Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

EEG

Moderator: Moderatorzy

Bacha

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 31-03-2006 16:40

W stowarzyszeniu powiedziano m, że i tak i tak kiedyś muszę je zrobić, może wykazuje też inne dysfunkcje? Jutro idę po receptę na Concertę, zapytam przy okazji.
A tak do Ciebie Marta, lubię czytać Twoje posty - krótkie, ale cięte i mądre!
Pozdrawiam z całą sympatią
[smilie=hi ya!.gif]

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 31-03-2006 18:02

Marta pisze:Co to to tak.
Ale dlaczego przeprowadzajacy badanie nic nie powiedział?

A to trzeba zapytać prowadzącego badanie. Albo technika się zmieniła i to fikanie już nie przeszkadza, albo prowadzący powinien zająć się innymi, równie ważnymi zajęciami. Na przykład kopaniem rowów.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 01-04-2006 19:59

Bacha pisze:A tak do Ciebie Marta, lubię czytać Twoje posty - krótkie, ale cięte i mądre!
Pozdrawiam z całą sympatią
[smilie=hi ya!.gif]

O kurde!!!
Aaaależ mi miło!
Pozdr. [smilie=kiss of love.gif]
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

justa12

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Dzieci: Adrian 14 lat ADHD

Ja: PROFESIONALE WITCH

Post 01-04-2006 22:13

witam odnosnie eeg to pani prowadzaca powiedziala mi ze adrianek ma lezec spokojnie podczas badania... na ile to realne u dzicka 7letniego z adhd zeby przez kilkanascie minut lezal bez ruchu??to bylo chyba w obowiazku pani neurolg ktora dala skierowanie by mnie o tym poinformowac?!no ze chyba wynik pania doktor tak naprawde nie interesowal...eeg wykazuje uszkodzenia i zaburzenia CUN?? chyba tak prawda?
syn Adrian 13 lat ADHD-owiec "wyjątkowe dziecko"

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 01-04-2006 22:17

technik, który robi eeg, zaznacza te fragmenty, gdzie się dziecko rusza, artefakty ruchowe też wyglądaja inaczej niz napadowe, więc spoko, na początek zaufaj, a jak nie - to wtedy może małemu zrobią we śnie. Większość dzieci z ADHD nie daje rady uleżeć.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

justa12

Awatar użytkownika

Post 01-04-2006 22:55

dzieki agatko za odpowiedz uspokoilas mnie serdeczne pozdrowionka

isamika

Post 07-04-2006 17:37

Czy ktoś się zna na wyniku eeg??!!

Witam i pytam ,czy ktos może mi pomóc w rozszyfrowaniu wyniku eeg??dla mnie to istne czary mary a jak lekarz mi wytłumaczył to też dla mnie magia, więc werdykt brzmi tak:ZAPIS ZE ZMIANAMI UOGÓLNIONYMI POD POSTACIĄ FAL THETA Z PRZEWAGĄ W OKOLICACH CENTRALNYCH,CIEMIENIOWYCH I TYLNOSKRONIOWYCH.Nawet nie wiem czy jest to prawidłowy wynik czy nie,proszę oświećcie mnie ... :idea:

justa12

Awatar użytkownika

Post 07-04-2006 18:20

Witam.Z tego co mi wiadomo to przewaga fal theta u dzieci z adhd to norma .

honorata

Post 17-05-2006 11:34

zapis eeg

Mam pytanie , syn miał robione eeg rok temu zapis brzmi mniej wiecej tak:zapis nie miesci sie w normie dla wieku drganie powiek zdolnosc do napadowosci.
Czy to jest normalne bo lekarz stwierdzil ze tak?

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 03-08-2006 23:20

zaburzenia towarzyszące

wyniki eeg nie zawsze są jednoznaczne - a być powinny!
padaczka lub jak kto woli epilepsja ma kilkaset odmian - nie muszą wystąpić napady ani gran mall,ani inne - wystarczy,że występują tzw. wyłączenia - brak reakcji ,np.brak odpowiedzi na pytanie ,sytuacja typu - dziecko bądź dorosły;a dziewczynki w wieku ok. 15 lat w szczególności - nie reagują na pytanie,tak jakby go nie słyszały(mówimy o wyłączeniu)...
padaczkę musi potwierdzić neurolog czytając wynik eeg;później trzeba przejść przez tomokomputer głowy,ewentualnie jądrowy rezonans magnetyczny i wykluczyć hormony - tarczycę...wtedy mamy jaki taki obraz sytuacji
memo

Michaela Pakszys

Post 09-05-2007 22:10

badanie EEG

ad badanie EEG: wykonuje się u dziecka spokojnego w czuwaniu. Trwa około 30 minut czasu bez artefaktów (czyli bez zakłóceń spowodowanych np. niepokojem, ruchami ciała, mruganiem). Technik EEG zapisuje widoczne ruchy ciała to prawda, ale może nie wszystkie zobaczyć i mogą być trudności w ocenie takiego zapisu EEG bowiem jest cały zamazany poprzez duże ruchy ciała dziecka i aktywność mięśniową. U dziecka niespokojnego badanie EEG w czuwaniu może być niemiarodajne. Więc sięga się po metodę stopniowanej deprywacji snu. Po prostu rodzic lub opiekun razem z dzieckiem w nocy lub w części nocy (długość niespania zależy od wieku dziecka) nie śpi, aby dziecku było łatwiej zasnąć w pracowni EEG, która powinna mieć dostępne zaciemnienie okien, wyciszenie drzwi, poduszki i koce do stworzenia odpowiedniej atmosfery do snu.
ad wynik EEG: wynik EEG jest pochodną odpowiedniej techniki i metodyki badania EEG czyli zależy od zachowań profesjonalnych technika, od wyboru prowadzenia badania w czuwaniu czy we śnie, również od jego dokładności, zaangażowania, postawy, życzliwości. W niektórych pracowniach rodzic może nawet położyć się obok dziecka w czasie badania przytulić. Wynik EEG zależy również od erudycji i doświadczenia lekarza opisującego, bowiem u dziecka zmieniają się szybko stany zachowania, czuwanie - senność - sen - budzenie, każdy z nich ma inny obraz .
ad konkretne badanie EEG w ADHD: dlaczego wymaga się zrobienia badania EEG? psychiatrzy i neurolodzy potrzebują wyniku EEG dla ogólnego spojrzenia na pracę mózgu na ile wzorzec EEG jest zakłócony, czy zawiera elementy padaczkokształtne tj. takie które widuje się w padaczce - to znaczy że mózg jest podrazniony niekoniecznie że chodzi o chorobę padaczkę.
Niestety na tym przeważnie koniec. Ale właśnie tu powinna się zaczynać diagnostyka zespołu ADHD. To co róźni poszczególne dzieci z ADHD to właśnie obraz EEG nie tylko jakościowy czyli jakie tam są fale i jak występują, ale przede wszystkim jaki mają wzorzec ilościowy czyli ile jakich fal jest w jakim stosunku jednych do drugich w jakiej okolicy?
Są to podstawowe bardzo ważne dane róźnicujący rodzaje ADHD.
Istnieją rodzaje ADHD z przewagą fal wolnych theta, z przewagą fal alfa w przednich okolicach (tam nie powinny być w nadmiarze), fal tzw.ostrych z ostrymi wierzchołkami w okolicy skroniowej, fal szybkich beta w nadmiarze i wiele wiele innych zależnych od współistniejących problemów np.tików, natręctw, zaburzeń snu itp.
I teraz dlaczego to jest ważne znać jak wygląda mapa mózgu?
Bowiem mapa wskazuje czy mózg jest w całości czy w części niedojrzały, nadmiernie obciążony podrażniony, czy pracuje w sposób przyśpieszony. I wg tych danych decydować o dalszym postępowaniu - farmakologicznym czy innym np.EEG Biofeedback.
Odpowiadam na konkretne pytanie: nadmiar fal wolnych theta świadczy o niedojrzałości mózgu lub o obniżonej aktywności mózgu całego lub jego częśći. NORMĄ to nie jest ani w ADHD ani w zdrowiu. Jest to zapis nieprawidłowy świadczący o obniżonej aktywności mózgu i w zależności od wieku możemy mówić o niedojrzałości (patrząc na inne wskaźniki).
Taką obniżoną aktywność można zwiększyć treningami, ale to juz inny temat.

:)
dr n. med. Michaela Pakszys

hook33

Post 17-07-2007 21:58

zapis eeg mojego synka we snie wolnofalowym: widoczne fale wolne o cz 4-6 c/sek i 3-2 c/sek o ampl 40-180 uV. w odprowadzeniach skroniowo- skroniowych, skroniowo- potylicznym prawym licznie wystepują iglice o ampl 40-50uV, powtarzaja się wielokrotnie, 1-do 2 sekundę przez cały czas badania, po nich jednorazowo widoczne jest wyładowanie fal wolnych wysokonapięciowych, uogólnione. fotostymulacja zmian nie nasila.
prosze pomóżcie mi, co mam dalej robić. pani neurolog poleciła mi kidabion i magsolvit. czuję że to jest cos poważniejszego. mój synek ma 3 latka, jeszcze nie mówi i jest nadpobudliwy. jak mogę mu pomóc?

Michaela Pakszys

Post 18-07-2007 21:36

badanie we śnie

Szanowna Pani, dziękuję za zaufanie. Trudno opisywac zapis którego się nie widzi, żaden elektroencefalografista tego nie praktykuje. Odpowiadam wobec tego na obraz który Pani opisała w liście. Badanie EEG we śnie zawiera zawsze mniej lub więcej fal wolnych w tle bowiem tło zapisu snu wolnofalowego w zalezności od stadium snu tworzą fale theta lub delta. Na tym tle nie powinno byc iglic. Więc zapis z iglicami to zapis nieprawidłowy i nalezy taki zapis skonsultować z doświadczonym neurologiem, ktory sam opisuje EEG. U dziecka które nie mówi w wieku 3 lat i jest to chłopczyk może występować opóźnienie rozwoju mowy, które dość dobrze potrafi uruchomić EEG Biofeedback, który przyśpieszy dojrzewanie mowy, jak i inne metody stosowane przez doświadczonych logopedów. Proszę zwrócić się o pomoc do najbliższego logopedy który posiada również w swoim warsztacie metodę EEGBFB lub w EEG Instytucie. Pozdrawiam

ilona

Post 22-08-2007 18:29

Mam 8-letniego ADHDowca i multum pytań...

Witajcie! Jestem po raz pierwszy na Waszym forum ale na pewno nie ostatni. Mam syna u którego stwierdzono ADHD, ma 8 lat. Kiedy miał niespełna 3 latka lekarz psychiatra stwierdził u niego znaczną nadpobudliwość, miał zmiany w zapisie EEG, dokładnie:czynność podstawowa jest dysrytmiczna, składa się z fal theta 6-7Hz oraz alfa 8Hz, rejestrują się w odprowadzeniach skroniowo-potylicznych grupy ostrowierzchołkowych fal theta 5Hz o ampl. do 200uV... Zdiagnozowano padaczkę skroniową, która nie została potwierdzona-syn leżał na oddziale neurologicznym. W kwietniu tego roku psychiatra wystawił diagnozę-ADHD. Terazniejsze EEG brzmi[zapis wykonany w czuwaniu]-czynność podstawowa składa się z nieregularnych fal 7-8c/sek o ampl. do 110uV.Na tym tle we eszystkich odprowadzeniach w sposób rozsiany rejestrują się pojedyncze i grupy fal theta o ampl.tla.R.Z. zaznaczona...
Nie wiem o czym mówią opisy, co znaczą te zmiany? Syn od ponad 6 m-cy przyjmuje EYEQ i jezdzi na biofeedback. Od wielu lat cierpi na skazę białkową, atopowe zapalenie skóry, jest astmatykiem pod kontrolą alergologa. Jest nadruchliwy, wiecznie w ruchu a nieraz nieobecny... I ten wieczny problem z niejedzeniem.Jak mogę pomóc własnemu dziecku?
Ilona.

Michaela Pakszys

Post 23-08-2007 07:34

EEG i ADHD

Badanie EEG jest jednym z badań wykonywanych jak w padaczce tak w ADHD. Zmiany w badaniu pani synka wskazują wyłącznie na nieprawidłową pracę mózgu, która objawia się nadpobudliwością. Można to w sposób laicki przedstawić tak, że mózg który posiada również mechanizmy kontrolujące własną pracę, widzi że coś nie tak. Wobec tego wysyła sygnały do nóg i rąk ruszajcie się biegajcie to może odpowiednie fale się pojawią. I jest tak: u dziecka 8 letniego w zapisie EEG powinna być dobrze widoczna czynność alfa tj.powyżej 8 Hz. Czynność o niższym zakresie theta (4-7 Hz) występuje w okresie senności (nie tylko ale najczęściej). Więc taki zapis nie jest prawidłowy. Mózg odczytuje go jako senność i "budzi"dziecko nadmierną aktywnością kończyn. Jest taka forma ADHD z nadmiarem czynności theta we wszystkich okolicach. W treningach EEGBFB powinna być theta hamowana zaś promowana czynność szybsza tj.beta 1 i SMR, w ten sposób również przyśpiesza się dojrzewanie czynności właściwej w EEG, czynności alfa w tylnych okolicach. Odpowiadam na zapytanie o EEG, inne problemy wymagają spotkania z lekarzem. Pozdrawiam

ilona

Post 23-08-2007 08:52

Podziękowania

Bardzo, naprawdę bardzo dziękuję za odpowiedż szybką i zrozumiałą. Często się zastanawiałam dlaczego żaden z lekarzy nie chciał mi wytłumaczyć co znaczą te zmiany. Dawid jest pod stałą opieką, przynajmniej był, pedagogiczno-psychologiczną w szkole w 1-ej klasie. Mieszkamy w mieście gdzie Adhd jest jeszcze tematem tabu i niestety jest problem żeby znalezć taką pomoc. Pani doktor-psychiarta, która wystawiła diagnozę kazała nam się stawić po zakończeniu terapii-BIOFEEDBACK. Dawid nie ma wprowadzonego leczenia farmakologicznego. Moim marzeniem jest żeby znalezć miejsce w którym dziecko z Adhd traktowane jest jak osoba potrzebująca wsparcia, rozumiana a nie jak zbędny balast. Ja działam tutaj na zasadzie prób i błędów. Na pewno jest więcej takich osób jak ja, niestety...
Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.
Ilona. :)

Michaela Pakszys

Post 23-08-2007 09:14

eegbiofeedback

w tej chwili jest w Polsce ok.550 gabinetów z eegbiofeedbackiem, z tego ponad 230 w ośrodkach szkolno-wychowawczych, które mają kontakt do EEG Instytutu i dzieci uczęszczaja na treningi darmowo. Proszę o kontakt z najbliższym Pani ośrodkiem i ew.kontakt z EEG Instytutem. Pozdrawiam

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 23-08-2007 10:14

Re: Podziękowania

ilona pisze:Moim marzeniem jest żeby znalezć miejsce w którym dziecko z Adhd traktowane jest jak osoba potrzebująca wsparcia, rozumiana a nie jak zbędny balast. Ja działam tutaj na zasadzie prób i błędów. Na pewno jest więcej takich osób jak ja, niestety...

Witaj, Ilono,
Dobrze, że do nas trafiłaś.
Tu na forum znajdziesz mnóstwo informacji.
Poczytaj różne wątki: o wychowaniu, o szkole, ... Pytaj o wszystko, co Cię zainteresuje.
I pisz - podziel się z nami swoim doświadczeniem.

Może też przyda Ci się taka informacja:
http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtopic.php?t=1362

:)

ilona

Post 23-08-2007 10:45

Dziękuję za tak miłe powitanie!

Nawet się nie spodziewałam że podłączenie internetu tak zmieni moje życie! Oczywiście na korzyść :lol: Od kilku lat mieszkamy w Oławie i mam ogromną prośbę- może KTOŚ wie czy w pobliżu znajduje się grupa wsparcia? Jeżdżę z synkiem do Wrocławia na BIOFEEDBACK, płacę z własnej kieszeni bo w Promyku Słońca nie ma innej możliwości. Często kręcę się jak przysłowiowy bąk a bezsilność mnie dobija. Każdy potrzebuje wsparcia, my jesteśmy tutaj sami, bez rodziny dlatego tak szybki odzew po prostu cieszy! :lol: Jedyna pozytywna rzecz jaka mnie tutaj spotkała to podejście szkoły do Dawida. W szczególności wychowawczyni Dawida- która nie tylko okazała zrozumienie ale potrafiła sprawić, że syn chciał się uczyć. Kiedy nosiło go już tak bardzo, że nie mógł usiedzieć w ławce wypuszczała go na korytarz i pod jej czujnym okiem spacerował. Proszę o wszelkie informacje gdzie mogę znalęzć pomoc w Oławie. Dziękuję. Ilona.

Michaela Pakszys

Post 23-08-2007 21:02

eeg biofeedback bezpłatnie

:) uprzejmie proszę o kontakt do EEG Instytutu 0-22/671 44 44 - powiemy jaki ośrodek jest w pobliżu Pani zamieszkania gdzie można korzystać z EEGBiofeedbacku bezpłatnie Pozdrawiam

ilona

Post 23-08-2007 22:04

Kolejn podziękowania

:lol:Wiem, że jest pózno ale dopiero teraz mam chwilę na zebranie myśli i spokojne korzystanie z internetu. Kolejny raz bardzo dziękuję a jutro na pewno zadzwonię. Dziękuję i życzę spokojnej nocy. Dobranoc. :smurf:

ilona

Post 24-08-2007 11:12

Witajcie!

Dzień dobry Pani Doktor, ZONODREPTAKA, witajcie Wszyscy :roll: Wczoraj kiedy otrzymałam e-mail z numerem telefonu do Instytutu byłam tak podekscytowana, że nie mogłam zasnąć. Cóż, taka jestem. Niestety, ranek czsaem przynosi smutek :crying: Zadzwoniłam i dowiedziałam się, że to nie informacja :oops: Pani, która ze mną rozmawiała była naprawdę miła ale miałam, niestety, nieprzyjemność wysłuchania rozmowy toczącej się w tle. Przykre, bo nie żądam cudów, chcę pomóc swojemu dziecku a BIOFEEDBACK dwa razy w tygodniu plus dojazdy to duże koszty. Nie jestem zła lecz smutna. Nic to :!: Co nas nie zabije, to nas wzmocni :!: Odbiegając od tematu- mam pytanie do pani doktor- czy te zmiany, które ma Dawidek są odwracalne, czy się cofną? Dawid ma takie różne tiki, na dzień dzisiejszy to od ponad roku pstrykanie palcami, chrząkanie. To, że nogi, ręce i buzia są w ciągłym ruchu to norma. Kiedyś jąkał się a w chwilach silnych emocji do dzisiaj ma problemy z mówieniem. Potrafi jedną ręką pisać, jeść a drugą ciągle pstryka, tak samo było w szkole. W stanach silnych emocji pstryka na dwie ręce. NIe wspomnę o gryzieniu bluzek, poszewek a nawet kiedyś kabla od słuchawek. Noce to rzucanie się, krzyki. Moje pytanie brzmi czy to minie? Dawid ma bardzo niską samoocenę, jest samotnikiem a w szkole nie ma dużo kolegów i te tiki niestety nie ułatwiają mu życia. Z góry dziękuję za odpowiedz. Ilona.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 24-08-2007 17:42

Re: Witajcie!

ilona pisze:Dzień dobry Pani Doktor, ZONODREPTAKA, witajcie Wszyscy :roll: Wczoraj kiedy otrzymałam e-mail z numerem telefonu do Instytutu byłam tak podekscytowana, że nie mogłam zasnąć. Cóż, taka jestem. Niestety, ranek czsaem przynosi smutek :crying: Zadzwoniłam i dowiedziałam się, że to nie informacja :oops: Pani, która ze mną rozmawiała była naprawdę miła ale miałam, niestety, nieprzyjemność wysłuchania rozmowy toczącej się w tle. Przykre, bo nie żądam cudów, chcę pomóc swojemu dziecku a BIOFEEDBACK dwa razy w tygodniu plus dojazdy to duże koszty. Nie jestem zła lecz smutna. Nic to :!: Co nas nie zabije, to nas wzmocni :!: Odbiegając od tematu- mam pytanie do pani doktor- czy te zmiany, które ma Dawidek są odwracalne, czy się cofną?
Ilono,
jak długo Twój synek korzysta już z Biofeedback? Ile sesji już odbyliście, ile jeszcze przez Wami?
Bardzo jesteśmy ciekawi efektów tej terapii. Czy zauważasz poprawę?

Dalszą część postu, bardzo proszę moderatora, przenieść do wątku o tikach, to znaczy tu:
http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtopic.php?t=985
gdzie i Ciebie, Ilono, zapraszam.

ilona pisze:Dawid ma takie różne tiki, na dzień dzisiejszy to od ponad roku pstrykanie palcami, chrząkanie. To, że nogi, ręce i buzia są w ciągłym ruchu to norma. Kiedyś jąkał się a w chwilach silnych emocji do dzisiaj ma problemy z mówieniem. Potrafi jedną ręką pisać, jeść a drugą ciągle pstryka, tak samo było w szkole. W stanach silnych emocji pstryka na dwie ręce. NIe wspomnę o gryzieniu bluzek, poszewek a nawet kiedyś kabla od słuchawek. Noce to rzucanie się, krzyki. Moje pytanie brzmi czy to minie? Dawid ma bardzo niską samoocenę, jest samotnikiem a w szkole nie ma dużo kolegów i te tiki niestety nie ułatwiają mu życia. Z góry dziękuję za odpowiedz. Ilona.

ilona

Post 24-08-2007 18:39

Witajcie!

Pozdrawiam wszystkich cieplutku, szczególnie ZONEDREPTAKA [smilie=hi ya!.gif] i szybciutko odpowiadam na pytania. Dawid miał ponad 20 sesji na BIOFEEDBACKU. Niestety na wakacje zrobiłam przerwę i teraz tego ogromnie żałuję. OGROMNIE. Nie było wielkich zmian, takich co powalają na kolana. Ale były :!: Dawid jest w ciągłym ruchu, ciągle mówi i nawet na terapii mówił- całe 30 minut. :ike: Podziwiam lekarza. Ale czasem ładnie współpracował. Jego ręce i nogi, buzia też były wiecznie aktywnie ale codzienność nie była tak...trudna. Psychicznie był spokojniejszy, współpracował w szkole lepiej i ...nie wiem jak to określić, to tylko moje odczucia, aktywniej. Miał swoje odloty do krainy marzeń i samotności. Ale był spokojniejszy w sobie.Ile jeszcze spotkań? Nie wiem. Lekarz powiedział, że dużo, nie określił konkretnie jak dużo. Przed wakacjami powiedział tylko, że zmiany się nie cofają- stąd było moje pytanie,-i że powinnam pomyśleć o wprowadzeniu leków. Przepraszam, że pytania o tiki zamieściła nie tam gdzie powinnam. :oops: Obiecuję solenną poprawę. :newblush: A jak Wam udaje się walczyć z wiatrakami? Pozdrawiam.

Michaela Pakszys

Post 30-08-2007 07:42

EEG i EEG BFB

metoda EEG Biofeedback jest jedną z wielu metod stosowanych w terapii ADHD. Po terapii zmniejszają się lub znikaja zmiany w EEG, lecz u niektórych dzieci trwa to dłużej niż rodzice sobie wyobrażają, czasami potrzebnych jest ponad 40 treningów. Dlatego optuję za darmowymi treningami w szkołach i te jak Państwo wiecie powinny być dostępne w każdym województwie.
pozdrawiam

ilona

Post 30-08-2007 08:04

Dziękuje za odpowiedź.

Dziękuję i mówię DZIEŃ DOBRY! Musi taki być...
JA rozumiem, że trzeba czasu jeśli chodzi o biofeedback, jestem dobrej myśli i wiem, że czas tam spędzony nie pójdzie na marne. Będę się dowiadywać gdzie jest możliwość darmowych sesji ale póki co od następnego tygodnia znów jeździmy odpłatnie. Straciłam dwa miesiące wakacji, zaczniemy od początku ale kocham Dawidka i nic wiecej się nie liczy.
Pozdrawiam Wszystkich. [smilie=heart fill with love.gif]

Michaela Pakszys

Post 22-10-2007 12:01

EEGBiofeedback w terapii ADHD i ADD

Dobre wiadomości to takie iż coraz wiemy więcej na temat złożonej pracy mózgu, więc wiemy również więcej na temat jak można pomóc. Obecnie oprócz metody EEGBFB tradycyjnej stosuje się EEGBFB który ma nieco inny protokół terapii. Wg literatury wykazuje większe możliwości w naprawie u dzieci z ADHD. I to pocieszająca wiadomość bowiem można skrócić czas terapii.
Pozdrawiam

Michaela Pakszys

Post 09-11-2007 15:58

Notatka z pracy Humberto Quintany i in.

opublikowana w Psychiatry Research 2007 v kwietniu : Badanie EEG jest czułym i specyficznym markerem ADHD.
Miłi Państwo są dwie strony EEG i niestety bardzo mi przykro dużo nawet koronowanych głów myli je sobie.
1.Badanie EEG ma dwie postacie: najczęściej używaną jest rutynowy zapis EEG - po prostu zapis krzywej EEG -z esami floresami............
Takie badanie nazywane jest badaniem jakościowym bowiem opisuje wygląd fal w krzywej.
2.Inną postacią jest badanie EEG ilościowe które UWAGA MA DUŻE ZNACZENIE W ROZPOZNAWANIU POSZCZEGÓLNYCH TYPÓW I SUBTYPÓW ADHD.
3.Nie jest to nauka tylko tak dla siebie. Stwierdzono że część dzieci chorych na ADHD nie odpowiada pozytywnie na terapię np.methylfenidatem. I teraz UWAGA: MOŻNA WYKRYĆ ZA POMOCĄ EEG CZY DZIECKU MA SENS DAĆ TAKIE CZY INNE LEKARSTWO. ZALEŻY TO OD NIEPRAWIDŁOWOŚCI W ZAPISIE EEG ilościowym.
Faktycznie w zapisie jakościowym u 16-20% zdrowej populacji zdarzają się odchylenia od normy ale w zapisie ilościowym ODCHYLENIA OD NORMY U DZIECI Z ADHD SĄ TAK SPECYFICZNE ŻE Z TAKIEGO BADANIA MOŻNA WYWNIOSKOWAĆ JAKIE SĄ ZABURZENIA W MÓZGU I GDZIE I KTÓRY LEK JEST ODPOWIEDNI CZY MOŻE WYŁĄCZNIE TRENINGI EEGBIOFEEDBACK.

Yacho

Post 12-12-2007 01:43

Re: Notatka z pracy Humberto Quintany i in.

witam, mam takie pytanie (z pani punktu widzenia zapewne idiotyczne, no ale cóż - ja sie na tym nie znam)
mój syn ma adhd. brał concertę i ostatnio przez 2 miesiące stratterę. teraz miał robione badanie eeg (zresztą chyba pani będzie je jutro opisywac bo jeśli dobrze kojarzę to pani pracuje w przychodni na niekłańskiej?)
czy eeg może być nieprawidłowe w wyniku stosowania leków? tzn. czy mogę dziecku zrobić krzywdę dajac mu stratterę? Czy generalnie wpływ lekó na eeg jest odwracalny? (bo jakiś wpływ leki pewnie mają)

martwie sie bo odniosłem wrażenie ze osoba robiąca badanie uwazała że wyniki są nieprawidłowe (chociaż oczywiscie nic mi nie powiedziała na ten temat). wyniki będą jutro. żałuję ze dopiero dzisiaj wszedłem na to forum bo w skierowaniu na badanie nie było ani słowa o adhd a jak rozumiem jest to istotna informacja przy interpretowaniu wyników...
Pozdrawiam

Michaela Pakszys

Post 18-12-2007 11:17

dla Yacho

1.żadne pytania nie są bez sensu
2.niestety nie wszystkie badania opisuję - jest nas 4 specjalistów
3.wszystkie leki i zioła mają wpływ na eeg dłuższy lub krótszy zależy od metabolizmu organizmu dziecka czy osoby dorosłej. W większości czas trwania działań ubocznych jest dłuższy niż podawanie leków
4.decyzja o leczeniu to decyzja lekarza i rodziców dziecka, nie wyłącznie lekarza. Lekarz leczący powinien porozmawiać o ubocznych działaniach leku z rodzicami. Niekiedy godzimy się na tzw.mniejsze zło czyli na uboczne działania leków bowiem mamy na uwadze większe dobro z leczenia.
Temat dla lekarza leczącego i dla państwa - nie dla mnie.
pozdrawiam serdecznie

Yacho

Post 18-12-2007 13:47

Re: dla Yacho

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wiem juz że zmaiany w eeg są, faktycznie badanie opisywała inna osoba. Czy mozna sie z Panią umówić na wizytę i porozmawiac o tym EEG? chciałbym poznac Pani zdanie na ten temat być może ułatwiłoby mi to podjęcie różnych decyzji.
Pozdrawiam,

Michaela Pakszys

Post 13-01-2008 22:19

zapraszam

proszę umawiać się poprzez rejestrację 0-22/671 59 14 najbliższy wolny termin niestety trochę oddalony po 6.02.2008r.

corrina

Post 15-01-2008 16:32

Interpretacja EEG

Witam, dzisiaj odebrałam eeg mojej 8-letniej córki: zapis wykonano w czuwaniu. Rytm alfa nieregularny 8-9c/sek o ampl do 90uV. Na tym tle w odprowadzeniach człowo-skroniowo-centrlanych obustronnie rejestrują się liczne fale theta 5-6-7c/sek o ampl tła. RZ zaznczona, FS ujemna HV bez wyraźnego wpływu na zapis. Orzeczenie: zapis ze zmianami zlokalizowanymi.
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku. Wizytę u lekarza mamy w połowie lutego. Córka ma rozpoznanie ADHD susp. Bez leków. Psycholog z kolei nie dopatrzył się symptomów ADHD. Będę wdzięczna za pomoc. Dziękuję.

Michaela Pakszys

Post 15-01-2008 22:38

do Corriny

Szanowna Pani, nie udzielam konsultacji przez internet. W Pani sprawie uczynię wyjątek i to juz ostatni wyjątek który tu czynię.
U dzieci z problemami uwagi bywa nieprawidłowy rozkład częstotliwości fal mózgowych. W zapisie pełnego czuwania przy oczach zamkniętych w przednich okolicach powinna być widoczna czynność beta, jako czynność szybka mająca związek z poziomem pobudzenia w czuwaniu, która w momencie otwarcia oczu zastępuje czynność alfa równiez w okolicach tylnoskroniowo-potylicznych, bowiem poziom pobudzenia wysoko narasta - tak wygląda zapis prawidłowy.
Jednak nie mogę się odnieść bezpośrednio do opisanego zapisu pani córki, bowiem mam tylko wniosek nie widzę całości zapisu. Fale theta w przednich okolicach mogą mieć również powiązanie z sennością w czasie badania. Jeśli senność można wykluczyć, zapis wykazuje odchylenia od normy. Te odchylenia wskazują na zaburzenia koncentracji uwagi przede wszystkim. Bardzo często bowiem u dziewczynek jest ta strefa zaburzona u chłopców dominuje nadpobudliwość i impulsywność.
Zaburzenia koncentracji dobrze naprawia eeg biofeedback w zasadzie jest to świetnia metoda na zaburzenia koncentracji na pierwszym miejscu.
Polecam najbliższy Pani ośrodek szkolny z EEGBFB . Pozdrawiam życzę wszystkiego dobrego

corrina

Post 16-01-2008 08:47

EEG

Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc i wyjaśnienia. Pozdrawiam

Michaela Pakszys

Post 30-03-2008 21:22

uwaga dla pana z synkiem co napisał do mnie

otrzymałam niekompletny list i nie mogę odpowiedzieć proszę o wysłanie jeszcze raz na adres forum na moje nazwisko tutaj. Pozdrawiam

agnysek

Post 06-04-2008 10:42

gdzie badanie w śnie

Witam i prosze o pomoc, mam skierowanie na eeg z moim 7-latkiem, wiem ze nie wylezy spokojnie nawet 5 minut.
Czy ktoś wie gdzie można zrobić dziecku prywanie (Warszawa) badanie np w nocy podczas snu, lub moze po podaniu czegoś nasennego. Bo dla nas to jedyne wyjscie.
Z góry dziękuje za namiary :-)

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Piotrek 14 lat ADHD z cechami Aspi i zaburzenia zachowania

Post 06-04-2008 10:47

My też mieliśmy ten problem,przed badaniem wybudziliśmy syna o 2 w nocy
i do rana nie pozwoliliśmy zasnąć,w gabinecie jak tylko sie położył zasnoł snem sprawiedliwego :lol:
Ogry mają warstwy... jak cebula.
Shrek

Ogr bagienny.

agnysek

Post 06-04-2008 11:28

u nas niestety wybudznie o 2 w nocy nic nie da (juz testowalismy - maly staje sie na tyle rozdrazniony ze nie moze usnąć jesli sa dodatkowe bodzce rozpraszajace - a w tym przypadku bylaby to nowa sytuacja, nowi ludzie itd)
dlatego ponawniam pytanie gdzie w warszawie mozna prywatnie dokonac badania po uspieniu lub w nocy podczas snu (jaki koszt)

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 21-04-2008 17:59

Może jakaś mądra głowa wytłumaczy mi co dalej, co mam robić. Wiem że nie można tego zostawić. Dostałam w końcu wypis ze szpitala. Wynik EEG brzmi tak:
Zapis wykazuje dyskretne zmiany rozsiane z tendencją do ich występowania synchronicznego.
EEG po nie przespanej nocy. Zapis nieprawidłowy wykazuje uogólnione zmiany napadowe.
Wojtek nie dostał żadnych leków. Głowa całych czas go pobolewa, wczoraj miał silny ból. Po silnych napadach, chce mu się bardzo spać i jest bardzo spowolniały.
Nakazali ewentualną kontrolę w poradni neurologicznej, gdzie na wizytę czeka się około 4 do 6 miesięcy.
Man pytanie co oznaczają te zapisy. Jesteśmy obciążeni genetycznie padaczką .

Justynka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-04-2008 20:44

W mordę! Po prostu zrobili badania i wypuścili Was tak bez niczego?
Ja Ci nie pomogę, bo się na tym nie znam, ale postaraj się o jakąś wizytę u neurologa bez kolejki. Przecież dzieciak nie może tak ciągle cierpieć... :( A poza tym jak go teraz wypuścisz z domu to cały czas będziesz w strachu o niego...

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 21-04-2008 21:51

Irenka natychmiast musisz iść do neurologa po leczenie, to skandal że go wypisali bez ustawionego leczenia. Chyba zostaje Ci tylko prywatny gabinet :?
Absolutnie nie możesz tego tak zostawić, żadne 3 miesiące. Jak coś to do ambulatorium przyszpitalnego idź i muszą coś zrobić!!! Zrób awanturę!! :evil:
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

adaspes6

Post 27-06-2008 14:16

irena pisze: Zapis nieprawidłowy wykazuje uogólnione zmiany napadowe.

w przypadku mojego dziecka w 2005 roku EEG też wykazoło zmiany , w tym roku miał pierwsze objawy padaczki "petit mal" teraz coraz silniejsze ,jest teraz na ustawianiu leków . Myślę że powinnaś mieć regularne wizyty u neurologa .

zanzap

Post 12-11-2008 23:11

Witam,przeczytałam chyba wszystkie opisy EEG w tym temacie i podobnego nie znalazłam.W orzeczniu nie jest napisane czy jest on prawidłowy czy nie tylko :"Zapis wysokonapięciowy. Wzmożna pobudliwość korowa"
a tak opis badania:
"Czynność podstawowa obu półkul wysokonapięciowa, symetria zachowana, reakcja zatrzymania obecna, rytm alfa 9Hz. W odprowadzeniach skroniowo-ciemieniowych jak i potylicy rejestrują się pojedynczo lub w małych grupach fale ostre lub wolne z nałożoną czynnością delta o amplitudzie do 145 uV. Hv i Fs ujemne"
Wizyta za miesiąc więc może ktoś się zlituje i "pokusi" o jakąś opinie ;)

jonaska

Awatar użytkownika

Wsparcie rozkwitające

Dzieci: Karol - V klasa

Post 04-02-2009 18:32

Witam
Drogie mamy, moze i ja spytam o pomoc
zrobilismy eeg, pod katem adhd, dziecko bywa agresywne, złosliwe itp itd....
odebrałam dzis wynik, a tu taki tekst:
"badanie wykonano podczas zasypiania i snu spontanicznego. cechy morfologiczne sennosci i snu bardzo dobrze wyrazone, symetryczne. na tle prawidłowej czynnosci bioelektrycznej jeden raz zarejestrowano zmiany uogolnione pod postacia pojedynczych, synchronicznych nietypowych zaspolow iglica-fala wolna 3-4 Hz o ampl do 300uV.
zapis ze sporadycznie wystepujcymi zmianami uogolnionymi napadowymi"

przestraszylam sie.
chce od razu spytac, kiedy moge powtorzyc najszybciej eeg w innym miejscu?
na wszelki wypadek :(((

Małgośka

Awatar użytkownika

Post 21-02-2009 20:49

jonaska pisze:Witam

przestraszylam sie.
chce od razu spytac, kiedy moge powtorzyc najszybciej eeg w innym miejscu?
na wszelki wypadek :(((

Witaj
Badanie eeg jest badaniem czynnościowym mózgu- czyli pracy mózgu, tak jak ekg czynnościowym serca, dlatego możesz powtarzać to badanie dowolną ilość razy, jeśli tylko masz wątpliwości, nie jest to badanie inwazyjne.
U dzieci, zwłaszcza nadruchliwych, ma sens wykonanie badania tylko we śnie fizjologicznym, gdyż wówczas unikasz zakłóceń ruchowych, które mogą imitować czynność napadową, a ponadto w zapisie snu często pojawiają się zmiany, których nie ma w zapisie spoczynkowym, chodzi o moment zasypiania, pierwszą fazę snu, prowokacje fotostymulatorem we śnie.
Jeśli chodzi o pojedyncze, synchroniczne nietypowe zespoły iglica-fala wolna, to na pewno należy zapis powtórzyć, i to kilkakrotnie, w odstępach czasowych. Neurolog nie podejmie się podawania leków po pierwszym nieprawidłowym badaniu, musi być kilkumiesięczna obserwacja, z kilkoma badaniami eeg. Jeśli masz problem z neurologiem na skierowanie, to szukaj prywatnie. Zanim podasz dziecku leki, skonsultuj to z dwoma, trzema lekarzami.
Neurolodzy wychodzą z założenia, że zmian w zapisie eeg , przy braku napadów, lub wyłączeń, się nie leczy. Psychiatrzy są skłonni zapisywać leki przeciwpadaczkowe przy zaburzeniach zachowania, adhd, agresji, jeśli współistnieją zmiany w eeg. Są różne szkoły. Są też neurolodzy, którzy tymi lekami leczą migreny.
Co zrobić, aby dziecko zasnęło na badaniu? Zbudzić wcześnie rano, 2-3 godziny wcześniej niż wstaje normalnie, zmęczyć zabawą najlepiej na powietrzu, nakarmić godzinę przed badaniem, lepiej umawiać na godziny popołudniowe, wówczas w dobowym cyklu następuje czas drzemki poobiedniej, zabrać ze sobą ulubioną poduszeczkę, przytulankę, płytę ze spokojną muzyką i poprosić panią, aby włączyła, to bardzo uspokaja dzieci, można też zabrać książkę do czytania dziecku podczas badania - sposobów jest wiele.
Moja starsza córka w pierwszej klasie podstawówki miała bardzo silne bóle głowy. EEG oczywiście ze zmianami napadowymi. Kolejne robiłam co dwa miesiące, były podobne, jeden neurolog kazał podać leki, dwóch następnych nie. Leków nie podałam, tylko przez kilka lat dwa razy w roku robiłam eeg. Nie miałam z nią żadnych problemów szkolnych ani wychowawczych, bóle głowy minęły, dlatego nie zdecydowałam się na leki.
Każda zmiana w zapisie świadczy o mikrouszkodzeniach centralnego układu nerwowego. Jakaś komórka daje impuls niewłaściwy i następuje wyładowanie. Zdolności ludzkiego mózgu są ogromne. Może on wytworzyć dodatkowe połączenia, które ominą uszkodzone komórki, i mogą zacząć funkcjonować normalnie - wszystko zależy od indywidualnych zdolności osobniczych. I każda terapia, również neurofeedback powoduje zwiększenie tej zdolności do wytwarzania dodatkowych połączeń. Coś o mózgu http://pl.wikipedia.org/wiki/Neuron
Jeszcze coś o córce - przed maturą chciała poprawić sobie pamięć i koncentrację. Brała udział w treningach biofeedback. Po dwóch miesiącach mówi do mnie - Czy wiesz, że ja zapomniałam o tabletkach przeciwbólowych? dla wyjaśnienia - miała potwornie silne bóle miesiączkowe, jadła w tym czasie paczkę ibupromu, żaden ginekolog nie mógł znaleźć przyczyny.

Małgośka

Awatar użytkownika

Post 21-02-2009 20:56

jeszcze coś dla ciekawych - naukowcy mapują mózg
http://technologie.gazeta.pl/technologi ... 90919.html

Michaela Pakszys

Post 06-07-2009 22:12

genetyka i ADHD w angielskim j.

ADHD genes found, known to play roles in neurodevelopment
June 23rd, 2009

Pediatric researchers have identified hundreds of gene variations that occur more frequently in children with attention-deficit hyperactivity disorder (ADHD) than in children without ADHD. Many of those genes were already known to be important for learning, behavior, brain function and neurodevelopment, but had not been previously associated with ADHD.

Ads by Google

3 Steps To Conquer ADD - AttentionDeficit-Disorder.net
Warning! Don't Take Any Attention Deficit Disorder Drug. Read This.

"Because the gene alterations we found are involved in the development of the nervous system, they may eventually guide researchers to better targets in designing early intervention for children with ADHD," said lead author Josephine Elia, M.D., a psychiatrist and ADHD expert at The Children's Hospital of Philadelphia.

The study appeared online today in the journal Molecular Psychiatry.

Unlike changes to single DNA bases, called SNPs or "snips," the alterations examined in the current study are broader changes in structure. Called copy number variations (CNVs), they are missing or repeated stretches of DNA. CNVs have recently been found to play significant roles in many diseases, including autism and schizophrenia Everyone has CNVs in their DNA, but not all of the variations occur in locations that affect the function of a gene. The current study is the first to investigate the role of CNVs in ADHD.

Individually, each CNV may be rare, but taken together, a combination of changes in crucial regions may interact to raise an individual's risk for a specific disease. "When we began this study in 2003, we expected to find a handful of genes that predispose a child to ADHD," said study co-leader Peter S. White, Ph.D., a molecular geneticist and director of the Center for Biomedical Informatics at Children's Hospital. "Instead, there may be hundreds of genes involved, only some of which are changed in each person. But if those genes act on similar pathways, you may end up with a similar result—ADHD. This may also help to explain why children with ADHD often present clinically with slightly different symptoms."

ADHD is the most common neuropsychiatric disorder in children, affecting an estimated 1 in 20 children worldwide. It may include hyperactive behavior, impulsivity and inattentive symptoms, with impaired skills in planning, organizing, and maintaining focus. Its cause is unknown, but it is known from family studies to be strongly influenced by genetics.

Drawing on DNA samples from the Children's Hospital pediatric network, the researchers analyzed genomes from 335 ADHD patients and their families, compared to more than 2,000 unrelated healthy children. The team used highly automated gene-analyzing technology at the Center for Applied Genomics at Children's Hospital, directed by Hakon Hakonarson, M.D., Ph.D., a co-leader of this study.

Praca dotyczy genetyki ADHD - otóż okazuje się iż istnieją setki wariacji genowych w ADHD, genów odpowiedzialnych za uczenie się, za zachowanie, funkcje mózgu itp. czyli można wykazać różnicę pomiędzy mózgiem ADHD i mózgiem osoby bez ADHD. żródło internet

sila

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 30-07-2009 20:55

My na badanie eeg wybieramy się 12 sierpnia.
Aż się boję jak On uśnie :?:
Ponieważ badanie mamy na 8 rano, mam go obudzic o 2 w nocy i nie pozwolic mu zasnąc do badania.
Tylko do szpitala musimy dojechac 30km więc na bank będzie spał w drodze a potem w gabinecie nie wiem jak to będzie :cry:
Martwie się pewnie na zapas ale widac taka rola matki.
A może macie jakieś inne sposoby na przygotowanie dziecka do badania eeg?
Synuś- Ksawery -5lata - ADHD
Synuś-Mikołaj-18 miesięcy-nie do końca święty...:)))

Michaela Pakszys

Post 30-07-2009 21:15

Sila

Droga Pani Silo, nie pisze Pani, który to syn ma mieć badanie, domniemam iz 5letni?
Proszę spróbować tak: poprzedniego dnia zmienić nieco reżim dnia całej rodziny. Przesunąć godziny tak, aby można było się z synkiem położyć ok.godziny 18.00 wyciszyć cały dom/mieszkanie zaciemnić okna. Najlepiej przed snem wykąpać dziecko i już tylko rozmawiać wyciszonym głosem.
W nocy pobudka o 2 może dalej wiązać się z grami ruchowymi czy czytaniem, skakaniem, można zrobić masaż stóp i dłoni, można zastosować chłodniejszy prysznic (nie zimny tylko bardziej letni). Niestety badanie wymaga przygotowanie dziecka do snu aż w gabinecie EEG, czyli zabrać z sobą jedzenie i dać jedzenie dziecku wtedy kiedy na głowie założony już czepek z elektrodami. Badanie wymaga monitorowania poziomu czuwania w nocy aby dziecko nie zasnęło więc muszą się pomęczyć przynajmniej dwie osoby - mama i syn.
Z małym dzieckiem nie ma problemu bowiem śpi częściej w czasie doby.
W EEG Instytucie stosujemy również inne przygotowanie do snu, po prostu badanie przesuwamy na godziny wieczorne wtedy dziecko samoistnie robi się senne i zasypia. Zyczę powodzenia.
PoprzedniaNastępna

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące