Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

EEG

Moderator: Moderatorzy

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 16-08-2005 14:02

EEG

Wiem, że ADHD powoduje zmiany w EEG. Czy wiadomo dokładnie jak odróżnić zmiany wywołane ADHD od np zmian padaczkowych? Syn ma ADHD. Teraz miał holterowskie EEG (we śnie, w czuwaniu i w ruchu). Wyszło nieprawidłowe. Diagnoza: epilepsja. Czy nerolog na podstawie EEG jest w stanie na 100% odróżnić co się dzieje? Najgorzej wyszło we śnie. Mamy włączyć Tegretol.

Czy istnieje możliwość, że typowe dla ADHD zmiany w EEG zostały przypisane padaczce??
Pozdrawiam,
Dorota

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 16-08-2005 15:16

Adhd nie powoduje zmian w eeg. Czesc dzieci z ADHD ma nieprawidlowe zmiany w EEG, ale nie maja one charakteru napadowego. Jezeli neurolog rozpoznal epilepsje to konieczne jest leczenie farmakologiczne. Przy padaczce moga wystepowac zaburzenia w koncentracji, meczliwosc, drazliwosc, impulsywnosc, czyli objawy przypominajace ADHD, ale to nie jest ADHD. Diagnoza róznicowa w przypadku ADHD wymaga wykluczenia powaznych zaburzen neurologicznych. Padaczka jest innym schorzeniem niz ADHD. Do prawidlowego rozpoznania ADHD konieczne jest badanie EEG i czasem wlasnie konsultacja neurologiczna.
Postepowanie z dzieckiem - jest natomiast podobne jak w przypadku dziecka z ADHD, ale moga byc trudniej osiagane efekty, czasem jest konieczne wprowadzenie innych metod terapeutycznych.
Pozdrawiam i zycze zdrowia.
Raczej rzadko sie rozpoznaje i ADHD i padaczke, ale byc moze tak jest w przypadku Twojego synka. Wazniejsze jest w tym momencie leczenie padaczki.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 16-08-2005 17:09

No i nie zgodzę się tu z Agatką, jesli dziecko nie miało napadów nie wprowadzałabym Tegretolu, spróbuj skonsultować dziecko jeszcze u innego neurologa, który coś wie na temat ADHD. Moi obydwaj maja zmiany w EEG, starszy brał tegretol, ale teraz już ma coraz mniejsze te zmiany i bierze anafranil, który jest lepiej trafiony, zdecydowanie bardziej pomaga niż tegretol, we wrześniu mamy zamiar zacząć brać stratterę i zobaczymy jak to bedzie wyglądało.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 16-08-2005 20:59

No wiesz Halinko, co innego sa na przyklad zmiany uogólnione, a co innego zmiany napadowe. Padaczke sie rozpoznaje po nieprawidlowym zapisie EEG o charakterze napadowym. Dorda napisala, ,ze EEG bylo robione w czasie snu - czyli naprawde jest wiarygodne. Napady w padaczce maja rózna postac, niekoniecznie wygladaja jak drgawki, absolutnie. Moga to byc napady zlosci, wybuchy slowne, krótkie wylaczenia swiadomosci. No sa rózne i jest ich cale mnóstwo. Neurolog nie ropoznaje padaczki tylko po EEG, ale bada dziecko i przeprowadza wywiad. zawsze Dorda moze isc do innego neurologa potwierdzic albo wykluczyc diagnoze, jak nie jest pewna. Tegretol stosuje sie przy leczeniu epilepsji. Ja bym raczej nie odwodzila Dordy od podawania leków, bo nie jestes Halinko lekarzem, a to jest za powazna sprawa. Twoje dzieci moga byc calkiem inne i nie sadze, zeby mialy zmiany napadowe, skoro starszy idzie na anafranil. Poza tym wczesniej stosowany tegretol mógl go podleczyc.
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 16-08-2005 21:41

Dorotko, a może napiszesz co było napisane na wyniku EEG, choć uważam, że powinnaś jeszcze z innym neurologiem skonsultować te wyniki. bo bardzo dużo dzieci z ADHD ma nieprawidłowy zapis EEG.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 17-08-2005 07:48

Mój wiktor ma tez zmiany w zapisie EEG, niestety nie mam go akurat przy sobie, ale jutro postaram sie dokładnie przepisać. Też początkowo brał leki stosowane ptrzy padaczce (no prawie przez rok) i zapis w EEG w zasadzie się nie zmianił. zmieniłam za to lekarza, ten kazał odstawić leki, bo ani wiktor nie ma żądnych napadów, ani też leki nie wpłyneły na zmiane jego zachowania ani na poprawę zapisu EEg.
Też sie trochę w tym gubię i brakuje mi generalnie rzetelnej i obszernej informacji ze strony lekarza :cry:
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 17-08-2005 08:09

Dopiero wróciliśmy ze szpitala i nie mam jeszcze wypisu. Dostaniemy go dopiero po wykonaniu rezonansu magnetycznego (31.08.). Wczoraj tylko byłam na konsultacji u pani doktor w sprawie wyników EEG. Wcześniej (w maju) miał robione EEG ale na leku usypiającym. (To było czwarte podejście!) Wyszły zmiany. EEG uznano ogólnie za nieprawidłowe. Teraz miał holtera bez leków ( to był cud, że on w tym zasnął!!!). Wcześniej miał pobieraną krew i obiecaną nagrodę. TO była ta nagroda - strój Stone,a - czepek, plecaczek i kable (o! ja wyrodna matka!!). Ale zadziałało - chodził dumny jak paw wśród dzieci i wołał: "ja! Stone!". W trakcie wizyty lekarskiej położył się i zasnął - myślałam, że mi dziecko podmienili! Myślę, że faktycznie badanie jest wiarygodne. Nie chcę teraz pisać dokładnie, bo boję się, że z wrażenia coś pokręcę. Pamiętam napewno, że są zmiany uogólnione a w trakcie snu były trzy razy fale ostre.
Pozdrawiam,
Dorota

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 17-08-2005 09:50

Ja wiem, ze to jest wszystko strasznie trudne, ale najwazniejsze jest to, ze takie porzadne badanie maly dal sobie zrobic. Bo naprawde we snie to odpadaja rózne bodzce rozpraszajace. Dorda nie martw sie na zapas, moze to faktycznie ADHD a epi nie ma. Neurologia jest strasznie skomplikowana :? i czasem jest tak, ze sa duze zmiany w EEG a po dziecku tego nie widac, a czasem odwrotnie. Najwazniejsze zeby malemu pomogli . Pozdrawiam i zycze duzo zdrowia.
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 17-08-2005 14:45

Dziękuję za ciepłe słowa i zrozumienie! [smilie=heart fill with love.gif]
Nie macie pojęcia, jakie to ważne!
Pozdrawiam,
Dorota

Halina

Awatar użytkownika

Post 22-08-2005 08:54

Wczoraj wróciłam ze szkolenia o ADHD, przeprowadzonego przez dr Kołakowskiego i dr Pisulę. Rozmawialiśmy między innymi o nieprawidłowym zapisie EEG, dr Kołakowski stwierdził, że zapisu nie leczy się lekami przeciwpadaczkowymi, dopiero jak były conajmniej 2 napady podaje się leki, ponieważ ok. 30% ludzi ma zły zapis EEG.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 22-08-2005 08:59

No i to jest dla mnie zdrowe podejście do problemu.
Wiktor nigdy nie miał żadnego ataku padaczki, a faszerowano go prawie rok - bez zmian w zapisie zresztą.
Ja miałam często bóle migrenowe, zrobili mi EEG i tez miałam zły zapis, ale mnie nie faszerowano.
Też słyszałam, że dużo osób ma zły zapis bez żadnych objawów klinicznych, a w szczególności dotyczy to dzieci w okresie dojrzewania.
Tak że nie zamartwiajmy się na zapas!!
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 22-08-2005 14:15

No Halinko, slyszalam, ze bylo fajnie:))) Dr Kolakowski jest swietny, na konferencji w Pionkach mówil oblednie, szkoda, ze cie nie bylo, ale to straszny kawal drogi.
Mnie mówil znajomy psychiatra, ze nawet 60% populacji ma zmiany w EEG, tak, ze sie nie czym przejmowac . Wazny jest jeszcze wywiad i obserwacja dziecka. Ja odsylam czasem dzieci do takiej naprawdre juz straszej pani doktor neurolog. Jest wysmienita, potrafi trzymac pacjenta przez dwie godziny na rozmowie, na zabawie, obserwuje i ocenia. I wtedy wiadomo, ze diagnoza jest rzetelna. Przy adhd musi byc dobra diagnostyka.
Wiem, ze tegretol jest naduzywany przez lekarzy, najwiekszy horror to Domach Dziecka jest (moze sie poprawilo w tych ostatnich latach). Kiedys badalam takie bidne dziecko i opiekunka przyniosla mi zeszyt z zapisami lekarza i zleceniami, co dziecko ma zazywac. Oczywiscie jadlo tegretol, bez zadnej diagnozy! Jadlo tak na wszelki wypadek, zeby bylo spokojniejsze i wogóle.
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 22-08-2005 17:17

Kołakowski powiedział:
"jeżeli są zmiany w EEG. oznacza to, że są zmiany w EEG. I nic więcej."
Zgodnie z rozkładem statystycznym, 30% ludzi ma zmiany i nic to nie znaczy. Jeżeli są zmiany połączone z napadami padaczkowymi, to co innego.
Jeżeli są zmiany w EEG, to należy je spokojnie zignorować.

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 24-08-2005 07:50

Jeszcze raz dziękuję za wsparcie. Niestety, w przypadku mojego synka zmiany miały również charakter napadowy. Kliniczne objawy też dają do myślenia... Ma (podobno charakterystyczne) kilkusekundowe utraty świadomości objawiające się "uciekaniem" oczek (trudno to opisać, takie symetryczne podejście gałek w górę) z równoczesnym naprężeniem mięśni. Z lękiem czekamy na rezonans (31 sierpnia).
Szukałam dobrego neurologa, aby skonsultować postawioną diagnozę ale... podobno lepiej trafić nie mogłam. Patryk był hospitalizowany w Klinice i Katedrze Neurologii Wieku Rozwojowego na Przybyszewskiego w Poznaniu. Rozmawiałam też z jego psychologiem i jeśli chodzi o ADHD to teraz traktowane będzie bardziej jako skutek uboczny.
:cry: :cry: :cry:
Pozdrawiam,
Dorota

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 24-08-2005 10:44

Dorda, mocno sie trzymaj! Najwazniejsze, ze zostalo uchwycone i bedzie leczenie, ktore malemu pomoze. Mozesz psychologa wyeksploatowac, wypytac o wszystko, co Cie trapi, niech ci powie, ktore zachowania z czego wynikaja. Masz równiez prawo do dlugotreminowej opieki i wsparcia. w Poznaniu sa dobrzy specjalisci. Nie martw sie na zapas, mam nadzieje, ze wdrozone leczenie przyniesie efekty i odetchniesz i Ty i dziecko. Pozdrawiam serdecznie.
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 25-08-2005 08:35

Agatko, dziękuję. W tym momencie (chwilowo) nie mam szans na pełne wyeksploatowanie naszej p. psycholog. Jeśli się nie pogniewasz, to zadam pytanie które dręczy mnie od początku.

Agatka pisze:Raczej rzadko sie rozpoznaje i ADHD i padaczke, ale byc moze tak jest w przypadku Twojego synka. Wazniejsze jest w tym momencie leczenie padaczki.

Czy to znaczy, że mój synek nie ma ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder)? Czy wcześniejsza diagnoza, opinie poradni, psychologa, psychiatry do kosza? Czy w takim razie będziemy w stanie mieć wpływ na jego zachowanie? Wdrożyliśmy w domu szereg zaleceń dotyczących pracy z dzieckiem nadpobudliwym i jestem pewna, że warto. Nie powiem, że stał się cud i nagle wszystko było cacy ale też cudu nie oczekiwaliśmy...
Czy padaczka może powodować takie zachowania? Jeżeli tak, czy można coś zdziałać? coś zmienić? czy leki przeciwpadaczkowe pomogą mu w koncentracji uwagi? czy... czy...
Przepraszam, ale to takie trudne...
Pozdrawiam,
Dorota

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 25-08-2005 19:27

Witam, ja wiem, ze to trudne, zdaje sobie sprawe. Otóz nie wiem, czy do kosza te wszystkie wczesniejsze zaswiadczenia o ADHD. Przy diagnozie ADHD powinno byc badanie neurologiczne, przynajmniej moim zdaniem. Jakby nie patrzec, ADHD jest zaburzeniem, a padaczka niestety juz schorzeniem powazniejszym, przynajmniej od strony medycznej. Mysle, ze powinnas o tym pogadac z neurologiem i z psychiatra, który zdiagnozowal ADHD bez wczesniejszej konsultacji neurologicznej. Przy padaczce moga wystepowac zachowania podobne do ADHD, a wiec impulsywnosc, drazliwosc, emocjonalny niepokój, napady zlosci, rozdraznienie, nadruchliwosc, ciagly niepokój (jesli napady sa czeste), zaklócenia w koncentracji, zaburzenia snu (lunatykowanie), zaburzenia pamieci swiezej i dlugotrwalej, meczliwosc (tego nie ma przy ADHD). Moze wystepowac moczenie nocne, czasem jakanie, no rózne towarzyszace objawy.
Tak, jak Ci napisalam na poczatku, najwazniejsze jest leczenie padaczki i na pewno na tym sie skoncentruje najpierw lekarz. Leki przeciwpadaczkowe maja na celu wyeliminowanie napadów i towarzyszacych im niepokojacych objawów. Tak naprawde wiekszosc zachowan Twojego synka moze miec zwiazek z padaczka, ale ja tego nie wiem, bo go nie znam.
co do postepowania - jezeli wdrozyliscie metody behawioralne i one przynosza efekty - to bardzo dobrze, to na pewno nie zaszkodzi.
Róznica jest taka - przy ADHD niekoniecznie stosuje sie leki, wiecej pracuje sie psychologicznie (sa odpowiednie kryteria) tak przy padaczce leki z reguly byc musza i to zupelnie inne niz przy ADHD. Psychoterapia epilepsji wyleczyc sie nie da, bo jest to choroba organiczna. Wszystkie leki ,które maly bedzie od tej pory zazywal (oprócz tego na padaczke) musisz konsultowac z pediatra albo z neurologiem prowadzacym. Wiem, ze nawet niektóre antybiotyki wplywaja na wchlanianie leków antypadaczkowych. I oczywiscie próby watrobowe i morfologia co miesiac ( o ile sie nie myle). Wazne jest tez, ,zebys miala psychologa do wspólpracy, w poradni najlepiej, zeby trzymac reke na pulsie jak maly pojdzie do szkoly, zeby go obserwowac jak sie rozwija, co nalezy ewentualnie postymulowac. Trzymam mocno kciuki bo wiem, jak bardzo sie martwisz Jakby co, to pisz na priva
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 26-08-2005 08:48

Agatko, dziękuję jeszcze raz, oficjalnie.
Muszę tylko podkreślić, że diagnoza ADHD postawiona była PO konsultacji neurologicznej!
Pozdrawiam,
Dorota

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 26-08-2005 11:11

No to jest dodatkowo denerwujace!!!!Jak mozna cos takiego przeoczyc!!!
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

karina

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 26-08-2005 11:35

Wdrożyliśmy w domu szereg zaleceń dotyczących pracy z dzieckiem nadpobudliwym i jestem pewna, że warto....
mam prośbę ,gdybyś miała chwilkę czasu---jakie to zalecenia???te które się sprawdzają?
pozdrawiam
KARINA
mama Martina-chłopca z"domowym,kanapowym"ADHD
(\--/)
(O.o)
(> <)To jest Króliczek. Skopiuj Króliczka do swojego podpisu i pomóż mu w jego misji zdobywania dominacji nad światem!

karina

Awatar użytkownika

Post 26-08-2005 11:38

nie umiem zaznaczać cytatów,więc musiałam to kopiować
ale jestem głupia :lol:
KARINA
mama Martina-chłopca z"domowym,kanapowym"ADHD
(\--/)
(O.o)
(> <)To jest Króliczek. Skopiuj Króliczka do swojego podpisu i pomóż mu w jego misji zdobywania dominacji nad światem!

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 26-08-2005 11:46

Karina pisze:nie umiem zaznaczać cytatów,więc musiałam to kopiować
:lol:

:idea: Aby zaznaczyć cytat trzeba kliknąć w "Quote" danego postu (prawy górny róg) :idea:
Pozdrawiam,
Dorota

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 26-08-2005 12:37

Karinko,

Ja też jestem głupia, bo napisałam się, żeby Ci odpowiedzieć na zasadnicze pytanie i gdzieś mi to znikło :?: :?: :?:
No to spróbuję pokrótce...
-zmieniliśmy mu wystrój pokoju: zlikwidowaliśmy setki pluszaków porozwieszanych i porozkładanych wszędzie; Zlikwidowaliśmy kosze z zabawkami; wyrzuciliśmy wzorzysty dywan; w zasięgu ręki ma tylko ulubione zabawki (kilka) i klocki w zamkniętym pudełku. Przedtem zabawa polegała wyłącznie na rozwalaniu wszystkiego, teraz potrafi zapamiętać, gdzie co było i poukładać samodzielnie; nagrodą jest jedna dodatkowa zabawka, traktowana jak nowa bo dawno nie używana(!);
-wprowadziliśmy (w miarę możliwości) stały rozkład dnia (bardzo rygorystycznie przestrzegamy rytuału wieczornego);
-staramy się nie zalewać go potokiem słów, tylko krótko ale stanowczo;
-w razie złego zachowania lub nieposłuszeństwa: (gdy jest z nim kontakt) raz, dwa, trzy no i klaps - nie mocno, ale mina sroga; gdy nie ma już z nim kontaktu (tak się wścieka, że nie wie co się dookoła dzieje, rzuca się itp i itd) zanoszę go do pokoju i zostawiam samego (to nie jest łatwe) ale rozmawiamy dopiero jak się uspokoi;
-ma ograniczoną telewizję;
-dużo na powietrzu, z dala od nadmiaru bodźców;
-ograniczyliśmy liczbę odwiedzin, staramy się unikać dużych skupisk ludzi (markety);
-codziennie ćwiczymy koncentrację - na razie o tej samej porze przez 10 minut - 2-3 rodzaje czynności, które na pewno go zainteresują i które będzie umiał zakończyć sukcesem (trzeba się natrudzić, żeby wymyślić coś ciekawego)-nazywamy to treningiem i zaczynamy go i kończymy dzwonkiem z minutnika;
Nie pamiętam teraz na szybko co jeszcze, acha, jedzenie. Dostaje uszykowane na swoim talerzyku i dopóki je to je a jak wsaje i zaczyna kombinować - koniec jedzenia (potrafił bawić się jedzeniem, byblać i rozwalać);
-jeśli ma coś do powiedzenia czy potrzebuje pomocy - rzucam wszystko i mu pomagam lub inicjuję nową zabawę - potem wracam do przerwanej czynności obiecując, że jak skończę (np obierać ziemniaki) to pobawię się z nim dłużej - słowa dotrzymuję;

Naprawdę nie wiem co jeszcze - takich drobiazgów pewnie jest bez liku, ale teraz trudno tak sobie wszystko poukładać.

No i wprowadziliśmy ograniczenie cukrów - właściwie słodycze wyeliminowaliśmy. Jak coś dostanie z zewnątrz (od gości ) to mu nie wydzieramy, ale teraz widzimy, że zaczyna jeść i po chwili sam odstawia - na szczęście jest mięsożerny!! :wink:

Powodzenia, jeśli chciałabyś poznać więcej szczegółów to napisz na priva, bo za chwilę nas wyzwą, że to nie na temat :oops:
I też nie powiem, że wszystko stało się cacy, bo nie... Ale czas działa na naszą korzyść, jeśli kochamy z całego serca i jesteśmy przekonani,że czynimy słusznie...
Pozdrawiam,
Dorota

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 26-08-2005 15:59

Nikt nikogo nie pogoni.
Nawet jeżeli jest nie na temat.
Co najwyżej później post zostanie przeniesiony do innego wątku, albo wątek zostanie połączny z innym.

DorDa, miód lejesz na moje serce!! To, co piszesz jest WSPANIAŁE!!!

Żaneta

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 06-09-2005 18:17

Zmiany w EEG

Jak zwykle pragnę waszego wsparcia i pomocy.Mój Dawidek jak już wiecie ma diagnozę ADHD,oraz upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim.Miał robione EEGwykonane w czuwaniu i tu przytoczę dokładny opis:czynność podstawowa odpowiednia do wieku słabo zróżnicowana przestrzennie.Na tej tle głównie w okolicach czołowo-centralno-skroniowych występuje czynność beta 24 Hz o amplitudzie 30uV.w okolicach skroniowych występują nienapadowe i napadowe grupy i serie fal theta o amplitudzie 200uV.Hiperwentylacja nieznacznie nasila zmiany spoczynkowe i uwidacznia ich przewagę po stronie prawej.Fotostymulacja bez wpływu na zapis.wniosek:ZAPIS NIEPRAWIDŁOWY.Neurolog nie wyjaśniła mi o co w tym chodzi a pediatra też nie umi tego wyjaśnić.Zaniepokoiło to jednak naszą panią psycholog ponieważ Dawid podczas zajęć miał kilka razy odlot to znaczy patrzy nie wiadomo gdzie nie słyszy wtedy co się do niego mówi nie wie co się dzieje przed i po.Ja takie zachowanie widzę nawet kilka razy dziennie.Czy ktoś może mi pomóc ja tylko postanowiłam skonsultować się z innym neurologiem ale jak wiecie na wizytę trzeba czekać .Dziękuję za pomoc
Żaneta mama i żona ADHD-owców

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 10-09-2005 09:53

Re: Zmiany w EEG

Żaneta pisze: Dawid podczas zajęć miał kilka razy odlot to znaczy patrzy nie wiadomo gdzie nie słyszy wtedy co się do niego mówi nie wie co się dzieje przed i po.Ja takie zachowanie widzę nawet kilka razy dziennie.

Żanetko, szybko skonsultuj się z innym neurologiem!! To nie do pomyślenia, że zostawili Cię bez konkretnej diagnozy i leczenia!! Nie jestem lekarzem, ale w tej chwili w sprawach zmian napadowych w EEG i rodzajach epilepsji jestem (niestety) na bieżąco. Nie wygląda to dobrze! Zmień lekarza i biegnij z wynikami!

(I nie martw się na zapas - ale sprawdzić radzę!!)
Pozdrawiam,
Dorota

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 16-09-2005 15:47

Zmiany w EEG

Dzięki uprzejmości pani psycholog w tak krótkim czasie udało mi się skonsultować z doktor Surmaczową.Zobaczyła wyniki Dawidka i oznajmiła że takie EEG i o takich amplitudach może występować u dzieci ,które mają poważne problemy z nadpobudliwością psycho-ruchową u niego w dodatku występuje sprzężenie zaburzeń rozwojowych.Jednak za jakiś czas zaproponowała aby jeszcze raz wykonać EEG,aby mieć to pod kontrolą.trochę się uspokoiłam ,ale czy mama adhd-owca może być całkiem spokojna?

DorDa

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 20-09-2005 08:34

Tak jak obiecałam, przytoczę tu opis EEG Patryczka. Nie wiem, czy istnieje możliwość skonsultowania tego wyniku z dr Kołakowskim ale ciekawi mnie bardzo, co on by na to powiedział: Badanie EEG: 4-godzinne monitorowanie EEG w czuwaniu i podczas snu. Czynność podstawowa prawidłowo zróżnicowana przestrzennie, składa się z fal theta o częstotliwości 6-7Hz, pojedyńczych fal alfa i niskonapięciowej czynności beta. Liczne artefakty. Cechy bioelektryczne snu nie rejestrują się. Na tle zapisu czuwania i snu występują we wszystkich odprowadzeniach pojedyncze lub w grupach fale wolne i ostre o amplitudzie 100-200uV. Poza tym widoczne są w okolicach przednich mózgu z tendencją do uogólniania serie fal theta i ostrych o napięciu do 100-150uV. Wnioski: zapis nieprawidłowy ze zmianami uogólnionymi.
ROZPOZNANIE: Padaczka częściowa z napadami prostymi wtórnie uogólniającymi się. G.40. Opóźniony rozwój mowy. R.62.
Pozdrawiam,
Dorota

anka68

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 09-11-2005 07:59

Zmiany w EEG

wczoraj odebrałam córki EEG, niestety chyba nie jest za dobre. Robiłam drugi raz dla sprawdzenia. Nie znam się na tym specjalnie ale czuję że nie jest lepsze od poprzedniego. Diagnoza brzmi tak:
Niewielkiego stopnia zmiany patologiczne w okol. skroniowo-ciemieniowych z tendencją do napadowości i okresowo lateralizają lewostronną.
Jest jeszcze opis badania ale sa podane jakies fale alfa i tym podobne a ja nie wiem zupełnie jakie śa prawidłowe parametry.
Strasznie się zmartwiłam bo mówiła że jak wyjdzie coś nie tak to daj jej inne leki np taki że jak zapomnie jednej tableti to może dostac padaczki. Ja nie chce jej takich leków podawać.
Już sama nie wiem bo czytałam ze dziewczynki między 12-a 15 rokiem zyia moga mieć inne eeg.
Nie wiem co o tym myslec. Ma ktoś z was takie doświadczenia?

Halina

Awatar użytkownika

Post 09-11-2005 08:03

A ma napady?? to jest pierwsze pytania, leków przeciwpadaczkowych nie podaje się gdy nie ma napadów.
Moja jedyna rada skonsultuj ten zapis u innego lekarza, np. u Pani dr Kubik, bo jesteś z Krakowa?
I nie daj się wpuścić w leki przeciwpadaczkowe. Jesli nie było napadów.
Jak już gdzieś pisałam dr Kołakowski powiedział, że zapisu się nie leczy, bo nieprawidłowy zapis ma ok 30% ludzi.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

anka68

Post 09-11-2005 08:16

Halina pisze:A ma napady?? to jest pierwsze pytania, leków przeciwpadaczkowych nie podaje się gdy nie ma napadów.
Moja jedyna rada skonsultuj ten zapis u innego lekarza, np. u Pani dr Kubik, bo jesteś z Krakowa?
I nie daj się wpuścić w leki przeciwpadaczkowe. Jesli nie było napadów.
Jak już gdzieś pisałam dr Kołakowski powiedział, że zapisu się nie leczy, bo nieprawidłowy zapis ma ok 30% ludzi.

Córka chodzi do pani dr. Zyblikiewicz to jest podobno sława w Krakowie słyszałam wiele dobrych opinii na jej temat. Między innymi w Poradni psychologicznej w której Izka robiła badania na dysortografię i psychiatra mojego męza.
Oczywiście moja córka nie ma napadów w każdym razie nic nie zauważyłam bo wiem że mają różna postać, oczywiście będę z lekarka na ten temat rozmawiać, zresztą wspominała że możliwe iż skieruje ja do neurologa żeby ten sie zastanowił co jej podać.
dzięki pozdr.

dorota.sz

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 20-01-2006 09:00

EEG

Czy prawidłowy wynik EEG wyklucza ADHD??

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 20-01-2006 09:41

Nie, nie wyklucza. Poczytaj trochę, tu już była mowa na ten temat.
EEG pomaga w diagnozie, ale tak na prawdę jest badaniem pomocniczym. Czasem coś pokaże, czasem nie. Ale o niczym nie przesądza.

golombek

Wsparcie

Post 20-01-2006 09:46

I służy głównie do wykluczenia przy diagnozie innych schorzeń będących wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania mózgu.

dorota.sz

Post 20-01-2006 11:11

To dobrze gdyż syn ma EEG okey.Już myślałam,że faktycznie mój syn nie ma ADHD tylko ja go tak wychowalam(jeden psycholog mi tak powiedzial)a naprawde czasami się zastanawiam czy on nie jest chory psychicznie.Idę w poniedziałek do psychiatry w PPP po jakieś leki(tanie!!!),nauczycielka już ma Przemka dośc,rodzice chcą aby go gdzieś przenieśli bo bywa agresywny i bije inne dzieci.Ostatnio nastraszył dziewczynke,że zamknie ją w trumnie a jej rodziców pozabija i biedactwo do szkoły chodzić nie chciało.Mój syn przeszedł w wieku 4 lat bardzo poważne bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może doszlo do mikrouszkodzeń mózgu które nie pokazują zmian w zapisie EEG,chociaż on od małego jest taki.Dzięki za odpowiedz.

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 20-01-2006 12:06

Dorotko możesz jeszcze małemu zrobić rezonans magnetyczny,aby rozwiać wszelkie wątpliwości .Jednak radziła bym ci aby mały chodził na terapie grupowe,ja z małym na takie uczęszczam aby nauczył się funkcjonować w większej grupie.Same leki nie załatwią sprawy.Mój Dawid uczęszcza do psychologa ,psychiatry (też próbujemy różne specyfiki),logopedy,zajęcia grupowe,terapie SI,basen rehabilitacyjny,teraz dochodzi nam pedagog.Wszystko razem przynosi naprawde dobre efekty. Pozdrawiam.

dorota.sz

Post 20-01-2006 20:06

U mnie w Sosnowcu jest tylko grupa wsparcia dla rodziców dla dzieci nie ma terapi,a szkoda.Co to jest terapia SI?

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 21-01-2006 18:37

Terapia SI czyli integracja sensoryczna ma na celu usprawnić wszystkie zmysły:dotyk ,smak,zapach,napięcie mięśniowe,niezgrabność ruchową,postawę,emocje,uczenie się,odbieranie bodzców z otoczenia itd. O terapię SI możesz poprosić neurologa lub psychologa czy psychiatrę.Zajęcia odbywają się raz w tygodniu a dzieci je uwielbiają bo są prowadzone w formie zabawy.Efekty naprawdę są widoczne.Jeżeli chodzi o zajęcia grupowe dla dzieci to my uczęszczamy na nie do poradni psychologiczno-pedagogicznej na ul.Sokolskiej w Katowicach a na te zajęcia skierowała nas pani psycholog z tejże poradni odbywają się one raz w miesiącu mój syn chodzi jeszcze na jedne ze względu na niedosłuch. Dorotko jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to pisz tu na forum napewno znajdziesz dobrych ludzi którzy ci pomogą przez to wszystko przejść .Pozdrawiam.

Jacek

Awatar użytkownika

Ojciec Dyrektor

Post 23-01-2006 08:34

Diagnoza,

Jeśli chodzi o terapie grupowe dla dzieci z adhd to takowe organizuje NZOZ Feniks w Gliwicach mieszczący się przy ulicy Młyńskiej. Właśnie w styczniu rozpoczęliśmy uczęszczanie z moim Szymonem na grupę terapeutyczną. Zajęcia trwają około godziny i są organizowane raz w tygodniu.Pozdrawiam! :D
W życiu nie ma przypadków!
Życie jest jak zły dowcip . Kiedy zaczynasz go rozumieć , smakować wtedy ci go odbierają.
To prawda że młodość marnujesz za młodu , a gdy nauczysz się wreszcie żyć , wtedy jest już po wszystkim.....

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 24-01-2006 17:37

odebrałam w końcu wynik eeg Kuby. We wnioskach jest napisane: zapis nieodpowiedni do wieku dziecka, zawiera zbyt wiele fal theta. Wyzej napisali więcej, ale chyba te wnioski są istotne. Psychiatra powiedziała, że wynik jest dobry, tyle że u Kuby wolniej dojrzewa system nerwowy i jest on jakies dwa trzy lata do tyłu. Co by sie zgadzało z tym co my obserwujemy. Stąd te fale theta.Ale mówiła, że żadnyhc nieprawidłowości nie ma. neurolog z kolei powiedziała tez,że jest Ok, a wynik potwierdza diagnozę o adhd.
Więc chyba pozstaje mi sie cieszyc, ze nie ma żadnych nieprawidłowości. Narazie zostaliśmy przy rispolepcie w zwiększonej dawce, a z reszta leków zaczekamy - na nerwicę - chociaż ona tez nie za bardzo wierzy, że to samo przejdzie.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

porta

Post 03-02-2006 13:10

Mam do Was ogromną prosbę! Zakładam nowy wątek, gdzie niech wpisze się każda mama, tata czy opiekun dziecka z ADHD, którego dziecko miało robione badanie EEG, a u którego wyniki nie były prawidłowe! To bardzo ważne, by usystematyzować to jakoś, ok?
Pozdrawiam serdecznie
...chroń mnie, Boże od pseudoprzyjaciół, z prawdziwymi wrogami sobie poradzę...

porta

Post 03-02-2006 13:21

przepraszam, zapomniałam Was pokierować na odpowiedni wątek :lol:
Oto on: http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtop ... 6887#16887
...chroń mnie, Boże od pseudoprzyjaciół, z prawdziwymi wrogami sobie poradzę...

klarci

Post 10-03-2006 23:51

Mam prośbę.
Napiszcie, gdzie w Warszawie można zrobić to badanie i ile to kosztuje wraz z opinią lekarza. Zastanawiam się na tym, żeby robić to "państwowo", ale obawiam się reakcji otoczenia (małe środowisko). Natomiast chcę sie rzekonać czy na prywatne mnie stać, a bardzo mi zależy.
Dopiszcie także proszę, gdzie najlepiej to robić i ile się czeka na wizytę prywatną, a ile " państwową".
Z góry dziękuję.
A no i oczywiście zaznaczam, że chodzi o mne i, że jestem osobą dorosłą.
klarci
:-)))

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 11-03-2006 07:14

W Warszawie, prywatnie, eeg obi się od ręki. Kosztuje około 50 zł.
Jak potrzebujesz wpadaj do stolycy, zaopiekujemy się Tobą.

Halina

Awatar użytkownika

Post 11-03-2006 09:27

Klarci, państwowo EEG robi się np z powodu bólu głowy, idź do neurologa i pogadaj z nim szczerze, ale najpierw do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do neurologa, trochę to potrwa, ale bez problemu powinni Ci zrobić EEG, a opinią środowiska się nie przejmuj, bo przecież każdego może boleć głowa.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Bacha

Post 26-03-2006 16:46

Witam! Dużo piszecie w tym wątku o zmianach w EEG, natomiast moje dziecko ma zdiagnozowane ADHD bez tego badania.Czy to niedopatrzenie lekarza psychiatry, czy też wykonuje je się nie zawsze? Czy powinnam na własną rękę je zrobić? Czy wystarcza skierowanie od lekarza rodzinnego ?
A poza tym czy normalne jest postawienie diagnozy na podst. "wyczynów" dziecka, obserwacji jego zachowania podczas owszem, długiej rozmowy?
Rzućcie jakieś światło bo ja naprawdę niewiele jeszcze wiem !
Pozdrawiam

justa12

Awatar użytkownika

Dzieci: Adrian 14 lat ADHD

Ja: PROFESIONALE WITCH

Post 30-03-2006 18:21

czy dziecko podczas badania eeg musi spac moj synek podczas wykonywania eeg strasznie sie wiercil i rozmawial jak wazne jest to badanie i czy powinnam je powtorzyc
syn Adrian 13 lat ADHD-owiec "wyjątkowe dziecko"

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 31-03-2006 16:02

Bacha pisze:Witam! Dużo piszecie w tym wątku o zmianach w EEG, natomiast moje dziecko ma zdiagnozowane ADHD bez tego badania.Czy to niedopatrzenie lekarza psychiatry, czy też wykonuje je się nie zawsze? Czy powinnam na własną rękę je zrobić? Czy wystarcza skierowanie od lekarza rodzinnego ?

EEG niekoniecznie cokolwiek pokazuje w kwestii ADHD.
Moze pokazać ale nie musi.
W moim przypadku na przykład nic nie wykazało.
Wobec tego myślę ,że nie musisz sobie nim zawracać głowy.
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 31-03-2006 16:08

Ale na pewno niewiele jest warte, jak delikwent fika. Odnotowują się impulsy nerwowe przy mruganiu oczu i ruchach mięśni twarzy. Przynajmniej mi tak mówili przy eeg wiele lat temu.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 31-03-2006 16:30

Co to to tak.
Ale dlaczego przeprowadzajacy badanie nic nie powiedział?
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.
Następna

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące