względu na to iż nie mógł wysiedzieć w ławce 45 minut,chodził po klasie,sam nie pracował i rozpraszał inne dzieci.Bardzo szybko męczył się,i po kilku minutach wysiłku już nie pracował.
Pani dyrektor naszej szkoły zgodziła się,aby nauczanie odbywało się w szkole.Teraz jest spokojniejszy więc uznałyśmy wspólnie z panią psycholog i panią doktor że może wracać na normalny tok nauczania z klasą.
Jestem zadowolona z takiego rozwiązania,bo gdyby nie miał nauczania indywidualnego,miałby duże zaległości w nauce i nie wiem czy dalej dałby sobie radę.Myślę że czasami dla dobra dziecka trzeba wybrać to zło konieczne.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 13-08-2006 14:39

orzeczenie a adhd

Basiu,ja jestem przerażona perspektywą nauczania indywidualnego;a nie wiem jak moje dziecko poradzi sobie w klasie;w domu nie ma mowy by spokojnie wysiedział 5 minut;w zerówce jak siedział spokojnie ,to się "wyłanczał"; z reguły się wiercił,a o odrabianiu ćwiczeń przy stoliku nie był mowy (robił je na dywanie,leżąc na podłodze!)...
po prostu przerasta mnie to...
memo

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 13-08-2006 15:20

Nie wiem dlaczego jesteś przerażona.Jeżeli dyrektor waszej szkoły zgodzi się na nauczanie w szkole,to dziecko ma kontakt z rówieśnikami,ma obowiązek codziennego uczęszczania do szkoły,część przedmiotów ma razem z klasą.
Jeżeli go leczysz to za jakiś czas napewno się trochę wyciszy i będzie mógł
wrócić na normalny tok nauczania.
Nasza poradnia wydaje orzeczenie na indywidualne nauczanie tylko na jeden rok szkolny,w razie braku poprawy stanu zdrowia na następny rok trzeba starać się o następne orzeczenie.W każdej chwili możesz zrezygnować z indywidualnego nauczania, bo masz takie prawo.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 13-08-2006 20:06

orzeczenie a adhd

chyba masz Basiu rację;nie ma co martwić się teraz;
jeśli nadal będzie uciekał z sali;ze szkoły - tak jak w zerówce nie będę miała innego wyjścia jak indywidualne...
memo

kasiaka

Post 23-08-2006 18:30

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedź. Tak jak wspomniałam na innej stronce, jestem pedagogiem, pracuję w Poradni. No i my tak jak tu wspomniano wydajemy orzeczenia o kształceniu specjalnym za względu na ADHD, jeżeli lekarz o to wnioskuje, sugerujemy zajęcia rewalidacyjne- są przyznawane- 2 godziny. Nie zdarzyło się nam wydać orzeczenia o nauczaniu indywidualnym dziecka z ADHD, owszem, było dla dzieci z zaburzeniami zachowania, leczonych psychiatrycznie. Niestety, zapisy w rozporządzeniu są tak lakoniczne, że interpretacja bywa różna, jedno jest pewne, jeżeli dziecko z normą traci dydaktycznie ze względu na ADHD trzeba mu pomóc i my to robimy, wydając orzeczenia. Ale jak piszecie nie jest to normą....

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące