Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

pedagogiczne i medyczne wskażniki diagnozy dziecięcego ADHD

Moderator: Moderatorzy

twardaa

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 27-06-2006 12:06

pedagogiczne i medyczne wskażniki diagnozy dziecięcego ADHD

ma problem jakie sa pedagogiczne i medyczne wskażniki diagnozy dziecięcego ADHD ?
i o co tak własciwie chodzi o objawy ADHD? czyli np klasyfikacjie ICD 10
czy tez poprostu o etapy diagnozy.
heh nie chche zeby ktos mi opisywal objawy ogolne ADHD tylko po prostu wytlumaczyl o co chodzi w tym zdaniu a raczej pytaniu , bo jestem zdesperowana

:(

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 27-06-2006 18:45

Na mój rozum medyczne wskaźniki - to wszystkie parametry medyczne, głównie obserwacja dziecka i dane z wywiadu, które się analizuje w oparciu o kwestionariusze wystandaryzowane (często to robi psycholog, a lekarz się juz na tym opiera i tylko zatwierdza). Lekarz teoretycznie powinien tez rozpoznac sytuację zdrowotna dziecka, wyłapać różne inne schorzenia, ocenić stan fizyczny, w razie potrzeby wykonac badania dodatkowe EEG, hormony tarczycy, EKG i inne badania laboratoryjne niespecyficzne. Teoretycznie powinien również rozpoznac sytuację rodzinną dziecka, wykluczyc molestowanie seksualne, zaniedbywanie. Pisżę teoretycznie, bo zwykle robi to psycholog.
Parametry pedagogiczne - to moim zdaniem wszystkie dostępne ddla nauczyciela skale oceniające rozwój i zachowanie dziecka, obserwacja pedagogiczna, diagnoza pedagogiczna danego dziecka, równiez i na tle klasy. Oczywiście włączyłabym tu też postępy w nauce. Wszystko to, co jest potrzebne nauczycielowi do dobrego prowadzenia dziecka w szkole.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

twardaa

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 28-06-2006 14:06

dziekuje za odpowiedz :)

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące