Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

EEG

Moderator: Moderatorzy

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 30-07-2009 21:27

sila pisze:Tylko do szpitala musimy dojechac 30km więc na bank będzie spał w drodze a potem w gabinecie nie wiem jak to będzie :cry:

No właśnie na te 30 km, musisz wymyślić coś bardzo ciekawego,
postaraj się nie jechać z nim sama, weź kogoś do towarzystwa, kto nie pozwoli mu zasnąć,
przerabiałam to samo z moim synkiem, chyba 3 razy przygotowywaliśmy się do tego badania i podobnie było z badaniem słuchu.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

sila

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 31-07-2009 06:56

Dziękuje Wam serdecznie za rady.
Na pewno skorzystam :!:
A może uda nam się za pierwszym razem :wink:
Synuś- Ksawery -5lata - ADHD
Synuś-Mikołaj-18 miesięcy-nie do końca święty...:)))

Michaela Pakszys

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 31-07-2009 07:15

samochód i droga na badanie EEG

pięcioletnie dziecko można zainteresować otoczeniem, liczyć z nim samochody, drzewa, wziąść do samochodu książeczkę i pokazywać obrazki, stosować gry słowne, układanki, klaskanie, tupanie nóźkami, ćwiczenie oczu opisywanie litery W czy O oczkami, można z nim również wymyślać róźne fantazje. 30 km to nie 200 km i przy troszę dobrej woli udaje się utrzymać czuwanie.
Czas spania nocnego powinien wynosić u dziecka 5 letniego około 6 godzin, potem należy dziecko wybudzić i zabawiać aż do wyznaczonego czasu badania EEG. W szpitalu natychmiast udać się do pracowni EEG, dziecko nie powinno długo oczekiwać na badanie jeśli jest zapisane. Oczywiście przed tym dziecko powinno odwiedzić WC. Dopiero po założeniu czepka podac śniadanie. Następnie w wielu gabinetach EEG może połozyć się mama razem z dzieckiem na kozetkę, przykrywają się kocem, wycisza się pomieszczenie, zaciemniają okna. Można z sobą przywieżć ulubioną poduszkę, przytulankę, usypiajace i wyciszające nagranie bajki, piosenek itp. Technik EEG siedzi przy aparacie i włącza badanie czuwania które przechodzi w badanie senności i snu. Czym więcej jest zapisanych informacji w badaniu EEG czyli czym dłużej trwa, tym lepiej. Z moich obserwacji wynika, iż jeśli lekarz czy technik porozmawia życzliwie z rodzicami, ci są pozytywnie zachęceni do przygotowania dziecka do snu i badanie się udaje.

PS.Czas spania dziecka 8-12 lat wynosi 4 godziny w nocy
Młodociani powyżej 12 lat nie śpią całą noc przed badaniem EEG we śnie, które jest prowadzone inaczej niż u małego dziecka: mianowicie w czuwaniu z aktywacjami przez FS i HW, i następnie w senności i śnie spontanicznym.
dr n. med. Michaela Pakszys

sila

Awatar użytkownika

Post 31-07-2009 08:03

Oj tak, liczenie i gry słowne to ulubione zabawy mojego 5latka :!:
wierzę że nam się uda.
A po co to jedzenie po założeniu czepka?
A chciałam jeszcze zapytac czy przyjmowanie przez moje dziecko CHLORPROTHIXENu ZENTIVA nie wpłynie na zapis eeg?

Michaela Pakszys

Post 31-07-2009 09:37

pytania

dziecko powinno zjeść po założeniu czepka dlatego, iż czasem nie jest spokojne w czasie zakładania.
Lek chorprothixen z pewnością ma wpływ na zapis eeg. Decyzję o zapisie eeg powinien podejmowac lekarz prowadzący. Przy porównaniu zapisów na lekach to nie przeszkadza. Przy badaniu diagnostycznym - tak.

sila

Awatar użytkownika

Post 31-07-2009 10:24

Wizyte kontrolną w sprawie skuteczności leku (to nowy specyfik w naszej historii) mamy 5 sierpnia a badanie EEG 12 sierpnia czy te 7 dni po odstawieniu leku wystarczą aby czynności mózgu wróciły do swoich pierwotnych cech? Bo to będzie nasze pierwsze badanie.

Michaela Pakszys

Post 31-07-2009 12:34

odp.

w EEG Instytucie nie odstawiamy lekow przed badaniem eeg z powodu oceny czynnosci mozgu na tydzien przed badaniem. Leki podawane przewlekle maja dlugi wplyw na czynnosc bioelektryczna. Zalecilabym badanie za 6 tygodni po odstawieniu byc moze jeszcze po dluzszym czasie...... jesli ma to byc badanie diagnostyczne lub mapa mozgu.
nie znam szczegolow sprawy na odleglosc tylko tyle.

sila

Awatar użytkownika

Post 31-07-2009 21:59

Pytam bo my w sumie bierzemy ten lek dopiero od 3tyg.
A na skierowaniu mam tylko napisane: EEG przez sen. Zespół nadpobudliwiści psychoruchowej.
Wizytę u p.psychiatry, jak juz wcześniej pisałam, mamy 5 sierpnia.
Zagadam z nią i zobaczymy co ona wymyśli? Bo ja juz nie wiem po co to badanie skoro ona nowy lek przepisała :?:

Michaela Pakszys

Post 31-07-2009 22:15

decyzja należy do lekarza

decyzja należy do lekarza leczącego Pozdrawiam Michaela Pakszys

sila

Awatar użytkownika

Post 13-08-2009 11:54

Badnie EEG mieliśmy wczoraj.
Podejście pierwsze: ZALICZONE :hooray:
Dzięki za rady i wsaprcie :D

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 13-08-2009 11:56

Gratuluję :)

sila

Awatar użytkownika

Post 13-08-2009 12:09

Dzięki :D
Tak się obawaiałam tego badania, jak ja go przetrzymam żeby nie zasnął, jak dojedziemy, jak on tam uśnie tak na zawołanie...
a jednak znów mnie cudownie zaskoczył [smilie=heart fill with love.gif]
Ale opis do badania będziemy mieć dopiero pod koniec miesiąca bo nasza neurolożka jest na urlopie :(

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 13-08-2009 12:15

sila pisze:Dzięki :D
Tak się obawaiałam tego badania, jak ja go przetrzymam żeby nie zasnął, jak dojedziemy, jak on tam uśnie tak na zawołanie...
a jednak znów mnie cudownie zaskoczył [smilie=heart fill with love.gif]
Ale opis do badania będziemy mieć dopiero pod koniec miesiąca bo nasza neurolożka jest na urlopie :(

Nasze dzieciaki właśnie dlatego są takie wyjątkowe, że potrafią nas tak pozytywnie zaskakiwać. :)

Do końca miesiąca wcale nie jest już tak daleko. :wink:

sila

Awatar użytkownika

Post 13-08-2009 12:18

Jasne...damy radę :wink:

Ina

Post 04-09-2009 21:35

Mam nadzieję, że będzie się chciało Komuś to przeczytać ?!

Witam :)
Syn lat 10 badanie w czuwaniu znaleźliśmy się u neurologa z powodu bólu głowy.
A oto wyniki EEG. Proszę o interpretację tych wyników. Dodam tylko MRI OK. Były problemy przy porodzie.
I 13.05.2008r.
czynnośc podstawowa nieregularna, w okolicach ciemieniowych i potylicznych złozona z fal alfa 8-9 Hz oraz licznych fal Theta 6-7 Hz o amplitudzie do 100uV z nakładającą się niskonapięciową czynnością szybką ok. 20Hz, dominującą w przodogłowiu. Reakcja zatrzymania -słabo zaznaczona.
Okresowo w tyłogłowiu rejestrowane są dosć liczne fale theta 4-5 Hz i ostre - pojedyncze i w grupach oraz pojedyncze poronne zespoły fali ostrej z wolna o ampl. do 120uV. Ich ilość narasta w czasie HW>
Wniosek zapis nieprawidłowy- zaburzenia zlokalizowane, nienapadowe o niewielkim nasileniu.
[/u]Nie ma bioelektrycznych przeciwskazań do terapii BFB-eeg
II 11.05.2009

Czynność podstawowoa w okolicach ciemieniowych i potylicznych złożona jest z fal theta-alf 7-9hZ O AMPL. DO 100Uv Z NAKŁADAJĄCĄ SIĘ NISKONAPIĘCIOWĄ CZYNNOŚCIĄ SZYBKĄ OK. 20hZ DOMINUJĄCĄ W PRZODOGŁOWIU.Reakcja zatrzymania -słabo zaznaczona.W tyłogłowiu rejestrowane są liczne fale theta 5-6Hz i ostre o ampl. otoczenia. HW nasila czynność fal wolnych 5-7Hz i ostrych do uogólniających grup o ampl. do 150uV. Wniosek zapis nieprawidłowy nadmierny udział fal wolnych wzmożona reaktywność bioelektryczna.
Proszę o przetłumaczenie tych wyników z polskiego na nasze. Zapisałam syna na EEGBiof.... Co te wyniki oznaczają. Czym to się je??!! Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam Ola

kuba_bytom

Post 07-09-2009 17:22

wynik eeg i problem z zaburzeniami snu

Witam.
Trafiłem tu przypadkowo, lecz widzę że są tu osoby, które mają pojęcie o temacie, który mnie dotyczy.
Jak byłem młodszy byłem "dzieckiem bardzo żywym, wymagającym sporej uwagi" (wtedy nie było czegoś takiego jak ADHD).
Oprócz nadpobudliwości głównym problemem były zaburzenia snu - lunatykowanie.
Obecnie "jazdy" nocne nasiliły się więc poszedłem do psychiatry.
Zrobiłem EEG i oto wynik:
Zapis wykonano w czuwaniu. Czynność podstawowa dobrze zorganizowana przestrzennie.Z przednich okolic mózgu zapis niskonapięciowy.Z tylnych okolic mózgu rejestruje się czynność alfa o częstotl. 11-12Hz i amplitudzie do 22uV.Reakcja zatrzymania obecna. Na tym tle jednorazowo pojawiają się w sposób ogólny napadowe zespoły fali ostrej z wolną o częstotl. 4Hz i amplitudzie osiągającej w okolicach skroniowych 65uV. HW i stroboskop bez wpływu na krzywą. Liczne artefakty oczne.
Orzeczenie: zapis nieprawidłowy. zmiany uogólnione napadowe.

Jeśli ktoś ma pojęcie co oznacza ten opis to proszę o informację, gdyż chciałbym wiedzieć czy mój "doktorek" wie co ze mną dalej robić.
Wcześniej zapisał mi Diphergan, po którym miałem takie "jazdy", że zacząłem się o siebie bać i przestałem je zażywać.
Z góry dziękuję.

sila

Awatar użytkownika

Post 18-09-2009 09:49

Mój syn też ma zapis nieprawidłowy ze zmianami uogólnionymi.
Mimo to nasza p.neurolog powiedziała że nie ma paniki zmiany takie jak ma Ksawery zdarzają się u 5latków z ADHD i zaleciła badanie kontrolne za rok :wink:

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 23-09-2009 15:27

Mój bratanek ma taki wynik:

Zapis o wyraźnych zmianach podrażnieniowychw okolicahc ciemieniowo- skroniowych z lateralizacją prawostronną i tendencją do napadowego uogóolniania się zmian.

Czy ktoś się orientuje co to po polsku znaczy???
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

julia

Awatar użytkownika

Dzieci: Młody prawie 10 lat (ADHD), Młodszy 7 lat, Najmłodszy 5 lata

Post 12-10-2009 19:11

Nie wiem czy piszę w odpowiednim wątku (jeśli nie to proszę o wyrozumiałość ;). Orientujecie się gdzie w Warszawie można zrobić badanie EEG sześcioletniemu chłopcu? Wiem, że mogę skorzystać z googla i coś tam znalzałam. Ale czy możecie polecić konkretne placówki (w okolicach Bielan, ale też niekoniecznie)? Neurolog mówił, że w Bielańskim można zrobić prywanie, ale nie mogę znaleźć w necie konrektnych namiarów :roll: Będę wdzięczna za informacje.

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 12-10-2009 20:35

to jest dobra placówka
http://www.eeg.com.pl/
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

enchanted

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 20-10-2009 07:39

W Warszawie godna polecenia jest też Sp.Roentgenologów na Waryńskiego. Pani, która wykonuje badanie ma bardzo fajne podejście do dzieci, jest cierpliwa, spokojna, przyjacielska dla dziecka. Na głowę jest taka śmieszna siateczka z gumek i dopiero pod nią podkładane jakieś sprzęty, więc nie było paniki ze strony dziecka - raczej radość z 'przebierania" jak na bal.
Opis dostaliśmy od ręki. Koszt też niewygórowany, jak na Warszawę.

julia

Awatar użytkownika

Dzieci: Młody prawie 10 lat (ADHD), Młodszy 7 lat, Najmłodszy 5 lata

Post 27-11-2009 22:05

Dzięki :) Dzisiaj byliśmy na Waryńskiego. Pani robiąca badanie faktycznie bardzo sympatyczna. Badanie robiliśmy rano, wynik był po 18 (to pewnie zależy od tego kiedy jest neurolog). Generalnie dobre i przyjazne miejsce.

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 02-09-2010 19:21

Dawno mnie tu nie było.Przepraszam za swoje"wpadanie".Zazwyczaj jak mam dołek to wpadam aby coś się dowiedzieć.
Mój 4 latek ma problemy ze spaniem,różne specyfiki nie dały rezultatu,cały czas zwalaliśmy na dodatkowe choroby że tak funkcjonuje,rzeczywistość mnie przerasta.Pani neurolog nie do końca miała opis syna z eeg ale wstępnie go przewertowała i stwierdziła kilkanaście nieprawidłowych wskazań,za 4 tyg kontrola wynik powinien być już gotowy,wiedząc ,że mam dwóch starszych adhd-wców nie pocieszyła mnie mówiąc że i ten już na to wskazuje także ma zaburzenie pod tym kontem i mam ustalić sobie wizytę u psychiatry, ręce mi opadają.Jakie jest prawdopodobieństwo ,że u 4-latka można jednak potwierdzić adhd? Ja myślałam ,że to jednak za wcześnie na diagnozę,postępujący niedosłuch,podejrzenie moczówki i inne choroby dają nam popalić więc można powiedzieć ,że się łudziłam..... Czy mam przyjąć i pogodzić się z diagnozą i włączyć już w tym wielu leki? Poradżcie mi proszę. :glawa w sciane: :glawa w sciane: :glawa w sciane: :glawa w sciane: :glawa w sciane:
SZCZĘŚLIWA MAMA TRZECH WSPANIAŁYCH SYNÓW.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 02-09-2010 19:33

Witaj, Paniusiu :) .

PANIUSIA69 pisze:Czy mam przyjąć i pogodzić się z diagnozą i włączyć już w tym wielu leki?
Leki na ADHD w wieku 4 lat chcesz włączać :shock: ? Ale po kiego diabła, przecież wszystkie są objawowe - nie działają na przyczynę. Nałyka się tego w szkole wystarczająco...
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 02-09-2010 19:46

Neurolog zaleciła nam leki,na razie wieczorem mamy dawać aby się wyspał i wyciszył...ale ja już sama nie wiem czy to dobry pomysł,syn chodzi na zajęcia do przedszkola i nie zawsze chce współpracować z paniami...sama mam już mętlik.
SZCZĘŚLIWA MAMA TRZECH WSPANIAŁYCH SYNÓW.

Justynka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 15-09-2010 11:50

PANIUSIA69 pisze:syn chodzi na zajęcia do przedszkola i nie zawsze chce współpracować z paniami...

A znasz jakiegoś 4-latka, który zawsze współpracuje z paniami?

PANIUSIA69 pisze:Neurolog zaleciła nam leki,na razie wieczorem mamy dawać aby się wyspał i wyciszył...

Proponowałabym wizytę u innego neurologa. Niepokojącym jest fakt, że lekarka podaje leki zanim uzyska czytelny zapis eeg.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 20-09-2010 18:15

Muszę zrobić mojemu 12-latkowi EEG we śnie.
Badanie mamy o 9.00. Cała noc powinien nie spać.
Może macie jakieś doświadczenia?
Potrzebuję praktycznych wskazówek jak przetrzymać dziecko bez snu przez całą noc i co zrobić, aby nie zasnęło w czasie dojazdu samochodem.

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 20-09-2010 19:05

Przetrzymanie bez snu będzie chyba łatwiejsze niż zmuszenie do zaśnięcia o 9 rano. Zwłaszcza, że lekki stresik chyba będzie. I żebyś Ty usnęła czasem w drodze na badanie, bo pewnie spać również nie będziesz. Trzymam kciuki, żeby wszystko się udało i wynik był pozytywny.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 20-09-2010 21:48

Mój Młody spał do 1-2 w nocy, potem go budziłam (spał jakieś 3 godziny). Do rana siedziałam z nim i gadałam. Rano w samochód na 1,5 godziny i tu też było całą drogę gadanie.
Był tak przejęty badaniem, że sam bardzo się kontrolował, żeby nie zasnąć.

Na badaniu usnął bez problemu. Jak za mocno mu gumek nie zacisną- szybko zaśnie.

ANTAL0208

Dzieci: kuba 10 lat ADHD

Post 15-01-2014 17:37

wynik eeg

Witam dziś odebrałam wynik syna eeg syn jest nadpobudliwy, ma ataki złości ma mowę niezrozumiała dla otoczenia ma 10 lat nie umie pisać,czytać, poznaje pojedyncze litery oraz cyfry podaje opis badania mam wizytę w Warszawie pod koniec lutego proszę o pomoc w odczycie opisu z góry serdecznie dziękuję;
CZUWANIE WE WSZYSTKICH ODPROWADZENIACH Z PRZEWAGA TYLNYCH CZĘŚCI MÓZGU REJESTRUJE SIĘ FALE OSTRE I THETA 6-7 Hz O AMPLITUDZIE DO 90uV CZYNNOŚĆ PODSTAWOWĄ STANOWIĄ FALE ALFA O CZĘSTOTLIWOŚCI 8Hz I O AMPLITUDZIE DO 45 uV Rz(+) Hw-BEZ ISTOTNEGO WPŁYWU NA ZAPIS.ZASYPIANIE I SEN SPONTANICZNY :MORFOLOGICZNE CECHY ZASYPIANIA I SNU SPONTANICZNEGO WYRAŻONE.WRZECIONA SNU OBECNE,SYMETRYCZNE.W CZĘŚCI WRZECION SNU REJESTRUJE SIĘ FALE OSTRE O AMPLITUDZIE DO 160 uV . POMIĘDZY POWYŻSZYMI CZYNNOŚĆ BIOELEKTRYCZNA MÓZGU ODPOWIEDNIA DLA SNU I WIEKU .Fs-NIE ZMIENIA ZAPISU.
WNIOSEK;ZAPIS PODSTAWOWY O ZMIANACH ROZSIANYCH Z PRZEWAGO TYLNYCH CZĘŚCI MÓZGU .W CZASIE SNU WYSTĘPUJĄ WRZECIONA SKRAJNE

mag_da20

Ja: podejrzenie ADD

Post 07-09-2015 17:55

eeg

hej,jestem tu nowa i piszę w sprawie moje eeg. W czasie wakacji miałam pierwszy atak epi. Dziś odebrałam taki oto wynik:zapis z elementami podrażnienia w okolicy ciemieniowo-skroniowej prawej. Ktoś wiem co to oznacza?
Poprzednia

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące